Kahveye Alternatif Kafein Oranı Artırılmış ‘Coca-Cola Plus’ı Konuştuk

Bu hafta #HaftanınGündemi serisinde kafein oranı artırılmış ‘Coca-Cola Plus’ ile ilgili keyifli bir sohbet ettik. Sohbetimize konu olan haberin linkine şuradan ulaşabilirsiniz. Yeni videolardan anında haberdar olmak adına Pazarlamasyon’un Youtube hesabını takip etmenizi öneriyoruz. Buraya tıklayarak Youtube hesabımızı takip edebilirsiniz.

Haber İçeriği

Coca-Cola Plus’ın kafein oranı %50 fazla, kalori oranı ise standart kolaya göre %50 düşük olması ile öne çıkıyor.

Coca-Cola Plus, tadının daha çok karamele benzediği ve Coca-Cola’dan daha zengin bir aromaya sahip olduğu belirtiliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Nike’ın Reklamlarında Colin Kaepernick’i Kullanması Ne Kadar Doğru?

ABD’nin en büyük spor giyim markalarından olan Nike’ın, yeni reklam yüzü olarak NFL (ABD Ulusal Futbol Ligi) oyuncusu Colin Kaepernick’i seçmesiyle tüm dikkatleri üzerine çektiğini sizlerle paylaşmıştık.

Colin Kaepernick, ABD’de siyahilere yönelik ırkçılık ve polis şiddetine karşı çıkmak için, NFL maçlarından önce yapılan milli marş seramonisi sırasında ayağa kalkmayıp diz çökerek bu durumu protesto eden ilk oyuncu olması nedeniyle spor hayatından uzaklaştırılmıştı. Bir süredir spor yapamayan Kaepernick’in Nike’ın yeni reklam kampanyasında bulundurulmasına tepki gösteren kişiler Nike ürünlerini yakarak ve bunu sosyal medyada da paylaşarak markaya ve Kaepernick’a tepkilerini göstermeye başladı.

Biz de Pazarlamasyon olarak bu süreci Haftanın Gündemi’nde konuştuk. Keyifli seyirler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Coca-Cola, Bir Zamanlar Kokain İçeriyordu

  • Dünyadaki ilk kola olan Coca-Cola, Mayıs 1886’da John Doc Pemberton ve Frank Robinson’ın çalışmaları sonucunda üretildi.
  • Coca-Cola, 1800’lü yıllarda morfine ve onun bağımlılık yapıcı niteliklerine alternatif olarak ilk çıktığında, büyük ölçüde kokain içeriyordu ve 20. yüzyılın başlarına kadar kokain içeceğin bileşenlerinden biri olarak kaldı.
  • İlgili Yazı: Fanta, Nazi Almanyası’nda Kolaya Alternatif Olarak Nasıl İcat Edildi?

İngiliz Daily Mail gazetesinin paylaştığı bilgiye göre, günümüzde dünyanın en popüler içeceklerinden biri olan kolanın arkasındaki fikir, John Doc Pemberton’a aitti. John Doc Pemberton, 1880’li yıllarda ABD’de gerçekleşen iç savaş sırasında Amerikan Güney Eyaletleri Konfedereasyonu’nda görev yapan askerlerden biriydi ve savaş sırasında göğsünden derin bir kılıç yarası aldı. Acısını dindirmek için kendisine morfin verildi, ki morfin, o dönem için ağrı kesici niyetine kullanılıyordu. Pemberton daha sonra sadece acıyı dindirmeyen, aynı zamanda onun morfin bağımlılığını da sona erdirecek mucize bir içecek meydana getirmek için yemin etti.

Pemberton, ABD’nin Georgia eyaletinin Columbus kentinde yer alan eczanesinde, “Pemberton’ın Fransız Koka Şarabı” isimli içecekle bu yoldaki ilk başarısını elde etti. Pemberton, bu içeceği, insanı hasta eden neredeyse her şey için bir tedavi olan “dünyanın harika sinir ilacı” olarak adlandırdı ve bu ilaç, dünyanın en saygın tıp insanları tarafından da onaylandı. Pemberton’ın icat ettiği bu içecek, iddia edildiğine göre zihinsel ve mental bitkinliği,, kronik hastalıkları, sindirim güçlüğünü, böbrek ve karaciğer sorunlarını, kalp hastalıklarını, melankoliyi, histeriyi, nevraljiyi, migren ağrısını, boğaz ve akciğer sorunlarını, uykusuzluğu, umutsuzluğu, hatta yorgun duyguları bile iyileştirebiliyordu.

İlk Çıktığında, Coca-Cola’nın Tanıtımı İçin Hazırlanan Afişlerden Biri

Pemberton, bu içeceğin bir şişesini 1 dolara sattı, ki bu miktar günümüzün 20 dolarına denkti. Aslında bu alkollü içecek; kola cevizi, damiana, koka ve alkol içeriyordu. Kola cevizi, kokainin kaynağıydı. Damiana ise anksiyeteyi iyileştirdiğine dair kanıtlanmamış iddialar olan alkollü bir meyve şurubuydu. Koka yaprakları da kimyasal bir işlem aracılığıyla özü elde edilen ve doğal olarak oluşan kokaini temin ediyordu.

Burundan çekilen kokainden farklı olarak, koka şarabından elde edilen yüksek miktar daha uzun sürdü ve cinsel uyarılmanın yan etkilerini artırdı. Bunun üzerine Pemberton, karışımının ‘cinsel organların en harika canlandırıcısı’ olduğunu iddia etti. Fakat o, bunu nasıl pazarlaması gerektiğini bilmiyordu. Bu yüzden Atlanta’ya taşındı ve Frank Robinson ile iş birliği yaptı. Bu iş birliği sonucunda da Mayıs 1886’da ilk kola ortaya çıktı. Robinson tarihteki ilk kolayı Coca-Cola olarak adlandırdı ve onu günün kültürel merkezinde pazarlamaya başladı.

Bu sırada Pemberton ise hala morfin bağımlısıydı ve ilaçlarının ücretini karşılamak için sahip olduğu patent haklarını Asa Candler isimli birine satmak zorunda kaldı ve Candler, kolayı agresif bir şekilde pazarlamaya başladı. Ancak 20. yüzyılın başlarına kadar kokain içecekten çıkarılmadı. Coca-Cola, 1922 yılında Jonas-Miller Yasası’nın yürürlüğe girmesi ve bu yasayla birlikte ABD’ye kokain ithalatının yasaklanmasının ardından, kokain ithal etmek için özel bir muafiyet elde etti ve şirket, günümüzde hala uyuşturucu ilişkili bitki ithal ediyor. Ancak Coca-Cola, içeceğinin bir zamanlar kokain içerdiğine dair iddiaları inkar ediyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?