IKEA’nın Başarısının Ardındaki 10 Yenilikçi Fikir

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta İsveçli mobil üreticisi IKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad hayatını kaybetti. Mimari ve tasarım dergisi Dezeen da bu üzücü olay sebebiyle IKEA’nın bugünkü başarısına ulaşmasını sağlayan kilometre taşı niteliğindeki yenilikçi fikirleri sıraladı. Demonte mobilyanın ortaya çıkışından artırılmış gerçeklik teknolojisiyle alışverişe kadar pek çok yeniliğin yer aldığı listeye bir göz atalım.

Demonte Mobilyanın Ortaya Çıkması

Bir efsaneye göre IKEA tasarımcısı Gillis Lundgren’in arabasına sığdırmak için bir masanın ayaklarını kesmesi sonucunda demonte mobilya fikri ortaya çıktı. Bu olaydan sonra IKEA, odağını demonte mobilyalara doğru kaydırdı. Şirket, demonte mobilyalara geçiş yapması ürün maliyetlerini de düşürebilmesine olanak sağladı.

IKEA Mağazalarının Kendine Özgü Tasarımı

IKEA ürünlerinin büyük kısmının demonte olarak satılmaya başlanması, büyük ihtimalle mağazaların tasarımının da tamamen yeniden düşünülmesine neden oldu. Bu da depo tarzında IKEA mağazalarının ortaya çıkmasına neden oldu. IKEA mağazalarının mevcut tasarımında, müşteriler bütün koleksiyonu gördüklerinden emin olmak için mağaza içerisinde belirlenmiş bir rotayı izliyorlar ve daha sonra beğendikleri ürünleri depodan kolay bir şekilde alıp evlerine götürebiliyorlar.

Birleşik Krallık’ta Modern Tasarımın Başlangıcı

IKEA, 1996 yılında Birleşik Krallık’ta yaptığı bir reklam kampanyasında, insanlara evlerinde bulunan şintz isimli renkli desenli pamuklu kumaşları atmaları çağrısında bulundu ve bu reklam kampanyası, Birleşik Krallık’ta insanların tasarım konusundaki bakış açılarının değişmesine neden oldu. Reklam sloganını yazan Naresh Ramchandani’ye göre bu kampanya, ortalama Birleşik Krallık hanelerinde, modern tasarımda yeni bir dönemin başlamasına vesile oldu.

Genç Şehir Sakinleri İçin Farklı Tasarıma Sahip Mobilyalar

IKEA, son on yıl içerisinde bir dizi kapsül koleksiyonu çıkarmaya başladı. Bu koleksiyonlardan biri olan ve genç şehir sakinlerini hedefleyen PS koleksiyonları, kısıtlı alana sahip evler için son derece ideal tasarımlar sunuyor. Bu koleksiyonlar, ilgi çekici olması için çeşitli güncel trendlerden istifade ediyor.

Mülteciler İçin Çadırlara Alternatif Barınak İmkanı

IKEA’nın yardım kuruluşu, 2013 yılında mülteciler için barınak yapma planlarını duyurdu. Bu barınaklar, mültecileri barındırmak için yaygın olarak kullanılan ve kilitlenemeyen çadırlara bir alternatif sunuyordu. Ürünün ateşe karşı dayanıksız olması konusunda endişelere ve birtakım aksiliklere rağmen, proje 2017 yılında “yılın tasarımı” ödülünü kazandı.

Müşterilerin Sağlıklarını ve Refahlarını Artırmak İçin Çalışan İnovasyon Laboratuvarı

IKEA’nın, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yer alan Space 10 isimli inovasyon laboratuvarı, şirketin müşterilerinin sağlıklarını ve refahlarını artırmanın yollarını araştırıyor. Bu inovasyon laboratuvarı, bu zamana kadar geleceğin sürdürülebilir süper mahsulü olarak potansiyel su yosunu keşfi gibi birçok araştırmaya imza attı.

Geri Dönüştürülmüş Malzemelerden Yapılan Ürünler

IKEA, sürdürülebilirliğe olan bağlılığını göstermek için 2017 yılında geri dönüştürülmüş plastik şişelerden ve kullanılmış ahşaptan yapılan mutfak ürünlerini piyasaya sürdü. Bunun hemen ardından şirket, PS 2017 koleksiyonu için bir dizi “israf yok” ürünleri ortaya çıkardı.

