Youtholding kuruluşu olan Youth Research, üniversitelerdeki gençlerin kariyerlerine nasıl yön verdiklerini öğrenmek amacıyla “Kariyer Araştırması” anketi düzenledi. Devlet, vakıf ve özel olmak üzere 37 üniversitede, online olarak, yaklaşık 1600 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen ankette gençlerin ilk işlerinde paradan çok yükselebilecekleri işleritercih ettikleri ortaya çıktı.

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Youth Research Ortağı Aslı Caner, üniversite öğrencilerinin, dijital dünyanın tüm avantajlarını kullanarak kariyerlerini üniversiteye girdiklerinden itibaren planlamaya başladıklarına dikkat çekti. Özellikle sosyal ağların ulaşılmak istenen yönetici, iş adamı, hükümet sözcüsü, hatta bakan düzeyindeki kişilerle sınırsız bir iletişim kurulmasına olanak sağladığına dikkat çeken Caner, “Bu da gençlerin kendilerine olan özgüvenlerinin çok yüksek olduğunu gösteriyor. Artık Y kuşağı diye adlandırılan 18-25 yaş arasındaki gençlerin kariyerlerini belirlerken paradan daha öncelikli olarak şirketlerin kendilerine sağladıkları kariyerlerinde yükselecekleri bir iş modeli ve güvenilir şirketleri tercih ettiklerini görüyoruz” dedi.

Şirketlerin gençleri yakalayabilmesi için, gençlere sağlam bir gelecek planlaması hazırlaması gerektiğinin altını çizen Caner, şöyle devam etti: “Bunun dışında da tabi yine gençlerin dikkatini, gözde şirketler, uluslararası şirketler ve onların yurtdışında sağladıkları iş imkanları çekiyor. Bunun nedenlerini yorumlayacak olursak Y kuşağının teknoloji sayesinde tüm ülkeler hakkında fikir sahibi olmaları ve yurtdışında yaşamın onlara sağlayacağı imkanlar olarak değerlendirilebilir. Yine şirketlerin üniversitelerde düzenledikleri kariyer günlerine öğrencilerin birinci sınıftan itibaren çok ilgi gösterdiklerini araştırmanın sonuçlarında görüyoruz. Bu da demek oluyor ki tüm şirketlerin İK’ları, bu seminer ve etkinliklerin içeriğini iyi planlamaları ve ileride iş fırsatları için öğrencilerle yakın temas içinde bulunmaları gerekiyor.”

Bir Cevap Yazın