Nutella Krizine Her An Her Yerde Son Verebilmenizi Sağlayan Nutella Bisküvisi

Nutella‘nın kakaolu fındık kreması, ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın pek çok farklı ülkesinde insanlar tarafından oldukça seviliyor. İtalyan Ferrero şirketi de Nutella markasının bu popülerliğinden faydalanmak için son dönemde Nutella markası altında yeni ürünler çıkarmaya başladı. Bu kapsamda piyasaya sürülen son ürün ise “Nutella Biscuits” oldu.

Adından da anlaşılacağı üzere bir bisküvi olan Nutella Biscuits’in kalın bisküvi tabakasının altında, tabii ki de Nutella’nın o çok beğenilen kakaolu fındık kreması yer alıyor. Bununla birlikte Nutella bisküvilerinin üzerinde, kabartma baskı şeklinde yer alan ve ortasında bir “n” harfi bulunan kalp şekli, herhalde hayranlarının Nutella markasına duyduğu sevgiyi temsil ediyor.

Bu Nutella bisküvileri, zamanla Oreo‘nunki gibi bir popülerlik elde edebilir. Bilmeyenler için Mondelez International‘in çatısı altında yer alan ve çok çeşitli ürünleri bulunan Oreo’nun, özellikle bisküvisiyle bilinen bir marka olduğunu ve Oreo bisküvilerinin yurt dışında çok sevildiğini belirtelim.

Nutella’nın yeni ürününe geri dönecek olursak; işin üzücü yanı, Nutella Biscuits şimdilik sadece Almanya’da piyasaya sürüldü. Ferrero, ürünü şimdilik tek bir ülkede piyasaya sürerek pazarın tepkisini ölçmek ve diğer ülkelerde buna göre bir pazarlama stratejisi belirlemek istiyor olabilir. Ya da bu varsayım tamamen yanlıştır ve kısa bir süre içerisinde bu yeni ürünü diğer ülkelerde de görürüz. Sonuç olarak Nutella’nın bu yeni ürününü merak ediyorsanız ve denemek istiyorsanız, biraz beklemek zorunda kalacaksınız.

Bu arada Almanya’da Nutella Biscuits’i satın alan tüketiciler, ürünün fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmayı da ihmal etmediler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Gelecekte Alışveriş Yapma Şeklimizi Değiştirecek 3 Trend

  • Son dönemde birçok büyük perakende şirketi, fiziksel mağazalarına yeni teknolojiler entegre etmeye başladı ve bu nedenle fiziksel mağazacılık alanında bazı trendler ön plana çıkmaya başladı.
  • Geleceğin alışveriş dünyasında, online ve offline deneyimler iç içe olacak.
  • Perakende şirketlerinin son dönemde en fazla odaklandığı şeylerden biri, kasiyersiz mağaza teknolojisi.
  • Yakın gelecekte giyim mağazalarında bulunan artırılmış gerçeklik destekli aynalar sayesinde, kıyafetleri giymemiz gerekmeden üstümüzde nasıl duracaklarını görmek bile mümkün olacak.
  • İlgili Yazı: Perakendede Yeni Trend: Konteyner AVM’ler

Online alışverişin yükselişiyle birlikte, perakendenin ya da daha doğru ifadeyle fiziksel mağazacılığın büyük bir güç kaybettiği bir gerçek. Ama buradan hareketle fiziksel mağazacılığın öleceğini söylemek, çok iddialı bir tahmin olur. Fiziksel mağazacılığın şu anda bir dönüşüm sancısı yaşadığını söyleyebiliriz. Üstelik bu dönüşüm sürecinde hangi yöntemlerin işe yarar olduğunu bulmak ve bu yöntemleri fiziksel mağazacılığa doğru bir şekilde entegre etmek, hiç de kolay bir iş değil.

Tabir-i caizse perakendenin üzerindeki ölü toprağını atması için özellikle son birkaç yıldır fiziksel mağazacılığa yavaş yavaş yeni teknolojiler entegre edilmeye başlandı. Birçok büyük perakende oyuncusunun uygulamaya koyduğu bu yenilikler sayesinde, fiziksel mağazacılığın tekrardan bir ivme kazanmasının sağlanması amaçlanıyor. Tabii ki, bu yeniliklerin bir kısmı zamanla yerini sağlamlaştıracaktır ve diğer bir kısmı da yerini yeni teknolojilere ve stratejilere bırakacaktır. Ancak şimdilik bu alanda belirli trendler ön plana çıkıyor. Fiziksel mağazacılık alanında genel olarak benimsenen ve en çok ön plana çıkan bazı trendleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Entegre Edilmiş Online ve Offline Deneyimler

Geleceğin alışveriş dünyasında, online ve offline deneyimler iç içe olacak. Bu yüzden birçok perakende şirketi, müşterilerine entegre edilmiş online ve offline deneyimler sunmaya başladı. Şu anda dünyanın çeşitli yerlerindeki bazı perakende mağazalarına girip istediğiniz ürünü bulduktan sonra, mobil uygulama ya da internet sitesi aracılığıyla doğrudan o ürünü sipariş edebiliyorsunuz. Hatta siparişinizi aynı gün teslim almanız bile mümkün. İlerleyen dönemde bu alışveriş şekli giderek yaygınlaşacak. Bu nedenle büyük perakende şirketleri de bu stratejiyi yavaş yavaş benimsemeye başladılar.

