Erkekler, Çekici Bir Erkek Gördüklerinde Para Harcamaya Meyilli Oluyorlar

 • Son olarak yapılan bir araştırmaya göre, erkekler alışveriş yaptıkları bir mağazada fiziksel olarak çekici bir görünüme sahip erkeklerle karşılaştıklarında daha fazla harcama yapmaya meyilli hale geliyorlar.
 • Bunun sebebi ise fiziksel olarak çekici bir erkeğin, diğer erkeklerde klasik erkek rekabetçi içgüdüsünü harekete geçirmesidir.
 • Alışveriş yapan erkekler, fiziksel olarak çekici bir erkek gördüklerinde, onu bir rakip olarak algılıyor ve kendi statülerini bildirmek adına daha fazla harcama yaparak bu duruma karşılık veriyorlar.
 • İlgili Yazı: Satın Alma Kararını Etkileyen En Önemli 10 Faktör

Aarhus Üniversitesi’nde görev yapan Tobias Otterbring’in liderlik ettiği bir uluslararası araştırma ekibi, orta ölçekli İsveç şehrinde bulunan bir ev eşyaları mağazasında, bir haftasonu boyunca insanların yaptıkları satın almaları takip etti. Araştırma ekibinin paylaştığı bilgilere göre, uzun boylu ve atletik görünümlü bir erkek çalışan mağazanın girişinde durduğunda, alışveriş yapan erkekler normale göre önemli ölçüde daha fazla para harcadılar. Aynı zamanda ortalama olarak kadınların yaptıklarından da daha fazla harcama yaptılar. Yani bu araştırma sonucuna göre, erkekler, çekici erkeklerle karşılaştıklarında bir şeyler satın almaya daha meyilli hale geliyorlar. Harvard Business Review de araştırma ekibinin başında bulunan Tobias Otterbring ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Tobias Otterbring’in Harvard Business Review’e yaptığı açıklamaya göre, erkek çalışan mağaza girişinde durduğunda, alışveriş yapan erkeklerin her biri ortalama olarak 165 dolarlık alışveriş yaptı. Aynı sırada kadınların harcama miktarı ise 72 dolardı. Mağaza girişinde erkek çalışanın bulunmadığı zamanlarda ise ortalama olarak erkekler 92 dolar, kadınlar ise 97 dolar harcadılar. Bununla birlikte mağaza girişinde söz konusu erkek çalışan bulunduğu zamanlarda, erkek ya da kadın farketmeksizin alışveriş yapan her kişi, ortalama olarak bir ürüne 18 dolar harcarken bu erkek çalışan mağaza girişinde yer almadığında ise ortalama olarak ürün başına 10 dolar harcadı.

Daha sonraki araştırmalarda, bu etkinin kısa boylu erkek müşteriler için daha büyük olduğu keşfedildi. Araştırma ekibi, bunun nedeninin araştırmada kullanılan fiziksel olarak formda erkeğin, klasik erkek rekabetçi içgüdüsünü harekete geçirmesi olduğunu düşünüyor. Otterbring’in belirttiğine göre, uzun boylu ve atletik görünümlü erkekler, tipik olarak ekonomik ve çiftleşme pazarlarında daha büyük başarılara sahip oluyorlar. Bu yüzden alışveriş yapan erkekler böyle bir erkek gördüklerinde, onu bir rakip olarak algılıyor ve ellerini ceplerine atarak bu duruma karşılık veriyor olabilirler.

Otterbring, önceki araştırmaların, erkeklerin fiziksel olarak çekici kadınlarla karşılaştıklarında da üstünlüklerini kanıtlamaya çalışmaya daha meyilli olduklarına işaret ettiğini ifade ediyor. Araştırma kapsamında daha kısa erkek çalışanların, aynı evrimsel dürtüyü tetiklemedikleri sonucuna ulaşıldı. Bu noktada sorulması gereken asıl soru şu: Kadınlar, fiziksel olarak etkileyici görünüme sahip bir erkeğin varlığında neden daha fazla para harcamıyorlar?

Evrimsel anlamda, kadınların statülerini ve zenginliklerini vurgulamak yerine, güzelliklerini ve sağlıklarını vurgulamaları daha avantajlı hale geldi. Otterbring bu konuyla ilgili olarak “Belki de saha çalışmamızı bir kozmetik mağazasında gerçekleştirseydik, farklı sonuçlar elde ederdik.” diyor. Aynı zamanda kendisi, araştırmaların, kadınların da cinsiyet içi rekabetlere karşılık verdiklerini gösterdiğini ifade ediyor. Örneğin kadınların çekici kadınların resimlerine baktıktan sonra, kilo verme hapları, aşırı egzersiz, aşırı bronzlaşma ve diğer güzelleştirme davranışlarını tercih etme olasılıkları daha yüksektir.

