Nutella’nın Palm Yağı İçermeyen Ucuz Versiyonu

Hem ülkemizde hem de yurt dışında çokça tüketilen Nutella, bütün bu ilgiye rağmen palm yağı içermesi nedeniyle daha önce birçok spekülasyona da neden olmuştu. Nutella’nın içeriğinde yer alan palm yağının kanserojen bir madde olması nedeniyle, geçtiğimiz yıl Nutella’nın Avrupa’daki bazı marketlerde raflardan toplatıldığı iddia edilmişti. Ancak daha sonra bu iddia, Nutella markasının sahibi olan Ferrero tarafından yalanlanmıştı.

Bütün bu olumsuz haberlere rağmen, Nutella insanların sıklıkla tercih ettiği gıda ürünlerinden biri olmaya devam ediyor. Hatta insanlardaki Nutella tutkusu öyle bir hal almış ki; bir ay önce Fransa’daki süpermarket zincirlerinden birinin, Nutella’nın satış fiyatında %70 indirim yapması, insanların birbirine girmesine neden oldu.

İnsanlar, Nutella markasını bu kadar çok benimsemişken Nutella’nın karşısında durabilecek yeni bir marka çıkarmak pek de kolay değil. Ancak Design Taxi’nin yaptığı habere göre, ABD’li market zinciri Costco Wholesale, yeni ürünü ve doğrudan Nutella’yı hedef alan pazarlama stratejisiyle bunu başarmak istiyor. Şirket, sahibi olduğu Kirkland Signature markası altına yeni bir kakaolu fındık ezmesi çıkarttı. Nutella’nın ve Kirkland Signature’un kakaolu fındık ezmelerinin birim fiyatları baz alındığında, Kirkland Signature’ın ürününün yaklaşık olarak üçte bir oranında daha ucuz olduğu görülüyor.

Costco (@costco)’in paylaştığı bir gönderi ()

İçeriklerine bakıldığında ise iki ürünün neredeyse aynı olduğu görülüyor, ancak iki ürün arasında önemli bir fark bulunuyor. Kirkland Signature markalı kakaolu fındık ezmesinde, palm yağı yerine ayçiçek yağı bulunuyor.

Costco Wholesale, uygun fiyatlı ve palm yağı içermeyen ürünüyle Nutella’ya ciddi bir rakip olabilir.

Bununla birlikte şirketin Kirkland Signature markalı kakaolu fındık ezmesi, şimdilik sadece ABD’deki Costco Wholesale şubelerinde satışa sunuluyor gibi görünüyor. Ancak ürün beğenildiği takdirde, ilerleyen zamanlarda şirketin hizmet verdiği diğer ülkelerde de piyasaya sürülebilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Gelecekte Alışveriş Yapma Şeklimizi Değiştirecek 3 Trend

  • Son dönemde birçok büyük perakende şirketi, fiziksel mağazalarına yeni teknolojiler entegre etmeye başladı ve bu nedenle fiziksel mağazacılık alanında bazı trendler ön plana çıkmaya başladı.
  • Geleceğin alışveriş dünyasında, online ve offline deneyimler iç içe olacak.
  • Perakende şirketlerinin son dönemde en fazla odaklandığı şeylerden biri, kasiyersiz mağaza teknolojisi.
  • Yakın gelecekte giyim mağazalarında bulunan artırılmış gerçeklik destekli aynalar sayesinde, kıyafetleri giymemiz gerekmeden üstümüzde nasıl duracaklarını görmek bile mümkün olacak.
  • İlgili Yazı: Perakendede Yeni Trend: Konteyner AVM’ler

Online alışverişin yükselişiyle birlikte, perakendenin ya da daha doğru ifadeyle fiziksel mağazacılığın büyük bir güç kaybettiği bir gerçek. Ama buradan hareketle fiziksel mağazacılığın öleceğini söylemek, çok iddialı bir tahmin olur. Fiziksel mağazacılığın şu anda bir dönüşüm sancısı yaşadığını söyleyebiliriz. Üstelik bu dönüşüm sürecinde hangi yöntemlerin işe yarar olduğunu bulmak ve bu yöntemleri fiziksel mağazacılığa doğru bir şekilde entegre etmek, hiç de kolay bir iş değil.

Tabir-i caizse perakendenin üzerindeki ölü toprağını atması için özellikle son birkaç yıldır fiziksel mağazacılığa yavaş yavaş yeni teknolojiler entegre edilmeye başlandı. Birçok büyük perakende oyuncusunun uygulamaya koyduğu bu yenilikler sayesinde, fiziksel mağazacılığın tekrardan bir ivme kazanmasının sağlanması amaçlanıyor. Tabii ki, bu yeniliklerin bir kısmı zamanla yerini sağlamlaştıracaktır ve diğer bir kısmı da yerini yeni teknolojilere ve stratejilere bırakacaktır. Ancak şimdilik bu alanda belirli trendler ön plana çıkıyor. Fiziksel mağazacılık alanında genel olarak benimsenen ve en çok ön plana çıkan bazı trendleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Entegre Edilmiş Online ve Offline Deneyimler

