Türkiye’deki Zincir Market Sayısının Bir Yılda %13 Artmasını Konuştuk

Bu hafta #HaftanınGündemi serisinde, Türkiye’deki zincir marketler ile ilgili keyifli bir sohbet ettik. Sohbetimize konu olan haberin linkine şuradan ulaşabilirsiniz. Yeni videolardan anında haberdar olmak adına Pazarlamasyon’un Youtube hesabını takip etmenizi öneriyoruz. Buraya tıklayarak Youtube hesabımızı takip edebilirsiniz.

Haber İçeriği

Her gün bir yenisinin eklendiği zincir market sayısı son bir yılda yüzde 13 artarak 28 bine yükseldi.

Bakkal ve büfe sayısı son 10 yılda yüzde 31 azalarak; 240 binden 165 bine düştü.

Sadece son 1 yılda, zincir market sayısı yüzde 13 artarak 28 bine ulaştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

2 Comments

 1. Koyu renk kıyafetli beyefendinin Bakkal ve Zincir market karşılaştırma yorumlarını dinlediğimde pazarlama bilimine hakim olduğunu ancak kendisinin bir o kadar da ticaretin dinamiklerinden ne kadar uzak olduğunu anladım. Rekabeti yada inovasyonu bu dereceye düşürmeside ayrıca düşündürücü. Net tavsiyem şudur ki; bir gün veya iki gün benzer işi yaparken karşısında ucuz satınalma yapan bir firma geldiği zaman psikolojisini düşünmeniz gerekir. Tabi ayrıca inovasyon jargonunu birçoğu pazarlamayı bilmeyen bakkal vs esnafa uygulatma düşüncesi de komikti açıkçası.
  Bende şöyle örnek vereyim daha iyi meramımı anlatmış olurum. Sanal ortamda birçok blogger var, pazarlamadan anladığını düşünen yeni genç, tecrübesiz gurular var aynı zamanda mediacat gibi takip edilmesi gerekliliğine inandığım birçok pazarlama bilgisine çok sahip büyük kuruluşlar var ve bu kuruluşlarda çalışan birçok yaratıcı insan çalışıyor. Şimdi beyefendi kendisinin diğer büyük firmaya göre daha iyi olabileceğini daha fazla para kazanabileceğini iddia ediyorsa önce kendisine inovatif birşeyler bulsun ama sözde kalmasın. Çünkü sonuç değirmenlere karşı savaşanlar gibi olacak. Yaptığı karşılaştırma Malatyaspor ile Mancster Ünited gibi olmuş. Birkaç video daha izleyip ne kadar tecrübeli fikirleri var onları izleyip güleceğimi düşünüyorum. Kitaptaki inovasyon ile hayattaki inovasyonun aynı şey olmadığını biraz daha tecrübelenince anlamanız dileğiyle. İyi çalışmalar.

  Not: Bir de sucu örneği verdi ya ona da gülmüşüm istemsiz. pazarlamasyon sohbeti değil hafif ve uçucu bir losyon muhabbeti yapmış.

  1. Koray Bey,

   Zahmet edip yazmışsınız. Yanıtlayayım istedim. Pazarlamasyon’u takip etmenizi, etkinliklerimize katılmanızı, workshop’larımızı dinlemenizi öneririm. Yorumda bahsettiğiniz büyük kuruluşlar arasında Türkiye’de böyle bir içeriği üreten başka bir yer gördünüz mü? Görmediyseniz, inovasyonun tam merkezinde duruyorsunuz demektir.

   Sevgi ve yapıcı eleştiriler ile kalın,

   Necip

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #30

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 17 – 23 Aralık arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Olcayto Cengiz’le Oyunlaştırma Üzerine Konuştuk [Video]

Bildiğiniz gibi Marketing Meetup “Intelligence” yani “Zeka” konseptiyle 30 Kasım’da 600 pazarlama profesyonelinin katılımıyla İTÜ SDKM’de gerçekleşti. Klişeleşmiş konular yerine iş zekâsına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanan bu buluşmada konuşmacı olarak yer alan Olcayto Cengiz ile oyunlaştırma üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Bu röportajımıza yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Yaratıcı Direktör Olcayto CengizNoktaları Birleştirmek adlı konuşmasında ‘bağlanma hali’ni iletişimde olma kapsamında ele alarak “intelligence”ın sadece canlılara özgü bir özellik olmadığı IoT (nesnelerin interneti) çağında noktaların insanları birleştirdiği bir geleceğe nasıl hazırlanabileceğimizi ele aldı. Steve Jobs’un “Noktaları bir sonraki noktaya bakarak değil, ancak geride bıraktığınız noktalara bakarak birleştirebilirsiniz. Bu yüzden de, geride bıraktığınız noktaların geleceğinizde bi şekilde birleşeceğine güvenmekten başka şansınız yok.” sözünü izleyicilerle paylaşan Cengiz, tüm yeni teknolojilerde eksik olanın duygu olduğunu ifade etti.

İnsansı robotların hayatımıza girmeye başladığı günümüzde, bir ekran karşısında saatlerini geçirebilen bireyin de insansı robot olarak addedilebileceğini dile getirdi. Big Data’nın sürekli konuşulduğu teknoloji çağında Tylervigen sitesinden verdiği yıllara göre havuza düşüp ölen insan sayısı ile Nicholas Cage’in yer aldığı filmler arasındaki korelasyonun yer aldığı grafiğin olduğu absürt bir örnekle konuşmasına devam etti. Datanın yeterli olmadığına, datayı anlamlandırıp tıkanılan noktada anlamı insanın kurabileceğine parmak bastı.

Stephan Hawking ile Canan Karatay’ın esprili bir üslupla birbirine benzediğini söyleyen Cengiz, Hawking’in yapay zekânın bütün insanları öldüreceği fikrine gönderme yaparak ikisinin de doğruları söylediğini ama bunu yaparken çok kötü ifade ettiklerini dile getirdi.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link