Haftanın Gündemi #1

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız “Haftanın Gündemi” her pazartesi saat 8’de ofis kahvaltınıza eşlik etmeye geliyor.

Bu hafta gündemde Netflix Türkiye’nin yerli dizi atağı, Apple’ın iPhone 7 için hazırladığı “iPhone ile nasıl fotoğraf çekilir” çalışması, Elon Musk’ın futüristik şehir içi yer altı tünelleri, Airbnb’nin Türkiye’de kapatılma tehlikesi, Nugget Guy’ın retweet rekorunu kırması ve ABD’ye gerçekleşen uçuşlardaki notebook yasağının Avrupa’yı da kapsama ihtimali var.

  • Netflix Türkiye, platformunda yayınlanacak olan ilk yerli yapım için O3 Medya ile anlaşma yaptığını duyurdu.
  • Apple, iPhone 7 ile nasıl daha iyi fotoğraf çekilebileceğini anlatan yeni bir video serisi yayımladı.
  • Elon Musk, şehir içi ulaşımı kolaylaştıracak yer altı tüneli projesiyle ilgili bir video paylaştı.
  • Türkiye’de vergi ödemeyen Airbnb’nin kapatılması gündemde.
  • Twitter’daki retweet rekoru, bir yıllık bedava nugget isteyen genç tarafından kırıldı.
  • ABD’nin, Türkiye de dahil olmak üzere bazı Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden yapılan uçuşlar için uygulamaya koyduğu dizüstü bilgisayar kullanımıyla ilgili yasağın Avrupa’dan yapılan uçuşları da kapsayabileceği söyleniyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Bill Gates’in Rakibi Apple’a 20 Yıl Önce Verdiği “Hayat Öpücüğü”

1997 yılında Apple’ın iflasın eşiğine geldiğini, Bill Gates’in yaptığı 150 milyon dolarlık yatırım sayesinde kepenkleri indirmekten son anda kurtulduğunu biliyor muydunuz?

Microsoft ve Apple firmalarının rekabeti çok eski zamanlara dayanıyor ve bugüne kadar geçen süreçte bu rekabetin pek de azaldığını söyleyemeyiz. Günümüzdeki tüm popülaritesine rağmen 90’lı yılların ikinci yarısı Apple için zor bir dönemdi. Şirket zarar ediyordu ve büyük bir finansal açmazın içerisindeydi. Aynı dönemde rakip şirket Microsoft ise altın çağını yaşıyordu; 1990 yılında 1.2 milyar dolar olan kârı 2000’lerin başında yaklaşık 23 milyar dolara çıkmıştı.

1997 yılında Apple gerçek anlamda iflasın eşiğindeydi. Şirket son çare olarak 1985’te kovduğu eski CEO’su Steve Jobs’u tekrar işin başına getirdi. Ve bu dönemde yaptıkları anlaşmayla Microsoft, Apple’ın 150 milyon dolarlık hissesini satın alarak bir anlamda şirketin hayatta kalmasını sağladı.

18 Ağustos 1997 tarihli Time dergisinin kapağı. Steve Jobs, Gates’e şükranlarını iletiyor!

Bir sonraki yıl olan 1998’de Apple,  iMac’i piyasaya sürdü. 2001’de ise portatif dijital müzik çalar Ipod’lar satışa çıkarıldı. Şirket bu atılımları sayesinde hızla yükselişe geçti. 2006’da daha önce görülmemiş bir dizüstü bilgisayar tasarımına sahip Macbook’u ve 2007’de de Iphone’u piyasaya sürerek popülerliğini daha da arttırdı.

Şu anki son duruma baktığımızda, Apple 752 milyar dolarlık değeriyle dünyanın en değerli şirketleri listesinin en tepesinde oturuyor. Ezeli rakibi Microsoft ise 507.5 milyar dolarla listenin üçüncü sırasında bulunuyor.

Apple’ın değeri, Microsoft tarafından batmaktan kurtarıldığı dönemde 3 milyar doların altındayken, Microsoft yaklaşık 15 milyar dolar değerindeydi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tesla, Sıfır Reklam Bütçesiyle Dünyanın En İyi Araba Reklamını Yaptı

Geçtiğimiz salı günü Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, bugüne kadarki en büyük roketi olan Falcon Heavy’yi 2008 model bir Tesla Roadster ile birlikte uzaya fırlattı. Aslında bu fırlatmanın amacı, şirketin uzaya kargo taşıyabileceğini göstermekti. Ancak bunun için neden bir Tesla Roadster kullanıldı?

Tabii ki, rokete yük olarak bir Tesla Roadster’ın yerleştirilmiş olması tamamen planlanarak yapılmış bir hamleydi. Elon Musk bu durumla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bir Roadster kullandıklarını, çünkü bunun geleneksel test yüklerinden daha az sıkıcı olacağını söylese de, büyük ihtimalle bu kararın arkasında çok daha önemli bir sebep yatıyordu.

Business Insider’ın yaptığı habere göre Falcon Heavy’nin fırlatılmasından aylar önce Elon Musk ve SpaceX, otomobilin, insan tutkusunun ve teknolojik ilerlemenin sembolleri olduğunu ima etmek için dikkatli bir şekilde düzenlenmiş Tesla Roadster fotoğrafları yayınlamışlardı. Bu fotoğraflar, Falcon Heavy’nin fırlatılması olayında medyanın daha fazla ilgisini çekti. Öyle ki, normalde Falcon Heavy’nin fırlatılmasıyla ilgilenmeyecek, otomotiv alanında yayınlar yapan medya kuruluşları bile gözünü bu olaya çevirdi.

Falcon Heavy’nin fırlatılması sırasında SpaceX’in yaptığı canlı yayını izleyenler, Tesla Roadster, Mars’a doğru süzülürken arka planda dünyanın nefes kesen görüntülerine şahit oldular. Her ne kadar Tesla, yeni araçlarının ilk çıkışında önemli üretim gecikmeleri yaşasa da, bu canlı yayın insanlara otomotiv endüstrisindeki değişimde Tesla’nın önemli rolünü bir kez daha hatırlattı.

Bununla birlikte Tesla, elektrikli araçların seri üretiminde ve Waymo’nunki gibi diğer sürücüsüz araç teknolojileriyle rekabet etmede büyük otomotiv üreticilerinin biraz gerisinde kalsa da, Tesla’dan başka bir otomotiv şirketinin yapmasının çok zor olduğu bu büyük gösteri, bu şirketin sahip olduğu vizyonu gözler önüne serdi. Kısacası Tesla’nın bu şekilde, belki de para harcayarak yapmasının bile mümkün olmadığı şahane bir reklam kampanyası yürüttüğünü söyleyebiliriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link