Geleceğin alışveriş dünyasında, online ve offline deneyimler iç içe olacak. Bu yüzden birçok perakende şirketi, müşterilerine entegre edilmiş online ve offline deneyimler sunmaya başladı. Şu anda dünyanın çeşitli yerlerindeki bazı perakende mağazalarına girip istediğiniz ürünü bulduktan sonra, mobil uygulama ya da internet sitesi aracılığıyla doğrudan o ürünü sipariş edebiliyorsunuz. Hatta siparişinizi aynı gün teslim almanız bile mümkün. İlerleyen dönemde bu alışveriş şekli giderek yaygınlaşacak. Bu nedenle büyük perakende şirketleri de bu stratejiyi yavaş yavaş benimsemeye başladılar.

Kasiyersiz Mağazalar

Perakende şirketlerinin son dönemde en fazla odaklandığı şeylerden biri, kasiyersiz mağaza teknolojisi. Bu mağazalarda yapay zeka ile güçlendirilmiş çok sayıda kamera bulunuyor ve bu yapay zeka sistemi sayesinde müşterilerin raflardan ne aldıkları sürekli olarak takip ediliyor. Müşteriler mağazadan çıkış yaptıkları zaman ise yaptıkları alışverişin ücreti otomatik olarak daha önceden tanımladıkları kredi kartlarından tahsil ediliyor. Bu da insanların kasa kuyruğunda bekleme derdi olmaksızın rahat ve hızlı bir alışveriş yapmalarına imkan tanıyor.

Kasiyersiz mağaza teknolojisinin son dönemde en fazla öne çıkan örneği Amazon Go oldu. Amazon, ABD’nin Seattle şehrinde yer alan ve Aralık 2016’da test etmeye başladığı kasiyersiz mağazasını bu yılın başında hizmete açmıştı. Bununla birlikte Amazon’un yanı sıra, perakende devi Walmart da kasiyersiz alışveriş teknolojisi geliştiriyor. Ayrıca San Francisco merkezli Aipoly isimli bir teknoloji şirketi de geliştirdiği “Otonom Mağaza Platformu” isimli yapay zeka tabanlı teknolojiyle marketleri kendi kendini idare edebilen, yani kısaca otonom hale getirmeyi vadediyor.

Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

IKEA’nın artırılmış gerçeklik teknolojisini kullandığı üç yıl önceki katalog çalışmasından bir görünüm

Mobil cihazlar aracılığıyla kullanılabilen artırımış gerçeklik uygulamaları hızla popüler hale gelmeye başladı. Bu alandaki en dikkat çekici uygulamalardan biri ise IKEA’nın Apple ile birlikte geliştirdiği artırılmış gerçeklik uygulaması. Bu artırılmış gerçeklik uygulaması, IKEA müşterilerine almayı düşündükleri mobilyaların ya da dekorasyon ürünlerinin evlerinde nasıl duracağını görme şansı veriyor. Ancak bu tabii ki, artırılmış gerçekliğin perakendede kullanımına küçük bir örnek. Yakın gelecekte giyim mağazalarında bulunan artırılmış gerçeklik destekli aynalar sayesinde, kıyafetleri giymemiz gerekmeden üstümüzde nasıl duracaklarını görmek bile mümkün olacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dünyanın En Tatlı İşi Bu Olsa Gerek: Kakaolu Ürün Tadımı!

Hem tatlı yiyip hem de para kazandığınızı bir hayal etsenize! Ne kadar mükemmel olurdu değil mi? Özellikle de tatlı düşkünleri için… Böyle bir iş mevcut hem de dünyanın en sevilen tatlı atıştırmalıklarından Nutella’nın üreticisi Ferrero kakaolu ürünlerini tadacak elemanlar arıyor.

Nutella’nın üreticisi Ferrero dünyanın en tatlı işlerinden birisini yapacak elemanlar arıyor. Nutella, Kinder Bueno gibi efsane şekerlemelerin yaratıcıları olan Ferrero, İtalya’da ürettiği ürünleri denetmek için 60 tadımcı arıyor. 

Peki bu iş için nasıl nitelikler aranıyor? Ferrero, kakao, fındık tozu ve diğer yarı tatlı ürünlerin nasıl tadılacağını öğrenmeye istekli bireyler arıyor. Bu iş için açtığı kadroda çalışacaklara bu tadımların nasıl yapılacağı ile ilgili kurslar veriyor ve çalışanların tat alma duyularını geliştiriyor. 

Seçilen kişiler önce üç aylık bir tadım kursuna gönderiliyorlar ve öncelikle koku ve tat alma duyuları geliştiriliyor. Ayrıca tadına bakılan herhangi bir lezzeti yorumlayabilmek için programa katılanların kelime dağarcıkları da genişletiliyor.

En yetenekli adaylar Ferrero’nun genel merkezinin bulunduğu Alba’da haftada dört saatlik bir programa tabii tutulacaklar. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?