Walmart CEO’su Duke Görevi McMillon’a Devrediyor

Dünyanın en büyük perakendecisi Walmart mağazalarının CEO’su ve Başkanı Mike Duke 2014 itibariyle görevini şirketin önemli isimlerinden Doug McMillon’a bırakacağını açıkladı. 63 yaşındaki Duke Yönetim Kurulundaki Başkanlık görevine ise devam edecek. 47 yaşındaki yeni CEO McMillon ise 1 Şubat 2014 itibariyle koltuğu devralacak, daha önce Walmart International’da CEO görevini yürüten McMillon aynı zamanda bu atama ile yönetim kuruluna da üye olacak.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

Walmart CEO’su Mike Duke

[/colored_box]

Tatil alışveriş sezonunun başlamasından hemen önce duyurulan bu atama tam da perakendecilerin büyük oranlarda sipariş verdikleri bir döneme getirilerek daha önce rüşvet skandalı ile dikkatleri üzerine çeken Walmart’ın güven tazelemeye yönelik bir adımı olarak algılandı. Pazartesi akşamı 62 cent yükselen hisseler günü $80.43 dolardan kapatırken, borsada McMillon’un yeni CEO olması nedeniyle oluşan memnuniyet ise oldukça yüksek.  Wall Street tarafından yetenekli ve hoş bir lider olarak tanımlanan yeni CEO şirketin önemli miktardaki hissesini elinde tutan Walton ailesinin de favorisiydi.
[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

Yeni CEO Doug McMillon
Yeni CEO Doug McMillon

[/colored_box]

CEO değişikliğinin yanı sıra uluslararası organizasyonunda pek çok üst düzey yöneticide değişikliğe giden şirket, özellikle zayıf ekonomilerde yer alan mağazalarındaki trafiği ve mağaza içi satış oranlarını artırmada yaşadığı problemlerin üstesinden gelmeye çalışıyor. Aynı zamanda yerel marketlere karşı bazı bölgelerde güç kaybeden Walmart kan değişimi ile buralarda da toparlanmayı hedefliyor.

Yeni CEO McMillon 2012’de şirketin Meksika operasyonunda ortaya çıkan rüşvet iddiaları ve açılan soruşturma ile de ilgilenmesi gerekecek. Nitekim geçen 1 yıllık sürede dava şirket aleyhine yönelik bir hal almış durumda ve bu konunun acil olarak çözülmesi Walmart’ın yararına olacak.

İlk olarak dönemin Meksika bölgesinde çalışan Cicero Zapata, ülkede yeni Wal-Mart mağazaları açılması için izin alabilmek amacıyla yerel yetkililere rüşvet dağıtılmasına yardımcı olduğunu anlattı. Cicero Zapata, 2005 yılında şirketin üst düzey avukatlarından birini bu uygulama konusunda uyardı. Bunun üzerine bir iç soruşturma başlatıldığı ve rüşvet ödemesi olduğundan kuşkulanılan 24 milyon doları aşkın bir miktarın kullanıldığının belirlendiği kaydedildi. Geçen sürede ise pek çok yazışma ve mail ile bu iddialar doğrulandı. Bu konunun en hafif zararla atlatılması Walmart için oldukça önemli ve burada da McMillon’a çok iş düşecek gibi.

250 milyar dolara yaklaşan büyüklüğü ile dünyanın en büyük perakendecisi konumundaki şirket yeni ve genç CEO’su ile özellikle büyüyen pazarlarda ve tabii Çin’de yeni arayışlara girecektir. Gelecek dönemde Walmart’ın bu pazarlarda yapacağı hamleler yerel marketleri yakından ilgilendiriyor. Pek çok kez Türkiye’ye geleceği söylense de gelişi hep başka bahara kalan Walmart belki yeni CEO’nun hedeflerinden biri olabilir. Kim bilir..

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Neyin Nesi: Personel Yönetimi Yazılımı Kolay İK

Büyüklü küçüklü birçok şirket çalışanlarına dair bilgileri Excel dosyasında tutuyorlar. Oldukça yorucu ve bir o kadarda zaman alan bu Excel işlemleri bazen kayboluyor, bazen karışıyor bazen de bilgisayara virüs girdiği için silinebiliyorlar. Bu dertten muzdarip tüm şirketler ve çalışanlar için çalışan bilgilerini bulut teknolojisiyle depolayabileceğiniz ve işlemleri bir kaç tık ile halledebileceğiniz Kolay İK  bizlere zaman tasarrufu sağlarken bir yandan da işi zevkli hale getiriyor.

Tek bir cümleyle özetleyecek olursak nedir Kolay İK?

Bulut tabanlı, insan kaynakları personel yönetim yazılımıdır.

Nasıl kullanılır?

Bilinen İK yazılımlarına nazaran Kolay İK’nın kullanımı kolay bir arayüzü var. E-posta veya Facebook kullanan herkes rahat bir şekilde Kolay İK’yı kullanabilir.

Kolay İK‘yı deneyebilmeniz için 15 günlük ücretsiz bir  deneme hesabı oluşturabiliyorsunuz. Deneme süresi boyunca tüm özellikler size açık oluyor ve bu özellikleri dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Başlıca kullanabileceğiniz özellikleri ise ; İzin Yönetimi, Özlük Yönetimi, Eğitim Yönetimi, Harcama Takibi, Fazla Mesai Yönetimi, Zimmet Takibi, Bordrolama, Performans Değerlendirme, Yemek Kartları, Puantaj, Şirket Takvimi, BES Otomatik Katılım, Raporlama ve aklınıza gelebilecek bütün İK işlemlerini yönetebileceğiniz kullanıcı dostu bir platform.

Kolay İK’nın avantajları nelerdir?

Kolay İK’nın en büyük avantajı insan kaynakları ekiplerini Excel ile boğuşmaktan kurtarıyor. Malumunuz pek çok şirket, çalışanlarına dair pek çok bilgiyi Excel dosyalarında tutuyor. Yeri geliyor o dosyalar kayboluyor, yeri geliyor siliniyor… Kolay İK bulut tabanlı bir yazılım olduğundan veri kaybı yaşamak mümkün değil. Bulut tabanlı bir yazılım olması, tüm bilgilerinize istediğiniz her yerden her şekilde ulaşabilmenizi sağlıyor, böylece belli bilgisayarlara kurulmuş programlara bağlı kalmıyorsunuz. Kurulum olmadığı için server, güncelleme ve bakım maliyetleriniz ortadan kalkıyor. Maliyeti düşük olduğu için, fiyatların da diğer İK yazılımlarına göre çok daha ucuz olması anlamına geliyor, bu da sadece büyük şirketler için değil her ölçekten şirket için ulaşılabilir bir çözüm haline geliyor.

Şirketinizin büyüklüğüne göre, daha doğrusu çalışan sayınıza göre aylık veya yıllık ücretlendirme seçenekleri bulunuyor. Size uyan paketi seçerek, çok uygun bir fiyata şirketinizi büyük dertlerden kurtarabilirsiniz. Fiyatları incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bir de en önemli kısımlardan biri, entegrasyonlar! Kolay İK’nın, şirketlerin işini kolaylaştırmak adına birçok entegrasyonu bulunuyor. Bunlardan bazıları; Multinet Entegrasyonu, Otomatik BES Katılımı Entegrasyonu, Akbank Maaş Ödeme, Anadolu Hayat Emeklilik, NN Hayat Emeklilik.

Bu entegrasyonlardan en dikkat çekeni de Multinet Up entegrasyonu. Multinet entegrasyonu ile Kolay İK kullanıcıları, platform üzerinde aktif olarak kullandıkları yemek kartlarını görüntüleyebiliyor, bakiyelerini kontrol edebiliyor ve kart yükleme işlemini yapabiliyorlar.

Tüm bu kolaylıklara rağmen hiçbirimizin Excel kullanmayı tercih edeceğini sanmıyoruz.O zaman hadi Kolay İK‘yı bir deneyelim!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link