İçeriği Nedeniyle Birçok Ülkede Yasaklanan 8 Ürün

Birçoğumuz, aslında gıda ürünlerinin önemli bir kısmının insan sağlığı için tehdit oluşturduğunu bilmemize rağmen, satın aldığımız ürünlere çok da dikkat etmiyoruz. Ancak sürekli olarak kullandığınız ürünlerin bir kısmı, son derece sağlıksız olabilir. Dünyanın birçok ülkesinde yasaklanıp diğer ülkelerde satılmaya devam eden birçok türde ürün bulunuyor. Bright Side isimli internet sitesi de bazı ülkelerde yasaklanıp bazı ülkelerde satılmaya devam eden bu ürünlerden öne çıkanları listeledi.

Süt

Bazı üreticiler, daha fazla süt elde etmek amacıyla ineklere büyüme hormonu veriyorlar. Ve büyüme hormonu verilen ineklerden sağılan sütün tüketimi; kansere, kardiyovasküler hastalık riskinin artmasına ve tiroit hormonunun seviyesinde bir artışa neden olabiliyor. Bu nedenle bu sütler; 29 Avrupa ülkesi başta olmak üzere Norveç, İsviçre, Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya’da yasaklandı.

Hamur Kabartma Tozu

Çoğu ekmek türünün yapımında kullanılan hamur kabartma tozu, ekmeğin uzun bir süre boyunca yumuşak kalmasını ve güzel görünmesini sağlar. Ancak hamur kabartma tozunun içerisinde yer alan potasyum bromat isimli madde; baş ağrısı, deri döküntüsü ve sindirim problemlerine neden olabiliyor. Bu nedenle Avrupa, Kanada ve Çin’de hamur kabartma tozunun kullanımı yasaklandı.

Yapay Boyalar

Geçtiğimiz 50 yıl içerisinde, gıda maddelerinin üretiminde kullanılan ve insan sağlığına birçok zararı bulunan kimyasal boyaların sayısı %500 oranında arttı. Bu katkı maddeleri, hiperaktiviteye ve alerjiye neden olabiliyor, hatta kansere yakalanma riskini artırabiliyorlar. Bu nedenle Avrupa’ya ihraç edilen ürünlerdeki yapay boyalar, ya üründen tamamen çıkartılıyor ya da doğal olanlarıyla değiştiriliyor.

Olestra İçeren Gıdalar

Olestra, yağın yerine kullanılan ve içerdiği kalori miktarı sıfır olan yapay bir madde. Ve bu madde, genellikle yağsız patates cipslerinde kullanılıyor. Ancak bu kimyasal maddenin, vücut için birçok olumsuz sonuca (önemli vitaminlerin zayıf emilimi gibi) neden olduğu düşünülüyor. İşte bu nedenle olestra içeren gıda ürünleri, Avrupa ve Kanada’da tamamen yasaklandı.

Kinder Surprise

Özellikle çocuklar tarafından çokça tüketilen Kinder Surprise, 1938 yılında ABD’de yasaklandı. Bu yasağa gerekçe olarak ise ürünün gıda olarak tüketilmeye uygun olmayan madde içermesi gösterildi. Yani kastettikleri şey, Kinder Surprise’in içinde bulunan küçük, plastik oyuncak parçalarıydı. Yetkililer, bu ufak parçaların boğulma tehlikesine neden olabileceğini düşündükleri için ürünün satışını yasakladılar. Ancak marka, bundan yaklaşık 5 yıl önce bir şekilde yasayı atlamayı ve ABD pazarına yeniden giriş yapmayı başardı.

Tyson Foods’un Hormonlu Tavukları

ABD’nin en büyük et üretim şirketi olan Tyson Foods’un tavukları; Avrupa, Rusya, Norveç ve Avustralya’da yasaklandı. Bunun sebebi ise şirketin kümes hayvanlarına antibiyotik, steroid, iltihaplanma önleyici ilaçlar ve ketamin enjekte etmesiydi. Bu olayın duyulmasının ardından, şirket yetkilileri bu tür maddelerin kullanımını bırakacaklarına söz verdiler ve şirket, geçtiğimiz yılın eylül ayında bu sözünü tuttu.

Sporcu İçecekleri

Aslında sporcu içeceklerinin tam olarak sağlıksız oldukları ya da yasaklandıkları söylenemez. Ancak bazı ahlaksız üreticiler, ürünün kötü kokusunu engellemek ve rengini güzelleştirmek için bromlu bitkisel yağ (E-443) kullanıyorlar. Bromlu bitkisel yağ, toksikliği nedeniyle Avrupa ve Japonya’da yasaklanan bir madde ve bu maddenin meme ve prostat kanserine neden olma riski bulunuyor.

Çiftlik Somonu

Çiftliklerde yetiştirilen somon balıkları, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yasaklandı. Bunun sebebi ise çiftlik somonlarının, kalorilerinin artması için antibiyotik vb. maddeler içeren sıkı bir diyete tabi tutulmasıydı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Kola Savaşları: Coca-Cola vs Pepsi

  • Kola denilince akla gelen ilk iki marka olan Coca-Cola ve Pepsi arasında yıllardır süren bir rekabet var.
  • Global pazar payı anlamında Coca-Cola rakibinden üstün olsa da, tadım testlerinde genel olarak Pepsi galip geliyor.
  • Coca-Cola’nın rakibine karşı üstünlüğünde başarılı pazarlama ve reklam kampanyalarının etkisi büyük.
  • İlgili Yazı: Fast Food Savaşları: Burger King vs McDonald’s

İçecek sektörünü göz önüne aldığımızda, buradaki en köklü rekabetin Coca-Cola ve Pepsi arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabii bu iki dev marka çok çeşitli içecekler piyasaya sürseler de, aralarındaki rekabet genel olarak kola üzerinden ilerliyor. Elimizde güncel pazar payı verileri olmasa da, hem Türkiye hem de global pazarda tüketicilerin Coca-Cola’yı Pepsi’den daha fazla tercih ettiği bildiğimiz bir gerçek.

Ancak çoğu insanın Coca-Cola tercihine rağmen, genel olarak tadım testlerinde Pepsi’nin galip gelmesi de kafaları karıştıran bir durum. Gazeteci ve yazar Malcolm Gladwell, 2005 yılında çıkardığı Blink isimli kitabında iki kola markası arasında ciddi bir tat farkının olduğuna dikkat çekerek Coca-Cola’nın keskin bir kuru üzüm – vanilya tadına, Pepsi’nin ise daha çok turunçgil tadına sahip olduğunu ifade ediyor. Gladwell, Pepsi’nin genel olarak tadım testlerinde galip gelmesinin nedeninin de işte sahip olduğu bu tatlı ve turunçgil ağırlıklı tat olduğunu söylüyor.

İki kolanın içeriklerine baktığımızda da Gladwell’in bu tespitinin gayet yerinde olduğunu görüyoruz. Zira Pepsi, Coca-Cola’ya göre daha fazla şeker, kafein ve kalori içerirken Coca-Cola ise Pepsi’ye göre biraz daha fazla sodyum içeriyor. İşte Pepsi’nin Coca-Cola’ya göre daha tatlı, Coca-Cola’nın ise Pepsi’ye göre daha asitli olmasının nedeni içeriklerindeki bu fark.

Tadım testlerinde genel olarak Pepsi’nin galip gelmesine rağmen Coca-Cola’nın satışlarının daha iyi olması, bu tadım testlerinin geçerliliğini sorgulatabilir. Ancak bu noktada Coca-Cola’nın başarılı pazarlama ve reklam kampanyalarının yarattığı etkiyi de unutmamak gerek. Bu alanda Coca-Cola’nın Pepsi’den daha fazla öne çıktığını ve bu sayede bir “lovemark” olma konusunda Pepsi’den daha başarılı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kola Harici İçecek Rekabeti

Kola rekabetinde uzun bir süredir Coca-Cola yarışı önde götürüyor. Ancak iki markanın kola haricinde birçok içecek markası bulunuyor ve o tarafta da ciddi bir rekabet var. Peki, bu rekabette durum ne?

Pepsi, geçtiğimiz ayın sonunda son satış verilerini paylaştı. Paylaşılan verilere göre, Kuzey Amerika bölgesinde Lipton, Pure Leaf, LifeWTR ve KeVita markalarının satışlarında ciddi bir artış var. Bununla birlikte şirket; Çin, Hindistan, Brezilya ve diğer uluslararası pazarlarda içecek satışlarından ciddi kazançlar elde etmiş. Pepsi’nin açıkladığı satış ve kar miktarları, Wall Street tahminlerini bile aştı ve bunun sonucunda şirketin hisse değerleri yaklaşık olarak %1 oranında arttı.

 

Pepsi tarafından gelen bu yüksek rakamlara karşılık olarak Coca-Cola da beklenen daha iyi satış ve kar rakamları açıkladı. Üstelik şirketin Diet Coke ürününün Kuzey Amerika bölgesindeki satış hacminde, yedi yıldan uzun bir süredir ilk defa artış yaşandı. Bunun yanı sıra şirket, geçtiğimiz aylarda doğru Y kuşağının hedefleyen dört yeni Diet Coke çeşidini piyasaya sürmüştü. Bu artışla beraber, Coca-Cola’nın, Y kuşağının ilgisini diyet kolaya çekme girişiminin ilk etapta başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

2017 Yılında Gazlı Soft İçecek Pazarında Coca-Cola Galip

Global alkolsüz içecek endüstrisi hakkında paylaşımlar yapan Beverage Digest isimli yayın kuruluşunun paylaştığı verilere göre, 2017 yılında Amerikanlar alkolsüz içeceklere bir önceki yıla kıyasla 2,1 milyar dolar daha fazla para harcadılar. Coca-Cola Kuzey Amerika da bu harcamadan önemli bir pay alırken şirketin önemli içecek markalarının satışları da ciddi oranda arttı. Paylaşılan verilere göre Coca-Cola markasının satışları %1, Sprite markasının satışları %6,8, Dasani markasının satışları %2,5 ve şirketin enerji içeceği ortağı Monster’ın satışları ise yaklaşık olarak %11 oranında arttı.

Beverage Digest’in paylaştığı bilgiye göre, 2017 yılında Coca-Cola’nın gazlı soft içecek markaları, Pepsi’nin gazlı soft içecek markalarına genel olarak galip geldi. Buna karşılık Pepsi, bu farkı kapatmak için medya ve reklam bütçesini artıracağını açıkladı ve öyle oldu. Geçtiğimiz ay PepsiCo CFO’su Hugh Johnston, CNNMoney’e yaptığı açıklamada, şirketin yılın ilk çeyreğin reklam bütçesini artırdığını ifade etti. Bu kapsamda Pepsi, bu yılki Super Bowl‘da Doritos Blaze ve MTN DEW ICE markaları için Morgan Freeman ve Peter Dinklage‘in rol aldığı iddialı bir reklam yayımladı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Walmart’tan Tarihinin En Büyük Satın Alması

  • Walmart, Sam Walton tarafından 1962 yılında küçük bir bakkal olarak kurulmasına rağmen 9 yıl gibi çok kısa bir süre de,bir perakende zincirine dönüşmüştü.
  • 2015 verilerine göre; Wal-Mart saat başına 1.9 milyon dolar ciro yapmakta ve her gün genel olarak mağazalarında 40 milyon müşteri ağırlamakta. Yıllık cirosu yaklaşık olarak 500 milyar dolar. Firmada istihdam edilen personel sayısı ise 2.3 milyon kişi.
  • İlgili yazı; Walmart’ın Geleceği: Akıllı Alışveriş Arabaları ve Drone Asistanlar

ABD’li süpermarket zinciri Walmart, Hindistan’ın en büyük online perakendecisi Flipkart Group’un yüzde 77’sini 16 milyar dolara satın alıyor. Geri kalan payı Flipkart’ın kurucularından Binny Bansal ve hisse sahipleri bölüşecek.

Online perakende devi Amazon.com’a karşı elini güçlendiren Walmart, Flipkart anlaşmasıyla tarihinin en büyük satın almasını yapmış oldu. Morgan Stanley’nin tahminlerine göre Walmart’ın Hindistan’ın e-ticaret piyasasına girmesiyle bu alandaki hâkimiyeti gelecek 10 yılda 200 milyar dolara ulaşabilir.

Japon bankacılık devi Softbank da Flipkart’a 2,5 milyar dolar yatırım yapmıştı. Anlaşmadan sonra hisse değeri 4 milyar dolar olacak.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan’da online satışlar yılda yaklaşık yüzde 35 büyüyor. Bu büyümenin en önemli itici gücü orta sınıf ve kentleşme. Online perakendenin bir numaralı ismi Amazon bile Hindistan’da müşteri kazanmak için milyarlarca dolar para harcadı.

Flipkart da pay sahibi olmak Walmart’a  mağaza açmadan Hindistan piyasasına girme şansı verecek. Daha önce farklı noktalarda mağaza açmayı da deneyen Walmart, Hint yönetiminin uzun süren bürokrasilerine takılmıştı.

ABD’li perakende devinin Hindistan’a ilk girişi 2009’da ortak girişim kurduğu, 2013’te de tamamını satın aldığı araştırma ve yatırım şirketi Bharti Enterprises ile olmuştu. Bharti bugün, Hindistan’ın küçük işletmelere hizmet veren 20 perakendecisini yönetiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link