Mobilyaların Daha Kolay Monte Edilmesini Sağlayan Birleşme Yeri

IKEA, kısa bir süre önce mobilyalar için yeni bir tür birleşme yeri geliştirdi. Bu birleşme yeri, ahşap mobilyaların daha çabuk ve daha basit bir şekilde monte edilmesine imkan tanıyor. Üstelik mobilyaları monte ederken vida, tornavida, cıvata ve alyan anahtarı gibi şeyleri kullanmak gerekmiyor.

Artırılmış Gerçeklik ile Alışveriş Deneyimi

IKEA, 2014 yılında kataloğuna artırılmış gerçeklik özelliği ekledi ve bu özellik sayesinde müşteriler, eşyaların evlerinde nasıl görüneceğini görebildiler. Şirket, o zamandan beri artırılmış gerçeklik tabanlı bir alışveriş uygulaması geliştirmek için Apple ile birlikte çalışıyor. Bu alışveriş uygulamasının, yeni ürünlerin piyasaya sürülmesinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Geleceğin Akıllı Evlerine Yönelik Ürünler

Nesnelerin internetinin gittikçe günlük hayatın daha önemli bir parçası haline gelmesiyle birlikte, IKEA bir uzaktan kumanda ya da uygulama aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilen bazı akıllı aydınlatma ürünleri ve kablosuz şarj cihazları piyasaya sürdü. Bu ürünler, IKEA’nın “Akıllı Ev” programının bir parçası niteliğinde. Şirket, gelecekte bu ürün yelpazesini genişletmeyi hedefliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Tüketiciler, Daha Basit ve Daha Sağlıklı Ürünler İstiyorlar

Markalar, sürekli olarak tüketici beklentilerini anlamaya yönelik araştırmalar yapıyorlar. Çünkü bu araştırmalardan elde edilen veriler, markaların ürünlerini ya da hizmetlerini şekillendirmesinde önemli bir rol oynuyor. Tüketici beklentilerine yönelik olarak yapılan yeni ve kapsamlı araştırmalardan biri ise dikkat çekici sonuçlar ortaya koydu.

Fast Company’nin paylaştığı habere göre, markaların sürdürülebilirliğine odaklanan Sustainable Brands isimli global topluluğu yaptığı bu araştırma, iki parça halinde gerçekleştirildi. İlk olarak 2.000’den fazla Amerikan’a, ucu açık bir şekilde “iyi hayatın onlar için ne anlama geldiği” soruldu. Daha sonra katılımcılara ikinci bir soru yöneltildi ve bu soruda da nicelik olarak neyin en önemli olduğu soruldu. Katılımcıların %36‘sı “dengelenmiş sadelik” cevabını verdi, %28‘i ise “çevre ile anlamlı bağ“ın en önemli şey olduğunu söyledi. %26‘lık bir kısım “para ve statü” cevabını verirken %10 ise “kariyer ve eğitimsel mevkide kişisel başarı” şeklinde yanıt verdi.

Sustainable Brands’in kurucusu ve CEO’su olan KoAnn Vikoren Skrzyniarz’a göre, bu sonuçlar markalar için bir fırsata işaret ediyor. Kendisi, gelecekte tüketicilerin derin arzularıyla bağ kurabilen markaların başarılı olacağına inanıyor.

Bu araştırmadan çıkan bir başka önemli sonuç ise katılımcıların demografik özellikleri değişse de, dengelenmiş sadeliğe olan ilginin değişmemesi oldu. Yani katılımcılar siyasi görüşlerine, jenerasyonlarına ve cinsiyetlerine göre kategorilendirildiğinde bile, katılımcıların %30 ila %40 oranındaki bir kısmı dengelenmiş sadeliği ilk sıraya yerleştirdi.

Araştırma, ayrıca tüketicilerin farklı endüstrilere ve onların, iyi bir hayata yönelik isteklerimize karşı duyarlılıklarına nasıl baktıklarını da inceledi. Bu noktada gıda firmaları ön plana çıkıyor. Araştırmaya göre insanlar, gıda firmalarının, daha basit ve sağlıklı yaşamamıza yardım ettiğini ve paralarının karşılığını verdiklerini düşünüyorlar.

Bunların yanı sıra araştırmaya katılanlar; Apple, Amazon, Google ve Procter & Gamble gibi şirketleri de iyi hayat ideallerini karşılayan şirketler olarak gösterdiler. Ayrıca araştırmaya göre, tüketiciler giderek artan bir şekilde daha basit olan ve sağlığa ve refaha katkıda bulunan ürünler ve hizmetler istiyorlar. Son olarak araştırmaya katılanların %28’inin, iyi hayat düşüncelerine uygun olduğu için bir ürünü satın aldıklarını ifade ettiğini de belirtelim.

