Rory Sutherland: Bir Reklamcıdan Hayat Dersleri

Reklamcılık ürünün kendisinden ziyade , ürüne değer ekleyerek algımızı değiştirir, .Rory Sutherland algılanan değerdeki değişikliğin en az gerçek olarak adlandırdığımız değer kadar tatmin edici olabileceğini iddia ediyor ve de bu çıkarımı hayata nasl baktığımıza dair oldukça ilginç sonuçlara sahip.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Subliminal Mesaj Veren 10 Şaşırtıcı Reklam Afişi

Beş duyumuzun ötesine geçerek doğrudan bilinçaltımıza ulaşmayı hedefleyen mesajlara subliminal (bilinçaltı) mesajlar deniyor.  Günümüzde film, dizi, şarkıların yanında reklamlarda da kullanılan bu mesajlardan kaçınabilmek pek mümkün değil. Subliminal mesaj içeren reklam afişlerinden bazılarını sizler için topladık

1. Sarı Sayfalar’daki Görsel


En eski ve dikkat çekici örneklerden biri bu sarı sayfalar ilanı. Zemin kaplama hizmetiyle ilgili olan ilandaki kadın görseli ters çevrildiğinde bambaşka bir görsel mesaj ortaya çıkıyor.

2. Çikolata Markası Toblerone’un Logosundaki Hayvan

 

 

 

 

 

 

Logoya dikkatli bakıldığında, dağın içine gizlenmiş ayı figürü görülebiliyor.  Ayı figürü markaya ev sahipliği yapan Bern şehrinin sembolü ve markanın ismine şehrin adı yerleştirilmiş.

3. Coca Cola Reklamına Gizlenmiş Kadın

İlk bakışta buz olarak gördüğümüz şey biraz daha dikkatli bakılınca çıplak bir kadın görseline dönüşebiliyor.

4. Kuzuların Sessizliği Filminin Afişindeki Kadınlar

Filmin afişindeki kelebeğin başına daha yakından bakıldığında , çıplak kadınların oluşturduğu bir kafatası şekli görülüyor. Philippe Halsman’a ait bir fotoğraf çalışmasından alıntılanmış.

5. Hamburgerin İçindeki Dolar Banknotu

Hamburgerin arasındaki marulların kenarına iliştirilmiş dolar banknotu açıkça seçilebiliyor

6. Pepsi Kutularındaki Yazı

Bu Pepsi serisinin kutuları alt alta koyulduğunda ortaya SEX yazısı çıkıyor

7. Starbucks Amblemindeki Deniz Kızı Başka Bir Şeyi Mi Çağrıştırıyor?

Logoya dikkatlice bakıldığında, ortadaki denizkızı figürünün elleriyle bir şey kaldırdığını görüyoruz. İlk başta bir balık gibi görünüyorken dikkatlice baktığımızda kendi bacaklarını tuttuğunu fark edebiliyoruz.

8. Kappa Amblemindeki Çıplak Kadın

Amblemin yarısını kapattığımızda bir başka cinsellik çağrışımlı subliminal görselle karşılaşıyoruz.

9. Aslan Kral Filminin Afişindeki Kadın Vücudu

Afişteki aslan yüzüne gizlenmiş kadın vücudunu görmek zor olmuyor

10. Disney Afişindeki Miki Fare

Masum bir sarılma gibi görünüyor, ta ki yakından bakana dek.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Jeff Bezos, Amazon’un Super Bowl Reklamında Rol Aldı

İnternetten alışverişin dünyadaki 1 numarası olan ve perakendecilik alanında faaliyet gösteren şirketleri satın almaya devam ederek fiziki mağaza tarafında hızla büyüyen Amazon, teslimat yöntemleri, satış sonrası destek ve müşteri memnuniyeti konularında da gösterdiği başarıyla müşterilerini memnun eden küresel bir marka hâline geldi. Markanın son arz-ı endâm edişi ise Super Bowl reklamıyla oldu. Çalışmada şirketin kurucusu Jeff Bezos da rol aldı.

Alexa ürünü için çekilen 90 saniyelik reklam, Amazon bünyesinde çalışan yaratıcı ekip D1 ve TBWA Worldwide’a bağlı çalışan Londra merkezli yaratıcı ajans Lucky Generals iş birliğiyle ortaya çıktı.

Super Bowl’da oldukça dikkat çekeceği düşünülen çalışmada, Amazon’un sesli asistanı Alexa senaryo gereği sesini kaybediyor. Ayna karşısında dişlerini fırçalayan bir kadının Alexa’ya hava durumunu sormasıyla başlayan reklam, Alexa’nın bilgileri paylaşırken öksürüp sesinin kesilmesiyle devam ediyor. Kadının şaşkın ve endişeli bakışını görmemizin ardından karşılaştığımız televizyon haberinde, bu “felaketin” ülke çapında yaşandığını öğreniyoruz. Sonrasındaki sahnede ise Jeff Bezos Hollywood oyuncularını aratmayan ve Amazon yetkilisinden tatlı sert hesap soran o panik dolu bakışları atarak izleyenleri gülümsetiyor. Bezos’un “Alexa sesini mi kaybetti, bu nasıl olur?” sözüne Amazon yetkilisi rolündeki oyuncu “Gereken müdahaleyi yaptık.” diyerek cevap veriyor. Jeff Bezos’un “Bunun işe yarayacağından emin misin?” sorusu ise kaygı dolu ve dokunsanız ağlayacak bir yüz ifadesiyle karşılık buluyor.

Amazon, Alexa için geçen yıl da her biri 10 saniye süren ve biri Frito-Lay iş birliğiyle çekilen üç reklamı hazırlamıştı. Alexa için hazırlanan ilk Super Bowl reklamını 2016 yılında yayınlayan markanın söz konusu reklamında Bettlejuice, Pearl Harbor, The Aviator, The Departed, Blue Jasmin ve daha pek çok filmde seyrettiğimiz deneyimli aktör Alec Baldwin rol almıştı.

Alexa
Amazon Alexa, Google Home’un en büyük rakibi durumunda.

Amazon’un Alexa için çektiği bu reklam, bir yandan da ünlü kullanımının sadece film endüstrisi ya da müzik piyasasındaki yıldızlarla sınırlı olmadığını, şirketlerin zirvesinde olmaları nedeniyle bütün dünyanın tanıdığı isimlerin de bu yönde kullanılabileceğinin güzel bir örneğini sergiliyor. Bakalım Amazon, bu çalışmasıyla yine izleyenlerin kalbine girmeyi başarabilecek mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link