Dijital Gündem #1

Bu haftanın önemli gelişmeleri şu şekilde:

  • İsrail’de otomobilleri şarj eden yollar test ediliyor
  • Japonya’da çalıştıracak işçi bulamayan şirketler robot işgücüne yöneliyor
  • Singapur’da otomobil satışı için dev bir otomat hizmete sunuldu.
  • İki İtalyan girişimci, espresso makinesi olarak kullanılabilen telefon kılıfı üretti.
  • Japonya’da çalıştıracak işçi bulamayan şirketler robot işgücüne yöneliyor

Japonya’daki orta ölçekli şirketler, çalıştıracak eleman bulamadıkları için birçok işi otomatik hale getirmek amacıyla robot satın almaya başladı. Robotlar, üretimden inşaata kadar birçok farklı sektörde kullanılırken otomasyon ekipmanı satan firmalar, siparişlerin arttığını belirtiyor. Bununla doğru orantılı olarak, yılın ilk çeyreğinde Japon robot üreticilerinin gelirlerinin birkaç çeyrektir ilk defa arttığı ifade ediliyor. Bununla birlikte ülkedeki genç işgücünün azalmasıyla, robot endüstrisinin hızlı bir şekilde gelişmesinin, ülkenin üretkenliğini ve ekonomik büyümeyi artırabileceği de söyleniyor. Ayrıca yakın gelecekte Çin ve Güney Kore’nin de iş gücü sıkıntısı çekebileceği ve bu nedenle Japon robot üreticilerine yurt dışından daha fazla talebin gelebileceği düşünülüyor.

  • İsrail’de otomobilleri şarj eden yollar test ediliyor

İsrail hükümeti, ElectRoad isimli bir şirket ile iş birliği yaparak hareket halindeki elektrikli araçları şarj edebilen bir teknolojiyi test etmeye başladı. İlk testlerin ardından, 800 metrelik bir yola bu teknolojiyi entegre etmesi için şirkete 120 bin dolarlık yatırım yapıldı. Bu girişimin başarılı olması halinde, bu teknoloji, Ramon Uluslararası Havalimanı ve Eilat şehri arasındaki yaklaşık 18 km uzunluğundaki yola entegre edilecek. Bunların yanı sıra, ElectRoad’un CEO’su ve kurucularından biri olan Oren Ezer, araçların fren yapmasıyla ortaya çıkan enerjinin yola aktarılabileceğini ve bu şekilde elektrik üretilebileceğini iddia ediyor.

  • Singapur’da otomobil satışı için dev bir otomat hizmete sunuldu.

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Singapur, yüksek yaşam maliyeti ve sınırlı gayrimenkul alanıyla bilinir. Bu iki özelliğin bir arada bulunması ise ülkede çok ilginç bir girişimin ortaya çıkmasına neden oldu. Geleneksel galerilerde ikinci el otomobil satan Autobahn  Motors isimli şirket, otomobil satmak için satış otomatı tarzında 15 katlı bir galeriyi hizmete açtı.

Autobahn Motors’un bu ilginç galerisine gelen müşteriler, satın alma işlemlerini bir tablet üzerinden mobil uygulama aracılığıyla gerçekleştirebiliyorlar ve müşteriler, benzersiz “balık kılçığı (fishbone) teslimat sistemi” sayesinde satın aldıkları araçları 2 dakika içerisinde teslim alabiliyor.

Bu galeride sadece en yüksek kalitede otomobiller satışa sunuluyor. Örnek vermek gerekirse; galeride Bentley, Ferrari ve Porsche gibi markaların araçları satışa sunuluyor. Galeri, 60 adete kadar aracı barındırabiliyor.

  • İki İtalyan girişimci, espresso makinesi olarak kullanılabilen telefon kılıfı üretti.

İtalyan’ın Napoli şehrinde bulunan Luigi Carfora ve Clemente Biondo isimli iki girişimci, “Mokase” adını verdikleri çok amaçlı bir telefon kılıfı üretti. Bu çok amaçlı telefon kılıfı, telefonunuzu korumakla kalmıyor, aynı zamanda espresso makinesi olarak da kullanılabiliyor.

Mokase, tek kullanımlık torbalarda kahveyi sıvı olarak muhafaza edebiliyor. Espresso içmek istediğinizde Mokase’nin mobil uygulaması aracılığıyla espressoyu ısıtabiliyorsunuz ve sadece 5 ile 8 saniye arasında bir sürede içmeye hazır hale geliyor. Tabii bu durum, Mokase’nin telefonunuzu aşırı derecede ısıtacağı düşüncesini aklınıza getirebilir. Bu konu hakkında endişe etmenize hiç gerek yok. Çünkü Mokase, zararlı toksinleri dışarı yaymadan yüksek sıcaklıklara karşı koymak üzere tasarlanmıştır. Bu sayede telefonunuz normal sıcaklığını korurken kahveniz ise sıcacık kalıyor.

Espressolar üç ay boyunca telefon kılıfının içinde sorunsuz olarak muhafaza edilebiliyor. Mokase isimli bu çok amaçlı telefon kılıfı, belirli iPhone, Samsung, Huawei ve LG modelleriyle uyumlu.

Keyifli izlemeler :)

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın