Kendime sürekli sorduğum birkaç soru var. Bu soruları kendime sormamın amacı pazarları, pazarlara hakim olan firmaları, rekabetin nasıl buralara geldiğini anlamak, analiz etmek, bunları anlayıp bu pazarların nereye doğru kayabileceğini ön görmek. Bu sorulardan biri şu ( ki önceki yazılarımda da sık sık bu soru üzerinde durmuştum ) : Nasıl oluyor da iPad, sahip olmadığı ve tüketicilerin yoğun olarak talep ettiği Flash, Usb gibi temel özelliklere rağmen bu denli büyük ( %70’ler civarı ) pazar payına sahip olabiliyor ?

Sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla, televizyonun icadıyla başlayan tek yönlü iletim çağı tam anlamıyla karşılıklı iletişim çağına dönüştü. Sosyal medyayı tam anlamıyla anlayamayan ve analiz edemeyen şirketler değer kaybetmeye, sosyal medyanın gücünü anlayabilen ve bu alana yatırım yapan şirketler ise değer kazanmaya başladı, Blindtech, Old Spice ve GoPro gibi. Bir anlamda bir dögüyü ifade eden bu süreç teknoloji tabanlı şirketler için de geçerli. Deneyimin tüketiciler açısından ne denli önemli olabileceğini ön gören, bu alana yatırım yapan ve kendini bu alanla öne çıkartan şirketler kazanmaya, büyümeye, teknolojiye ve rekabete yön vermeye başladı, Apple ve Google gibi.

Rekabet ve sosyal medya örneğiyle varmak istediğim nokta, tam da Apple’ın yaptığı gibi, trendleri ön görebilmek. Tüketiciler için bugün bir tabletin kaç çekirdekli işlemciye yada ne kadar güçlü bir ekran kartına sahip olduğu önemli değil. Tüketiciler için önemli olan nokta mevcut işlemci ve ekran kartıyla o tableti hangi düzeyde sorunsuz kullanabildiği ve kendi talebini hangi düzeyde maksimize edebildiğiyle alakalı.

httpv://www.youtube.com/watch?v=pHuoDqcIyqk

 

Google geçtiğimiz günlerde ikisi tablet biri telefon olmak üzere 3 yeni ürününü tanıttı. Gelelim Google’ın tanıtım videosuna. Yukarıda izlediğiniz videoda gördüğünüz gibi video tamamen Google’ın yaratmış olduğu ekosistemle alakalı. Şunu söylemek gerekir ki Google yalnızca bir arama motoru tanımından çok uzak. Geliştirmiş olduğu birçok uygulama sayesinde yarattığı sanal dünya, bunların birbiriyle olan kusursuz iletişimi, Google’ı bugünün ve geleceğin en önemli şirketlerinden biri haline getiren en önemli etkenlerden. Bu ekosistemi piyasaya sürdükleri cihazlarla uyumlu hale getirmeleri, diğer firmalarla rekabet noktasında Google’ı öne çıkartan kilit nokta. 

Markaların piyasaya sürecekleri ürünlerde donanım yerine yazılıma odaklanması, donanım özelliklerine bağlı farklılıkların kullanımda çok fazla getiriye sahip olmadığı piyasa koşullarında, markaların fark yaratmak ve tercih edilebilir olma konusunda atmaları gereken en önemli adım. Tüketiciler açısından deneyimin giderek çok daha fazla öneme sahip olmaya başlaması, markaları bu noktaya iten kilit unsur elbette. Ne üretirsen sattığın bir dünya düzeninden, tüketicilerin senin markanı tercih etmemek için 1000 nedene sahip olduğu bir piyasa düzenine geçilen bu piyasa koşullarında, markaların değişen piyasa dengelerini ve trendleri yakından takip etmeleri, var olmaları noktasında bugün geçmişten çok daha önemli.

İlk Siz Öğrenin!

Pazarlama dünyasına dair merak ettiğiniz ne varsa haftalık bültenimizde!

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

CEVAPLA