McDonald’s’tan Emojili Yeni Reklam

McDonald’s emoji insanlardan oluşan bir şehirle tüketicinin karşısına çıktı.

Bir şehir düşünün ki tüm duygu ve düşünceleri yüz ifadelerinden okunabilsin. Dijital dünyada kendimizi karşı tarafa ifade ederken en büyük yardımcımız olan emojiler, artık markaların da yüzü olmaya başladı. McDonald’s Fransa hazırladığı reklam kampanyasında emoji kafalardan oluşan bir şehir teması ile tüketiciyi tam kalbinden vurmayı hedefliyor. BETC Paris ajansının hazırladığı reklam videosunda kocaman, 3 boyutlu sarı kafalarıyla şehir hayatında günlük aktivitelerini devam ettiren emoji insanların, anlık ruh hali değişimlerine de şahit oluyoruz.

Öyle ki gerçek hayatta ne biz ne de karşımızdakiler duygularını bu kadar hızlı yansıtamazken, McDonald’s’ın emoji dünyasında her şey adeta şeffaf bir camın arkasından sunuluyor. Venez comme vous êtes (Olduğun gibi gel) sloganıyla oluşturduğu reklam kampanyasında her kesimden tüketiciye hitap etmeyi amaçlayan marka, bu sefer işi bir adım ileriye taşıyarak emojilerin gücü ile tüketicinin duygusal yönüne de odaklanmış.

The Buggles grubunun 1978 tarihli “Who Killed The Radio Star” şarkısı eşliğinde çekilen reklam filmi aynı zamanda eğlenceli bir müzik videosunu andırıyor. Televizyonun radyoyu öldürdüğü bir çağdan sonra emojilerin kelimelere karşı olan savaşı markalar arasında da hız kazanmış durumda. Emoji branding anlayışıyla yükselen trendi takip edenler arasına Boston merkezli bir ajans olan Hill Holiday de katıldı. Gençlere yönelik hazırladığı anti uyuşturucu kampanyasında billboardlarda sadece emojiler kullanıldı. Böylece gençler arasında görsel mesajların daha hızlı paylaşımı amaçlandı.

mc1

“I want to fit in, but I don’t want to smoke.”

mc2

“It feels like everyone’s doing it.”

BETC Paris ajansının işbirliğiyle geliştirilen Venez comme vous êtes (Olduğun gibi gel) sloganıyla hazırlanan diğer McDonald’s reklamlarına galerimizden göz atabilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dilek Erdensoy, Amerika'da aldığı dil eğitiminin ardından lisansını Felsefe üzerine yaptıktan sonra; tasarım, dijital medya ve pazarlama üzerine eğitimler almıştır. Çeşitli sitelerde yazmaya devam eden yazar; bilim, teknoloji ve felsefe ile ilgilenmekte, medya ve reklam sektörünü yakından takip etmektedir.

Bir Cevap Yazın

Çalışma Şartları Açısından En Kötü 5 Global Şirket


Geçtiğimiz ay sizlerle Virgin şirketler grubunun sahibi olan Richard Branson ile ilgili bir yazı paylaşmıştık ve Virgin’de şirketin en önemli önceliğinin çalışanlar olduğunu ifade etmiştik. Ancak ne yazık ki, birçok şirket böyle bir anlayışa sahip değil. Ne kadar büyük bir şirket olurlarsa olsunlar, bazı şirketler aslında en çok önem vermeleri gereken unsur olan çalışan memnuniyetini arka plana atabiliyorlar. Biz de bu yazıda çalışma şartları açısından en kötü şirketlerden bahsedeceğiz. The Clever isimli internet sitesinin bu konu hakkında daha önce yayımladığı yazıyı baz alarak hazırladığımız bu liste de herhangi bir sıralama yapmadan şirketlere yer vereceğimizi de belirtelim.

Walmart

ABD’nin en büyük perakende şirketlerinden biri olan Walmart‘ın depolarındaki çalışma şartları hiç de iyi değil. 24/7 Wall St. isimli internet sitesinin belirttiğine göre, Walmart, ABD’de en düşük ücreti ödeyen şirket. Ayrıca MoneyInc isimli internet sitesinin belirttiğine göre ise en kötü çalışma koşullarına sahip beş şirketten biri.

