[Sektör] Zarakol İletişim Tekstil Devi Zara’ya Dava Açıyor 0

Uluslararası tekstil şirketi Zara, Zarakol İletişim Hizmetleri A.Ş.’ye karşı “markamızın ünü kullanılıyor” gerekçesiyle açtığı davayı kaybettikten sonra Yargıtay’a başvurarak kararın temyizini istemişti. Yargıtay geçtiğimiz yıl bu başvuruyu reddederek mahkeme kararını onadı. Zara’nın yaptığı karar düzeltme başvurusu da Yargıtay tarafından dün reddedildi. Zarakol İletişim Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Necla Zarakol, bu sürecin kendisine ve şirketine maddi-manevi zarar verdiğini belirterek, zararının tazmini için bu kez kendisinin yargıya başvurucağını açıkladı.

Türkiye’de Fikri Mülkiyet Hakları yasasının yürürlüğe girmesinden sonra ilk isim hakkı davası kurucusunun soyadını taşıyan Zarakol İletişim Hizmetleri aleyhine açıldı. Zarakol İletişim Hizmetleri, Türkiye Patent Ensitüsü’ne başvurarak “Zarakol” adının tescilini istemişti. Zara’nın bu başvuruya itirazı üzerine Enstitü, Zarakol adının kullanılabileceği alanları belirledi. Bu karara da itiraz eden Zara 2005 yılında mahkemeye başvurarak kendi adının “dünyaca tanınan bir marka” olduğunu; bu nedenle Zarakol sözcüğünden “Zara” kısmının çıkarılmasını ve şirketin faaliyetine “Kol” kısmını ile devam etmesine karar verilmesini istedi.

 Beş yıl süren dava 2010 yılında Zarakol lehine sonuçlandı. Zara’nın karar üzerine Yargıtay’a yaptığı temyiz ve karar düzeltme başvuruları da reddedildi.

Zarakol İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Necla Zarakol, hukuki sürecin tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sürecin bu şekilde tamamlanmasıyla dava açma sırası bize ve dolayısıyla şirketimize geldi. Gerekçesi hepimize komik gelen bu dava aslında bana ve şirketime maddi – manevi zararlar verdi. 2007 yılında şirketime bir yabancı şirket talip olmuştu. O tarihte bilirkişi aşamasına gelen mahkeme süreci tamamlanmadan satış görüşmelerine devam etmeyi doğru bulmadığım için, satış işleminden vazgeçmek zorunda kaldım. Ayrıca konunun basına yansımasının da ‘yayınlanan haberler şirketimi ve beni destekler durumda olsa da’ itibarıma zarar verdiğini düşünüyorum. Bu yüzden zararlarımın karşılanması için Zara’yı mahkemeye vererek tazminat davası açacağım. Bu davadan amacım maddi kazanç sağlamak değil. Ülkemizdeki fikri ve mülki haklar düzenlemelerinin yeniden gözden geçirilmesine ve itibar kayıplarının tazmin edilmesi konusunda bir yol açılmasına katkı sağlamak en büyük kazancımız olacaktır.”

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link