Her Marketi Amazon Go’ya Dönüştürebilen Yapay Zeka Teknolojisi

Özellikle milenyum çağına girmemizle birlikte, teknoloji inanılmaz bir hızla gelişmeye başladı ve bu gelişim, her geçen gün daha da artan bir hızla devam ediyor. Teknolojideki bu hızlı gelişim, doğal olarak hayatımızın birçok alanına etki ediyor. Bu alanların en başında da hayatımızın çok büyük bir parçası haline gelen alışveriş geliyor.

Bildiğiniz gibi birçok büyük şirket, son dönemde fiziksel alışveriş konusunda devrimsel teknolojiler deniyor. Bu şirketlerin başında ise Amazon ve Walmart geliyor. Uzun bir süredir kasiyersiz alışveriş teknolojisi Amazon Go üzerinde çalışan e-ticaret devi Amazon, geçtiğimiz günlerde Amazon Go teknolojisini barındıran ilk marketini Seattle’da hizmete açtı. Bununla birlikte Amazon ile rekabet etmek için var gücüyle çalışan Walmart da birçok yeni alışveriş teknolojisi üzerinde çalışıyor. Mağazalarında raf tarama robotları kullanan şirket, ayrıca Amazon Go benzeri bir kasiyersiz alışveriş teknolojisi ve mutsuz müşterileri tespit eden bir yüz tanıma teknolojisi geliştiriyor.

Bu tarz alışveriş teknolojileri geliştirilmeye devam ederken San Francisco merkezli Aipoly isimli teknoloji şirketinin geliştirdiği yeni teknoloji ise alışveriş teknolojilerinin geldiği son noktayı ve ilerleyen yıllarda marketlerdeki her hareketimizin nasıl izleneceğini gözler önüne seriyor. Yazının devamında paylaşmış olduğum dört farklı videoyu izleyerek ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Aipoly, geliştirdiği “Otonom Mağaza Platformu” isimli yapay zeka tabanlı teknolojiyle marketleri kendi kendini idare edebilen, yani kısaca otonom hale getirmeyi vadediyor. Market sahipleri bu yeni teknoloji sayesinde anlık olarak stoğu biten ürünler ve satışlar hakkında bilgi sahibi olmak ve kapsamlı bir analiz elde etmek için gerçek zamanlı olarak ürünlerin hareketlerini görüntüleyebiliyor. Bununla birlikte Aipoly’nin geliştirdiği yapay zeka reyonların ideal düzeniyle ilgili önerilerde bulunuyor, hızlı A/B testlerine imkan tanıyor ve ısı haritaları oluşturuyor.

Otonom Mağaza Platformu, markete yerleştirilen kameralar sayesinde her 50 milisaniyede bir envanter taraması gerçekleştiriyor. Bu sayede gerçek zamanlı olarak raflarda hangi ürünlerin yer aldığı biliniyor ve ürünlerin raflarda ne kadar süre kalacağı da tahmin edilebiliyor. Ayrıca platform, Aipoly uygulamasını kullanan kişilerin tercihlerini öğreniyor ve buna göre ideal ürünleri birbirleriyle eşleştiriyor. Müşteriler belirli bir ürünü arıyorsa, doğrudan o ürünün yer aldığı rafa yönlendiriliyor. Kullanıcılar, markette bulamadıkları ürünleri Aipoly uygulaması aracılığıyla talep edebiliyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

RFID Teknolojisi ile Etiketleri Okuyup Faturalandıran Otomatik Alışveriş Sepeti

Japon elektronik markası Panasonic, ilk otomatik alışveriş sepetini geliştirdi. Regi-Robo isimli alışveriş sepeti, içine konulan ürünlerin RFID etiketlerini otomatik olarak okuyor ve bu sayede ürünlerin fiyatlarını algılayarak bunları faturanıza ekliyor. Üstelik bu alışveriş sepeti, açılıp kapanabilen alt kısmı sayesinde ürünleri poşetleyebiliyor.

Zaman kazandırmayı amaçlayan ürün, ödemenizi de nakit veya kredi kartı ile yapmanıza izin veriyor. Osaka’da bir markette test edilen otomatik sepetin, 2018’de kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

‘Türkiye Uzay Ajansı’ ile İlgili Açıklama

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Uzay Ajansı’nın uzay teknolojileri alanında ulusal boyutta yapılan çalışmaları koordine edecek ve uluslararası ilişkileri yürütecek bir yapıda olacağını açıkladı.

Varank, “Uzay sanayinin güçlendirilmesi, uzay teknolojileri alanında bilimsel altyapıların ve insan kaynağının geliştirilmesi, kapasite ve yeteneklerin daha da artırılması için Türkiye Uzay Ajansı’nı kuruyoruz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Uzay Ajansı’nın uzay teknolojileri alanında ulusal boyutta yapılan çalışmaları koordine edecek ve uluslararası ilişkileri yürütecek bir yapıda olacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 Günlük Eylem Planı’nda yer alan Türkiye Uzay Ajansı için geri sayım başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin milli çıkarlarını gözetecek ajansın uzay alanında koordinasyon sağlayacak ve denetleyecek bir sistem olduğunu anlattı.  Öncelikli hedefin sektörü yönlendirmek, koordine etmek ve uluslararası ilişkileri tek elden yönetmek olduğunu belirten Varank, “Türkiye Uzay Ajansı, 100 günlük icraat programında belirttiğimiz gibi bu yıl içinde kurulacak. Teşkilatlanma çalışmaları ise en kısa sürede tamamlanacak” İfadelerini kullandı.

“Kapasite ve yeteneklerin daha da artırılması için Türkiye Uzay Ajansı’nı kuruyoruz”

Uzay sanayinin güçlendirilmesi, uzay teknolojileri alanında bilimsel altyapıların ve insan kaynağının geliştirilmesi, kapasite ve yeteneklerin daha da artırılması için Türkiye Uzay Ajansı’nı kurduklarını belirten Bakan Varank şunları kaydetti:

“Uzay sanayinin gelişmesi, yürütülen projeler ile programa alınan yeni projelerin çoğalması sebebiyle uzay ve havacılık alanında koordinasyon sağlayacak ve denetleyecek ve Türkiye’nin milli çıkarlarını gözetecek bir yapı ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Uzay sanayinin güçlendirilmesi, uzay teknolojileri alanında bilimsel altyapıların ve insan kaynağının geliştirilmesi, kapasite ve yeteneklerin daha da artırılması için Türkiye Uzay Ajansı’nı kuruyoruz. Bu kurum, uzay teknolojileri alanında belirlenen temel politika ve stratejilerinin uygulanmasını sağlayacak. Dışa bağımlı olmayan rekabetçi bir sanayinin geliştirilmesine zemin hazırlayacak. Kapasite ve yeteneklerin artırılması için çalışacak. Bu alanlarda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşları koordine edecek. Ulusal ve uluslararası ilişkileri yürütecek bir yapıda olacak. Aynı zamanda fırlatılan uyduların kayıtlarını da tutacak. Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Türkiye’nin haklarını takip ederek diğer uzay ajansları ile ikili ve çoklu iş birliklerini geliştirecek.”

Kaynak: Hürriyet

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link