10 Yıl Sonra Bugünün Reklamlarına Bakıp Gülecek Miyiz ? 0

httpv://www.youtube.com/watch?v=lsjc2uDi1OI

( Tv’de yayınlanan ilk reklam filmi )

İPZ 12’de konuşma yapan M. Serdar Kuzuluoğlu genel anlamda video pazarlamadan bahsederken bugünü daha iyi anlayabilmek adına iki örnek verdi. Bende bugünü anlamak adına bu örnekler üzerinden konuyu detaylandıracağım.

İlk örnek televizyonda yayınlanan ilk reklam filmine ait. 1 temmuz 1941 yılında yayınlanan reklamda Amerika haritasının üzerinde yer alan Bulova saati ve Amerika Bulova saatleriyle çalışıyor ( America runs on Bulova time ) konuşmasını duyuyorsunuz. Detaya geçmeden konuyu daha iyi irdelemek amacıyla ikinci örneğe geçiyorum. Tarih 31 ocak 1968 ve TRT ilk televizyon yayınını yapıyor. Spiker test yayınına şu sözlerle başlıyor : Burası 3.bant 5.kanal’dan deneme yayınları yapan Ankara televizyonu.

httpv://www.youtube.com/watch?v=RX6rS9t-YuY

 ( TRT’nin ilk Tv yayını – 1968 )

Bugünün reklamlarıyla karşılaştırdığımızda komik ve anlamsız gelen onca söz ve konsept elbette bugünün televizyon ve reklam anlayışının temelini oluşturuyor. Belirli bir emekleme, deneme ve alışma sürecinden sonra bu noktalara gelen bugünün reklam anlayışı acaba 10 sene sonrasının emekleme, deneme ve alışma sürecinin başlangıcını oluşturuyor olabilir mi ?

Salt olarak ilk televizyon reklamını ve TRT’nin ilk yayınını incelediğimiz zaman tüm bu garipsediklerimizin insanların radyodan televizyona geçiş sürecinde, televizyon konseptini tam olarak anlamayarak televizyonu, radyonun kuralları ve konseptiyle kullanmaya devam etmesinden kaynaklanıyor. Konvansiyonel ( geleneksel ) medyadan sosyal medyaya geçiş sürecinde firmaların ve kurumların, sosyal medyayı Konvansiyonel medyanın enstrümanlarıyla ve mantığıyla kullanmaya çalışması, belkide sosyal medya yayıncılığının emekleme süreci için gerekli olsada, zaman içinde sosyal medyanın kendi kurallarını ve konseptini oluşturacağını düşünüyorum.

Geriye dönüp bakıldığında, bugün ilk televizyon reklamına ve TRT’nin ilk televizyon yayınına baktığımızda nasıl yüzümüzde bir gülümsemeyle karşılıyorsak bundan 10 sene sonra, bugünün sosyal medya iletişiminde geleneksel medya enstrümanlarıyla ve konseptiyle yapılan işlerine de yüzümüzde bir tebessümle bakacağımızı düşünüyorum.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Krispy Kreme, Dünya Diyabet Günü’nde Bedava Donut Dağıttı 0

Donut diyince akla gelen ilk markalardan biri olan ve ülkemizde de faaliyet gösteren Krispy Kreme, son reklam kampanyası kapsamında, 14 Kasım’da, Londra’da tamı tamına 36.000 adet bedava donut dağıttı. Ancak birçok insan, bu olay nedeniyle Krispy Kreme’e tepki gösterdi. Bu tepkinin sebebi ise 14 Kasım’ın Dünya Diyabet Günü olmasıydı.

Ulusal Obezite Forumu, bu kampanyanın zamanlamasıyla ilgili olarak Krispy Kreme‘e önemli sorular yöneltti. Ulusal Obezite Forumu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tam Fry ise konuyla ilgili olarak “Ne diyeceğimi bilemiyorum. O şekerli şeyin reklamını yapmak için Dünya Diyabet Günü’nü seçmek, ne düşüncesizce ve aptalca bir fikir!” dedi.

Bu yaşananlardan sonra Krispy Kreme’den yetkili bir kişi, “Bugün Krispy Kreme, UberEats ile birlikte bir promosyon başlattı. Ama artık bunun kötü bir şekilde zamanlanmış olduğunu biliyoruz. Umuyoruz ki, hayranlarımız sağlık bir yaşam tarzının bir parçası ve arada sırada olan bir ziyafet olarak donut’larımızın tadını çıkarmaya devam edeceklerdir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Sosyal medyada birçok kişi, Krispy Kreme’e bu duyarsızlığından ötürü tepki gösterdi. Hatta bu konu Twitter’da o kadar çok tartışıldı ki, #KrispyKreme ve #WorldDiabetesDay etiketleri Twitter’ın en çok konuşulan konuları arasına girdi.

Krispy Kreme Birleşik Krallık’ın resmi Twitter hesabı, Dünya Diyabet Günü‘nde donut dağıtmalarını eleştiren bir Twitter kullanıcısının attığı tweet’e “Donut’larımız ara sıra olan bir ziyafet ve biz bugün başkente biraz neşe yaymak istedik. Kötü zamanlama, artık biliyoruz.” şeklinde yanıt verdi.

Bununla birlikte bedava donut almak isteyen birçok Londralı ise internet sitesinde yaşanan teknik bir sorun nedeniyle donut alamadı. Krispy Kreme’in bu sorunla ilgili yaptığı açıklamaya göre UberEats sadece birkaç dakika içerisinde on binlerce sipariş almış ve bu da uygulamanın çökmesine neden olmuş.

Efsane Seri Deneysel Bankacılık Sona Erdi 0

Garanti Bankası’nın uzun yıllardır devam eden efsane reklam serisi Deneysel Bankacılık çekilen son filmle sürpriz bir şekilde sona erdi.

Deneysel Bankacılık, kardeşi Garanti Bankası’nda çalışan Tanju Öztürk’ün arkadaşı Şafak’la Garanti’ye rakip olmaya çalışmasını konu ediniyordu. Her biri birbirinden eğlenceli videolardan oluşan bu seride ana karakterimiz Tanju sürekli başarısız olsa da asla çalışmaktan vazgeçmiyor, hep daha iyisini üretmeye çalışıyordu.

Yıllarca en çok konuşulan dijital projelerden biri olmayı başaran Deneysel Bankacılık yayınladığı son videoyla yine kendine has üslubuyla sona geldiğini anlattı. Video hakkında spoiler vermeden sizi hüzünlü ama eğlenceli The End videosuyla baş başa bırakıyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link