Sustainable Brands’in araştırmasının tamamına buradaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dünyanın En Ünlü Markalarının İsimlerinin Nereden Geldiğini Biliyor Muydunuz?

1. Amazon

İlk ismi Cadabra idi. Ancak kısa sürede bu isim “Cadaver” (Kadavra) sözcüğünü çağrıştırdığı için değiştirildi. Kurucu Jeff Bezos yeni isim olarak, alfabetik sıralamada üst sıralarda yer alması için A harfiyle başlayan bir kelime düşünmeye başladı, dünyanın en büyük ırmağı Amazon’un isminde karar kıldı.

2. Ikea

Şirketin ismi, kurucusu Ingvar Kamprad’ın; onun doğduğu çiftlik Elmtaryd’in ve büyüdüğü köy Agunnaryd’in baş harflerinin yan yana gelmesinden oluşuyor.

3. P&G

Sabun üreticisi William Proctor ile mum imalatçısı James Gamble, 1837’de aynı aileden iki kız kardeşle evlenip bacanak olunca, güçlerini tek bir şirket çatısı altında birleştirmeyi düşünürler. Böylece günümüz P&G’si (Proctor&Gamble) doğar.

4. Starbucks

Kahve devinin ismi ilk önce, Herman Melville’in klasik romanı Moby Dick’teki geminin adı  “Pequod” olarak düşünülür. Ancak bu isim kurul tarafından reddedilince, yine romandan bir karakter olan “Starbuck” ismine yönelinir.

5. Vodafone

İngiliz menşeili telekomünikasyon devi ismini İngilizce’deki “Voice” (ses),  “Data” (veri) ve “Telephone” (telefon) kelimelerinden alıyor

6. Lego

Danimarka merkezli şirket Lego’nun ismi ,Türkçe’de “iyi oyna” anlamına gelen Legt Godt kelimelerinden geliyor.

7. Coca Cola

İçecek firması ismini koka bitkisi yaprakları ve kola fıstığından alıyor.

8. Nike

Dünyanın önde gelen spor ürünleri üreticisi Nike’nin ismi, Yunan mitolojisinden zafer tanrıçası Nikea’dan geliyor. İznik kentinin antik ismi de Nikea’dır.

9. Virgin Records

Söylentiye göre ünlü plak şirketinin kurucusu Richard Branson’a bu isim “Bu sektörü hiç bilmiyorsun, bakire (virgin) sayılırsın” diyen bir arkadaşı tarafından önerilir. Branson fikri beğenir ve uygulamaya koyar.

10. Adidas

1949 yılında kurulan günümüz spor devi, ismini kurucusu Adolf Dassler’in takma adı “Adi” ile soyadının ilk üç harfinin birleşiminden alıyor.

11. Nintendo

Şirketin Japonca adı Nintendou’daki ‘Nin’ güvenilir, tendou ise cennet anlamına geliyor.

12. Reebok

Spor ürünleri üreticisi Reebok’ın ismi, Afrikalıların bir tür antiloba Rhebok diye seslenmesinden esinlenerek konulmuş.

13. Volkswagen

Şirketin ismi Almanca halkın otomobili anlamına geliyor.

14. Nikon

Ünlü kamera ve lens üreticisi şirket ismini, Japon Optiği anlamına gelen Nippon Kogaku’nun kısaltılmış halinden alıyor.

15. Pepsi

Pepsi ismini bir tür sindirim enzimi olan Pepsin’den alıyor.

16. Intel

Integrated Electronics’in kısaltması.

17. Canon

 

Kurulduğunda ismi Budizm’de merhamet tanrıçasının ismi olan Kwanon’du. 1935’de marka dünyaya açılma kararı aldığında isim yerini Canon’a bıraktı.

18. Nissan

Japon Endüstrisi anlamına gelen Nippon Sangyo sözcüklerinin kısaltılmışıdır.

19. IBM

IBM Bilgisayar devi ‘IBM’in açılımı ‘International Bussiness Machines’ yani Uluslararası İş Makineleri.

20. Saab

Bir zamanların sağlamlığıyla ünlü otomobil firması Saab, ismini ‘İsveç Havacılık Şirketi’nden (Senska Aeroplan Aktiebolaget ) alıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link

Migros’un katkı ve destekleri ile
Türkiye’deki perakende sektörünü ele alıyoruz