Yardıma İhtiyacınız Olup Olmadığını Gösteren Pratik Alışveriş Sepetleri

Migros‘un katkı ve destekleri ile hazırladığımız perakende trendleri bölümümüzde bugün zekice kurgulanmış bir taktikten bahsedeceğiz.

Bazen ne alacağınızı bilerek bir mağazaya girersiniz ve çevrenize birden size yardım etmek isteyen çalışanlar dolar. Çeşitli sorular sorarlar veya fikirler önerirler. Alacağınız şeyin dışında da sizi bazı ürünlere yönlendirmeye çalışırlar. Onlara yardıma ihtiyacınız olmadığını kibar bir dille söylemeye çalışırsınız. Başka bir senaryoda bir şey almaya değil sadece ürünlere bakmak için mağazaya girmişsinizdir ve gösterilen ilgiyi gereksiz bulabilirsiniz.

Bazen de bunun tam tersi bir durum sergilenebilir. Yardıma gerçekten ihtiyacınız vardır ancak çalışanların yoğunluğu veya ilgisizliği nedeniyle onlara bir şey sormaktan çekinirsiniz.

Aşağıdaki fotoğrafta iki farklı renkte sepetler göreceksiniz. Bir güzellik mağazası tarafından kullanılan bu sepetlerin ilk bakıldığında çok da bir özelliği yokmuş gibi göründüklerini farkındayız. Biri turuncu diğeri yeşil olmak üzere iki farklı sepet mevcut, sadece o kadar. Fakat öyle değil…

 

Birçok Asya ülkesinde yer alan Koreli güzellik mağazası “Innisfree” tarafından kullanılan sistem yukarıda bahsettiğimiz problemlerin çözümüne katkı sağlayabilir basit bir sistem geliştirmiş. Görselde gördüğünüz bu sepetlerin renklerinin farklı olmasının amacı; müşterinin yardıma ihtiyacı olup olmadığını anlayabilmek. Sepetlerin hemen yanında duran levhaları okuyan müşteriler eğer bir satış danışmanının yardımına ihtiyaç duyuyorlarsa turuncu, duymuyorlarsa yeşil sepeti alıp alışverişlerine başlayabiliyorlar. Bu şekilde çalışanlar yardıma ihtiyaç duymadan alışveriş yapabilecek müşterileri rahat bırakıp yardıma ihtiyaç duyan müşteriler ile iletişime geçiyorlar. 

Sepet sistemi ile ilgili farklı görüşler ve bazı tedirginlikler var elbette. Örneğin yeşil sepeti seçen birisi sonradan yardıma ihtiyaç duyarsa ne olacak? Daha önce bu mağazadan alışveriş yapmamış olsam ve mağazanın politikalarını bilmesem de mantıken satış danışmanının böyle bir durumda müşteriye yardımcı olmaya çalışacağını düşünüyorum. Bu sayede çalışan kişi kendisine soru sormayan ve elinde yeşil sepet olan bir müşteri ile vakit kaybetmemiş olacak. Bu sistem doğru işlediği sürece çift yönlü olarak müşteriyi ve çalışanları vakit kaybetmekten kurtarabilir ve bence oldukça pratik.

Siz bu iki renk sepetler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de kullanışlı ve pratik mi yoksa gereksiz bir uygulama mı?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

İstanbulkart’a Pet Şişe ile Akbil Doldurma Dönemi Başladı

  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi, pet şişelerin sokağa atılarak doğaya zarar vermemesini önlemek için yeni bir uygulama başlatacağını açıklamıştı. 
  • Belediyenin iştiraklerinden olan İSBAK tarafından yapılan otomatlara pet şişe atanlar karşılığında İstanbulkart’a yükleme yapabilecek. 
  • İlgili yazı: İstanbulkart’a Pet Şişe ile Yükleme Yapılabilecek

İstanbul’da günlük yaklaşık 17 bin ton evsel atık ortaya çıkıyor. Bu atıklardan 6 bin tonu Büyükşehir Belediyesi’ne ait çöp toplama ve geri dönüşüm merkezlerinde işlenerek ekonomiye tekrar kazandırılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından geri dönüşüme katkı kapsamında hayata geçirilen ve yaygınlaşmaya hazırlanan proje, pet şişe ve alüminyum içecek  kutusu atan her İstanbulkart kullanıcısı kartına belirli miktarda para ödenecek.

Pet şişe ve alüminyum kutu karşılığında İstanbulkart‘lara para yükleyen akıllı geri dönüşüm konteynerinin ilki İTÜ Ayazağa durağında hizmete açıldı.

Tarifeler ise şu şekilde belirlendi:

— 0.33 litrelik 10 gramlık pet şişeye 2 kuruş, 0.5 litrelik pet şişeye 3 kuruş, 1 litrelik pet şişeye 6 kuruş, 1.5 litrelik pet şişeye 9 kuruş,

— 0.33 litrelik alüminyum içecek kutusuna 7 kuruş, 0.5 litrelik alüminyum içecek kutusuna ise 9 kuruş.

Buna göre tek geçiş hakkı (2.60 TL) için geri dönüşüme kazandırılmaması gerekenler şöyle:

— 130 adet 0.33 litrelik pet şişe,

— 86 adet 0.5 litrelik pet şişe,

— 43 adet 1 litrelik pet şişe,

— 28 adet 1.5 litrelik pet şişe,

— 37 adet 0.33 litrelik alüminyum kutu,

— 28 adet 0.5 litrelik alüminyum kutu.

Dolayısıyla bir defalık akbil kullanımı için en az 28 adet atığın geri dönüşüme kazandırılması gerekiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Microsoft’un Kurucu Ortağı Paul Allen Hayatını Kaybetti

  • Teknoloji devi Microsoft’un kurucularından Paul Allen hayatını kaybetti.
  • 20.3 milyarlık servetiyle dünyanın en zengin 21. kişisi olan 65 yaşındaki Allen’in kanser nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı.
  • İlgili yazı: Microsoft’un Kuruluş Hikayesi

Teknoloji şirketi Microsoft’un kurucularından Paul Allen, ABD’nin Seattle kentinde 65 yaşında hayatını kaybetti.

Allen’in sahibi olduğu yatırım firması Vulcan’dan yapılan açıklamada, “Microsoft’un kurucularından, önemli teknoloji uzmanı, hayırsever, toplum insanı, çevreci, müzisyen ve sanat destekçisi kurucumuz Paul G. Allen’in vefatını duyurmaktan derin bir üzüntü duyuyoruz.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Allen’in pazartesi günü öğleden sonra Seattle kentinde lenf kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumduğu bilgisi de paylaşıldı. Paul Allen, 1975 yılında Bill Gates ile Microsoft’u kurmuş, bir süre sonra geçirdiği hastalık nedeniyle şirketten ayrılmıştı.

Kaynak: Cnnturk.com

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link