Online ve Offline Alışveriş Deneyimini Birleştiren Mağaza

Online alışverişin yaygınlaşmasıyla beraber, fiziksel perakende bir düşüşe geçti. Son dönemde iyiden iyiye kendini belli eden bu düşüş, markaların online ve offline alışveriş deneyimini bir arada sunan mağaza konseptlerine yönelmesine neden oldu.

Her geçen gün sayıları artan, online ve offline alışveriş deneyimini birleştiren bu mağazaların son örneklerinden biri ise Çin’de boy gösterdi. X+living isimli tasarım firması, Çin’in Hangzhou şehrinde “JOOOS Fitting Room” isimli bir mağaza açtı. Yaklaşık olarak 1850 metrekare alana sahip olan bu mağazada, Alibaba Group‘un sahibi olduğu online alışveriş sitesi tmall.com‘da yer alan en iyi 100 moda markasının ürünlerine yer veriliyor.

Mağazanın en farklı yanı ise girişinde yer alan interaktif ekranlar. İnsanlar mağazanın içerisine girmeden, internete bağlı bu interaktif ekranlardan mağazada yer alan ürün koleksiyonlarına göz atabiliyorlar. Bununla birlikte mağazada müşteriler için dinleme alanı, makyaj alanı ve selfie alanı bulunuyor. Yani kısaca, bu mağazada tamamen müşteriye iyi bir deneyim sunulması hedefleniyor.

Bunların yanı sıra mağazanın iç tasarımına da ayrı bir özen gösterilmiş. Mağazanın ana girişinde yer alan büyük kemeri geçen müşterileri, yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz “Mori Girl” isimli alan karşılıyor. Sadeliğin ön planda olduğu bu alanda, birbirine kenevir halatlarla bağlanan bambu direklerinden oluşturulan giysi raflar ve askıları yer alıyor.

Mağazada Mori Girl alanı gibi her biri kendine has bir tasarıma sahip dört farklı alan yer alıyor ve bu alanların her birinde farklı bir ürün koleksiyonu sergileniyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Amazon Bu Yıl Target Mağazalarını Mı Satın Alacak?

Amazon

Amazon internetten alışverişin amiral gemisi olsa da marka uzun bir süredir çevrimiçi mağaza olmanın ötesine geçerek fiziksel alanlarda da varlık gösterdiğini biliyoruz. Son birkaç yılda hızla büyüyen şirket, Main Street’te boy göstermesi ve Whole Foods’u geçen yıl 13.7 milyar dolara satın almasıyla dikkat çekti. Bunun yanı sıra Amazon, birkaç ABD kentinde kitap satışı yapan bir zincir mağaza da işletiyor.

Firmanın bu yöndeki çalışmalarını yorumlayan Loup Ventures yatırım ağının kurucu ortağı Gene Münster ise şirketin geleneksel perakende ağındaki gelişimini henüz tamamlamadığını söyledi. Hatta internetten alışverişin dev oyuncusunun, ABD’nin büyük perakende zincirlerinden Target’ı bu yılın sonlarına doğru satın alacağını öne sürdü.

ABD’de 1800’den fazla mağazası olan Target’ın, Amazon’a büyük güç katacağı tahmin ediliyor.

Peki Target’ı Amazon için cazip hâle getiren faktör ne olabilir? Bu sorunun cevabını ararken akla ilk gelen nokta, ABD’de bulunan 1800’ün üzerindeki outlet mağazasıyla Target’ın geniş bir ağa yayılması olarak öne çıkıyor. Amazon’un satın aldığı Whole Foods’un dünyaya yayılmış 500 mağazadan ibaret olduğunu düşündüğümüzde, Target’ın firma için iştah kabartması hiç de şaşırtıcı sayılmaz.

Her ne kadar bu olası satın alma piyasayı düzenleme ve denetlemeye yetkili makamların onayını gerektirecek olsa da gerçekleşmesi durumunda, Amazon için cesur bir adım olacak. Zira Target ürün yelpazesinde gıda yer alsa da zincirin odaklandığı kategori bu değil. Giyim, ev eşyası ve elektronik gibi çeşitli kategorilerde ürün satan zincir, bu yönüyle Whole Foods’tan ayrılıyor.

Target, geniş bir ürün yelpazesine sahip olması nedeniyle de Amazon’un dikkatini çekiyor.

Tam da bu nedenle, Amazon’un fiziki ortamda kendi markalarıyla satış yapması adına, Target zincirini bünyesine katmasının büyük avantaj sağlayacağını söylemeliyiz. Amazon, geçen yıl AmazonBasics adını verdiği kendi markası üzerinden sırt çantasından raf ünitelerine ve elektroniğe varan geniş bir ürün gamıyla karşımıza çıkmıştı ki özellikle giyim piyasasını alt üst etmişti. Bu bağlamda düşündüğümüzde, şirketin Target’ı satın almasıyla, bu yolda oldukça mesafe alacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yeri gelmişken, Amazon’un satın almayı düşündüğü tek zincirin Target olmadığını da not etmemiz gerekir. Spor giyim markası Lulemon Athletica, yatak, banyo malzemeler ve ev eşyalarına odaklı Bed Batt & Beyond, Abercrombie & Fitch ile oto parça ve bakım markası Advance Auto Parts‘ın da listede yer aldığını belirtelim.

Satın alma iddialarına ilişkin yorum yapmayı reddeden Amazon’un ilgisinin sadece perakendecilikle sınırlı olmadığı da dedikodular arasında yer alıyor. Yatırım araştırmaları şirketi CFRA’da görevli analist Ken Leon’a göre, şirketin bu yıl içinde küçük ya da orta ölçekli bir banka satın alarak finansal hizmetler alanına girmesi de söz konusu olabilir.

