Harish Manwani: Kar Her Zaman Amaç Değildir

Kapitalist sistem içerisinde yaşadığımız herkesin malumu. Bu sistem içerisinde para ve dolayısıyla bir şirket için kar en büyük motivasyon kaynağı elbette. Ancak kar amaçlı çalışırken insanlığın gözümüzden kaçan bir nokta olmaması gerekiyor. Unilever gibi bir dünya devinin COO koltuğunda oturan Harish Manwani, TED için yaptığı konuşmada bu konunun hassasiyetine değiniyor. Çorba ve sabun satıyor olsalar bile, dünyanın daha farklı ve sürdürülebilir bir yer olması gerektiğine dikkat çeken Manwani, 7 dakikada hayata bakış açınızı ve yaptığınız işi daha iyi nasıl yapabileceğinizi size anlatacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

H&M’in Balık Ağı ve Şamdandan Yapılan Moda Ürünleri

H&M ismini duyduğunuzda, aklınızda olumsuz düşünceler beliriyor olabilir. Zira İsveçli giyim markası, son dönemde çok sayıda olumsuz haberle gündeme geldi. Aralık ayının sonunda paylaştığımız bir haberde, Polonyalı bir sanatçının hazırladığı, H&M ve Zara markalarının ürünlerinin üretildiği fabrikalardaki kabul edilemez çalışma koşulları, düşük ücretler ve çocuk işçilere dikkat çeken reklam panolarından sizlere bahsetmiştik. Bunun hemen ardından, marka ırkçılık suçlamalarına maruz kalmıştı. Ve son olarak markanın çocuk çoraplarının üzerinde, Arapça Allah yazısına benzer figürlerin bulunması son derece büyük bir tepkiye neden olmuştu.

Bütün bu olumsuz haberlere rağmen, marka bazı olumlu işler yapmıyor da değil. İsveçli giyim markası, her sene çıkarttığı ve bu sene 7. kez çıkartacağı Conscious Exclusive (Bilinçli Özel) koleksiyonunun 2018 kreasyonunu duyurdu. Bu koleksiyonun özelliği ise sürdürülebilir modaya dikkat çekiyor olması.

PSFK’nın yaptığı habere göre, koleksiyonda yer alan kıyafetlerden bazıları, tamamen balık ağı ve diğer naylon atıkların geri dönüştürülmesiyle üretilmiş iplikler kullanılarak üretilmiş. Ayrıca koleksiyonun içerisinde, şamdan gibi şeylerden elde edilmiş hurda metaller kullanılarak üretilen akseuarlar ve geri dönüştürülmüş polyester ve organik ketenden üretilen giysiler, ayakkabılar ve akseuarlar yer alıyor.

İsveçli giyim markasının, İsveç’teki sanat ve zanaat hareketine saygı gösteren bu yılki Conscious Exclusive koleksiyonu, 19 Nisan tarihinde dünya genelindeki belirli H&M mağazalarında satışa sunulacak. Bununla birlikte bu ürünler, H&M’in internet sitesi üzerinden de satın alınabilecek.

Markanın bu koleksiyonu, sürdürülebilirlik kaygısıyla ortaya çıkartıldığı için büyük önem taşıyor. Zira sürdürülebilirlik, günümüz dünyasında her markanın göz önünde bulundurması gereken bir kavram. Bu nedenle, ilerleyen zamanlarda çok daha fazla sayıda markadan bu tarzda hamleler göreceğimizi umut ediyorum.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Timberland Haiti’de 30 Yıldır Ölü Olan Pamuk Üretimini Canlandırıyor

Pamuk bir zamanlar Haiti’nin en büyük dördüncü ihraç ettiği ürün iken ülkenin son pamuk üretimi 30 yıl öncesine dayanıyor. Bunun en önemli nedenleri arasında ekonominin yanlış yönetimi ve ambargolar varken her şey bir anda tersine dönüyor ve  muhteşem bir proje ile pamuk Haiti’ye tekrar kavuşuyor.

Markaların etik sorumlulukları nelerdir sizce? Bizlerin tüketmesi için üretim yapan markaların bu kaynakları koruması gerekir değil mi? Tam da bu nedenlerle Timberland, Smallholder Farmers Alliance (SFA) isimli yerel tarım örgütü ile Haiti’nin ekonomisine de bir nevi can suyu olabilecek pamuğu geri getiriyor.

Yerel Haiti pamuğunun yanı sıra, ABD, Brezilya ve Hindistan’dan alınan çok çeşitli pamuk tohumları çoktan ekildi bile.

Eğer her şey planlandığı gibi giderse, birkaç yıl içinde adadan hatırı sayılır miktarda organik pamuk, bizlere kıyafet olarak geri dönmek için işlenmeye başlayacak.

Blockchain Cotton Project isimli projede bitcoin ve kriptopara işlemlerinin takibinde kullanılan teknolojinin bir benzeri kullanılıyor. Böylelikle pamuğun tarladan ayrılması ile işlendiği merkeze ve dağıtıma götürülüşü daha düşük maliyetlerle izlenebiliyor.

Böyle bir proje ile pamuğu tekrardan en güçlü olduğu ülkelerden birisinde yeniden tarıma kazandırma fikri muhteşem. Ancak bu noktada akıllara üretim yapılan pamuğun satılması soruları geliyor. Timberland’in buna da bir cevabı olmuş elbette.

Timberland, Smallholder Farmers Alliance sponsoru olarak üretilen pamuğun potansiyel alıcısı olma hedefinde. Böylece doğaya karşı daha sorumlu bir tutum benimseyerek beş yıllık süreyi kapsaması planlanan projeye kaynak sağlıyorlar ve yıllık pamuk alımların üçte birini bu proje kapsamında sağlamayı hedefliyorlar.

Böylelikle hem ülkenin ihraç ettiği ürünler arasında ilk sıralara tekrardan yerleşen pamuk, bölge ekonomisinin canlanması ve yeni bir iş alanı yaratılması bakımından oldukça önem taşıyor.

Umarız Timberland gibi tüm markaları da sadece tüketim amacından uzaklaşarak üretim için kullandığı her malzemenin kaynağına da sorumlu bir şekilde sahip çıkarken görebiliriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link