httpv://www.youtube.com/watch?v=lsjc2uDi1OI

( Tv’de yayınlanan ilk reklam filmi )

İPZ 12’de konuşma yapan M. Serdar Kuzuluoğlu genel anlamda video pazarlamadan bahsederken bugünü daha iyi anlayabilmek adına iki örnek verdi. Bende bugünü anlamak adına bu örnekler üzerinden konuyu detaylandıracağım.

İlk örnek televizyonda yayınlanan ilk reklam filmine ait. 1 temmuz 1941 yılında yayınlanan reklamda Amerika haritasının üzerinde yer alan Bulova saati ve Amerika Bulova saatleriyle çalışıyor ( America runs on Bulova time ) konuşmasını duyuyorsunuz. Detaya geçmeden konuyu daha iyi irdelemek amacıyla ikinci örneğe geçiyorum. Tarih 31 ocak 1968 ve TRT ilk televizyon yayınını yapıyor. Spiker test yayınına şu sözlerle başlıyor : Burası 3.bant 5.kanal’dan deneme yayınları yapan Ankara televizyonu.

httpv://www.youtube.com/watch?v=RX6rS9t-YuY

 ( TRT’nin ilk Tv yayını – 1968 )

Bugünün reklamlarıyla karşılaştırdığımızda komik ve anlamsız gelen onca söz ve konsept elbette bugünün televizyon ve reklam anlayışının temelini oluşturuyor. Belirli bir emekleme, deneme ve alışma sürecinden sonra bu noktalara gelen bugünün reklam anlayışı acaba 10 sene sonrasının emekleme, deneme ve alışma sürecinin başlangıcını oluşturuyor olabilir mi ?

Salt olarak ilk televizyon reklamını ve TRT’nin ilk yayınını incelediğimiz zaman tüm bu garipsediklerimizin insanların radyodan televizyona geçiş sürecinde, televizyon konseptini tam olarak anlamayarak televizyonu, radyonun kuralları ve konseptiyle kullanmaya devam etmesinden kaynaklanıyor. Konvansiyonel ( geleneksel ) medyadan sosyal medyaya geçiş sürecinde firmaların ve kurumların, sosyal medyayı Konvansiyonel medyanın enstrümanlarıyla ve mantığıyla kullanmaya çalışması, belkide sosyal medya yayıncılığının emekleme süreci için gerekli olsada, zaman içinde sosyal medyanın kendi kurallarını ve konseptini oluşturacağını düşünüyorum.

Geriye dönüp bakıldığında, bugün ilk televizyon reklamına ve TRT’nin ilk televizyon yayınına baktığımızda nasıl yüzümüzde bir gülümsemeyle karşılıyorsak bundan 10 sene sonra, bugünün sosyal medya iletişiminde geleneksel medya enstrümanlarıyla ve konseptiyle yapılan işlerine de yüzümüzde bir tebessümle bakacağımızı düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın