H&M’in Balık Ağı ve Şamdandan Yapılan Moda Ürünleri

H&M ismini duyduğunuzda, aklınızda olumsuz düşünceler beliriyor olabilir. Zira İsveçli giyim markası, son dönemde çok sayıda olumsuz haberle gündeme geldi. Aralık ayının sonunda paylaştığımız bir haberde, Polonyalı bir sanatçının hazırladığı, H&M ve Zara markalarının ürünlerinin üretildiği fabrikalardaki kabul edilemez çalışma koşulları, düşük ücretler ve çocuk işçilere dikkat çeken reklam panolarından sizlere bahsetmiştik. Bunun hemen ardından, marka ırkçılık suçlamalarına maruz kalmıştı. Ve son olarak markanın çocuk çoraplarının üzerinde, Arapça Allah yazısına benzer figürlerin bulunması son derece büyük bir tepkiye neden olmuştu.

Bütün bu olumsuz haberlere rağmen, marka bazı olumlu işler yapmıyor da değil. İsveçli giyim markası, her sene çıkarttığı ve bu sene 7. kez çıkartacağı Conscious Exclusive (Bilinçli Özel) koleksiyonunun 2018 kreasyonunu duyurdu. Bu koleksiyonun özelliği ise sürdürülebilir modaya dikkat çekiyor olması.

PSFK’nın yaptığı habere göre, koleksiyonda yer alan kıyafetlerden bazıları, tamamen balık ağı ve diğer naylon atıkların geri dönüştürülmesiyle üretilmiş iplikler kullanılarak üretilmiş. Ayrıca koleksiyonun içerisinde, şamdan gibi şeylerden elde edilmiş hurda metaller kullanılarak üretilen akseuarlar ve geri dönüştürülmüş polyester ve organik ketenden üretilen giysiler, ayakkabılar ve akseuarlar yer alıyor.

İsveçli giyim markasının, İsveç’teki sanat ve zanaat hareketine saygı gösteren bu yılki Conscious Exclusive koleksiyonu, 19 Nisan tarihinde dünya genelindeki belirli H&M mağazalarında satışa sunulacak. Bununla birlikte bu ürünler, H&M’in internet sitesi üzerinden de satın alınabilecek.

Markanın bu koleksiyonu, sürdürülebilirlik kaygısıyla ortaya çıkartıldığı için büyük önem taşıyor. Zira sürdürülebilirlik, günümüz dünyasında her markanın göz önünde bulundurması gereken bir kavram. Bu nedenle, ilerleyen zamanlarda çok daha fazla sayıda markadan bu tarzda hamleler göreceğimizi umut ediyorum.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zekayı Perakende Sektöründe Kullanmak İçin 5 Yol

Online alışverişin, perakende sektöründe büyük bir etki yarattığından ve değişime neden olduğundan daha önce sizlere birçok kez bahsettik. Ancak perakende sektöründeki bu durum, yakın gelecekte değişecek. Perakende sektöründe, online ve offline alışveriş deneyiminin bir bütün haline geldiği bir gelecek bizleri bekliyor.

Perakende sektöründeki bu değişimde, birçok yeni teknoloji rol alacakken bu teknolojilerin başını yapay zeka çekiyor. PSFK, Microsoft iş birliğiyle ortaya çıkarttığı “Yapay Zeka Perakende Oyun Kitabı” (AI Retail Playbook) isimli raporunda, yapay zekanın perakende sektöründeki çeşitli uygulamalarından bahsediyor. Şimdi bu uygulamalara hep birlikte göz atalım.

⦁ Her Müşteri İçin Vitrini Kişiselleştirin

Yapay zeka ile güçlendirilmiş perakende dükkanları; müşterilerin profillerini, sadakat hesaplarını ya da ödülleri ve promosyonları yansıtmak için biyometrik tanımlama aracılığıyla alışveriş yapanları tanıyabilir ve mağaza içi ürün gösterimleri, fiyatlandırma ve hizmeti buna göre uyarlayabilirler.

⦁ Alışveriş Yapan Kişinin İhtiyaçlarına ve Tercihlerine Göre Keşfe Öncülük Edin

Otomatikleştirilmiş yardımcılar; alışveriş yapan kişilerin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve uygunluklarına göre ürünler önererek seçimi daraltmaya yardımcı olabilirler.

⦁ Duygusal Tepkileri Yakalayın ve Buna Göre Davranın

Yapay zeka arayüzleri; yüzsel, işitsel ve biyometrik ipuçlarını tanımlayarak ve yorumlayarak alışveriş yapan kişilerin anlık duygularını, tepkilerini ve zihniyetlerini tanımlayabilir ve de bunlara göre uygun ürünler, tavsiyeler ve destek temin edebilirler.

⦁ Gerçek Zamanlı Bilgiye Dayalı Dinamik Tüketici Desteğini Genişletin

Gelişmiş CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) ve pazarlama sistemleri, detaylı bir müşteri profili meydana getirmek ve proaktif ve kişiselleştirilmiş bir outbound pazarlama sağlamak amacıyla bu bilgiden istifade etmek için tekrar eden etkileşimler aracılığıyla tüketicilerin davranışlarını ve tercihlerini öğrenebilirler.

⦁ Ar-Ge ile Müşteri Geri Bildirimlerine Yanıt Verin

Derin öğrenme algoritmaları, piyasada karşılanmamış ihtiyaçları karşılayan ya da müşteri tercihlerine daha iyi cevap veren jenerasyon ürünleri ve servis tasarımlarını desteklemek için veri satın almanın yanı sıra, müşteri geri bildirimlerini ve düşüncelerini toplayabilir ve yorumlayabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Su ve Elektrik Yokken Acil Durum Menüleriyle Hizmet Veren Restoran

Business Insider’ın yaptığı habere göre, geçtiğimiz çarşamba günü ABD’nin Atlanta şehrine bağlı DeKalb County isimli bölgesinin su şebekesi borularında büyük bir patlama gerçekleşti. Bu patlama öylesine büyüktü ki, patlamanın yaşandığı bölgede bir sel meydana geldi. Yaşanan bu sorundan dolayı, doğal olarak bölgedeki evlere ve işletmelere düzgün bir şekilde su verilemedi. Bununla birlikte yetkililer, bölge sakinlerine musluk suyunu içmeden önce kaynatmalarını tavsiye ettiler.

Bölgedeki su kesintileri nedeniyle kullanma suyuna kolay bir şekilde erişilememesinden dolayı, restoranlarda verilen hizmetin aksaması da normal olarak karşılanabilir. Ancak Waffle House isimli restoran zincirinin bölgede hizmet veren şubeleri, bu su kesintisine rağmen alternatif bir menüyle hizmet vermeye devam ettiler.

Atlanta’daki radyo kanallarından biri olan WBS Radio’da çalışan Mark Arum, çarşamba günü resmi Twitter hesabından bir tweet atarak Waffle House’un bu olağanüstü duruma karşılık olarak “Su Yok Menüsü” isimli özel bir menü çıkarttığını ifade etti ve bu menünün fotoğrafını paylaşmayı da ihmal etmedi.

Bu menüde sadece 6 adet başlangıç yemeği, kutu içecekler ve şişe su yer alıyordu. Bununla birlikte yemekler ve içecekler, tek kullanımlık tabaklar ve bardaklarda servis ediliyordu.

Waffle House adına Business Insider’a konuşan Pat Warner isimli şirket çalışanı, şirketin acil durumlarda kullanmak üzere ulusal bir su yok menüsü bulunduğunu belirtti. Ayrıca Pat Warner, DeKalb County’ye yer alan 20’den az Waffle House restoranında bu menünün bulunduğunu da söyledi.

Warner’ın belirttiğine göre, su yok menüsü, restoran zincirinin tek acil durum menüsü değil. Yıllar boyunca şirket, restoranlarının çeşitli olağanüstü durumlarda hizmet vermeye devam etmesini sağlamak için bazı menüler hazırlamış. Örneğin, elektrikler kesik olduğunda, Waffle House restoranları sınırlı “güç yok menüsü” ile hizmet vermeye başlıyor.

Waffle House, doğal afetlerde bile açık kalmaya kendini adamış bir şirket olarak biliniyor. Pat Warner bunun, şirket kültürünün bir parçası olduğunu ifade ediyor. İşin ilginç yanı, ABD Federal Acil Durum Yönetimi Dairesi bile bir doğal afetin etkisini tespit etmek için kaç Waffle House restoranının hizmet vermediğine bakıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link