Haftanın Gündemi #58

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 21 – 28 Temmuz arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

1 Comment

  1. Merhaba içeriklerinizi ve sektör yaklaşımlarınızı yakından takip ediyorum. Araştırma ve konuşmalarınızın sektörle ilgilenen kişileri aydınlattığına inanıyorum. Tam da bu noktada bugünkü yorumlarınıza ben de bir değerlendirme yapmak istiyorum. Hem reklamcı hem de tüketici gözüyle baktığımda reklam çalışmalarının dikkat çekici alanlarda yapılması gerektiğine inanıyorum amacı da bu zaten. Ancak Nusret’in çalışması alan itibariyle uygun olmayan bir yerdedir. Herhangi bir Alışveriş Merkezinde çalışma gerçekleştirmek istediğiniz zaman uygulamanın yapıya zarar vermemesi ya da AVM’nin marka algısına uygun olarak reklam alanı oluşturmak istememesi söz konusuysa, tarihi eserlerde reklam çalışması söz konusu dahi olamaz ve olmamalıdır. Ayrıca reklam çalışmaları yapılırken nasıl ülkenin değer yargıları ve kurumlarının hassasiyetleri göz önünde bulundurularak reklam içeriği ve çalışması düzenleniyorsa, reklam alanının bulunduğu alanda kültürel mirasa zarar vermeyecek alanlara yapılması gerekmektedir. Uygulama yapılan alan tarihi bir yerdir ve zarar görmemesi gerekmektedir. Tarihi alanları bizden sonraki nesillere taşıyabilmemiz için korumamız gerekmektedir. Bu sorumluluğu yitirdiğimizde gerçekten elimizde tüketmekten başka hiçbir şey olmayacak, bize asla ve asla kazandırmayacak, kaybettirecektir.

Bir Cevap Yazın

Okul Alışverişi Dönemi Yaklaşıyor, Velilerin Tercihi Alışverişi Ailece Yapmak

Markaların tüketici araştırması ihtiyaçlarını gerçek tüketiciler ile gerçekleştirmelerini sağlayan Twentify, 500.000’i aşkın tüketici tarafından kullanılan Bounty tüketici platformu üzerinden, 2018-2019 Eğitim-öğretim yılı başlamadan evvel ailelerin okul alışverişi planlarını öğrenmek adına bir araştırma gerçekleştirdi. Twentify, “Okul Alışverişi Araştırması: Çarşıdan Sınıfa” adını verdiği araştırmada 421 adet farklı veliye mobil anketler ile ulaşarak, bu yıl okul alışverişi için harcamayı öngördükleri bütçeyi, kategori ve mağaza tercihlerini, ve satın alma kararındaki etki faktörlerini sorguladı.

Coğrafi olarak Türkiye’yi temsil eden bir tüketici kitlesi ile gerçekleştirilen araştırmaya, %47.7’si erkek, %52.3’ü kadın, önümüzdeki dönem okula gidecek en az 1 çocuğu bulunan 421 ebeveyn katıldı.

Türkiye’de ailelerin %59.2’si okul alışverişini ailece yapmayı tercih ediyor.

Türkiye’de okul alışverişini hanelerin %59.2’si ailece yaparken, bu oran sosyo ekonomik statü ile paralel bir şekilde azalıyor. A segmentinde alışveriş %66.3 oranında ailece yapılırken, C2 segmentinde bu oran %53.7’ye düşüyor. Aynı şekilde gelir seviyesi düştükçe okul alışverişinde aile faktörü azalırken, annenin sorumluluğu artıyor. A segmentinde annenin alışveriş yaptığı aileler %18.6 iken, C2 segmentinde bu oran %33.3’e çıkıyor.

Okul alışverişlerinde en etkili kişi anne.

Satın alınan ürünlerle ilgili anne, baba, çocuk ve okul idaresinin etki oranını karşılaştırdığımızda, okul alışverişinde en etkili figürün anne olduğu ortaya çıkıyor. Tüm segmentlerde en etkili görülen figür anne olurken, 2. baba, 3. çocuk ve 4. sırada ise okul idaresi geliyor. Yani annenin ikna olmadığı bir ürünün satın alınma oranı düşük şeklinde düşünebiliriz.

Alışveriş için ayrılan bütçe bir çocuk için 250-500 TL arası iken, babaların yaptığı alışverişte harcama payı daha yüksek.
Tüketicilerin %42’si önümüzdeki sezonda 1 çocuk için yapacakları okul alışverişi bütçesinin 250-500 TL bandında olacağını öngörüyor. Yalnızca %7.4’lük bir kesim 1000 TL üzerinde bir bütçe öngördüğünü söylüyor. Alışverişin kimin tarafından yapıldığına göre bütçe dağılımını incelediğimizde ise alışverişi babanın yaptığı ailelerdeki harcama, diğerlerine göre daha yüksek bir paya sahip. Annenin alışveriş yaptığı ailelerde ise bu pay en düşük. Yani babaların tek başına alışveriş yaptığı ailelerin harcama potansiyeli daha yüksek.

Ailelerin %68.2’si bu yıl okul alışverişine daha çok para harcayacağını düşünüyor.

Tüm sosyo ekonomik statülerde aileler bu yıl okul alışverişine daha çok para harcayacağını düşünüyor. Daha çok harcayacağını düşünenlerde bu öngörünün sebebini sorguladığımızda ise, %77.4’ü fiyatların bu yıl daha yüksek olmasından dolayı böyle düşündüğünü söylüyor. Özellikle %90.5 olan A segmenti, %71.1 olan C1 segmentine göre anlamlı seviyede yüksek.

