Zara’nın E-Ticaret Özelliklerini Fiziksel Mağazacılığa Taşıyan Konsept Mağazası

Online alışverişin yükselişiyle birlikte, fiziksel mağazacılığın düşüşe geçtiğinden ve aradaki makasın her geçen gün daha fazla açıldığından sürekli olarak bahsediyoruz. Bu nedenle birçok şirket, fiziksel mağazacılığı güçlendirebilecek yeni konseptler üzerinde çalışıyor. Örneğin, Samsung’un bu amaçla ortaya çıkarttığı teknolojik pop-up mağaza konseptinden dün sizlere bahsetmiştik. Hazır giyim markası Zara da bu doğrultuda çalışan şirketlerden biri.

Zara, mağazalarında sunduğu müşteri deneyimini geliştirmek amacıyla Londra’da yer alan Westfield Stratford isimli alışveriş merkezinde son derece gelişmiş teknolojiye sahip bir konsept mağaza açtı. PSFK’nın yaptığı habere göre bu pop-up mağazada müşteriler beğendikleri kıyafetleri deneyebiliyor, daha sonra satın almak istedikleri kıyafetlerin ödemesini online olarak yapabiliyor ve bu kıyafetler direkt olarak müşterinin evine gönderilebiliyor.

Bu teknolojik mağaza, müşterilerin hızlı bir şekilde alışveriş yapmalarına ve sonrasında satın aldıkları ürünlerin ödemesini hızlı bir şekilde yapabilmelerine olanak sağlamak amacıyla tasarlandı. Mağazadaki deneme kabinlerinde, aynı bir kişisel alışveriş uzmanı gibi davranan ve müşterilere denedikleri ürünlere göre tavsiyeler veren etkileşimli aynalar yer alıyor.

Bu mağazada herhangi bir müşteri herhangi bir ürünü satın almak istediğinde, sıraya girmek zorunda kalmıyor. Mağazadaki bütün ödemeler tamamen Bluetooth, uygulama ya da otomatik tarayıcılı yazar kasalar aracılığıyla yapılıyor. Müşteriler, 14:00’dan önce sipariş verdikleri ürünlerini aynı gün teslim alma imkanına sahipler.

Bu sıralarda Londra’daki amiral gemisi mağazası restore edilen Zara’nın bu yeni teknolojik pop-up mağazası, mayıs ayının sonuna kadar açık kalacak. Bununla birlikte şirketin Londra’daki yeni amiral gemisi mağazası, eski mağazanın iki katı büyüklüğünde olacak. Ayrıca yeni mağazada, mağazanın arkasında yer alan otomatikleştirilmiş depo sayesinde müşterilerin herhangi bir çalışanın yardımına ihtiyaç duymadan online siparişlerini teslim alabildikleri bir alan bulunacak. Mağazanın önünde de insanlar mağazaya yaklaştığında kıyafet koleksiyonlarını yansıtan sensörlerle dolu bir cam duvar yer alacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Uyuşturucu Karşılığında Spor Kıyafet Alabildiğiniz Pop-Up Mağaza

  • İsveçli spor giyim perakendecisi Björn Borg ve yaratıcı ajans Nord DDB, daha sağlıklı bir yaşamı teşvik etmek için hazırladıkları kampanya kapsamında Amsterdam’da bir pop-up mağaza açtılar.
  • Bu pop-up mağazaya gelen müşteriler, uyuşturucu karşılığında sınırlı sayıdaki Björn Borg spor kıyafetlerinden satın alabiliyorlar. 
  • İlgili Yazı: The North Face, Alp Dağlarına Pop-Up Mağaza Açtı

İsveçli spor giyim perakendecisi Björn Borg, daha sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek için yaratıcı ajans Nord DDB ile iş birliği yaptı. İki şirketin birlikte hazırladıkları kampanya, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklardan alınan haz yerine spor yaparak elde edilen hazzı teşvik ediyor. Buraya kadar her şey normal. Ancak bu kampanya kapsamında, Amsterdam’da bir pop-up mağaza açıldı ve bu mağazaya gelen müşteriler, uyuşturucu karşılığında sınırlı sayıdaki Björn Borg spor kıyafetlerinden satın alabiliyorlarMüşteriler, markanın kıyafetlerinden satın alabilmek için ot, ağrı kesici ya da başka bir uyuşturucu madde verebiliyorlar.

