IKEA Mobilyalarının Kartondan Yapıldığını Biliyor muydunuz?

İsveçli mobilya üreticisi IKEA‘nın tasarımlarıyla öne çıkan ürünleri, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan birçok kişi tarafından kullanılıyor. Üstelik marka, bu güzel tasarımlara sahip ürünlerini -diğer ülkelerdeki satış fiyatlarını da göz önünde bulundurursak- görece uygun fiyatlarla satışa sunuyor. Peki, dünya çapında tercih edilen bir marka olan IKEA’nın bu kalitedeki ürünleri nasıl bu kadar uygun fiyatlara satışa sunduğunu hiç merak etmiş miydiniz?

FRP olarak da bilinen “fantezi rol yapma” türünde oyunlar olan Pathfinder ve Starfinder oyunlarını yapanlardan biri olan James L. Sutter, -niyedir bilinmez- sahip olduğu IKEA markalı masayı testere ile kesti ve bunun sonucunda tesadüfen şaşırtıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Bu şaşırtıcı gerçek ise sahip olduğu masanın kartondan yapılmış olduğuydu.

James L. Sutter, birkaç gün önce resmi Twitter hesabından bir tweet atarak bu gerçeği takipçileriyle paylaştı. Sutter, bu iddiasını kanıtlayan fotoğraflarla birlikte attığı tweet’te şunları ifade etti:

“IKEA mobilyasının sahte ahşap olduğunu her zaman biliyordum. Üstünde ahşap kaplama yer alan sunta. Ama geçen gece masamı testere ile kestim ve suntanın kendisinin bir yalan olduğunu keşfettim. Millet, IKEA ahşabı kelimenin tam anlamıyla karton.”

Sutter, herhangi bir yanlış anlaşılmayı önlemek için bunun hemen ardından attığı tweet’te ise “Açıklayıcı olması açısından, bununla ilgili herhangi bir problemim yok. Ucuz, hafif ve işe yarıyor. Fakat son derece şaşırtıcı!” dedi.

Sutter, konuyla ilgili olarak kendisine atılan tweet’lere istinaden bildiği birkaç şeyi sıraladığı tweet de paylaştı. Sutter, paylaştığı tweet’te şunları sıraladı:

  • Karton, ağaçtan yapılır.
  • Hafif ve çevre dostu olduğu için kartonu bu şekilde kullanmak gerçekten harika bir plan.
  • Kapılar da bunun gibidir.

Bununla birlikte pengraffe kullanıcı adlı bir Twitter kullanıcısı da Sutter’ın attığı tweet’lere karşılık olarak konu hakkında bilgi vermek için bir tweet attı ve şunları belirtti:

“Babam yapı mühendisi. Bu petek yapısı, aslında suntadan daha güçlü (ikiye bölmediğin sürece). Ayrıca çok daha çevre dostu. Vidaları tutması gereken parçalar için sunta kullanıyorlar.”

Eğer bu konu hakkında bilgi sahibi değilseniz, artık IKEA mobilyalarının büyük ölçüde kartondan yapıldığını ve bunun sebebini biliyorsunuz. Bu tweet’leri göz önüne alacak olursak ürünlerin kartondan yapılması hem daha dayanıklı hem de daha ucuz olmalarını sağlıyor. Ürünler, kaliteli olduktan sonra da kimsenin bu durumu umursayacağını sanmıyorum. Ancak bu, konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar için gerçekten ilginç bir bilgi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Dünyanın En Ünlü Markalarının İsimlerinin Nereden Geldiğini Biliyor Muydunuz?

1. Amazon

İlk ismi Cadabra idi. Ancak kısa sürede bu isim “Cadaver” (Kadavra) sözcüğünü çağrıştırdığı için değiştirildi. Kurucu Jeff Bezos yeni isim olarak, alfabetik sıralamada üst sıralarda yer alması için A harfiyle başlayan bir kelime düşünmeye başladı, dünyanın en büyük ırmağı Amazon’un isminde karar kıldı.

2. Ikea

Şirketin ismi, kurucusu Ingvar Kamprad’ın; onun doğduğu çiftlik Elmtaryd’in ve büyüdüğü köy Agunnaryd’in baş harflerinin yan yana gelmesinden oluşuyor.

3. P&G

Sabun üreticisi William Proctor ile mum imalatçısı James Gamble, 1837’de aynı aileden iki kız kardeşle evlenip bacanak olunca, güçlerini tek bir şirket çatısı altında birleştirmeyi düşünürler. Böylece günümüz P&G’si (Proctor&Gamble) doğar.

4. Starbucks

Kahve devinin ismi ilk önce, Herman Melville’in klasik romanı Moby Dick’teki geminin adı  “Pequod” olarak düşünülür. Ancak bu isim kurul tarafından reddedilince, yine romandan bir karakter olan “Starbuck” ismine yönelinir.

5. Vodafone

İngiliz menşeili telekomünikasyon devi ismini İngilizce’deki “Voice” (ses),  “Data” (veri) ve “Telephone” (telefon) kelimelerinden alıyor

6. Lego

Danimarka merkezli şirket Lego’nun ismi ,Türkçe’de “iyi oyna” anlamına gelen Legt Godt kelimelerinden geliyor.

