Snack Sektörü Yükseliyor: Dünyada Son Atıştırmalık Trendleri

Snack olarak tabir edilen, atıştırmalık kültürü yükseliyor, şekil değiştiriyor ve birçok yeni ürünle gıda dünyasında yön veren başat aktörlerden birisi olmaya başlıyor!

2017 yılının Mart ayında NPD Grup tarafından yapılan bir araştırmaya göre ana yemek yerine snack tüketimi %24 artmış ve bu rakam 2024’e kadar %36’lara ulaşacakmış. Yani hepimiz oturup düzenli bir yemek yerine bu isteğimizi atıştırmalıklarla bastırır hale geleceğiz gibi.

Ayrıca 3 öğünlü yemek döngümüze 4. ara öğünü de atıştırmalıklarla sıkıştırmaya devam edeceğiz.

Gelin dünyadaki ‘atıştırmalık trendlerine gelin hep beraber göz atalım;

Doğal ‘atıştırmalıklar’

Kişilerin ne yediğine, yediği şeyin nasıl ve nerede üretildiğine olan merakı, şirketleri daha şeffaf olmak zorunda bıraktı.  Sade ve sağlıklı atıştırmalıklar kategorisinde inceleyebileceğimiz Quinn, websitesine eklediği  “tarladan, ambalaja” sekmesi ile tüketicilerine yedikleri ürünün içeriğindekilerin nerede üretildiği bilgisini vermeye başladı. Bu özellikle iş hayatına atılmış, doğa konusunda ‘özenli’ Y neslini çekmek için doğru bir hamle olarak değerlendirilebilir.

Atıştırmalık tüketen gençleri çekebilmek için daha sade bir ambalaj ve içerik bilgisi oldukça değerli! “Çünkü her ne kadar tatlı bir şey bile yiyecek olsalar ürünün içindeki tatlandırıcının ne olduğunu bile araştıracaklardır.” Diyen Packaged Facts araştırmacısı David Sprinkle, Nestle, Mars ve Hershey gibi şirketlerinde yapay içerikleri çıkarıp daha “şeffaf” olma konusuna özen gösterdiğini belirtti.

Sağlıklı atıştırmalık her ne kadar ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlayan bir sektör olsa da Grand View isimli bir araştırma şirketinin yaptığı çalışmaya göre 2025 yılına kadar küresel sağlıklı atıştırmalık piyasası 32.8 milyar dolara ulaşacak.

Lezzet ‘Çeşitliliği’ Yaratmak

Piyasa araştırma şirketi IRi’nin yaptığı araştırmaya göre kişilerin %90.6 ‘si atıştırmalıklarını ‘tatlarını’ baz alarak seçiyor. Özellikle Y kuşağı daha kreatif tatlar ve daha paylaşılabilir deneyimler arıyor.

Yeni tatlar arayan maceracı bünyeleri yakalamak için Pringles’in 2017 Ekim Ayı’nda Times Meydanı’nda 26 farklı tat ile özgün tat kombinasyonları yaptığı Pringles Stack Shack pop-up etkinliğin oldukça yerine olduğunu söylemesek olmazdı.

Yine aynı Pringles Kasım ayında “Thanksgiving” için Şükran Günü tatlarından oluşan özel bir yemek paketi hazırlamıştı. Detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

Atıştırmalık dünyasının geleceği daha cesur ve yenilikçi tatları, onları denemekten keyif duyan cesur ve araştırmacı kuşakların beğenisine sunarak farklı tatlarla ilerleyecek.

‘Duygusal’ Atıştırmalıklar

Sinema gecesi yapıyorsak patlamış mısır, moralimiz bozuksa bir romantik komedi filmi ve bolca çikolata… Modumuz aslında atıştırmalık tercihimizi belirleyen en önemli etken. Mintel araştırma şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre; Amerikalıların %50’si atıştırmalıkları kendilerini “ ödüllendirmek” için tüketiyor. Çin’de ise dondurmalar gençler tarafından stresli yaşamlarını kolaylaştıran bir mod yiyeceği olarak görülüyor. 

 

‘İyilik için’ Atıştırmalıklar

Günümüzün duyarlı markaları bizler için sağlıklı atıştırmalıklar oluştururken, bir yerlerde bazı problemleri de çözüyor. Örneğin; İngiltere merkezli Spare Fruit kenara köşeye atılan meyveleri meyve kurusu atıştırmalıklar haline getirerek satıyor.   2017’de CVS “Snacks That Give Back”  kampanyası ile oluşturduğu atıştırmalıklarla bağışlar yapıyor.

 

This Bar Saves Lives ise satılan her atıştırmalık bar ile sağlıksız beslenen ve ihtiyacı olan çocuklara yardım ediyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Asitli İçecek Satışları Düşen Pepsi, Soda Markası Çıkartıyor

Dünyanın en büyük içecek üreticilerinden biri olan PepsiCo, geçtiğimiz perşembe günü yeni bir maden suyu markasını piyasaya süreceğini duyurdu. Belirtilene göre bu maden suyu markasının ismi “bubly” olacak ve ürün, bu ay içinde Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürülecek.

Sıfır kalorili maden suyunun 8 farklı çeşidi bulunacak. Bu çeşitler arasında misket limonu, mango ve kiraz tadına sahip olanlar da yer alacak. Bununla birlikte bubly, farklı renklere ve şirin tasarımlara sahip teneke kutularda satışa sunulacak. Ayrıca bu teneke kutuların üzerinde “hey sen”, “merhaba” ve “yo” gibi bazı eğlenceli karşılama sözcükleri ve “Senin etrafında açık kalabilirim gibi hissediyorum.” şeklinde kişisel mesajlar yer alacak.

PepsiCo’nun bu yeni ürünüyle ilgili asıl önemli kısma gelecek olursak, Business Insider’ın yaptığı habere göre analistler, bubly’nin yüksek satış rakamlarına ulaşabileceğini ifade ediyorlar. Bunun en büyük nedeni olaraksa asitli içecek satışlarının düşmesi ve PepsiCo’nun daha sağlıklı içeceklere yönelmesi gösteriliyor.

İsveç merkezli global bir finansal hizmetler şirketi olan Credit Suisse’te analist olarak görev yapan Laurent Grandet, geçtiğimiz ocak ayında şirket yatırıcımlarıyla bubly’nin 2018 yılı içerisinde 100 milyon dolar satış rakamını aşma potansiyeli barındırdığı bilgisini paylaştı. Analist Laurent Grandet, 2019 yılı sonunda ise bu rakamın yaklaşık olarak 220 milyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Bunun yanı sıra Grandet, 1,2 milyar dolarlık maden suyu pazarının her geçen gün büyüdüğünü ve bubly’nin pazar liderine kafa tutmak için önemli bir fırsata sahip olduğunu vurguladı. Şu anda maden suyu pazarında en büyük pazar payı klasik maden suyu markası LaCroix’e ait. Marka, şu anda pazarın %36’sını elinde bulunduruyor. Başka markaların pazara giriş yapmasına rağmen, son yıllarda LaCroix satışlarında hızlı bir artış yaşandı. Geçtiğimiz aralık ayında ise LaCroix markasının sahibi olan National Beverage Corp. şirketinin CEO’su Nick Caporella, kendilerini kopyalayan yeni rakipleri ağır bir şekilde eleştirmişti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Amazon Son Çeyrekteki Satışlarını Yüzde 38 Artırdı

Amazon

Şirketlerin dördüncü çeyrekteki performanslarının açıklandığı bu dönemde, olumlu ve olumsuz yönde çarpıcı rakamlarla karşılaşıyoruz. Motosiklet konusunda dünyanın en iyisi Harley Davidson’ın bu dönemki satışlarında, geçen yılın aynı dönemine göre ciddi düşüş yaşaması bunun en dikkat çeken örneklerinden biri oldu. Fakat tersi yönde de dikkat çekici gelişmeler olduğunu söylemeliyiz. Bunu başaran firmalar arasında, geçen yıl Whole Foods’u bünyesine katan Seattle merkezli e-ticaret devi Amazon da yer alıyor.

Şirketin son çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemindeki rakamlarla karşılaştırıldığında yüzde 38 daha fazla net satış yaptığı açıklandı. Amazon’un bu satışlardan elde ettiği net kârda da ciddi bir yükseliş olduğunu not edelim. Zira bir önceki yılın son çeyreğindeki net kâr 749 milyon dolarken bu rakam, geçtiğimiz son çeyrekte 1.9 milyar dolara ulaştı ki bu istatistik, net gelirin iki katından da fazla arttığını gösteriyor.

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos

Bu dikkat çekici performansta en büyük pay ise en çok sattığı ve Amazon’un kendi markasıyla ürettiği cihazlar olan Fire TV ve Echo Dot’un oldu. Markanın kurucusu ve şirketin CEO’su Jeff Bezos da Amazon’daki bu başarı grafiğinin, özellikle de sesli asistan ürünü Alexa açısından baktıklarında, beklentilerini aştığını belirtti. Kıyaslamayı bütün yıl bazında yaptığımızda ise Amazon’un net satış rakamında yüzde 31’lik bir artış sağladığını, bu satışlardan elde ettiği gelirin ise tam 177.9 milyar dolar olarak gerçekleştiğini de söyleyelim.

Açıkçası bu gelişimin altında birden fazla etken var. Merkezi konumlarda bulunan ve Amazon’a fiziksel mağaza kaynaklı ek gelir getiren Whole Foods satın alması, Amazon için önemli bir dönemeç oldu. Zinciri satın almasının ardından geçen yılın Ağustos ayında fiyatları oldukça düşüren Amazon, daha sonra Whole Foods ürünlerini kendi internet sitesinden de satmaya başladı ve düşük fiyat politikasını bu platformda da sürdürdü.

Amazon markalı elektronik ürünlerden Echo Dot

Öte yandan Amazon, giyim ve ambalajlı ürünler kategorilerinde kendi markalarıyla satışa sunduğu ürünlerle de büyümeye devam etti. Hatta, Amazon Finansal Baş Sorumlusu Brian Olsavsky’nin söylediğine göre, Amazon markalı ürünlerin yer aldığı kategorilerin sayısı daha da artacak ve ürünler çeşitlenecek.

Markanın başarısında pazarlama stratejisinin de önemi büyük. Zira Amazon, reklamverenler için her geçen gün daha fazla seçenek sunuyor ve özellikle de ürünlerini öne çıkarmak isteyen ama görece daha küçük çapplı markalara cazip önerilerle gidiyor. Bu eğilimi gören markalar da ürün sayfalarında video gibi multimedya temelli tanıtımlar için ödeme yapmaya yöneliyor. Büyüklüğe bakmadan birçok farklı reklamverenle çalışan şirket, müşteri odaklı pazarlama ürünlerini onlara sunuyor. Böylece bir anlamda, onların tüketiciler tarafından keşfedilmelerini amaçlıyor.

Amazon geçen yıl Whole Foods’u alarak fiziksel mağaza temelli perakendecilikte ciddi bir atılım yaptı.

Amazon’un son çeyrekteki göz alıcı büyümesine dair istatistiksel veriler ve bu başarının ardında yatan başlıca nedenleri özetledik. Peki, CEO Jeff Bezos’un bir sonraki adımı ne olabilir? Amazon başka hangi alanlara girip büyümesini sürdürebilir? Düşüncelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link

Migros’un katkı ve destekleri ile
Türkiye’deki perakende sektörünü ele alıyoruz