Gratis’in Yeni Ortağı Actera Group

Ülkemizde 17 Kasım’da 500. mağazasını açan son zamanların en çok bilinen kozmetik perakendecisi Gratis, indirimlerinde yaşanan izdihamlarla sık sık gündeme geliyordu. Marka daha da büyümeyi hedeflediğini açıkça gösteren bir adım attı. Demir Sabancı tarafından 2009 yılında kurulmuş olan marka, Actera Grup ile ortak oldu. Ortaklar markanın yurt içinde ve yurt dışında gelişmesi için beraber çalışacaklar.

Konuya ilişkin açıklama yapan Gratis Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Demir Sabancı “Bu ortaklık ile şirketin büyümesi daha da hızlanacak. Gratis’in sahip olduğu lider konumunu, önce bölgesel, sonra da küresel boyuta taşımak istiyoruz” dedi.

Actera Group Kurucu Ortağı Murat Çavuşoğlu ise düşüncesini “Toplumun her kesimine, en uygun fiyat ve üst düzey hizmet kalitesi ile sunan ve uluslararası en iyi uygulamaları hızla hayata geçirerek kendisini ve pazarı sürekli geliştiren Gratis’in, büyümesine katkıda bulunmak için bu ortaklığı gerçekleştirmekten heyecan duyuyoruz” diye ifade etti.

Gratis’in 76 ilde bulunan mağazalarının tamamı kendisine ait. Halihazırda oldukça geniş bir müşteri kitlesi olan Gratis bu adımla ülke içinde daha da büyümeyi ve ülke dışına da yayılmayı hedefliyor.

Kamil Koç, Korozo, Mey İçki gibi şirketlerde yatırımı bulunan Actera Group’un ortak olduğu şirketlerde 40 bini aşkın kişi çalışıyor. Söz konusu şirketlerin cirosu ise 5 milyar dolar seviyesinde.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

İçecek Sektörünün Geleceği “Şekersiz”

İçecek sektörü, Coca-Cola’nın 1977 yılında Hindistan pazarında operasyona başladığı dönemden beri değerli bir dönem yaşıyor. Coca- Cola ve Pepsi başta olmak üzere dünyada bulunabilirlik ve ulaşılabilirlik anlamında başarılı olmuş bir içecek sektöründen söz ediyoruz. Öyle ki Coca-Cola grubunun değeri 1 milyar Amerikan Dolarını aşmış tam 20 markası bulunuyor.

Bu sektördeki ürünler gazlı ve şekerli yapıları ile ön plana çıkıyor. Serinletici, yenileyici ve tazeleyici özellikleri vurgulanan ürünler, pazarlama iletişiminde sıklıkla kullanılan sosyalleşme ve mutluluk teması ile tüketicilerine ulaşıyor. Ne var ki, sektördeki ürünlerin içeriği son birkaç yılda sağlık açısından önemli eleştiriler almaya başladı. Eleştiriler ürün satışlarına yansıyor ve devletlerin kısıtlayıcı tedbirler almasına sebep oluyor.

Eleştiri konularının en önemlisi ürünlerde bulunan şeker miktarı. Kola ve meyve içerikli ürünlerdeki yüksek şeker miktarı, tüketicilerin gözünde sağlıksız ürün imajının artmasına neden olmayı sürdürüyor. Yakın zamanda Coca-Cola Zero’nun, grubun ana markası olan Coca-Cola’nın “tahtını” sallamaya başlayacak kadar ilgi görmesi, Zero’nun bitirilmesi ile sonuçlandı.

Ürünlerin içindeki şeker miktarının yanı sıra, şekerin kaynağı da daha fazla sorgulanmaya başladı. Ülkemizde özellikle nişasta bazlı şeker kaynaklarının kullanılmamasına yönelik bir kamuoyu oluşuyor. Uludağ markası, geçtiğimiz günlerde ürünlerinde nişasta bazlı şeker kullanmama politikasının süreceğini belirtti.

Büyük Britanya ise içeceklerin içerdiği şeker miktarına göre içecek üreticilerinden vergi alınması uygulamasını başlattı. Bu uygulamanın ardından Britanya’da satılan Coca-Cola ve Fanta’daki şeker miktarı yarı yarıya azaltıldı.

Oluşan tüm bu gelişmeler, içecek markalarına sektörün geleceği ile ilgili ipuçları veriyor. Genel olarak 5 farklı kategoriye ayrılan içecek sektöründe (gazlı içecekler, enerji içecekleri, süt/meyve/bitki içerikli içecekler, su/zenginleştirilmiş su/sporcu içecekleri) gazsız ve doğal şekerli ürünlerin daha çok talep göreceği öngörülebilir. Bu da meyve şekeri veya doğal şekere sahip/az şekerli/şekersiz, besin değeri yüksek ve sağlıklı içeceklerin yakın gelecekte raflardaki yerini artırabileceğini gösteriyor. Uzun vadeli satış hacmi yüksek olan gazlı içeceklerin yakın gelecekte pazar payını yitirmesi söz konusu olabilir.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Walmart’ın Geleceği: Akıllı Alışveriş Arabaları ve Drone Asistanlar

Teknolojinin gelişimine paralel olarak fiziksel mağazalarda yapılan alışveriş deneyiminde de gözle görülür bir iyileşme sağlanıyor.

Akıllı alışveriş arabaları ve asistan droneları ile Walmart, online kanalların ele geçirdiği alışveriş ortamını, fiziksel alışverişte kolaylıklar sağlayarak yeniden kazanmak istiyor.

Ünlü alışveriş devinin son zamanlarda yaptığı patent başvuruları teknolojiyi ve buna paralel olarak değişen müşteri ihtiyaçları oldukça yakından takip ettiklerinin en önemli kanıtı.

Bu nedenle akıllı telefon ile bağlantılı bir şekilde çalışarak müşterilere satın almak istedikleri ürünün markette nerede olduğunu gösteren akıllı alışveriş arabaları ve akıllı telefon ile talep edebileceğiniz, fiyatlama ve market içinde yardımcı olunabilecek diğer konularda destek olan drone müşteri asistanının patenti için başvuru yaptı.

Bununla beraber alışveriş arabanıza koyduğunuz ürünleri tespit edebilen bir sensörün için de patent başvurusu yapan Walmart böylelikle rafta ve stokta kalan ürün miktarını anlık görebilmeyi planlıyor.

Belki çok yakın zamanda görebileceğimiz robotik mağazaların yanı sıra şirket aynı zamanda satın alınan ürünlerin teslimatını yapmak üzere sürücüsüz araç patentine de başvurarak teslimat konusunda da bir yenilik planlıyor.

Her ne kadar akıllı alışveriş arabaları Yeni Zelanda’da kullanılıyor olsa da yakın gelecekte tüm mağazalarını tamamen bir otomasyon düzenine geçirmeye hazırlanan Walmart, müşterilere yardımcı olacak drone asistanlar ile fiziksel mağazalar adına oyunu ciddi anlamda değiştiriyor olacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link
19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link