7. Coca Cola

İçecek firması ismini koka bitkisi yaprakları ve kola fıstığından alıyor.

8. Nike

Dünyanın önde gelen spor ürünleri üreticisi Nike’nin ismi, Yunan mitolojisinden zafer tanrıçası Nikea’dan geliyor. İznik kentinin antik ismi de Nikea’dır.

9. Virgin Records

Söylentiye göre ünlü plak şirketinin kurucusu Richard Branson’a bu isim “Bu sektörü hiç bilmiyorsun, bakire (virgin) sayılırsın” diyen bir arkadaşı tarafından önerilir. Branson fikri beğenir ve uygulamaya koyar.

10. Adidas

1949 yılında kurulan günümüz spor devi, ismini kurucusu Adolf Dassler’in takma adı “Adi” ile soyadının ilk üç harfinin birleşiminden alıyor.

11. Nintendo

Şirketin Japonca adı Nintendou’daki ‘Nin’ güvenilir, tendou ise cennet anlamına geliyor.

12. Reebok

Spor ürünleri üreticisi Reebok’ın ismi, Afrikalıların bir tür antiloba Rhebok diye seslenmesinden esinlenerek konulmuş.

13. Volkswagen

Şirketin ismi Almanca halkın otomobili anlamına geliyor.

14. Nikon

Ünlü kamera ve lens üreticisi şirket ismini, Japon Optiği anlamına gelen Nippon Kogaku’nun kısaltılmış halinden alıyor.

15. Pepsi

Pepsi ismini bir tür sindirim enzimi olan Pepsin’den alıyor.

16. Intel

Integrated Electronics’in kısaltması.

17. Canon

 

Kurulduğunda ismi Budizm’de merhamet tanrıçasının ismi olan Kwanon’du. 1935’de marka dünyaya açılma kararı aldığında isim yerini Canon’a bıraktı.

18. Nissan

Japon Endüstrisi anlamına gelen Nippon Sangyo sözcüklerinin kısaltılmışıdır.

19. IBM

IBM Bilgisayar devi ‘IBM’in açılımı ‘International Bussiness Machines’ yani Uluslararası İş Makineleri.

20. Saab

Bir zamanların sağlamlığıyla ünlü otomobil firması Saab, ismini ‘İsveç Havacılık Şirketi’nden (Senska Aeroplan Aktiebolaget ) alıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kullandığı Her Malzemeyi Takip Etmenizi Sağlayan Finli Tasarım Markası: Lovia

Eğer kıyafet konusunda çok meraklı değilseniz, aldığınız bir ürünün kumaşını, materyalini bilemezsiniz. O ürünün nerede üretildiğini etiketinden görebilir ama hangi çalışma şartlarında kimler tarafından üretildi bilmezsiniz ki zaten merak da etmezsiniz.

Sürdürülebilirlik kavramı artık eskisinden çok daha bilinmeye başlandıkça tüketici olarak bizler de giydiğimiz kıyafetlerin ne şartlarda üretildiğini ya da materyallerin nerelerden geldiğini sorgulamaya başlıyoruz.

Sorgulamaya önce çalıştığı büyük mağazacılık markasından başlayan Finli tasarımcı Outi Korpilaakso, çalıştığı işte piyasanın etik olmayan standartlarını görmeye başladıkça yanlış bir şeyler yaptığı izlenimine kapılarak işinden istifa etmiş. Kullanılan her materyali müşterilerin de takip edebileceği, etik ve sürdürülebilir bir moda markası yaratma fikri ona Lovia markasını yaratma gücünü vermiş.

Lovia tüm üretim süreçlerinin, materyallerin şeffaf bir şekilde takip edilebileceği, sürdürülebilir ve özgün tasarımlara sahip olan bir marka. Outi Korpilaakso ise Lovia’yı piyasanın etik olmayan standartlarını düzeltmek için bir kıvılcım olarak görüyor.

İdeolojisi şeffaflık olan bu markanın her bir ürünün materyali olabildiğince yerel kaynaklardan elde edilmeye çalışılıyor. Normalde tasarımcılar koleksiyon oluşturduktan sonra materyal ararken Lovia’da bu süreç tam tersine işliyor. Dünya’da birçok değerli materyal boşa tüketilirken Lovia bunları sektöre kazandırmayı amaçlıyor.

Bu nedenle kendilerini “moda markası” olarak değil, “tasarım markası” olarak tanımlıyorlar. Hiçbir kategoriye uymadıklarını belirten Korpilaakso’ya göre markanın temel amacı müşterilerine zarif ürünler sunarken bunların üretim sürecine dair müşterilerinden hiçbir detayı saklamamak. Ayrıca websitelerinin “Product DNA” kısmından üretimde kullanılan her materyalin kaynağı ve nasıl işlendiği ile ilgili tüm detaylara da ulaşılabiliyor.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında kurulan marka uluslararası pazara açılmayı hedefliyor. Şimdilerde ise üç uluslararası online mağazada bulunabiliyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link

Migros’un katkı ve destekleri ile
Türkiye’deki perakende sektörünü ele alıyoruz