Nedense “yerli otomobil” öbeğini her duyduğumda aklıma Jet Fadıl’ın  ‘İmza’ isimli hayali yerli üretim otomobili gelir. Doksanlarda otomobil distribütörlüğü ve müteahhitlikle işe başlayan Fadıl Akgündüz, az zamanda çok ve büyük işler yapmış, Fenerbahçe’ye forma reklamı vermekten Sergen’e Caprice Otel’de at hediye etmeye, Fatih Altaylı’yı anırma taahhüdünde bulundurmaya kadar birçok ilginç olayla adını duyurmuştu. Ancak asıl sürprizi İmza ile yapacaktı.

Jet Fadıl ‘üreteceğim’ dediği hayali İmza markası için 2 prototip ile kameralar karşısına geçmiş, ‘İşte Türkiye’mize yakışan otomobil’ nidaları ile tüm televizyonlara para vererek canlı lansman yapmıştı. Ancak bunun insanların milli duygularını ve paralarını sömürmek için tüm ayrıntıların düşünüldüğü bir proje olduğu kısa zamanda anlaşıldı ve geriye sadece dolandırılan binlerce insanın heyecanla izlediği bu lansman görüntüleri kaldı.

Şimdi gelelim bugüne…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü AA Editör Masası’nda kamuoyuyla paylaştı. Üretilmiş 3 prototip bulunduğunu belirten Işık, “İnşallah 2016’da her türlü mevsim, iklim ve arazi şartında deneyeceğimiz 30-40 araç üretmeyi hedefliyoruz. 2020’den önce de 2019 sonuna kadar Türkiye’de bunun seri üretimini başlatmayı hedefliyoruz” dedi.

Yerli otomobil için Tübitak, Saab, Proton gibi otomobil markaları ile çalışmalar yapmış elbette ama sonuçta bu otomobiller birer prototip ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın bu durumu bir siyasi koz olarak kullanıp  “seçim sonrası lansman yapacağız” (yani “seçin, üretelim”) demesi, ve dahası bu prototipler haricinde ortada hiçbir şeyin olmaması (Fabrika bilgisi, piyasa araştırması vb.) size de yeni bir Jet Fadıl vakası gibi gelmedi mi?

Şu bir gerçek ki  Türkiye’de her 6 ayda bir düzenli olarak siyasiler tarafından “yerli otomobil üretilecek” haberleri yaptırılır. Çünkü insanların milli duygularını okşamak statükoya daima kazanç getirir.  Hatta çoğu haberde fabrikanın bile nereye kurulacağı, model isimlerinin bile belirlendiği söylenir. Ancak iş icraate geldiğinde ortalıkta kimsecikler kalmaz. Bence bu durum da onlardan sadece biri. Tek farkı bu kez insanların karşısına tıpkı Jet Fadıl’ın yaptığı gibi prototip ile çıkılması. Tabii yerseniz!


Bu arada buradan yerli otomobilin ilk görüntülerine ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın