İçgörü neydi? İçgörü emekti, basit düşünmekti, hedef kitlenizi iyi anlamaktı. Coca Cola yıllardır bunu çok net bir şekilde başarıyor baktığımızda. “Mutluluk” kavramıyla ilgili tüm içgörüleri çok iyi harmanlıyor.

Son çalışmada da gülümsemenin, kahkahanın bulaşıcılığı üzerine gidilmiş. Belçika’da Antwerp metrosuna binen birisinin kahkahalarla gülmesini gören, olaydan bihaber insanların da gülmesi bu içgörülerinin ne kadar da güçlü olduğunu gösteriyor bizlere. Sebepsiz yere ve sizin ilginizi çekmekle hiç alakası olmayan (ya da yokmuş gibi davranan diyelim) biri karşınızda kahkahalarla gülse siz ne yapardınız? Bir süre sonra, “ay sinirim bozuldu” diyerek siz de gülmeye başlardınız. En basit insan tepkisi olan bu olay, sizi gülümseterek mutluluk duygusunu size yerleştiriyor. Bu şekilde marka vaadinden de uzaklaşmayan Coca Cola, başarılı bir reklamın daha altına imza atmış oluyor.

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın