Günümüzde internet hemen hemen her evde, her köşe başında mevcut. Bu da tabi ki her türlü bilgiye kolay ve hızlı erişim sağlıyor. Bu kolaylığın da getirdiği bir bilgi akışının mevcut olması ve bu akışın yoğun olarak yaşanması beraberinde internet üzerinde çok fazla gereksiz bilgiye maruz kalmamıza sebep oluyor. Bazen bir yerde gördüğünüz haberin aynısını, başka bir sitede 5 dakika sonra görebiliyorsunuz. Bunun yarattığı büyük handikapı gören Yahoo, güzel ve başarılı bir adım atmış bu konuda.

Apple Store’dan indirebileceğiniz bir uygulama hazırlayan Yahoo yetkilileri, internet üzerindeki çoğu kişinin günlük rutinini oluşturan haber takibi sürecini tüketicinin hayatını kolaylaştıracak şekilde uygulamaya entegre etmeyi başarmış. Tüm dünya üzerinden toplanan haberlerin özetlerini kullanıcısı ile paylaşan uygulama sayesinde onlarca tekrarlı bilginin içinden sizin için gerekli olanları görebiliyorsunuz. Haberleri gündüz ve gece olarak iki zaman diliminde derleyen uygulama sayesinde internet kullanıcılarının aynı bilgilerle zaman kaybetmesinin önüne geçilebilecek gibi duruyor.

http://www.youtube.com/watch?v=_w4oh9t1gmU

Bu tip uygulamalara baktığımız zaman tüm markaların ve teknolojilerin artık tüketici odaklı olmaya başladığını söyleyebiliriz. Eskiden estetik kaygıdan ziyade fonksiyonellik ön plandayken artık bu tip uygulamalarla da örneklerini ortaya koyabildiğimiz yeni ürünler ve çalışmalar ortaya çıkıyor. Bunun en yakın örneklerinden biri de Tüketici Elektroniği Fuarı yazımda da bahsettiğim gibi giyilebilir teknolojilerle tüketicinin hayatını daha da kolaylaştırmak. Yeni dünya düzeninde ilerleyecek teknolojilerin yakın zamanda menşeinin tamamen tüketici olacağını ön görmek de zor değil.

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın