2012 yılında YKM’nin çoğunluk hissesini satın alan, Boyner, şirketin geri kalan yüzde 37’lik hissesini ve marka haklarının bakiye yüzde 50’sini 100  milyon TL karşılığında satın aldı. Bu işlemin ardından, YKM hisselerinin tamamı Boyner’e geçmiş oldu.

Konuyla ilgili konuşan Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner  “Söz konusu satın almanın, tüm taraflar için mutlu ve huzurlu bir formül olduğunu düşünüyorum. YKM, köklü geçmişi, yıllara dayanan tecrübesi ve ülke genelindeki yaygınlığı ile Türk perakende sektörünün en değerli markaları arasında yer alıyor. Geçtiğimiz son bir yılda da Boyner Büyük Mağazacılık ve YKM’nin, birbirini kusursuz bir şekilde tamamladığını  gördük, Konsolide yıl sonu cirosu 1,5 milyar TL’ye yaklaşacak bu dev şirketin önümüzdeki dönemde de müthiş sonuçlara ulaşacağına inanıyorum. Bu sinerjiden en kazançlı çıkan ise ‘koşulsuz müşteri mutluluğu’ anlayışıyla hizmet vermeye devam edeceğimiz müşterilerimiz olacak.” dedi.

tarihce_slider_2-640x360
Türkiye’nin ilk çok katlı mağazası YKM, bugün 4 bine yakın çalışanı, 1.000’in üzerinde iş ortağı, yaklaşık 311 bin ürün çeşidi ve yıllık 40 milyon ziyaretçi sayısıyla Türkiye’nin en büyük çok katlı mağazalar zinciri.

Türkiye’nin en köklü ve en önemli mağaza gruplarından biri olan Yeni Karamürsel (YKM) mağazalarının satış fiyatının toplamda ulaştığı 290 milyon TL’lik rakam ise bir başka tartışmaya yol açtı. YKM ile tam olarak örtüşmese de online perakende markası Gittigidiyor.com’un 2011 yılında eBay tarafından %93 hissesinin 217.5 milyon dolara satın alınması ile karşılaştırılınca fiziksel mağazaların online karşısında kaybettiği avantaj ve online perakendecilerin sahip olduğu potansiyel de net bir şekilde gözler önüne serilmiş oldu. Son dönemde pek çok fiziksel mağaza markasının bir bir açtıkları online alışveriş sitelerinin de arkasında hangi nedenlerin yatmış olduğu bu satın alma ile bir kez daha net bir şekilde ortaya konmuş oldu.

Ek olarak Gittigidiyor.com satışı sonrası melek yatırımcı Mustafa Say, şirketin ucuza gittiğini belirtmiş ve daha önce sattığı hisseler nedeni ile pişmanlığını ortaya koymuştu.

Bir Cevap Yazın