Yeni Başlayanlar için E-posta Pazarlamada 5 Altın Kural 0

E-posta pazarlama da dijital pazarlamanın ana dallarından ve iyi yönetilirse iyi performans gösteren kanallarından bir tanesi. Türkiye’de birçok e-ticaret sitesi bu yöntemi çeşitli otomatik ve mümkün olduğunca kişiselleşmiş e-posta stratejileriyle yapıyor. Eğer e-posta pazarlamada yeni iseniz basit bir şekilde yapabileceğiniz otomatik e-mail önerilerini deneyebilirsiniz. Bunlar:

1- Hoşgeldin Maili

Adı üzerinde olduğu gibi web sitesine üye olduktan sonra kullanıcıya gönderilen e-posta. Aşağıda Markafoni web sitesinin örneğinde olduğu gibi siteye üye olduktan sonra bir hoşgeldin ve aktivasyon maili geliyor. Bu sayede markafoni mail adresini doğrularken kendisi ile ilgili de bilgi veriyor.

Screen Shot 2016-05-15 at 22.01.44

2- Ödeme onay maili

Bu e-posta ise e-ticaret sitesinden bir ürün ya da hizmet alındığında gerçekleşir. Bu e-postalarda genelde alınan ürünün ayrıntısı ve fiyatı bulunurken ayrıca kargoyu takip etmek için takip kodu bulunur. Aşağıda Amazon.com’un ürün alındıktan sonra gelen e-mailini bulabilirsiniz:

Amazon purchase mail

3- Sepetten ayrılanlara özel mail

Bu e-mail sizin için dönüşüme en yakın e-mail. Nedeni ise kullanıcı bir şekilde web sitenize gelmiş, almak istediği ürünü seçmiş ve sepete kadar ekleyip satın alma yapmamış yani satın alma yapmaya en meyilli kişi. Bu yüzden web sitenizdeki sepetten ayrılma oranlarını inceleyerek bu noktada otomatik e-posta atmayı düşünebilirsiniz.

4- “Sizi özledik” mailleri

E-ticaret sitenizde üyelik sistemi varsa ve e-ticaret sitenizde sattığınız ürünler tekrar satın almaya yönelik ise bu e-posta kendinizi hatırlatmanız için iyi yollardan biri. “Sizi özledik” mailleri ile belirli süre içerisinde sizden ürün satın almayan ya da sitenize gelmemiş kişilere kendinizi hatırlatarak dönüşüm yakalayabilirsiniz. Özellikle bu maillerde vereceğiniz bir kupon ya da promosyon dönüşümleri artırmada daha da etkili olur.

5- Özel gün mailleri

“Kişiselleştirme” günümüzün en önemli pazarlama yollarından biri, bir web siteniz var ve üzerine üyelik sisteminiz var ise müşteriniz hakkında önemli bilgileri biliyorsunuz demektir. Bu sayede örneğin doğum günlerinde ya da belirli günlerde bu kişiye kendini özel hissettirecek mailler atarak dikkat çekebilirsiniz. Herkesin bildiği gibi yemeksepeti.com bu işi hakkını vererek yapıyor.

yemeksepeti doğum günü

E-posta pazarlamaya yeni başlıyorsanız yukarıdaki yöntemler iyi bir başlangıç olabilir. Sonrasında müşteri yolculuğunu (customer journey) inceleyerek çeşitli müşteri yolları seçip o kişilere daha kişiselleşmiş ve hedefli pazarlama yapabilirsiniz.

 

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

McCANN’in Yeni CEO’su Melda Barkın oldu! 0

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas, McCANN İstanbul’un yeni İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak Melda Barkın’ın 11 Eylül 2017 itibarıyla göreve başladığını açıkladı.

