Dünyanın en büyük perakendecisi Walmart mağazalarının CEO’su ve Başkanı Mike Duke 2014 itibariyle görevini şirketin önemli isimlerinden Doug McMillon’a bırakacağını açıkladı. 63 yaşındaki Duke Yönetim Kurulundaki Başkanlık görevine ise devam edecek. 47 yaşındaki yeni CEO McMillon ise 1 Şubat 2014 itibariyle koltuğu devralacak, daha önce Walmart International’da CEO görevini yürüten McMillon aynı zamanda bu atama ile yönetim kuruluna da üye olacak.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

Walmart CEO’su Mike Duke

[/colored_box]

Tatil alışveriş sezonunun başlamasından hemen önce duyurulan bu atama tam da perakendecilerin büyük oranlarda sipariş verdikleri bir döneme getirilerek daha önce rüşvet skandalı ile dikkatleri üzerine çeken Walmart’ın güven tazelemeye yönelik bir adımı olarak algılandı. Pazartesi akşamı 62 cent yükselen hisseler günü $80.43 dolardan kapatırken, borsada McMillon’un yeni CEO olması nedeniyle oluşan memnuniyet ise oldukça yüksek.  Wall Street tarafından yetenekli ve hoş bir lider olarak tanımlanan yeni CEO şirketin önemli miktardaki hissesini elinde tutan Walton ailesinin de favorisiydi.
[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

Yeni CEO Doug McMillon
Yeni CEO Doug McMillon

[/colored_box]

CEO değişikliğinin yanı sıra uluslararası organizasyonunda pek çok üst düzey yöneticide değişikliğe giden şirket, özellikle zayıf ekonomilerde yer alan mağazalarındaki trafiği ve mağaza içi satış oranlarını artırmada yaşadığı problemlerin üstesinden gelmeye çalışıyor. Aynı zamanda yerel marketlere karşı bazı bölgelerde güç kaybeden Walmart kan değişimi ile buralarda da toparlanmayı hedefliyor.

Yeni CEO McMillon 2012’de şirketin Meksika operasyonunda ortaya çıkan rüşvet iddiaları ve açılan soruşturma ile de ilgilenmesi gerekecek. Nitekim geçen 1 yıllık sürede dava şirket aleyhine yönelik bir hal almış durumda ve bu konunun acil olarak çözülmesi Walmart’ın yararına olacak.

İlk olarak dönemin Meksika bölgesinde çalışan Cicero Zapata, ülkede yeni Wal-Mart mağazaları açılması için izin alabilmek amacıyla yerel yetkililere rüşvet dağıtılmasına yardımcı olduğunu anlattı. Cicero Zapata, 2005 yılında şirketin üst düzey avukatlarından birini bu uygulama konusunda uyardı. Bunun üzerine bir iç soruşturma başlatıldığı ve rüşvet ödemesi olduğundan kuşkulanılan 24 milyon doları aşkın bir miktarın kullanıldığının belirlendiği kaydedildi. Geçen sürede ise pek çok yazışma ve mail ile bu iddialar doğrulandı. Bu konunun en hafif zararla atlatılması Walmart için oldukça önemli ve burada da McMillon’a çok iş düşecek gibi.

250 milyar dolara yaklaşan büyüklüğü ile dünyanın en büyük perakendecisi konumundaki şirket yeni ve genç CEO’su ile özellikle büyüyen pazarlarda ve tabii Çin’de yeni arayışlara girecektir. Gelecek dönemde Walmart’ın bu pazarlarda yapacağı hamleler yerel marketleri yakından ilgilendiriyor. Pek çok kez Türkiye’ye geleceği söylense de gelişi hep başka bahara kalan Walmart belki yeni CEO’nun hedeflerinden biri olabilir. Kim bilir..

Bir Cevap Yazın