Bunların yanı sıra bu araştırmada, alışveriş yapan erkeklerin günün farklı zamanlarında farklı miktarda harcama yapma ihtimalleri de bulunuyordu. Yani erkekler, akşamları öğlen yaptıklarından daha fazla alışveriş harcaması yapıyor olabilirlerdi. Araştırma sırasında bunun olmadığından emin olmak için ekip, araştırmada görev alan uzun boylu ve atletik görünümlü çalışanı cumartesi günü öğle yemeğinden sonra ve pazar günü öğle yemeğinden önce mağazanın girişinde görevlendirdi. Böylece bu araştırma, farklı günlerin farklı zamanlarına göre gerçekleştirilmiş oldu.

Bu araştırmadan hareketle, Otterbring özellikle araba, saat ve kıyafet gibi lüks ürünleri satan şirketlerin, işe alım yaparken erkeklerin fiziksel görünümlerine daha fazla dikkat etmelerinin iyi olabileceğine işaret ediyor. Bununla birlikte Otterbring, muhtemelen daha işlevsel ve faydalı ürünler satan mağazalarda aynı etkinin görülmeyeceğini de belirtiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Tüketicilerin %90’ı Kendini Sadık Olarak Görüyor

 • Yotpo’nun yaptığı tüketici araştırmasına göre, tüketicilerin %80’i en az üç satın alma, %37’si ise en az beş satın alma gerçekleştirene kadar kendilerini bir markaya sadık olarak görmediklerini belirtti.
 • Araştırmaya göre, %45’lik bir oranla tüketicilerin favori markalarıyla etkileşimde bulundukları sosyal medya platformlarının başında Facebook geliyor. Onu %9’luk paya sahip olan Instagram takip ediyor.
 • Araştırmaya katılanların %51’i, marka sadakatlerini neden kaybedebilecekleri sorusuna “kötü ürün/kalite” şeklinde cevap verirken %23’ü ise yetersiz müşteri hizmetleri” olarak cevap verdi.
 • İlgili Yazı: Müşteri Sadakati Oluşturmak İçin Gerekli Olan 3 Unsur

Yotpo isimli şirket, yakın dönemde marka sadakatine yönelik bir tüketici araştırması yaptı ve bu araştırma, son derece dikkat çekici bulguların elde edilmesini sağladı. Marketing Land’in paylaştığı habere göre, bu araştırmaya katılan 2 binden fazla tüketicinin %90’ı, bir yıl öncesine göre kendilerini eşit ölçüde ya da daha fazla sadık olarak gördüklerini ifade ettiler.

Sadakat Eşiği 3 ila 5 Satın Alma Arasında

Yotpo’nun gerçekleştirdiği bu araştırmaya katılanlar, tekrar satın alma davranışı bağlamında sadakatlerini tanımladılar. Bu tüketicilerin yaklaşık olarak %80’i, kendilerini bir markaya sadık olarak görmek için en az üç satın alma gerçekleştirdiklerini söylediler. Tüketicilerin 37’si ise en az beş satın alım yapana kadar kendilerini bir markaya sadık olarak görmediklerini ifade ettiler.

Bu araştırmaya göre, baskın sadakat faktörü ürün kalitesi olarak öne çıktı. Bununla birlikte araştırma kapsamında katılımcılara, “Bir markaya bağlı olmanızın temel nedeni nedir?” şeklinde bir soru yöneltildi. Katılımcıların %55’i, “Ürünlerini seviyorum.” şeklinde bu soruya cevap verirken %25’lik bir kesim ise “harika indirimler ya da teklifler” olarak bu soruyu cevapladı. Araştırmaya katılanların sadece %7’lik kısmı, marka sadakatlerini etkileyen birincil unsur olarak “beklentinin üzerindeki müşteri hizmetleri”ni gösterdi.

En Sadık Müşterilere Sahip 20 Marka

Bu tüketici araştırmasına göre, sadakat, tüketicileri sadakat programlarına katılma ve daha fazla para harcama gibi daha fazla eylemde bulunma konusunda teşvik ediyor. Ayrıca sadık tüketicilerin değerlendirme bırakma olasılıkları da daha yüksektir. Markalar için geri bildirim bıraktıklarında, bu tüketicilerin %67 oranındaki büyük bir kısmı, 24 saat içinde bir yanıt bekliyor. Tüketicilerin %26’sı ise 12 saat ya da daha kısa bir sürede yanıt istiyor. Ve onların sadakatleri karşılığında, bu alışveriş yapan kişiler (sırasıyla) daha fazla indirim, ücretsiz teslimat, hediye, özel promosyonlar, erken ürün erişimi ve özel etkinliklere davetler istiyorlar.

