Samsung Curved UHD TV: Yeni Bir Teknoloji Modası

Moda, yaşam tarzı ve lüks algısı teknolojik ürünlerin tanıtımlarında kullanılan temel olgulardan biri haline geldi. Yeni çıkan bir tabletin ince, uzun ve bakımlı bir iş kadının elinde gösterilerek tanıtılması buna temel örneklerden biri. Teknoloji artık yenilikleri ile statülere ve farklı tarzlara hitap etmesi için yaratılmış bir moda olarak sunuluyor. Bu yaratılan algı ile hangi kesime hitap ettiği oldukça belli olan reklamlar, etkileyici ve başarılı rüya aleminde gibi hissettiren görseller  karşımıza çıkıyor. Samsung’un, temel yeniliği kavisli bir ekrana sahip olan televizyonu için yapmış olduğu bu çalışma, buna en uygun örneklerinden biri. Reklama bakıldığı zaman, yeni çıkarılan ürünün görüntü ve renk kalitesi görsel destek ile oldukça başarılı anlatılıyor. Tabii ki de kavisli ekran özelliği üzerinde duruluyor. Reklamın sonunda manzaranın üstüne denk gelen ekran görüntüsünün gerçek görüntüden daha canlı ve renkli olması aslında reklamın yaratıcı fikrinin temelini oluşturuyor.

Ajans: Cheil Worldwide, USA

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sosyoloji mezunu, pazarlama iletişimi üzerine yüksek lisans yapmaya ve reklam yazarlığı sendromunu atlatmaya çalışıyor.

Bir Cevap Yazın

Samsung’un CES 2018’de Tanıtacağı 3 Yeni Teknoloji

Tüketici elektroniği fuarı olan CES’in bu yılki ayağı 9-12 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek. CES 2018‘e katılacak olan bazı şirketler ise fuarda tanıtacakları yeni cihazların ve teknolojilerin bir ön gösterimini yapmaya başladılar. Bu şirketlerden biri de Samsung Creative Lab (kısaca C-Lab). TechCrunch’ın yaptığı habere göre Samsung Creative Lab, Samsung çalışanlarının şirket kaynaklarını kullanarak girişimler kurabildikleri ve bu girişimleri Samsung’a bağlı bir alt şirket olarak konumlandırabildikleri bir kurum içi hızlandırıcı merkez olarak adlandırılabilir.

Samsung Creative Lab, CES 2018’de tanıtacağı iki yeni sistemi ve bir yeni cihazı ortaya çıkarttı. Özellikle bu iki yeni sistem, sahip oldukları sağlık sorunları nedeniyle yaşam kalitesi düşen insanlara yardımcı olmayı amaçladıkları için oldukça dikkat çekiyor. Tanıtılacak olan cihazın ise daha tüketici odaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Relumino

Relumino, CES 2018’de tanıtılacak olan bu üç yeni teknoloji arasında en çok merak uyandıranı olarak öne çıkıyor. Görme bozukluğu olan insanlara daha iyi bir görüntü sağlamayı amaçlayan Relumino, geçtiğimiz yılki Mobile World Congress fuarında tanıtılan aynı isimli uygulamanın üzerine inşa edilen bir sistem. Samsung Creative Lab’in bu sisteme son olarak bir donanımı da dahil ettiği görülüyor.

Relumino’nun demo videosunda, bu sistemden yararlanmak için Samsung’un mobil sanal gerçeklik başlığı olan Samsung Gear VR’ın kullanıldığı görülüyor. Zaten sistem de daha keskin görüntüler göstermek için benzer bir akıllı telefon ve başlık kombinasyonu kullanıyor. Bu sistemde olduğu gibi, burada da asıl işi görüntüleri yakalayıp başlıkta bulunan lenslere aktaran telefon yapıyor.

GoBreath

GoBreath isimli sistem, akciğer hasarından dolayı acı çeken insanlara yardım etmeyi amaçlıyor. Sistem, çeşitli nefes alma yöntemleri öğretmek için tasarlanmış olan egzersizlerle dolu bir mobil uygulama ve taşınabilir bir cihazdan meydana geliyor. Uygulama, zamanla sağlanan ilerlemeyi takip ediyor ve bu bilgiyi doktorla paylaşıyor.

S-Ray (Sound-Ray)

Sound-Ray ya da kısaca S-Ray isimli bu cihaz, tanıtılacak olan bu üç yeni teknoloji ürünü arasında en tüketici odaklı olanı olarak öne çıkıyor. Bu hoparlör, temelde daha büyük yönlü hoparlörlerde yer alan teknolojiyi daha taşınabilir bir boyuta sığdırıyor. S-Ray, aynı bu tarz sistemlerdeki gibi dinleyicinin bulunduğu yöne yöneltilmiş hiper odaklı bir dinleme deneyimi sunuyor. Bu minik hoparlör, etrafınızda bulunan herkesi sizin dinlediğiniz müziği dinlemeye zorlamadan kulaklık ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ata Sporumuz Olan Kepçe İzlemeyi Sevenler Bu Reklama Bayılacak

İş makinesi ya da daha popüler tabirle kepçe izlemek, son yıllarda Türk insanının en büyük hobilerinden biri oldu ve adeta milli sporumuz haline geldi. Türk halkı bu aktiviteye gönülden bağlandı; yeri geldi ellerini arkasında bağlayıp tek başına izledi, yeri geldi yanına kepçe takımı taraftarlarını alarak tek yürek oldu. Yetmedi milyonlar ekran başına geçti, günün her saati kepçe izlenebilen websitesi yapıldı ve Türk halkı oturduğu yerden bu ata sporunu yapmaya devam etti. Halkımızın teknolojiye olan ilgisinin bariz kanıtıydı kepçe izlemek. Dünyaca ünlü teknoloji markası Samsung, ata sporumuz olan kepçe izlemeyi sevenlerin yeni favorisi olacak, sadece durmadan dönen çamaşırların yer aldığı hipnotize edici bir reklam yayınladı.

Güney Koreli elektronik devi Samsung’un 3 dakika 20 saniye boyunca çamaşır makinesinde dönüp duran çamaşırları gösteren reklamı, İngiltere’nin ikinci en büyük ticari kanalı olan Channel 4’te Cuma akşamları prime time’da yayınlandı ve İngiliz televizyon tarihinin tek seferde çekilmiş en uzun reklamı oldu. Reklamda çalışmaya başladıktan sonra unuttuğunuz kıyafetleri kolay ve hızlı bir şekilde eklemenizi sağlayan, akıllı kontrol sistemi ile uzaktan da kumanda edilebilen AddWash adlı çamaşır makinesi yer aldı. Samsung’un #LifesTooShort hashtagi ile lanse ettiği çamaşır makinesi çamaşırları çok hızlı bir şekilde kuruturken, dijital sayacı da çamaşırların yıkanışını kaç dakikadır izlediğinizi gösteriyor. Bu özelliği ile kepçeseverleri de memnun edeceği kesin. Samsung’un araştırmasına göre bir İngiliz hayatı boyunca toplamda 61 günü çamaşır makinesini izleyerek geçiriyor. Sizce bir Türk hayatı boyunca kaç günü kepçe izleyerek geçiriyordur? Tahminlerinizi yorumlarda yazabilirsiniz. Bu ilginç fikri ile Samsung, reklamın sonunda bu tür ritüelleri izlemeyi sevenler için hazırladıkları bir film önerisinde de bulunuyor. “Çamaşır Makinesi” adlı film tam 1 saat 8 dakika uzunluğunda.

Samsung’un bu reklamı geçtiğimiz yıllarda Norveç’te başlayan Slow TV akımına da referans niteliğinde. İzleyicilere kesintisiz yayın anlayışı ile hayatı an be an aktarma felsefesine sahip bu akıma verilecek en çılgın reklam örneklerinden biri de Arby’s fast food zincirinin Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmeyi başaran 13 saatlik tavuk brisketin pişirilmesini gösteren video.

Slow tv akımına uygun hazırlanmış bir başka örneği de bilinçli farkındalık uygulaması Calm‘ın İngiltere’de yayınlanmış reklamında görüyoruz. 2 dakika boyunca bir gölü,  kıyıya vuran dalgaları ve yapraklara düşen yağmuru izlediğimiz video, yavaş reklam akımına en iyi örneklerden biri. Reklam ile ilgili Calm’ın kurucu ortaklarından Michael Acton Smith, “Dünya git gide daha da gürültülü bir yer oluyor ve bazen fısıldamak bağırmaktan daha etkilidir. Daha önce hiç kimse böyle bir reklam yapmamıştır ve  umuyoruz ki izleyiciler bu nadir sakinlik (calm) anının tadını çıkarırlar.”  demişti. Aynı şekilde Travel Channel da 2015 yılında Black Friday gününde, alışveriş çılgınlığına ve kaosa dur demek için canlı yayınlanan 12 saatlik bir kara yolculuğu deneyimi sunmuştu.

Bakalım gelecekte Türkiye’deki markalar kepçe izlemeyi ata sporu kabul etmiş Türk halkına yavaş reklam akımından örnekler sunacaklar mı?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link