httpv://www.youtube.com/watch?v=SIsp8v-_9bM

Biomen’in Hitler’li reklamı hakkında çok şey yazıldı; en sonunda da Reklam Kurulu tarafından yayından kaldırıldı. Öncelikle 13 saniye ve sıfır maliyetle bu kadar konuşulmak muazzam bir işti. Aynı zamanda kışkırtıcı, ırkçı semboller ve Hitler konuları ayrı dursun, reklam bize erkek bakım ürünlerinin artık Türkiye’de ayrı bir pazar olarak görülmesi gerektiğini anlattı. Şimdiye kadar kadın bakım ürünlerinin efektif segmentasyonu sonucunda sektöre giren para miktarının yoğunluğu sektörü bu arayışa itti de diyebiliriz.

ABD’de özellikle Old Spice’ın reklam dizisi ile güçlenen erkek bakımı kategorisi dünyayada rol model olmaya devam ediyor. Tam 42 Milyon kişi tarafından seyredilen serinin ilk reklamı sayesinde dünya çapında bir üne kavuşan Old Spice’ın başarısı ve pazardaki potansiyel bir çok markanın stratejisini bu alanda kurgulamasına yol açtı.

httpv://www.youtube.com/watch?v=owGykVbfgUE

 Son yıllarda sosyal hayatta yaşanan gelişmeler de erkek bakımının traş bıçağı veya köpüğünden ibaret olmaması gerektiğini kanıtlar nitelikte. Hal böyle olunca markalar Türkiye pazarındaki konumlarını geliştirmek adına yarışa girdiler. Ülkemizde bu sektörün daha tam oturmaması da cezbedici bir diğer etken olarak göze çarpıyor. Bu etkeni aşmak ve pazarı genişletmek adına yapılan reklamlar da birbiri ardına yayına giriyor. Reklamlar farklı olsa da hitap edilen kitle ve verilen mesaj aynı;

httpv://www.youtube.com/watch?v=VzTnGFcKO9M

httpv://www.youtube.com/watch?v=0aFS_XLERMs

 

Bu kategorideki reklam sayılarının artışlarına paralel olarak sektörün kısa vadede daha da genişleyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Haliyle markalar adına üretilebilecek yaratıcı fikirler pastanın daha az parçaya bölünmesini sağlayabilir veya  küçük işletmelerden çıkabilecek niş fikirler bir çok açığı kapatabilir ve pastadan pay almalarını sağlayabilir.

Bu arada yukarıdaki Dove reklamının Türkiye için üretilmediğini, İngiltere çıkışlı olduğunu söylemekte fayda var.

 

Bir Cevap Yazın