Facebook, Marka Etkileşiminin En Yüksek Olduğu Platform

Açık ara bir farkla Facebook, tüketicilerin favori markalarıyla etkileşimde bulundukları sosyal medya platformu olmaya devam ediyor. Yotpo’nun araştırmasına göre, tüketicilerin favori markalarıyla etkileşimde bulundukları sosyal medya platformlarının kullanım oranları şu şekilde:

 • Facebook – %45
 • Instagram – %9
 • Twitter – %7
 • Snapchat – %4
 • Pinterest – %1
 • Sosyal Medyada Marka Etkileşimi Olmayanlar – %33

Araştırmaya katılanlara sadakatlarini neden kaybedebilecekleri sorulduğunda, %51’lik bir kesim “kötü ürün/kalite” şeklinde cevap verirken %23 oranında bir kesim ise “yetersiz müşteri hizmetleri”ni neden olarak gösterdi.

Araştırma kapsamında cevap aranan sorulardan biri de “Birini yeni bir marka denemek için motive eden şey nedir?” sorusuydu. Araştırma sonucuna göre, bu soruya verilen cevaplar şu şekildeydi:

 • Adil Fiyatlandırma – %64
 • Ücretsiz Teslimat – %61
 • Değerlendirmeler – %57
 • Arkadaş ya da Aile Üyesi Önerisi – %46
 • Harika Satın Alma Deneyimi – %37
 • Sadakat Avantajları – %35
 • Reklamlar – %15
 • Influencer Onayı – %4

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Walmart’tan Müşterilerin Streslerini Ölçen Alışveriş Arabası Geliyor

 • ABD’li perakende devi Walmart, müşterilerin stres seviyelerini ölçen ve gergin hissetmeleri durumunda çalışanları uyaran ve onları müşteriye yönlendiren bir alışveriş arabası için patent başvurusu yaptı.
 • Bu akıllı alışveriş arabasının sahip olduğu biyometrik sepet kolu sayesinde, alışveriş yapan müşterilerin kalp atış hızları, vücut sıcaklıkları ve alışveriş arabasının kolunu ne kadar sıkı tuttukları gibi veriler anlık olarak takip edilebilecek.
 • İlgili Yazı: Walmart’ın Geleceği: Akıllı Alışveriş Arabaları ve Drone Asistanlar

ABD’deki en büyük perakende şirketlerinden biri olan Walmart, son dönemde fazlasıyla perakende deneyimini geliştirmek için çok sayıda proje başlattı ve patent aldı. Amazon Go benzeri kasiyersiz alışveriş teknolojisi, raf tarama robotları ve mutsuz müşterileri tespit eden yüz tanıma teknolojisi bunlardan sadece birkaçıydı. Şimdi ise şirketin perakende alışverişe yönelik olarak başvurusunu yaptığı yeni bir patent ortaya çıktı.

Business Insider’ın paylaştığı habere göre, Walmart, müşterilerin stres seviyelerini ölçen ve gergin hissetmeleri durumunda çalışanları uyaran bir alışveriş arabası için patent başvurusu yaptı. Bu alışveriş arabası, biyometrik bir sepet kolu barındıracak ve bu sayede alışveriş yapan müşterilerin kalp atış hızları, vücut sıcaklıkları ve alışveriş arabasının kolunu ne kadar sıkı tuttukları gibi veriler anlık olarak takip edilebilecek. Patent başvurusuna göre, bu verilerin analizi, alışveriş yapan kişilerin stres seviyelerini ya da yardıma ihtiyaç duyabilecekleri diğer göstergeleri anlamak için kullanılabilecek.

Walmart’ın Akıllı Alışveriş Arabasının Çalışma Mantığını Gösteren Bir Resim

Bir müşteri çırpınıyor gibi ya da stresli görünüyorsa, alışveriş arabası bir çalışana uyarı gönderecek ve daha sonra bu çalışan alışveriş yapan müşteriyi kontrol etmesi için yönlendirecek. Aynı zamanda bu alışveriş arabası, bariz tıbbi acil durumlar gibi bazı durumlarda, mağazanın dahili haberleşme sistemi üzerinden bildirim göndermek gibi eylemleri bile uygulamaya koyabilecek. Ayrıca belirli bir şarkı çaldığında, mağazadaki müşterilerin daha fazla strese girmesi gibi durumlar tespit edilerek mağazanın atmosferinde buna göre değişiklikler yapılabilecek.

Bunların yanı sıra bu patent başvurusu, toplanan verilerin herhangi bir bireysel müşterinin kimliği ile ilişkilendirilmeyeceğini açıklığa kavuşturma konusuna da ayrı bir özen gösteriyor. Yine de müşterilerin ruh hallerini algılayabilen akıllı bir alışveriş arabası fikri, bazı kişiler için son derece rahatsız edici olabilir. Ancak teknolojinin hızla geliştiği ve sektörlere yön verdiği bir dönemde, eninde sonunda hepimiz bu tarz futuristik yeniliklere alışmak zorunda kalacağız gibi görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link