Rory Sutherland: Bir Reklamcıdan Hayat Dersleri 0

Reklamcılık ürünün kendisinden ziyade , ürüne değer ekleyerek algımızı değiştirir, .Rory Sutherland algılanan değerdeki değişikliğin en az gerçek olarak adlandırdığımız değer kadar tatmin edici olabileceğini iddia ediyor ve de bu çıkarımı hayata nasl baktığımıza dair oldukça ilginç sonuçlara sahip.

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

İnsanlara Zorla Dondurma Yediren Yapay Zeka 0

Reklam sektörü ile yakından ilgilenenlerin gündeme dair neler olup bittiğini takip edip ardından analiz yapması karşımıza çok farklı örnekler  sunabiliyor. Bunun bir örneği de dondurma markası Halo Top’ın yapmış olduğu ve son zamanlarda gündemden düşmeyen, ‘Yapay zeka insanlığın sonunu mu getirecek?’ fikrinden esinlenerek yapılmış bir reklam filmi.

90 saniyelik video spotu gerilim dolu bir atmosferde ürkütücü bir robotun yaşlı bir kadına zorla dondurma yedirmesini konu ediniyor. Yönetmen Mike Dahlquist tarafından çekilen reklam filmi, robotik sesi ve mizanseniyle Stanley Kubrick’in 2001 Bir Uzay Macerası filmine sağlam göndermeler içeriyor.

Hiç bilmediği bir yerde oturan yaşlı kadının istemeyerek dondurma yiyişini gerilimli bir atmosferde sunan reklam filminde tehlikeli robot, ’ insanların dondurmaya ihtiyacı var’ sözünden sonra yaşlı kadına zorla dondurma yediriyor. Kadının ‘neredeyim ben?’ sorularını yanıtsız bırakan robot, ‘Sevdiğin herkes öldü. Sadece dondurma var!’ diyor.

Pantone Renklerinin İlham Verdiği Birbirinden Yaratıcı Projeler 0

Renklerin evrensel dili Pantone, bugüne kadar grafik tasarımdan modaya, otomotivden inşaat sektörüne birçok farklı alanda doğru renk iletişimini ve renk birliğini sağladı.

1963 yılında Lawrence Herbert tarafından farklı endüstrilerde kullanılan renkleri doğru renk tonunda sabitlemek amacıyla yaratılan PANTONE® MATCHING SYSTEM ürün ya da tasarımın fikir aşamasından nihai aşamasına kadar gelişen renk belirleme sürecini belirli kodlara sabitleyerek bir nevi iletişimi kolaylaştırdı.

Pantone Eşleşme Sistemi’nin etkisinin büyüklüğü tartışılmaz. Öyle ki her yıl tasarımcıların heyecanla beklediği olaylardan birisi haline gelen “Yılın Renkleri”, trend belirleyici olması ve koleksiyonların yılın moda renkleri ile şekillendirmesi bakımından kritik önem taşımakta. Kullandığımız günlük objelerde Pantone etkisini, büyük markaların Pantone ile yaptığı işbirliği sayesinde bazen bir kitap kapağında bazense bir akıllı telefon kılıfında görebiliyoruz. Ancak bizi kendisine hayran bırakan bu tasarımlar sadece büyük markalardan çıkmıyor elbette. Gelin hep beraber Pantone’un ilham verdiği diğer güçlü projelere göz atalım.

Örneğin; Brezilyalı bir fotoğraf sanatçısı Angelica Dass Pantone renk paleti ile ten renklerimizi farklı insanlarda eşleştirerek ırklara bakış açımızı sorgulamış.

 

Grafik tasarımcı Inka Mathew ise günlük eşyalarımızı Pantone renkleri ile eşleştirerek Tiny PMS ismini verdiği bu projeyi yaratmış.

 

Converse- Pantone  işbirliği ise parlak sarı renkli bu Converse’leri yaratmış.

Pantone Çaylarını yaratan İngiliz tasarımcı Emma Boulter ise bitki renkleri ile Pantone renklerini eşleştirmiş. Lavanta çayı için sıcak bir menekşe rengi,  papatya çayı için parlak bir sarı kullanılan bu proje Boulter’ın öğrencilik dönemi projesiymiş.

Renklerin neden kokuları da olmasın ki fikriyle, küp şeklinde ambalajlarda yılının favori renklerinde satışa sunulan bu parfümler,  tasarımcı Ron Hahn tarafından geliştirilmiş. Favori renginin kokusunu öğrenmek isteyenlerin alması için tasarlanan bu parfümlerin şişelerin en iyi yanı ise tekrar doldurulabilir olması!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link