Y jenerasyonu şu anda büyük bir potansiyeline sahip. İster alım gücünde, ister işte, ister de sosyal olaylarda bu büyük gücü hissetmekteyiz. Peki pazarlamacılar olarak bu gücü markamıza dahil ederken es geçtiğimiz bazı noktalar oluyor mu?

NewsCred‘in hazırladığı inforgrafiğe göre, özellikle içerik hususunda Y jenerasyonunu kaçırdığımız noktalar oluyor. İşte 7 ana maddede, içerik yönetiminde Y jenerasyonunun gözden kaçan beklentileri:

1. Kültürlerini İhmal Etmek

Hedef kitlenizin içerisinde Y jenerasyonu bulunuyorsa, üzgünüz ki onları bir nokta değil bir birey olarak düşünmeniz gerekecek. Eskiden olan daha genel kalıplarla hazırlanan içerikler yerine, ancak kendi kültürlerini, yaş, cinsiyet gibi demografik özelliklerini dikkate alarak hazırlayacağınız içeriklerde başarı oranınızı artırabilirsiniz. Onların kalabalık içerisinde de olsa birer birey olduklarını unutmamanız, yararınıza olacaktır.

2. Yararsız Olduğunuzu Düşündürtmek

Y jenerasyonu günde 5000 üzerinde mesaja boğulmakta ve emin olun ki hangilerinin kendi yararlarına olacağını iyi seçebilmektedir. Yararsız olduğunuz düşündürtecek içeriklerden mutlaka kaçınmanız gerekli. Bunun yerine onların işlerine yarayacak içeriklerle hayatlarınız zenginleştirmeye odaklanmalısınız.

3. Kendini Fazla Ön Planda Tutmak

Y jenerasyonu sizin pazarlama oyun alanınızda bulunmayı değil, kendilerine katma değer sağlayacak ortamlarda bulunmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle, markanızı gözlerine sokacak bir içerik stratejisi yerine, daha çok viral tarzına yakın içerik stratejileri benimsemekte fayda var. Böylelikle katma değer sağladığınız hedef kitlenizi de kendinize daha kolaylıkla bağlayabilirsiniz.

4. Uzun İçeriklere Boğmak

2014 yılında içeriklerin okunma süresi bir hayli düştü. Bunu dikkate almak ve içi boş anlamsız uzun içerikler yerine daha doyurucu ve kaliteli içeriklere yönelmek, Y jenerasyonu tarafından benimsenmenizi beraberinde getirecektir.

5. Aptal Saptal İçerikler Sunmak

Zekice hazırlanmış içeriklere kimse hayır diyemez. İçeriklerinizi hazırlarken pozitif ve etkileyici olmalarına dikkat edin. Aksi taktirde Y jenerasyonunun bir kez diline kötü düşerseniz, çıkmak için uğraşınız daha büyük olacaktır.

6. Duyguları Arka Plana İtmek

Gülmeyi ve güldürmeyi seviyor musunuz? Güzel, Y jenerasyonu da bu konuda sizinle hem fikir. Ancak gülmek kısmına takılı kalmak yerine duyguları da es geçmemek gerekli. Duygularla birilerini yakalayabildiğinizde, bunun güvenin bir adımı olarak sayabilmeniz de işin cabası olacaktır.

7. Ünlüleri Tek Çare Sanmak

Y jenerasyonu üyeleri içeriklerin içinde kendilerini bulmak ister. Ünlüler tabi ki bu noktada büyük bir katalizör görevi üstlenecektir. Ancak sadece ünlü kullandım diye içerikte doğru bir strateji uygulamadığınızda, bu sizi kurtaracak bir adım olmayacaktır.

y jenerasyonu pz

Kaynak: MarketingProfs

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın