12 Dev Adam 0

2001 yılındaki Avrupa Basketbol Şampiyonası’na ev sahipliği yaptığımız günlerde, Garanti Bankası da milli basketbol takımımıza sponsor olmuştu. O günlerin unutulmaz reklamı 12 Dev Adam‘la birlikte Athena‘nın aklımıza kazınan reklam müziği uzunca süre dilimizden ve gönlümüzden düşmedi. Bir nebze olsun hatırlamak isteyenlere işte efsane reklam…

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Türkiye’nin Efsaneleşmiş Gazoz Markaları 0

Buram buram nostalji kokan bir içecek; gazoz. Nuri Alço’nun ünlü “Soğuk bir gazoz ister misin yavrum?” repliğinden mütevellit kötü bir şöhret kazansa da yıllarca kimse elinden düşürmemiş. Leblebi yiyenlere, çekirdek çitletenlere eşlik etmiş; gazoz kapağı koleksiyonu türemiş, yıllarca çocuklar büyüklerinden gazoz harçlığı koparmış…

Dünyada gazı suya ilk katan 1767’de İngliz doktor Joseph Priestley olmuş. Gazoz, Türkiye’ye 1890’larda, maden suyuyla girmiş ve gazoz üretimi ‘Mısırlıoğlu’ markasıyla yolculuğuna başlamış. Daha sonra da yüzlerce gazoz markası türemiş. Bu gazoz markalarından en çok bilinen bazılarının hikayeleri ise işte böyle;

Niğde Gazozu

Üretim Yeri: Niğde

1962’de İsmet Olcay tarafından Niğde Gazozu İmalathanesi olarak Niğde içinde 44 metrekarelik  kale altındaki dükkanda başlamış serüveni. Kurucusunun vefatından sonra faliyetlerine kayınbiraderi Asım Abay ve oğlu Selçuk Olcay tarafından devam ettirmiş. 2003 yılında ABD’ye açıldıktan sonra Azerbaycan’a bir ihracat hamlesi yapmışlar.

Niğde gazozu üretimine devamlı bir büyüme ile devam ediyor ve reklam yapmamasına rağmen sektörde lider. Sırrını doğal kaynak suyu kullanmasına ve şeker yerine yapay tatlandırıcılar kullanmamasına bağlıyor.

niğde gazozu tarihçesi ile ilgili görsel sonucu

Zafer Gazoz 

Üretim Yeri: Denizli

Üretimine 1934’te Denizli’deki Yeşil Pasaj’ın içinde kurulan  “Yeşil Denizli Zafer Gazozhanesi” ile başlamış. Denizli’nin gazozu diye biliniyor. Yönetim eski sistem; babadan oğula geçiyor.

Tüketicilerin yıllardır “gazoz” değil “Zafer” adıyla istedikleri bu efsane tadı korumak adına, üretim hala yüzde yüz gerçek şeker ile yapılmaktaymış. Çilekli ve Bodrum Mandalinalı çeşitleri mevcut.

zafer gazoz ile ilgili görsel sonucu

Bağlar Gazoz

Üretim Yeri: Safranbolu

Bağlar Gazozu’nun üretimi 1936’da başlamış olup, 1978 yılında şimdiki sahipleri tarafından devir alınmış. 1978’den 2000 yılına kadar Bağlar Kurtuluş Meydanındaki eski fabrikasında, 2000 yılından günümüze ise Safranbolu Sanayi Bölgesi’nde üretimine devam ediyor.

Tatlandırıcı olarak pancar şekerinin kullanılıyor ve sadece limon aroması ile sunuluyor. Bağlar Gazozu gaz/lezzet dengesi olarak da diğer gazozlardan ayrılıyor.

bağlar gazoz ile ilgili görsel sonucu

Beyoğlu Gazoz

Üretim Yeri: İstanbul

19. yüzyılda Beyoğlu’nda kurulduğu biliniyor. Neil Kaan Hirst’in Galata Kulesi’nden esinlenerek tasarladığı özgün bir şişesi var. Bu şişe tasarımına 27 Ekim’de Berlin’de düzenlenen Avrupa Red Dot Communication Design 2017’de “Ambalaj Tasarımı” kategorisinde ödül geldi.

Limonlu, zencefilli ve klasik olmak izere 3 farklı çeşidi bulunuyor. Klasik içeriğinde karışık (frambuaz, limon, lime) meyve aromaları barındırıyor.

beyoğlu gazozu ne zaman kuruldu ile ilgili görsel sonucu

Uludağ Gazoz

Üretim Yeri: Bursa

Uludağ Gazozu’nun öyküsü  ise 1930 yılında açılan Gazozhane ile başlamış.

İşletme’nin adı Bursa’daki “Uludağ”dan gelmekte. 1926 öncesinde dağın ismi Keşiş Dağı’ymış. Maden suyunu işleten işletmenin adı da “Keşiş Dağı Maden Suyu” iken “Uludağ Maden Suyu olarak değişmiş.

uludağ gazoz cam şişe ile ilgili görsel sonucu

Çamlıca Gazoz

Üretim Yeri: İstanbul

Ekrem ve Nazif Erkli kardeşler tarafından 1946 yılında ilk üretimi gerçekleşmiş. Çamlıca Tepesi ile de özdeşleşmiştir.  İstanbul’un en köklü gazozlarından olsa da artık eski tadı olmadığını söyleyenler çok…

İlgili resim

Ankara Gazozu

Üretim Yeri: Mersin

İsmi Ankara Gazozu olmasına rağmen Mersin’de üretilir. İsmi Hasan Naycı Mersin Gazozu olarak da geçiyormuş. sade, limonlu, portakallı, mandalinalı ve çilekli olmak üzere 5 farklı damak zevkine hitap eder. Tadının yanında kokusuyla da dikkat çekiyormuş.

ankara gazozu kuruluş yılı ile ilgili görsel sonucu

Zaman Gazozu

Üretim Yeri: Adana

Zaman Gazozu’nun temelleri 1940’larda atılmış. Her mevsimin taze meyvelerinden konsantre hazırlanarak mevsimine göre Portakal, Vişne, Elma, Mandalina aromalı gazozları özgün şişesiyle sunmuş.

Zaman Gazozu, bir dönemin başta  Adana olmak üzere güney illerinin en çok tercih edilen meşrubatı olmasıyla hafızalarda yerini almıştır.

zaman gazozu ile ilgili görsel sonucu

 

Dadya Datça Gazoz

Üretim Yeri: Muğla

Frambuaz aromalı bir gazozdur. Şeker pancarı ile tatlandırılan gazozda ek olarak bölgedeki diğer gazozlarda da yaygın olarak tercih edilmiş olan bal ilavesi de mevcut.

dadya datça gazozu ile ilgili görsel sonucu

Kayısı Kola

Üretim Yeri: Malatya

1971 yılından bu yana üretim yapmakta Kayısı Kola. Firmayı kuran Mehmet Yavaşlı. Limonlu ve kayısılısının yanında sadesi de mevcut. fakat şimdiki ambalajı sıradan.

kayısı kola ile ilgili görsel sonucu

Neşe Gazozu

Üretim Yeri: Adapazarı

1948’den beri Adapazarı’nda üretiliyormuş. Günümüzde, Neşe Gazoz üretimi Mümin Yüksekkaya’nın torunu Hasan Yüksekkaya’nın oğlu 3. nesilden Erol Yüksekkaya tarafından yapılmakta.

Doğal aromalı içecek  lezzetine limon, elma, vişne, çilek aromaları da ekliyorlar. Fransa, İngiltere gibi ülkelerde de market reyonlarını süslemeye başlamış.

neşe gazozu ile ilgili görsel sonucu

Pazarlama ve İş Dünyasında Haftanın Gündemi #22 (22 – 28 Ekim) 0

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 22 – 28 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link