Y-Jenerasyonu Denilen Grup Neden Tek bir Kategoriye Sokulamaz? 0

Y Jenerasyonu.

Milenyumlular.

Çocuklar, gençler.

İnternet gençliği.

Bunlar duymaya alıştığımız kavramlar haline geldi.

Kimler hakkında söyleniyor? Kabaca 1980-2005 arası doğan kitle için.

Daha da önemlisi, kimler bu terimleri buluyor ve söylüyor? Kendisi bu jenerasyonun parçası olmayan, X jenerasyonu üyeleri.

Yani bir jenerasyonun üyeleri, başka bir jenerasyonun üyeleri ile ilgili terminolojileri geliştiriyor, arkasından da onlar hakkında genellemeler yapmaya başlıyor. Bu işte baştan bir sıkıntı var gibi.

Nedir peki bu Y jenerasyonunu veya milenyumluları en çok tanımlamak için kullanılanlar?

Tembel, kendisini her şeyden önce düşünen, ben-merkezci, narsist, ulaşmak istedikleri için bedel ödemeyi kabul etmeyen, sabırsız, kurnaz. Bunlarla bitmiyor. Toplum değerlerine saygı duymadıklarını, aileye önem vermediklerini, yaşları 35’ine dayanmasına rağmen evlenip çoluk çocuğa karışmadıklarını, büyümediklerini, zamanlarını oyun oynayarak geçirdiklerini söyleyenler de var.

Y-Kuşağı

Üzerine bu tanımlamalar yapıştırılan bu jenerasyon insanlarının, bir kısmının kızgın olmasına hiç şaşırmamak gerek. Şayet bu tanımlamalar sadece psikologlar, toplum bilimciler ve şirket danışmanları onları tanımladığında kullanılmıyor. Bu tanımların sonuçları ile gündelik hayatlarının her alanında, aileleriyle olan diyaloglarda, iş yerinde yöneticileri ile olan anlaşmazlıklarında ve toplum hayatında karşılaştıkları diğer insanlarda karşılaşıyorlar.

Bu jenerasyon için söylenen olumlu şeyler de var. Örneğin daha yaratıcı, daha normları ve kuralları sorgulayan, daha özgür, daha dayanışmacı ve işbirlikçi olduklarına ilişkin önemli göstergeler var.

İş ortamınızı düşünün, 48 yaşındaki birinin 28 yaşındakine birine söz arasında “sen daha küçüksün” mesajı verdiği ile karşılaştınız mı? Veya sizin, kendinizden yaşça büyük insanlarla bir konu üzerine konuşurken, fikirlerinizle değil de yaşınızla değerlendirildiğiniz oldu mu? Ben itiraf etmeliyim, çokça benzer senaryolarda karşılaştım. Adam Grant, Originals adlı kitabı içerisinde statü ve güç ilişkisinden bahsederken şunu ifade ediyor. Sıradışı, provakatif veya kalıpları zorlayan bir fikri, kurum içinde statüsü (geleneksel yapılarda çoğunlukla yaşa bağlı) yüksek birisi söylediğinde takdirle karşılanırken, aynı fikri henüz normları sorgulamak için yeterince statü kazandığı düşünülmeyen biri (yeni başlayan veya 3-4 yıl tecrübeli bir Jen-Y)söylediğinde aşağılanma veya dışlanmayla karşılanıyor.

Şu fikri üstümüzden atamıyoruz. Bizden 25 koca yıl sonra doğmuş biri hayatla ilgili ne bilebilir ki!

O zaman insanların yaşına ve jenerasyonuna değil yarattıkları etkiye ve yaptıkları işlerine bakalım.

facebook

22 yaşındaki bir gencin fikirleri sizi ikna etmeye yetmeyebilir. Peki ya futbolla ilgili konuşuyorsanız ve karşınızdaki Neymar ise?

Messi. Yaş 28

Adele. Yaş 28

Mark Zuckerberg. Yaş 30

Instagram’ın kurucuları. Yaşları 28, 29.

Pinterest’in kurucusu. Yaş 31.

Dropbox’un kurucuları. Yaşları 29, 31.

AirBnB’nin. Yaş 31.

Tumblr. 28.

Snapchat. 23, 25.

Tinder – Techcrunch – Oculus Rift. Yaşları 23 – 27 arası.

Şu anda yetişkin dünyanın üçte birini Y Jenerasyonu denilen grup oluşturuyor ve inanın bu grup o kadar farklı ilgileri, tutkuları, düşünceleri ve değerleri olan insanlardan oluşuyor ki tek bir kategoride onları genellemek ve davranışlarını büyük kalıplara sokmaya çalışmanın kimseye faydası yok.

Bunun yerine, daha genel ve esnek bir perspektif ile “yeni jenerasyonların değişen değerleri” olarak bu konuya bakılmalı ve hem toplumsal ortamda hem de aile ve iş ortamında bu bakış açısı ile yaklaşılmalı.

Kendini bildi bileli meraklı birisidir. Hayatının merkezine iyi bir insan davranışı gözlemcisi olma hedefini almıştır. Türkçe ve İngilizce iki basılı kitabı vardır. Sosyoloji ve Psikoloji'ye bayılır. Kariyer ve iş yaşamı dinamiklerini çalışır. Tüm yazıları, çalışmaları ve bilgileri www.ozandagdeviren.com adresinde güncel olarak bulunabilir.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link