Kasiyersiz Mağazalar

Perakende şirketlerinin son dönemde en fazla odaklandığı şeylerden biri, kasiyersiz mağaza teknolojisi. Bu mağazalarda yapay zeka ile güçlendirilmiş çok sayıda kamera bulunuyor ve bu yapay zeka sistemi sayesinde müşterilerin raflardan ne aldıkları sürekli olarak takip ediliyor. Müşteriler mağazadan çıkış yaptıkları zaman ise yaptıkları alışverişin ücreti otomatik olarak daha önceden tanımladıkları kredi kartlarından tahsil ediliyor. Bu da insanların kasa kuyruğunda bekleme derdi olmaksızın rahat ve hızlı bir alışveriş yapmalarına imkan tanıyor.

Kasiyersiz mağaza teknolojisinin son dönemde en fazla öne çıkan örneği Amazon Go oldu. Amazon, ABD’nin Seattle şehrinde yer alan ve Aralık 2016’da test etmeye başladığı kasiyersiz mağazasını bu yılın başında hizmete açmıştı. Bununla birlikte Amazon’un yanı sıra, perakende devi Walmart da kasiyersiz alışveriş teknolojisi geliştiriyor. Ayrıca San Francisco merkezli Aipoly isimli bir teknoloji şirketi de geliştirdiği “Otonom Mağaza Platformu” isimli yapay zeka tabanlı teknolojiyle marketleri kendi kendini idare edebilen, yani kısaca otonom hale getirmeyi vadediyor.

Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

IKEA’nın artırılmış gerçeklik teknolojisini kullandığı üç yıl önceki katalog çalışmasından bir görünüm

Mobil cihazlar aracılığıyla kullanılabilen artırımış gerçeklik uygulamaları hızla popüler hale gelmeye başladı. Bu alandaki en dikkat çekici uygulamalardan biri ise IKEA’nın Apple ile birlikte geliştirdiği artırılmış gerçeklik uygulaması. Bu artırılmış gerçeklik uygulaması, IKEA müşterilerine almayı düşündükleri mobilyaların ya da dekorasyon ürünlerinin evlerinde nasıl duracağını görme şansı veriyor. Ancak bu tabii ki, artırılmış gerçekliğin perakendede kullanımına küçük bir örnek. Yakın gelecekte giyim mağazalarında bulunan artırılmış gerçeklik destekli aynalar sayesinde, kıyafetleri giymemiz gerekmeden üstümüzde nasıl duracaklarını görmek bile mümkün olacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dünyanın En Tatlı İşi Bu Olsa Gerek: Kakaolu Ürün Tadımı!

Hem tatlı yiyip hem de para kazandığınızı bir hayal etsenize! Ne kadar mükemmel olurdu değil mi? Özellikle de tatlı düşkünleri için… Böyle bir iş mevcut hem de dünyanın en sevilen tatlı atıştırmalıklarından Nutella’nın üreticisi Ferrero kakaolu ürünlerini tadacak elemanlar arıyor.

Nutella’nın üreticisi Ferrero dünyanın en tatlı işlerinden birisini yapacak elemanlar arıyor. Nutella, Kinder Bueno gibi efsane şekerlemelerin yaratıcıları olan Ferrero, İtalya’da ürettiği ürünleri denetmek için 60 tadımcı arıyor. 

Peki bu iş için nasıl nitelikler aranıyor? Ferrero, kakao, fındık tozu ve diğer yarı tatlı ürünlerin nasıl tadılacağını öğrenmeye istekli bireyler arıyor. Bu iş için açtığı kadroda çalışacaklara bu tadımların nasıl yapılacağı ile ilgili kurslar veriyor ve çalışanların tat alma duyularını geliştiriyor. 

Seçilen kişiler önce üç aylık bir tadım kursuna gönderiliyorlar ve öncelikle koku ve tat alma duyuları geliştiriliyor. Ayrıca tadına bakılan herhangi bir lezzeti yorumlayabilmek için programa katılanların kelime dağarcıkları da genişletiliyor.

En yetenekli adaylar Ferrero’nun genel merkezinin bulunduğu Alba’da haftada dört saatlik bir programa tabii tutulacaklar. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?