Melda Barkın, McCann İstanbul’un yeni CEO’su oldu. Yeni görevi hakkında “McCANN gibi köklü ve saygın bir ajansın geleceğe taşınmasına liderlik etmek oldukça heyecan verici” diyen Melda Barkın, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından UC Berkeley’de Pazarlama Programı’nı tamamladı. Çalıştığı ajansların değişim ve yenilenme süreçlerinin yönetilmesi ve bunların hayata geçirilmesinde önemli deneyimlere sahip olan Barkın, kariyeri boyunca Y&R İstanbul’da genel müdürlük ve Leo Burnett’te CEO’luk görevlerinin yanı sıra, 2015-2016 döneminde Reklamcılık Vakfı Başkanı olarak da görev yaptı.

Türkiye’deki hedeflerimizin ilk ve en büyük adımı”

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas da Melda Barkın’ın CEO olmasına ilişkin duygularını; “Melda’nın aramıza katılması hepimizi çok mutlu etti. Bu bizim Türkiye pazarı ile ilgili hedeflerimize ulaşma yolunda attığımız ilk ve en önemli adım. McCANN’in Türkiye pazarında çok zengin bir geçmişi var. Melda’nın varlığı ile çok daha parlak bir geleceğin bizi beklediğine yürekten inanıyorum” sözleriyle ifade etti.

Avrupa’daki Display Reklam Gelirlerinin Yarısı Programatikten Geliyor 0

IAB Avrupa tarafından yayınlanan Programatik Pazar Büyüklüğü 2016 raporuna göre, Avrupa’daki display reklam gelirlerinin yarısı programatik satın almalarla gerçekleşiyor.

IAB Avrupa’nın IHS Markit’le beraber 13 Eylül’de dmexco’da açıkladığı sonuçlara göre Avrupa programatik display reklamcılık pazarı 2016’da 5,7 milyar €’dan 8,1 milyar €’a ulaşarak %42,7’lik büyüme gerçekleştirdi.

Avrupa programatik reklam yatırımları 2013-2016

Rapor, Avrupa display reklam yatırımlarının %50,1’inin programatik satın almayla gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Buna ek olarak, programatik video %155’lik büyük bir artış göstererek toplam video reklam yatırımlarının %45’inden fazlasını oluşturuyor. Mobil, 2016 yılında da %65 programatiksatınalma yatırımıyla en popüler programatikplatformu olmayı sürdürüyor.

Büyüklük ve olgunluk bakımından hâlâ küçük olan Orta ve Doğu Avrupa’nın 2016’da %53 büyüyerek Batı Avrupa’ya (büyüme oranı %42) yaklaşmaya başladığı görülüyor.

Mobilde 2,5 milyar €, videoda1,37 milyar €’ya ulaşan programatik gelirlerinin bölgelere göre dağımı şöyle:

  • Batı Avrupa – 7,5 milyar €
  • Orta ve Doğu Avrupa – 0,6 milyar €

IAB Avrupa ve IHS Markit tarafından gerçekleştirilen Avrupa Programatik Pazar Büyüklüğü araştırması konuyu, tüm paydaşların perspektifinden bütüncül bir yaklaşımla topladığı verilere göre ele alıyor. Avrupa pazarının büyüklüğünü belirleyen bu rakamlar, ulusal IAB’ler tarafından sektör uzmanlarınca raporlanan reklam yatırımlarına, işlem verilerine, istatistiksel ve ekonometrik modellere dayanıyor. Araştırma Avrupa dijital reklam pazarının durumuna ilişkin en kapsamlı çalışma olan IAB Avrupa AdExBenchmark Raporu’nu tamamlıyor.

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Programatik Çalışma Grubu Sorumlusu Atakan Demirci programatik satın almanın Türkiye’de de benzer bir süreçte geliştiğini, 2017’de ise büyümeye katkı sağlayacak iki alanı; ordino bazlı olan display& video bütçelerinin önemli bir kısmının PMP (Private Market Place) anlaşmalarıyla programatiğe evrilmesi ve mobil envanterin programatik ekosistemde daha elverişli hale gelmesi olarak gösterdi. Programatik konusunda bilginin yaygınlaşması gerektiğini vurgulayarak, sektör çalışanlarını IAB Türkiye’nin Kasım ayında yapacağı Programatik seminerine katılmaya davet etti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link