Tüketicilerin %41.1’i satın almayı yalnızca mağazadan yapacağını söylerken, gelir seviyesi düştükçe bu oran artıyor.
Satın alma esnasında gelir seviyesi düştükçe internet kanalının kullanımı düşüyor. A segmentinin %27.6’sı ürünleri yalnızca mağazadan satın alacağını söylerken, C2 segmentinde bu oran %55.6’ya çıkıyor. TR geneline baktığımızda ise %42.5’in internet kanalını birincil kanal olarak değil, mağazayı destekleyici şekilde kullandığını görüyoruz.

Yalnızca mağazadan alışveriş yapacağını söyleyen ailelerde ağırlıklı tercih sebebi %42.5 ile çocukların mağazaya gidip alışveriş yapmayı sevmesi olarak görülüyor. Bunun ikincil sebebi ise %36.5 ile ürün kalitesinden emin olamama.

Kırtasiye alışverişinde indirimli marketlerin tercih oranı oldukça yüksek.

Önümüzdeki okul döneminde kırtasiye alışverişi yapacağını söyleyen tüketicilere alışverişi öncelikli olarak hangi mağazalardan yapmayı düşündüğünü sorduğumuzda Migros %42.1 tercih oranı ile ilk sırada yer alıyor. Migros’un ardından ise %40.6 ile BİM ve %37.6 ile A101 geliyor. İndirimli marketler toplamda baktığımızda kırtasiye kategorisinde süpermarketleri geçmiş durumda.

Raporun tam hali, Twentify websitesinden indirilebilir.

Twentify’ın gerçekleştirdiği Okul Alışverişi Araştırması’nın çıktılar, analizler ve içgörüler içeren 37 sayfalık raporu, Twentify’ın websitesinden ücretsiz şekilde indirilebiliyor. Rapor indirme adresi: http://www.twentify.com/tr/raporlar/okul-alisverisi-arastirmasi-raporu

Twentify Hakkında

Twentify, Dünya çapında yarım milyon tüketiciye saatler içinde ulaşarak, büyüme odaklı içgörüler elde edebileceğiniz bir tüketici araştırması şirketidir. 2014 yılında kurulan Twentify, İstanbul, Toronto ve New York ofisleri ile Türkiye, Kanada ve ABD’de hizmet vermektedir. Twentify’ın geliştirdiği Bounty mobil uygulaması, 500,000 tekil kullanıcı tarafından kullanılmakta, Bounty uygulaması kullanıcıları firmaların araştırma projelerine katılarak ek gelir kazanmaktadırlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Facebook Hisseleri Yüzde 20’den Fazla Değer Kaybetti

  • Facebook’un hisseleri, şirketin ikinci çeyrek verilerinin açıklanmasının ardından yüzde 20’den fazla değer kaybetti.

  • Açıklanan son verilere göre, Haziran itibarıyla sosyal paylaşım sitesinin aylık aktif kullanıcılarının sayısı 2 milyar 230 milyon.

  • İlgili yazı; Facebook, Watch Party’i Duyurdu.

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’un hisseleri, şirketin ikinci çeyrek verilerinin açıklanmasının ardından yüzde 20’den fazla değer kaybetti.

Facebook, Nisan-Haziran döneminde geçen yılın aynı periyoduna kıyasla gelirinin yüzde 43 artışla 13 milyar 200 milyona yükseldiğini açıkladı.

Şirketin aynı dönemdeki kârı da 2017’ye kıyasla yüzde 31 artışla 5 milayr 100 milyon dolar oldu.

Açıklanan son verilere göre, Haziran itibarıyla sosyal paylaşım sitesinin aylık aktif kullanıcılarının sayısı ise 2 milyar 230 milyon.

Ancak tüm veriler yatırımcıların beklentilerinin altında kaldı.

Bunun üzerine Facebook hisseleri ABD’de hızla değer kaybetti, düşüş oranı bir ara yüzde 23’ü buldu.

Yatırımcılar neden kaygılı?

Yatırımcıların Facebook ile ilgili olarak olumsuz buldukları iki veriden ilki, şirketin masraflarının yüzde 50 artışla 7 milyar 400 milyon dolara yükselmesi.

Diğeri de sosyal paylaşım sitesinin aylık aktif kullanıcılarının sayısındaki artışın yüzde 11 ile son 2 yılın en düşük düzeyinde kalması.

Yatırımcılar, mevcut trendin sürmesi halinde, harcamaların gelirleri aşmasından ve kârın erimesinden endişeli.

Facebook son dönemde aldığı eleştirilerin ardından, sahip olduğu içeriği denetlemeye yönelik faaliyetlerine milyarlarca dolar harcayacağını açıklamıştı.

Araştırma şirketi eMarketer Şubat ayında yayımladığı raporunda, 25 yaşın altındaki Facebook kullanıcılarının sayısının bu yıl 2 milyon azalacağını tahmin etmişti.

Yine eMarketer’ın tahmininine göre Facebook’un sahibi olduğu Instagram’ın 25 yaşın altındaki Facebook kullanıcılarının sayısının ise 2018’de yaklaşık 1 milyon 600 bin artacak.

Kaynak: BBC Türkçe

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link