Egzersiz yaptığınızda, beyniniz seratonin, dopamin ve endorfin hormonlarını salgılıyor. Hatta 45 dakika boyunca koşarsanız, bir doz morfin ile aynı derecede rahatlama elde edebileceğiniz söyleniyor. Design Taxi’nin paylaştığı habere göre, Stockholm Üniversitesi’nde kıdemli öğretim üyesi olarak görev yapan Lennart Högman, egzersizin vücutta meydana getirdiği etkiler ile ilgili olarak şunları dile getiriyor:

“Fiziksel olarak aktif olduğunuzda, beyin, ruh halinizi düzenlemede önemli bir rol oynayan beyin hücreleri arasındaki iletişim için kullanılan kimyasal habercilerin seviyelerini değiştirir. Egzersiz yapmanın etkileri, çok bireyseldir ve herkesin kendisi için en iyi işleyen yoğunluk ve süre seviyelerini öğrenmesine bağlıdır.”

Çoğu zaman egzersiz yapan kişiler, yaklaşık olarak 30 ila 45 dakika boyunca bir kardiyo egzersizi yaptıktan sonra zindelik hissine ulaşabileceklerdir. Uzun lafın kısası, spor giyim perakendecisi Björn Borg ve yaratıcı ajans Nord DDB’nin birlikte hazırladıkları bu kampanya, “Kafanızın güzel olması için uyuşturucuya ihtiyacınız yok.” mesajını veriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Amazon Yeni Bir Mağaza Konsepti ile Perakendede Yeni Bir Trend Başlatmayı Hedefliyor

  • Amazon, bugün yaptığı bir açıklamayla, yeni mağazasını yeni bir konseptte açacağını duyurdu.
  • ABD’li şirketin 2004 yılında 6,92 milyar dolar olan yıllık net geliri, 2017 sonunda 177,87 milyar dolara ulaşmış durumda.
  • E-ticaret şirketi, 2017 yılında yıllık net kar miktarını bir önceki yıla göre %28 oranında artırdı.
  • Amazon’un özellikle son dönemde yaptığı hamleler, şirketin perakende alışveriş sektörünü tam anlamıyla egemenliği altına almak istediğine işaret ediyor.
  • İlgili Yazı: Perakende Devi Amazon’un Rakamlarla Tarihi Başarısı

Amazon, bugün  yaptığı bir açıklamayla, yeni mağazasını yeni bir konseptte açacağını duyurdu. “Amazon 4-star” ismiyle açılacak yeni mağaza, Amazon’un sitesinde satılan trend ve en yüksek puan almış ürünlerin satışını gerçekleştirecek. Ayrıca, sitede en yüksek puan almış satıcıların da ürünleri mağazada satılacak.

Amazon, hızlı gelir büyümesini sürdürmek için fiziki mağazaları anahtar olarak görüyor. Şirket, bu yıl ABD’de online satışların yüzde 49,1’ine sahip olacak ancak bu rakam, tüm perakende ekosisteminin sadece yüzde 4,9’u ediyor. Bu durum dolayısıyla, şirket stratejisini online kanallardan ziyade offline kanallara entegre etmeye çalışıyor. “Amazon 4-star”ın arkasında yatan içgörü tamamen buradan kaynaklı.

Haftanın 7 günü hizmette olacak mağazanın ilk lokasyonu New York’ta bulunan ünlü SoHo bölgesi olacak. “Amazon 4-Star”da cihazlar, mutfak eşyaları, oyuncaklar, kitaplar ve oyunlar yer alacak. Tüm ürünler, Amazon’da tüketicilerin dört yıldız ve üstü puan aldıkları, çok satan veya yeni ve trend olan ürünler olacak.

Bu arada Amazon, geçtiğimiz hafta Bloomberg’de çıkan habere göre önümüzdeki birkaç yıl içinde 3000’den fazla yeni AmazonGo lokasyonu açmayı planlıyor. Gelişmeler oldukça sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link