Y Jenerasyonu.

Milenyumlular.

Çocuklar, gençler.

İnternet gençliği.

Bunlar duymaya alıştığımız kavramlar haline geldi.

Kimler hakkında söyleniyor? Kabaca 1980-2005 arası doğan kitle için.

Daha da önemlisi, kimler bu terimleri buluyor ve söylüyor? Kendisi bu jenerasyonun parçası olmayan, X jenerasyonu üyeleri.

Yani bir jenerasyonun üyeleri, başka bir jenerasyonun üyeleri ile ilgili terminolojileri geliştiriyor, arkasından da onlar hakkında genellemeler yapmaya başlıyor. Bu işte baştan bir sıkıntı var gibi.

Nedir peki bu Y jenerasyonunu veya milenyumluları en çok tanımlamak için kullanılanlar?

Tembel, kendisini her şeyden önce düşünen, ben-merkezci, narsist, ulaşmak istedikleri için bedel ödemeyi kabul etmeyen, sabırsız, kurnaz. Bunlarla bitmiyor. Toplum değerlerine saygı duymadıklarını, aileye önem vermediklerini, yaşları 35’ine dayanmasına rağmen evlenip çoluk çocuğa karışmadıklarını, büyümediklerini, zamanlarını oyun oynayarak geçirdiklerini söyleyenler de var.

Y-Kuşağı

Üzerine bu tanımlamalar yapıştırılan bu jenerasyon insanlarının, bir kısmının kızgın olmasına hiç şaşırmamak gerek. Şayet bu tanımlamalar sadece psikologlar, toplum bilimciler ve şirket danışmanları onları tanımladığında kullanılmıyor. Bu tanımların sonuçları ile gündelik hayatlarının her alanında, aileleriyle olan diyaloglarda, iş yerinde yöneticileri ile olan anlaşmazlıklarında ve toplum hayatında karşılaştıkları diğer insanlarda karşılaşıyorlar.

Bu jenerasyon için söylenen olumlu şeyler de var. Örneğin daha yaratıcı, daha normları ve kuralları sorgulayan, daha özgür, daha dayanışmacı ve işbirlikçi olduklarına ilişkin önemli göstergeler var.

İş ortamınızı düşünün, 48 yaşındaki birinin 28 yaşındakine birine söz arasında “sen daha küçüksün” mesajı verdiği ile karşılaştınız mı? Veya sizin, kendinizden yaşça büyük insanlarla bir konu üzerine konuşurken, fikirlerinizle değil de yaşınızla değerlendirildiğiniz oldu mu? Ben itiraf etmeliyim, çokça benzer senaryolarda karşılaştım. Adam Grant, Originals adlı kitabı içerisinde statü ve güç ilişkisinden bahsederken şunu ifade ediyor. Sıradışı, provakatif veya kalıpları zorlayan bir fikri, kurum içinde statüsü (geleneksel yapılarda çoğunlukla yaşa bağlı) yüksek birisi söylediğinde takdirle karşılanırken, aynı fikri henüz normları sorgulamak için yeterince statü kazandığı düşünülmeyen biri (yeni başlayan veya 3-4 yıl tecrübeli bir Jen-Y)söylediğinde aşağılanma veya dışlanmayla karşılanıyor.

Şu fikri üstümüzden atamıyoruz. Bizden 25 koca yıl sonra doğmuş biri hayatla ilgili ne bilebilir ki!

O zaman insanların yaşına ve jenerasyonuna değil yarattıkları etkiye ve yaptıkları işlerine bakalım.

facebook

22 yaşındaki bir gencin fikirleri sizi ikna etmeye yetmeyebilir. Peki ya futbolla ilgili konuşuyorsanız ve karşınızdaki Neymar ise?

Messi. Yaş 28

Adele. Yaş 28

Mark Zuckerberg. Yaş 30

Instagram’ın kurucuları. Yaşları 28, 29.

Pinterest’in kurucusu. Yaş 31.

Dropbox’un kurucuları. Yaşları 29, 31.

AirBnB’nin. Yaş 31.

Tumblr. 28.

Snapchat. 23, 25.

Tinder – Techcrunch – Oculus Rift. Yaşları 23 – 27 arası.

Şu anda yetişkin dünyanın üçte birini Y Jenerasyonu denilen grup oluşturuyor ve inanın bu grup o kadar farklı ilgileri, tutkuları, düşünceleri ve değerleri olan insanlardan oluşuyor ki tek bir kategoride onları genellemek ve davranışlarını büyük kalıplara sokmaya çalışmanın kimseye faydası yok.

Bunun yerine, daha genel ve esnek bir perspektif ile “yeni jenerasyonların değişen değerleri” olarak bu konuya bakılmalı ve hem toplumsal ortamda hem de aile ve iş ortamında bu bakış açısı ile yaklaşılmalı.

Paylaş
Kendini bildi bileli meraklı birisidir. Hayatının merkezine iyi bir insan davranışı gözlemcisi olma hedefini almıştır. Türkçe ve İngilizce iki basılı kitabı vardır. Sosyoloji ve Psikoloji'ye bayılır. Kariyer ve iş yaşamı dinamiklerini çalışır. Tüm yazıları, çalışmaları ve bilgileri www.ozandagdeviren.com adresinde güncel olarak bulunabilir.

Bir Cevap Yazın