Türkiye ve 5 farklı ülkede hizmet veren Yemeksepeti, küresel pazardaki hedefleri doğrultusunda online yemek siparişinde Yunanistan’ın pazar liderlerinden Click Delivery’ye yatırım yaptı. Şirketten yapılan açıklamaya göre Yemeksepeti, yaptığı bu yatırımla yurt dışında satın alma yapan ilk Türk internet şirketi konumuna ulaştı. Kademeli olarak hayata geçirilecek ve toplam miktarı 3 milyon Euro’ya ulaşacak bu yatırım, Click Delivery’nin Yunanistan’daki coğrafi genişlemesine ve şirketin büyümesine destek olması bekleniyor.

50652

Komşuda eve sipariş sektörünün 500 milyon euroyu bulduğunu söyleyen Yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın , “Avrupa’ya Yunanistan üzerinden girme kararı aldık. Yemek alışkanlıkları bize benziyor ve sırada yeni Avrupa ülkeleri var. Türkiye’de eve siparişte pizza ve kebap savaşı yaşanırken, Yunanistan’da pizza öne çıkıyor” dedi.

 ‘Click Delivery’ online yemek siparişi konseptiyle Yunanistan’da bir ilki gerçekleştirerek 2010 yılında faaliyete geçmişti. Şirket, Atina, Selanik, Larissa ve Ioannina’da bulunan 650’den fazla iş ortağı restoran ile Yunanistan’da sektör lideri. Site, 40 bin kayıtlı kullanıcıya hizmet veriyor ve her gün 2 binin üzerinde kişiyi doyuruyor.

click_delivery_390_0110

Aydın, “Yunanistan pazarı için ‘Click Delivery’ ile imzaladığımız satın alma anlaşması hem yemeksepeti için, hem de tüm Türk internet firmaları için bir ilk özelliği taşıyor. Yurtdışında Orta Doğu pazarında önemli adımlar atıyoruz. Suudi Arabistan ve Dubai pazarlarımız çok hızlı büyüyor. Bu ülkelerde ortalama sipariş tutarı 22 dolar civarında. Yunanistan’da 10 Euro. Türkiye’de ise 22 lira. Rusya pazarından çabuk çıktık. Çünkü bu ülkede hava şartları çok ağır ve restoranlar eve sipariş sistemine hazır değildi.” şeklinde belirtti.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın