Y-Jenerasyonu Denilen Grup Neden Tek bir Kategoriye Sokulamaz? 0

Y Jenerasyonu.

Milenyumlular.

Çocuklar, gençler.

İnternet gençliği.

Bunlar duymaya alıştığımız kavramlar haline geldi.

Kimler hakkında söyleniyor? Kabaca 1980-2005 arası doğan kitle için.

Daha da önemlisi, kimler bu terimleri buluyor ve söylüyor? Kendisi bu jenerasyonun parçası olmayan, X jenerasyonu üyeleri.

Yani bir jenerasyonun üyeleri, başka bir jenerasyonun üyeleri ile ilgili terminolojileri geliştiriyor, arkasından da onlar hakkında genellemeler yapmaya başlıyor. Bu işte baştan bir sıkıntı var gibi.

Nedir peki bu Y jenerasyonunu veya milenyumluları en çok tanımlamak için kullanılanlar?

Tembel, kendisini her şeyden önce düşünen, ben-merkezci, narsist, ulaşmak istedikleri için bedel ödemeyi kabul etmeyen, sabırsız, kurnaz. Bunlarla bitmiyor. Toplum değerlerine saygı duymadıklarını, aileye önem vermediklerini, yaşları 35’ine dayanmasına rağmen evlenip çoluk çocuğa karışmadıklarını, büyümediklerini, zamanlarını oyun oynayarak geçirdiklerini söyleyenler de var.

Y-Kuşağı

Üzerine bu tanımlamalar yapıştırılan bu jenerasyon insanlarının, bir kısmının kızgın olmasına hiç şaşırmamak gerek. Şayet bu tanımlamalar sadece psikologlar, toplum bilimciler ve şirket danışmanları onları tanımladığında kullanılmıyor. Bu tanımların sonuçları ile gündelik hayatlarının her alanında, aileleriyle olan diyaloglarda, iş yerinde yöneticileri ile olan anlaşmazlıklarında ve toplum hayatında karşılaştıkları diğer insanlarda karşılaşıyorlar.

Bu jenerasyon için söylenen olumlu şeyler de var. Örneğin daha yaratıcı, daha normları ve kuralları sorgulayan, daha özgür, daha dayanışmacı ve işbirlikçi olduklarına ilişkin önemli göstergeler var.

İş ortamınızı düşünün, 48 yaşındaki birinin 28 yaşındakine birine söz arasında “sen daha küçüksün” mesajı verdiği ile karşılaştınız mı? Veya sizin, kendinizden yaşça büyük insanlarla bir konu üzerine konuşurken, fikirlerinizle değil de yaşınızla değerlendirildiğiniz oldu mu? Ben itiraf etmeliyim, çokça benzer senaryolarda karşılaştım. Adam Grant, Originals adlı kitabı içerisinde statü ve güç ilişkisinden bahsederken şunu ifade ediyor. Sıradışı, provakatif veya kalıpları zorlayan bir fikri, kurum içinde statüsü (geleneksel yapılarda çoğunlukla yaşa bağlı) yüksek birisi söylediğinde takdirle karşılanırken, aynı fikri henüz normları sorgulamak için yeterince statü kazandığı düşünülmeyen biri (yeni başlayan veya 3-4 yıl tecrübeli bir Jen-Y)söylediğinde aşağılanma veya dışlanmayla karşılanıyor.

Şu fikri üstümüzden atamıyoruz. Bizden 25 koca yıl sonra doğmuş biri hayatla ilgili ne bilebilir ki!

O zaman insanların yaşına ve jenerasyonuna değil yarattıkları etkiye ve yaptıkları işlerine bakalım.

facebook

22 yaşındaki bir gencin fikirleri sizi ikna etmeye yetmeyebilir. Peki ya futbolla ilgili konuşuyorsanız ve karşınızdaki Neymar ise?

Messi. Yaş 28

Adele. Yaş 28

Mark Zuckerberg. Yaş 30

Instagram’ın kurucuları. Yaşları 28, 29.

Pinterest’in kurucusu. Yaş 31.

Dropbox’un kurucuları. Yaşları 29, 31.

AirBnB’nin. Yaş 31.

Tumblr. 28.

Snapchat. 23, 25.

Tinder – Techcrunch – Oculus Rift. Yaşları 23 – 27 arası.

Şu anda yetişkin dünyanın üçte birini Y Jenerasyonu denilen grup oluşturuyor ve inanın bu grup o kadar farklı ilgileri, tutkuları, düşünceleri ve değerleri olan insanlardan oluşuyor ki tek bir kategoride onları genellemek ve davranışlarını büyük kalıplara sokmaya çalışmanın kimseye faydası yok.

Bunun yerine, daha genel ve esnek bir perspektif ile “yeni jenerasyonların değişen değerleri” olarak bu konuya bakılmalı ve hem toplumsal ortamda hem de aile ve iş ortamında bu bakış açısı ile yaklaşılmalı.

Kendini bildi bileli meraklı birisidir. Hayatının merkezine iyi bir insan davranışı gözlemcisi olma hedefini almıştır. Türkçe ve İngilizce iki basılı kitabı vardır. Sosyoloji ve Psikoloji'ye bayılır. Kariyer ve iş yaşamı dinamiklerini çalışır. Tüm yazıları, çalışmaları ve bilgileri www.ozandagdeviren.com adresinde güncel olarak bulunabilir.

Bir Cevap Yazın

Düzenli İlaç Takibi İçin Dijital Hap Devri Başlıyor 0

Yakın bir zamanda üzerinde günlerin yazılı olduğu bir haftalık hap kutularına ihtiyacımız kalmayacak.

Hastaların ilaçlarını düzenli almıyor olmaları her sene sağlık sektöründe 100 milyar dolarlık bir kayba neden oluyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilaçların alınıp alınmadığını kontrol etmek ve bu kaybı önlemek amacıyla bir dijital hap geliştirdi.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofreni ve bipolar bozukluk gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildi.

Abilify MyCite’ın içerisinde silikon, bakır ve magnezyum bulunuyor. Hap mide asidine karıştığında takibi mümkün hale geliyor. Dijital hap vücuda dışarıdan takılabilen bir elektronik bant ile takip edilebilecek şekilde tasarlandı. Akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilen sensörler sayesinde hastaların ilaç takibini yakınları ve doktorları gerçekleştirebilecek.

Dijital tedaviyi kabul eden hastalar doktorları ve aile yakınlarından oluşan dört kişiye izin verilen ilaçların alındığı tarih ve saati gösteren elektronik verilere ulaşabilmeleri için izin belgesi imzalıyorlar.

Harward Tıp Fakültesi’nde eğitim veren Ameet Sarpatwari, dijital hapın özellikle haplarını düzenli kullanmak isteyen ama unutan hastalar göz önünde bulundurularak, halk sağlığını iyileştirme potansiyeli olduğunu söyledi. Yanlış kullanılması halinde güven yerine daha fazla güvensizlik uyandırabileceğini de ekledi.

Diğer şirketler bir hastanın dile hap yerleştirip yerleştirmediğini doğrulayabilecek dijital sistemler geliştirmeye devam ediyorlar.

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link