Türkiye’deki Zincir Market Sayısının Bir Yılda %13 Artmasını Konuştuk

Bu hafta #HaftanınGündemi serisinde, Türkiye’deki zincir marketler ile ilgili keyifli bir sohbet ettik. Sohbetimize konu olan haberin linkine şuradan ulaşabilirsiniz. Yeni videolardan anında haberdar olmak adına Pazarlamasyon’un Youtube hesabını takip etmenizi öneriyoruz. Buraya tıklayarak Youtube hesabımızı takip edebilirsiniz.

Haber İçeriği

Her gün bir yenisinin eklendiği zincir market sayısı son bir yılda yüzde 13 artarak 28 bine yükseldi.

Bakkal ve büfe sayısı son 10 yılda yüzde 31 azalarak; 240 binden 165 bine düştü.

Sadece son 1 yılda, zincir market sayısı yüzde 13 artarak 28 bine ulaştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

2 Comments

 1. Koyu renk kıyafetli beyefendinin Bakkal ve Zincir market karşılaştırma yorumlarını dinlediğimde pazarlama bilimine hakim olduğunu ancak kendisinin bir o kadar da ticaretin dinamiklerinden ne kadar uzak olduğunu anladım. Rekabeti yada inovasyonu bu dereceye düşürmeside ayrıca düşündürücü. Net tavsiyem şudur ki; bir gün veya iki gün benzer işi yaparken karşısında ucuz satınalma yapan bir firma geldiği zaman psikolojisini düşünmeniz gerekir. Tabi ayrıca inovasyon jargonunu birçoğu pazarlamayı bilmeyen bakkal vs esnafa uygulatma düşüncesi de komikti açıkçası.
  Bende şöyle örnek vereyim daha iyi meramımı anlatmış olurum. Sanal ortamda birçok blogger var, pazarlamadan anladığını düşünen yeni genç, tecrübesiz gurular var aynı zamanda mediacat gibi takip edilmesi gerekliliğine inandığım birçok pazarlama bilgisine çok sahip büyük kuruluşlar var ve bu kuruluşlarda çalışan birçok yaratıcı insan çalışıyor. Şimdi beyefendi kendisinin diğer büyük firmaya göre daha iyi olabileceğini daha fazla para kazanabileceğini iddia ediyorsa önce kendisine inovatif birşeyler bulsun ama sözde kalmasın. Çünkü sonuç değirmenlere karşı savaşanlar gibi olacak. Yaptığı karşılaştırma Malatyaspor ile Mancster Ünited gibi olmuş. Birkaç video daha izleyip ne kadar tecrübeli fikirleri var onları izleyip güleceğimi düşünüyorum. Kitaptaki inovasyon ile hayattaki inovasyonun aynı şey olmadığını biraz daha tecrübelenince anlamanız dileğiyle. İyi çalışmalar.

  Not: Bir de sucu örneği verdi ya ona da gülmüşüm istemsiz. pazarlamasyon sohbeti değil hafif ve uçucu bir losyon muhabbeti yapmış.

  1. Koray Bey,

   Zahmet edip yazmışsınız. Yanıtlayayım istedim. Pazarlamasyon’u takip etmenizi, etkinliklerimize katılmanızı, workshop’larımızı dinlemenizi öneririm. Yorumda bahsettiğiniz büyük kuruluşlar arasında Türkiye’de böyle bir içeriği üreten başka bir yer gördünüz mü? Görmediyseniz, inovasyonun tam merkezinde duruyorsunuz demektir.

   Sevgi ve yapıcı eleştiriler ile kalın,

   Necip

Bir Cevap Yazın

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram sır gibi sakladığı algoritmasını tüm detaylarıyla olmasa da geçen hafta açıkladı.

2016’dan önce Instagram algoritması kronolojik bir yapıya sahipti ve takip ettiğimiz kişilerin gönderilerini zaman sırasına göre görebiliyorduk. Bu durum tüm gönderilerin %70’ini arkadaşlarımızın gönderilerinin ise %50’sini kaçırmamıza sebep oluyordu. Yeni düzenlemeye göre tanıdıklarımızın paylaşımlarının %90’ına erişim sağlayabiliyoruz. Instagram artık fotoğrafları mı videoları mı daha çok beğendiğimizi, hangi arkadaşlarımızın bizim için daha önemli olduğunu belirleyebiliyor ve bu şekilde uygulamada daha fazla zaman geçirebiliyoruz. Peki yeni algoritma neye göre çalışıyor? Daha fazlası için videomuzu izleyebilirsiniz.

Videolarımızı ve Haftanın Gündemi’ni takip etmek için YouTube kanalımıza buradan kanalımıza abone olmayı unutmayın.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın Gündemi #51

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 27 Mayis – 2 Haziran arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link