E-posta pazarlama da dijital pazarlamanın ana dallarından ve iyi yönetilirse iyi performans gösteren kanallarından bir tanesi. Türkiye’de birçok e-ticaret sitesi bu yöntemi çeşitli otomatik ve mümkün olduğunca kişiselleşmiş e-posta stratejileriyle yapıyor. Eğer e-posta pazarlamada yeni iseniz basit bir şekilde yapabileceğiniz otomatik e-mail önerilerini deneyebilirsiniz. Bunlar:

1- Hoşgeldin Maili

Adı üzerinde olduğu gibi web sitesine üye olduktan sonra kullanıcıya gönderilen e-posta. Aşağıda Markafoni web sitesinin örneğinde olduğu gibi siteye üye olduktan sonra bir hoşgeldin ve aktivasyon maili geliyor. Bu sayede markafoni mail adresini doğrularken kendisi ile ilgili de bilgi veriyor.

Screen Shot 2016-05-15 at 22.01.44

2- Ödeme onay maili

Bu e-posta ise e-ticaret sitesinden bir ürün ya da hizmet alındığında gerçekleşir. Bu e-postalarda genelde alınan ürünün ayrıntısı ve fiyatı bulunurken ayrıca kargoyu takip etmek için takip kodu bulunur. Aşağıda Amazon.com’un ürün alındıktan sonra gelen e-mailini bulabilirsiniz:

Amazon purchase mail

3- Sepetten ayrılanlara özel mail

Bu e-mail sizin için dönüşüme en yakın e-mail. Nedeni ise kullanıcı bir şekilde web sitenize gelmiş, almak istediği ürünü seçmiş ve sepete kadar ekleyip satın alma yapmamış yani satın alma yapmaya en meyilli kişi. Bu yüzden web sitenizdeki sepetten ayrılma oranlarını inceleyerek bu noktada otomatik e-posta atmayı düşünebilirsiniz.

4- “Sizi özledik” mailleri

E-ticaret sitenizde üyelik sistemi varsa ve e-ticaret sitenizde sattığınız ürünler tekrar satın almaya yönelik ise bu e-posta kendinizi hatırlatmanız için iyi yollardan biri. “Sizi özledik” mailleri ile belirli süre içerisinde sizden ürün satın almayan ya da sitenize gelmemiş kişilere kendinizi hatırlatarak dönüşüm yakalayabilirsiniz. Özellikle bu maillerde vereceğiniz bir kupon ya da promosyon dönüşümleri artırmada daha da etkili olur.

5- Özel gün mailleri

“Kişiselleştirme” günümüzün en önemli pazarlama yollarından biri, bir web siteniz var ve üzerine üyelik sisteminiz var ise müşteriniz hakkında önemli bilgileri biliyorsunuz demektir. Bu sayede örneğin doğum günlerinde ya da belirli günlerde bu kişiye kendini özel hissettirecek mailler atarak dikkat çekebilirsiniz. Herkesin bildiği gibi yemeksepeti.com bu işi hakkını vererek yapıyor.

yemeksepeti doğum günü

E-posta pazarlamaya yeni başlıyorsanız yukarıdaki yöntemler iyi bir başlangıç olabilir. Sonrasında müşteri yolculuğunu (customer journey) inceleyerek çeşitli müşteri yolları seçip o kişilere daha kişiselleşmiş ve hedefli pazarlama yapabilirsiniz.

 

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın