İçeriği Nedeniyle Birçok Ülkede Yasaklanan 8 Ürün

Birçoğumuz, aslında gıda ürünlerinin önemli bir kısmının insan sağlığı için tehdit oluşturduğunu bilmemize rağmen, satın aldığımız ürünlere çok da dikkat etmiyoruz. Ancak sürekli olarak kullandığınız ürünlerin bir kısmı, son derece sağlıksız olabilir. Dünyanın birçok ülkesinde yasaklanıp diğer ülkelerde satılmaya devam eden birçok türde ürün bulunuyor. Bright Side isimli internet sitesi de bazı ülkelerde yasaklanıp bazı ülkelerde satılmaya devam eden bu ürünlerden öne çıkanları listeledi.

Süt

Bazı üreticiler, daha fazla süt elde etmek amacıyla ineklere büyüme hormonu veriyorlar. Ve büyüme hormonu verilen ineklerden sağılan sütün tüketimi; kansere, kardiyovasküler hastalık riskinin artmasına ve tiroit hormonunun seviyesinde bir artışa neden olabiliyor. Bu nedenle bu sütler; 29 Avrupa ülkesi başta olmak üzere Norveç, İsviçre, Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya’da yasaklandı.

Hamur Kabartma Tozu

Çoğu ekmek türünün yapımında kullanılan hamur kabartma tozu, ekmeğin uzun bir süre boyunca yumuşak kalmasını ve güzel görünmesini sağlar. Ancak hamur kabartma tozunun içerisinde yer alan potasyum bromat isimli madde; baş ağrısı, deri döküntüsü ve sindirim problemlerine neden olabiliyor. Bu nedenle Avrupa, Kanada ve Çin’de hamur kabartma tozunun kullanımı yasaklandı.

Yapay Boyalar

Geçtiğimiz 50 yıl içerisinde, gıda maddelerinin üretiminde kullanılan ve insan sağlığına birçok zararı bulunan kimyasal boyaların sayısı %500 oranında arttı. Bu katkı maddeleri, hiperaktiviteye ve alerjiye neden olabiliyor, hatta kansere yakalanma riskini artırabiliyorlar. Bu nedenle Avrupa’ya ihraç edilen ürünlerdeki yapay boyalar, ya üründen tamamen çıkartılıyor ya da doğal olanlarıyla değiştiriliyor.

Olestra İçeren Gıdalar

Olestra, yağın yerine kullanılan ve içerdiği kalori miktarı sıfır olan yapay bir madde. Ve bu madde, genellikle yağsız patates cipslerinde kullanılıyor. Ancak bu kimyasal maddenin, vücut için birçok olumsuz sonuca (önemli vitaminlerin zayıf emilimi gibi) neden olduğu düşünülüyor. İşte bu nedenle olestra içeren gıda ürünleri, Avrupa ve Kanada’da tamamen yasaklandı.

Kinder Surprise

Özellikle çocuklar tarafından çokça tüketilen Kinder Surprise, 1938 yılında ABD’de yasaklandı. Bu yasağa gerekçe olarak ise ürünün gıda olarak tüketilmeye uygun olmayan madde içermesi gösterildi. Yani kastettikleri şey, Kinder Surprise’in içinde bulunan küçük, plastik oyuncak parçalarıydı. Yetkililer, bu ufak parçaların boğulma tehlikesine neden olabileceğini düşündükleri için ürünün satışını yasakladılar. Ancak marka, bundan yaklaşık 5 yıl önce bir şekilde yasayı atlamayı ve ABD pazarına yeniden giriş yapmayı başardı.

Tyson Foods’un Hormonlu Tavukları

ABD’nin en büyük et üretim şirketi olan Tyson Foods’un tavukları; Avrupa, Rusya, Norveç ve Avustralya’da yasaklandı. Bunun sebebi ise şirketin kümes hayvanlarına antibiyotik, steroid, iltihaplanma önleyici ilaçlar ve ketamin enjekte etmesiydi. Bu olayın duyulmasının ardından, şirket yetkilileri bu tür maddelerin kullanımını bırakacaklarına söz verdiler ve şirket, geçtiğimiz yılın eylül ayında bu sözünü tuttu.

Sporcu İçecekleri

Aslında sporcu içeceklerinin tam olarak sağlıksız oldukları ya da yasaklandıkları söylenemez. Ancak bazı ahlaksız üreticiler, ürünün kötü kokusunu engellemek ve rengini güzelleştirmek için bromlu bitkisel yağ (E-443) kullanıyorlar. Bromlu bitkisel yağ, toksikliği nedeniyle Avrupa ve Japonya’da yasaklanan bir madde ve bu maddenin meme ve prostat kanserine neden olma riski bulunuyor.

Çiftlik Somonu

Çiftliklerde yetiştirilen somon balıkları, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yasaklandı. Bunun sebebi ise çiftlik somonlarının, kalorilerinin artması için antibiyotik vb. maddeler içeren sıkı bir diyete tabi tutulmasıydı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Costco, Kıyamete Hazırlananlar İçin 1 Yıl Yetecek Yemek Kitleri Satıyor

Dünya genelinde birtakım kıyamet senaryolarının yakın zamanda gerçeğe dönüşeceğine, hükümetlerin ve kanunların ortadan kalkarak bildiğimiz toplum düzeninin yerini kaosun alacağını, belki de büyük bir 3. Dünya Savaşı’nın patlak vereceğini düşünen insanların sayısı hiç de az değil. Dünyanın birçok yerinde yaşanan kaosa, iç savaşlara, istikrarsız devlet düzenlerine ve de küresel ısınma problemine baktığımızda ise bu insanların çok da haksız olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bunu bir pazarlama stratesine dönüştürmek son derece ilginç bir fikir.

Business Insider’ın yaptığı habere göre, ABD’nin en önemli market zincirlerinden biri olan Costco Wholesale, dört kişilik bir ailenin besin ihtiyacını bir yıl boyunca karşılayabilecek yemek kitleri satmaya başladı. Fiyatları 1000 ila 6000 dolar arasında değişen bu yemek kitlerinin içerisinde tahıl, meyve, sebze, protein ağırlıklı ürünler ve süt ürünleri bulunuyor. Bu yemek kitlerinin içerisinde spesifik olarak dondurulmuş ve kurutulmuş brokoli, taze fasulye, mısır ve kurutulmuş elma gibi gıdalar yer alıyor ve bu gıdaların çoğu 25 yıllık raf ömrüne sahip. Hazır mercimek ve hazır kara fasulye gibi diğer gıdalar ise 30 yıla kadar dayanabiliyor.

6000 dolara satılan en pahalı yemek kiti, 600 adet konserve gıda içeriyor ve günlük 2.000 kalorilik bir beslenme düzeni baz alındığında, bu yemek kiti dört kişilik bir aileye bir yıl boyunca yetebilir. 1000 dolarlık en ucuz yemek kitinde ise 96 adet konserve gıda bulunuyor ve bu yemek kiti, günlük 1.200 kalorilik bir beslenme düzeni baz alındığında, bir kişinin bir yıl boyunca yemek ihtiyacını karşılayabilir.

Costco Wholesale’in internet sitesinde bu yemek kitleri ile ilgili olarak şu açıklamaya yer verilmiş:

Ailenizin bir acil durumda ya da doğal afette hayatta kalmak için ihtiyaç duyacağı temel gıdalara sahip olduğunuzu bilmenin rahatlığının keyfini çıkarın.”

Bunların yanı sıra kıyamete hazırlık için yemek stoğu yaptığını komşularının öğrenmemesini isteyen kişiler için de tedbirli davranıldığı ifade ediliyor. Costco Wholesale internet sitesinde, yemek kitlerinin teslimattan önce dikkatli bir şekilde paketlendiğini belirtiyor.

Bu arada Costco Wholesale geçtiğimiz günlerde de Nutella’nın palm yağı içermeyen ucuz versiyonu olarak adlandırabileceğimiz bir kakaolu fındık ezmesi çıkarmıştı. Bununla ilgili olarak paylaştığımız habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Coca-Cola, İlk Alkollü İçeceğini Bu Yıl Çıkartmayı Planlıyor

Geçtiğimiz günlerde şeftali ve ahududu aromalı iki yeni kola çıkartan Coca-Cola, bu sefer tamamen yeni bir içecek çıkartmaya hazırlanıyor. Ama bu sefer çok farklı bir tarzda… İngiliz The Independent gazetesinin haberine göre, global içecek markası yepyeni bir sektöre adım atacak. Habere göre, Coca-Cola bu yıl içerisinde ilk alkollü içeceğini Japonya’da çıkartmayı planlıyor.

Coca-Cola Japonya’nın iş biriminden sorumlu başkanı Jorge Garduno’nun yaptığı açıklamalara göre, şirket Japonya’da satılan alkollü bir içecek olan Chu-Hi’nin kendine özel bir versiyonunu piyasaya sürmeyi düşünüyor. Japonya pazarında böyle bir alkollü içeceği denemenin son derece mantıklı olduğunu belirten Jorge Garduno, geçtiğimiz ay Coca-Cola’nın internet sitesinde yayımlanan röportajda, şirketin Japonya’da çıkartmayı planladığı alkollü içecek ile ilgili olarak şunları ifade etti:

“Bu, alkol içeren bir kutu içecek. Shōchū denilen damıtılmış içecek, maden suyu ve de bazı tatlandırıcılar ile yapılıyor. Daha önce düşük alkol kategorisini tecrübe etmedik. Ama bu temel alanlarımız dışındaki fırsatları keşfetmeye nasıl devam ettiğimizin bir örneği.”

Bununla birlikte Coca-Cola’nın bu yeni alkollü içeceğini denemek isteyen Japonya dışındaki tüketiciler, bu fırsata hiç erişemeyebilirler. Jorge Garduno bu durumla ilgili olaraksa şunları söyledi:

“Çoğu pazar Japonya’ya daha çok benzerken bence buradaki kültür, hala oldukça eşsiz ve özel. Bu yüzden burada çıkan birçok ürün burada kalacak.”

Coca-Cola’nın Japonya’da çıkarmayı planladığı bu yeni içeceği, şirketin ilk alkollü içkisi olsa da; bu, şirketin alkol endüstrisine ilk girişi değil. 1977 yılında, şirketin o zamanki CEO’su John Paul Austin, Coca-Cola’nın şarap spektrum birimi çıkarmasına öncülük etmişti. Bu şarap spektrum birimi, 1983 yılında 200 milyon dolardan daha yüksek bir fiyata satılmıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link