Amazon’un bu olağanüstü hızdaki büyüme politikasının nereye varabileceğini tahmin etmek, bugün için oldukça zor.

Dün duyurduğumuz Apple’ın Netflix’i satın almayı düşündüğü iddialarını anımsadığımızda, 2018 hareketli geçeceğe benziyor. Peki, Amazon’un bu hızla uyguladığı ve aynı anda farklı yönlere doğru genişlemeye eğilimli şirket politikası hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Amazon gibi devasa bir şirketin, birbirinden çok farklı sektörlerde kendini göstermesi normal mi, yoksa bu büyük oyuncuyu gelecekte yönetimi zor ve bugünkü verimliliği sürdürmekte zorluk çekeceği süreçler mi bekliyor? Kısacası, Amazon İmparatorluğu doğal sınırlarına ulaşmış olabilir mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Son Reklamıyla İflasına Tuz Biber Eken Marka: Wenice Kids

Talihsiz markalar serimizin başrolünde bugün bir zamanların “tekstil devi” olarak anılan Wenice Kids var.

Türkiye’nin yurtdışına açılan ilk çocuk giyim markası olmakla ün salan Wenice Kids’in temeli 1993’te İstanbul Laleli’de kurulan Kuşam Tekstil’e dayanıyor. Kuşam Tekstil’in bir markası olarak çocuk giyim alanında bir zamanların devi olan bu marka, şirkete adımını yönetici olarak atan Oktay Özdemir’in şirketten %12’lik pay alması sonrası markanın güçlenmesine ön ayak olması ile başladı.

Özellikle 2008-2010 arası oldukça hızlı büyüyen marka Türkiye ile beraber yurt dışında da birçok mağaza açarak toplamda 512 mağazaya ulaşmıştı. Özellikle İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 68 ülkedeki 480 mağazası ve 1250 satış noktasıyla çocuk giyiminde önemli bir marka haline dönüşen Wenice Kids, başarıdan başarıya koşuyordu. Hatta İngiliz çocuk giyim markası Adams Kids’in de satın alınması gündemdeydi.

2010 yılında ise çocuk giyimde Dünyada “en fazla mağazaya sahip marka” haline gelme hedefleri vardı.

Uygun fiyat stratejisiyle geniş bir koleksiyonda çalışan marka, öylesine büyüyordu ki, ürünleri Çin pazarında taklit edilmeye bile başlamıştı. İletişimi de çocuk kıyafetlerinin genelde pahalı olmasının aksine Wenice Kids’te satılan ürünlerin ucuz ve kaliteli olduğu üzerinden kurarak, ailelere de çocuk kıyafetlerine fazla para vermenin anlamsız olduğunu anlatan markanın döneminde yaptığı bir reklam ise büyük bir tepki ile karşılaşmıştı.

“Çocuk İstismarına Son” sloganı ile yayınladıkları videoda karanlık bir atmosferde “ el kadar elbiseye 55 lira, bacak kadar pantolona 45 lira isteyen markalarına karşı Wenice Kids var” diyen reklam her ne kadar markanın ürünlerin uygun fiyatlı olduğunu anlatmak için çekilmiş gibi dursa da ters tepmişti.

Reklam, insanlar tarafından “ tüyler ürpertici” olarak nitelendirildi. Öyle ki reklamın yayından kaldırılmasını isteyen birçok kişi, “ Çocuk İstismarı” kavramının içinin boşaltıldığını ve böyle önemli bir konuda çocuk istismarı kavramının sadece kendi reklamlarını yapmak ve çocuk kıyafetlerini aşırı kar ile satan markalara karşı bir tepki olarak kullanılmaması gerektiğini ifade ettiler. Yoğun tepkilere karşı Wenice Kids aşağıdaki açıklamayı yaptı ve reklamı yayından kaldırmadı. Yaptığı yanlış hamlenin ve kullandığı kavramın ticarileştirilemeyecek kadar önemli bir soruna değindiğinden habersizdi.

Hızlı büyümenin ve alınan yanlış kararların getirdiği bazı olumsuz durumlar şirketin mali sıkıntıya girmesine neden olmuştu. Ancak hızlı yükselişi ve piyasada yarattığı bilinirlik sayesinde özel sermaye fonu Eurasia Capital Partners liderliğinde üç fon ortak oldu. Artık Wenice Kids’in %49’luk kısmı Hollandalı WncKids Holding’e geçmişti. Şirket artık kendi başarısını Laleli’den Amsterdam’a olarak ifade ediyordu. Ancak yabancı ortağın getirdiği sıcak para şirketi sadece bir yıl idare edebilecekti.

İflas erteleme isteyen şirketin iyileştirme planı mahkeme tarafından inandırıcı bulunmadı. Şirketin deposundan 70 kamyon mal kaçırıldığı, sahte satış faturaları ile bilançoların şişirildiği ve stokta görünen ürünlerin aslında gerçekte var olmadığı Wenice Kids dünyası en zor dönemlerini yaşıyordu.  512 mağazasından iflas ettiği tarih 2012’ye kadar 30 mağazaya düşen Wenice Kids mağazalarının “Sobe” ve “Joker” isimlerine dönüştürülmeye çalışıldı.

Ve nihayetinde 2012 Türkiye’nin belki de döneminde en başarılı sayılabilecek çocuk markası Wenice Kids’in iflasına karar verildiği yıl oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Migros’un katkı ve destekleri ile
Türkiye’deki perakende sektörünü ele alıyoruz