Yardıma İhtiyacınız Olup Olmadığını Gösteren Pratik Alışveriş Sepetleri

Migros‘un katkı ve destekleri ile hazırladığımız perakende trendleri bölümümüzde bugün zekice kurgulanmış bir taktikten bahsedeceğiz.

Bazen ne alacağınızı bilerek bir mağazaya girersiniz ve çevrenize birden size yardım etmek isteyen çalışanlar dolar. Çeşitli sorular sorarlar veya fikirler önerirler. Alacağınız şeyin dışında da sizi bazı ürünlere yönlendirmeye çalışırlar. Onlara yardıma ihtiyacınız olmadığını kibar bir dille söylemeye çalışırsınız. Başka bir senaryoda bir şey almaya değil sadece ürünlere bakmak için mağazaya girmişsinizdir ve gösterilen ilgiyi gereksiz bulabilirsiniz.

Bazen de bunun tam tersi bir durum sergilenebilir. Yardıma gerçekten ihtiyacınız vardır ancak çalışanların yoğunluğu veya ilgisizliği nedeniyle onlara bir şey sormaktan çekinirsiniz.

Aşağıdaki fotoğrafta iki farklı renkte sepetler göreceksiniz. Bir güzellik mağazası tarafından kullanılan bu sepetlerin ilk bakıldığında çok da bir özelliği yokmuş gibi göründüklerini farkındayız. Biri turuncu diğeri yeşil olmak üzere iki farklı sepet mevcut, sadece o kadar. Fakat öyle değil…

 

Birçok Asya ülkesinde yer alan Koreli güzellik mağazası “Innisfree” tarafından kullanılan sistem yukarıda bahsettiğimiz problemlerin çözümüne katkı sağlayabilir basit bir sistem geliştirmiş. Görselde gördüğünüz bu sepetlerin renklerinin farklı olmasının amacı; müşterinin yardıma ihtiyacı olup olmadığını anlayabilmek. Sepetlerin hemen yanında duran levhaları okuyan müşteriler eğer bir satış danışmanının yardımına ihtiyaç duyuyorlarsa turuncu, duymuyorlarsa yeşil sepeti alıp alışverişlerine başlayabiliyorlar. Bu şekilde çalışanlar yardıma ihtiyaç duymadan alışveriş yapabilecek müşterileri rahat bırakıp yardıma ihtiyaç duyan müşteriler ile iletişime geçiyorlar. 

Sepet sistemi ile ilgili farklı görüşler ve bazı tedirginlikler var elbette. Örneğin yeşil sepeti seçen birisi sonradan yardıma ihtiyaç duyarsa ne olacak? Daha önce bu mağazadan alışveriş yapmamış olsam ve mağazanın politikalarını bilmesem de mantıken satış danışmanının böyle bir durumda müşteriye yardımcı olmaya çalışacağını düşünüyorum. Bu sayede çalışan kişi kendisine soru sormayan ve elinde yeşil sepet olan bir müşteri ile vakit kaybetmemiş olacak. Bu sistem doğru işlediği sürece çift yönlü olarak müşteriyi ve çalışanları vakit kaybetmekten kurtarabilir ve bence oldukça pratik.

Siz bu iki renk sepetler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de kullanışlı ve pratik mi yoksa gereksiz bir uygulama mı?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Booking.com Gibi Rezervasyon Sitelerine de Dava Açılıyor

Booking.com isimli online otel rezervasyon sitesi geçen yılın başında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) açtığı dava sonucunda haksız rekabete neden olduğu ve vergi ödemediği gerekçesiyle söz konusu siteye Türkiye’den erişim engellenmişti.

Şimdi ise TÜRSAB Yönetim Kurulu aldığı karar sonucunda booking.com benzeri şekilde yurtdışı merkezli, Türkiye’de vergi ödemeyen online rezervasyon sitelerine dava açmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda davaya konu 20’ye yakın internet sitesinin olduğu ifade ediliyor. Eğer karar çıkarsa yurtdışı merkezli birçok online otel rezervasyon sitesine Türkiye’den erişim engellenebilir. İsmi geçen 20 site arasında airbnb, agoda, skyscaner ve expedia gibi dünyaca ünlü rezervasyon siteleri de bulunuyor.

Geçen yılın başlarında yurtdışı merkezli online otel rezervasyon sitesi booking.com’a dava açılmış, booking.com’un haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle açılan dava sonucunda İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi, online rezervasyon sitesi Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı vermişti. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) açtığı davanın ardından gerçekleştirilen duruşmada mahkeme şu kararı almıştı: “Booking.com BV şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar verildi.”

Türkiye’nin Ürününü Satıyorlar

Booking.com’a erişim engeli devam ederken, TÜRSAB Booking.com’la aynı durumda olan 20’ye yakın internet sitesi hakkında hukuki işlem başlatma kararı aldı. Yönetim Kurulu toplantısında konuyu gündemine alan TÜRSAB, Türk pazarında, Türk müşteriye, Türkiye’de ürün ve hizmet satarak kazanç elde etmesine rağmen, vergi ödemeyerek Türk Seyahat acenteleri ve Türk tur operatörleriyle haksız rekabet eden airbnb, agoda, skyscaner ve expedia gibi 20’ye yakın site ile ilgili hukuki işlem başlatma kararı aldı.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya da konu ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye’deki müşterilere Türkiye’nin ürününü satıyorlar. Türkiye’de vergi sistemine dahil olmadan, fatura kesmeden yapıyorlar. Bu da haksız rekabet oluşmasına neden oluyor.”

Kaynak: Hürriyet

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

RFID Teknolojisi ile Etiketleri Okuyup Faturalandıran Otomatik Alışveriş Sepeti

Japon elektronik markası Panasonic, ilk otomatik alışveriş sepetini geliştirdi. Regi-Robo isimli alışveriş sepeti, içine konulan ürünlerin RFID etiketlerini otomatik olarak okuyor ve bu sayede ürünlerin fiyatlarını algılayarak bunları faturanıza ekliyor. Üstelik bu alışveriş sepeti, açılıp kapanabilen alt kısmı sayesinde ürünleri poşetleyebiliyor.

Zaman kazandırmayı amaçlayan ürün, ödemenizi de nakit veya kredi kartı ile yapmanıza izin veriyor. Osaka’da bir markette test edilen otomatik sepetin, 2018’de kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link