2013 yılında Bangladeş’te yer alan altı Walmart fabrikasından biri güvenlik standartlarını karşılayamadı ve bir fabrika bu yüzden çöktü. Üstelik şirket, daha sonra fabrika koşullarını iyileştirmek için bir anlaşma imzalamayı da reddetti. Aynı zaman perakende şirketi, Ranker’ın yaptığı “çalışmak için en kötü perakende şirketleri” listesinde de ikinci sırada yer aldı.

Papa John’s

ABD’nin en büyük üçüncü pizza restoranı zinciri olan Papa John’s, Popüler Demokrasi Merkezi isimli kar amacı gütmeyen organizasyon tarafından ABD’deki en kötü ikinci şirket olarak belirlendi. Hatta şirket, bir ara teslimat sürücülerine az ücret ödediği için bir grup davasıyla uğraşıyordu. The Clever sitesindeki bu konuyla ilgili yazıyı hazırlayan Bianca Lallitto’nun analizine göre, bu kötü niyetli uygulama, Papa John’s’u en kötü tazminat sunan ilk 10 şirket arasına yerleştirmek için yeterli. Ancak bunlara rağmen, restoran zinciri çalışma ortamı konusunda %10’luk dilime girmeyi başardı.

McDonald’s

Giderleri azaltmak için çalışan ücretlerinden kısan bir başka şirket de McDonald’s. Fast food restoran zinciri, bu zamana kadar birden fazla “en kötü şirketler” listesine girmeyi başardı. Bu listelerden biri de 24/7 Wall St.’in “ABD’de en düşük ücret ödeyen şirketler” listesiydi ve McDonald’s, bu listenin üçüncü sırasında yer aldı. Aynı zamanda şirket, Ranker’ın “çalışmak için en kötü 20 perakende şirketi” listesinin de zirvesindeydi.

 

Ancak McDonald’s’ın düşük ücretler sunma, tutarsız çalışma saatleri atama, çalışanlara sağlanan faydalara yeterli önemi vermeme ve çalışanların öngörülemeyen saatlerde çalışmasını sağlama konusundaki itibarını düşündüğünüzde, bu durumun pek de şaşırtıcı olduğu söylenemez. Çalışanların McDonald’s ile ilgili en büyük şikayetleri, genel olarak düşük ücretler. Bununla birlikte restoran zinciri, Comparably isimli internet sitesine göre, “çalışanlarına en kötü tazminat sunan ilk 10 şirket” arasında yer alıyor.

Kraft Heinz Company

ABD merkezli bir gıda şirketi olan Kraft Heinz Company‘nin sahip olduğu markalar o kadar fazla ki, dünya üzerindeki birçok insanın hayatı boyunca en az bir Kraft Heinz ürününü kullanmış olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak yıllardır birçok popüler markanın sahibi olan şirketin çalışma şartları açısından pek de iyi bir konumda olduğu söylenemez. Kraft Heinz Company, 2016 yılında 24/7 Wall St. tarafından en kötü 10. şirket olarak belirlendi.

Çalışan tazminatı söz konusu olduğunda ise şirket, Comparably isimli internet sitesine göre, en alttaki %5’lik dilimde bulunan şirketler arasında yer alıyor. Aynı zamanda gıda şirketi, çalışma koşullarının en kötü olduğu üç şirket arasında yer alıyor. Ayrıca şirket, en kötü iş – yaşam dengesi bildiren şirket olarak öne çıkıyor.

Xerox

ABD merkezli bir teknoloji şirketi olan ve yazıcı, tarayıcı, fotokopi makinesi vb. cihazlar satan Xerox, 2016 yılında 24/7 Wall St. tarafından beşinci en kötü şirket olarak belirlendi. Bununla birlikte Comparably’nin yaptığı çalışmaya göre, çalışan tazminatı ve çalışma ortamı açısından şirketlerin en dipteki %10’u arasında yer alıyor. Ayrıca The Clever’dan Bianca Lallitto’nun analizine göre, Xerox, en kötü iş – yaşam dengesi ve en kötü tazminat konularında da ilk 10 şirket arasında bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın Gündemi #53

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 10 – 22 Haziran arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link