10 Yıl Sonra Bugünün Reklamlarına Bakıp Gülecek Miyiz ?

httpv://www.youtube.com/watch?v=lsjc2uDi1OI

( Tv’de yayınlanan ilk reklam filmi )

İPZ 12’de konuşma yapan M. Serdar Kuzuluoğlu genel anlamda video pazarlamadan bahsederken bugünü daha iyi anlayabilmek adına iki örnek verdi. Bende bugünü anlamak adına bu örnekler üzerinden konuyu detaylandıracağım.

İlk örnek televizyonda yayınlanan ilk reklam filmine ait. 1 temmuz 1941 yılında yayınlanan reklamda Amerika haritasının üzerinde yer alan Bulova saati ve Amerika Bulova saatleriyle çalışıyor ( America runs on Bulova time ) konuşmasını duyuyorsunuz. Detaya geçmeden konuyu daha iyi irdelemek amacıyla ikinci örneğe geçiyorum. Tarih 31 ocak 1968 ve TRT ilk televizyon yayınını yapıyor. Spiker test yayınına şu sözlerle başlıyor : Burası 3.bant 5.kanal’dan deneme yayınları yapan Ankara televizyonu.

httpv://www.youtube.com/watch?v=RX6rS9t-YuY

 ( TRT’nin ilk Tv yayını – 1968 )

Bugünün reklamlarıyla karşılaştırdığımızda komik ve anlamsız gelen onca söz ve konsept elbette bugünün televizyon ve reklam anlayışının temelini oluşturuyor. Belirli bir emekleme, deneme ve alışma sürecinden sonra bu noktalara gelen bugünün reklam anlayışı acaba 10 sene sonrasının emekleme, deneme ve alışma sürecinin başlangıcını oluşturuyor olabilir mi ?

Salt olarak ilk televizyon reklamını ve TRT’nin ilk yayınını incelediğimiz zaman tüm bu garipsediklerimizin insanların radyodan televizyona geçiş sürecinde, televizyon konseptini tam olarak anlamayarak televizyonu, radyonun kuralları ve konseptiyle kullanmaya devam etmesinden kaynaklanıyor. Konvansiyonel ( geleneksel ) medyadan sosyal medyaya geçiş sürecinde firmaların ve kurumların, sosyal medyayı Konvansiyonel medyanın enstrümanlarıyla ve mantığıyla kullanmaya çalışması, belkide sosyal medya yayıncılığının emekleme süreci için gerekli olsada, zaman içinde sosyal medyanın kendi kurallarını ve konseptini oluşturacağını düşünüyorum.

Geriye dönüp bakıldığında, bugün ilk televizyon reklamına ve TRT’nin ilk televizyon yayınına baktığımızda nasıl yüzümüzde bir gülümsemeyle karşılıyorsak bundan 10 sene sonra, bugünün sosyal medya iletişiminde geleneksel medya enstrümanlarıyla ve konseptiyle yapılan işlerine de yüzümüzde bir tebessümle bakacağımızı düşünüyorum.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Youtube’dan Vlogger Logan Paul’a Sert Ceza

Youtube, geçtiğimiz ay yayınladığı intihar içerikli videoyla tüm dünyada tepki toplayan vlogger Logan Paul’un, skandallarını sürdürmesi üzerine videolarındaki reklamları geçici olarak kaldırdığını açıkladı.

İntihar Videosu Skandalı

Yaklaşık 17 milyon takipçisi olan kanalın sahibi 22 yaşındaki Logan, geçtiğimiz ay “Japonya’nın İntihar Ormanı’nda Bir Ceset Bulduk” başlıklı bir video yayınlamıştı. “İntihar Ormanı” olarak da bilinen Aokigahara Ormanı’nda çekilen videoda, intihar etmiş bir adamın görüntülerine yer vermiş ve durumla ilgili alaycı konuşmalar yapmıştı. Video dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılardan gelen tepkiler üzerine Logan tarafından yayından kaldırılmıştı. Youtube ise yaptırım olarak Paul’un kanalını Google Önerilenler’den çıkardığını ve ortak yürütülen projelerin iptal edildiğini duyurmuştu.

Bu skandalın ardından bir özür videosu yayınlamış olsa da Logan Paul, daha sonraki videolarında uygunsuz davranışlarını sürdürdü.

Paul’un “uslanmadığına” işaret olarak, bir videoda ölü bir hamsterı elektrik tabancasıyla vurması, bir diğerinde ise gençleri bulaşık deterjanı yeme videosu çekmeye özendiriyor olması olarak gösterildi.

Yetkililerin açıklamalarına göre, Paul’un  “toplululuk ve reklamverenler için uygunsuz” davranışlarını sürdürmesi, videolarındaki reklamların kaldırılması kararını getirdi.

Bu ceza şimdiye dek Youtube tarafından Paul’a verilen en sert ceza zira SocialBlade verilerine göre Paul’un YouTube kanalından sadece reklamlar ile elde ettiği kazanç aylık 1.2 milyon doları buluyor.

Bu cezanın ne süreyle uygulanacağı henüz bilinmiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link