Walmart CEO’su Duke Görevi McMillon’a Devrediyor 0

Dünyanın en büyük perakendecisi Walmart mağazalarının CEO’su ve Başkanı Mike Duke 2014 itibariyle görevini şirketin önemli isimlerinden Doug McMillon’a bırakacağını açıkladı. 63 yaşındaki Duke Yönetim Kurulundaki Başkanlık görevine ise devam edecek. 47 yaşındaki yeni CEO McMillon ise 1 Şubat 2014 itibariyle koltuğu devralacak, daha önce Walmart International’da CEO görevini yürüten McMillon aynı zamanda bu atama ile yönetim kuruluna da üye olacak.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

Walmart CEO’su Mike Duke

[/colored_box]

Tatil alışveriş sezonunun başlamasından hemen önce duyurulan bu atama tam da perakendecilerin büyük oranlarda sipariş verdikleri bir döneme getirilerek daha önce rüşvet skandalı ile dikkatleri üzerine çeken Walmart’ın güven tazelemeye yönelik bir adımı olarak algılandı. Pazartesi akşamı 62 cent yükselen hisseler günü $80.43 dolardan kapatırken, borsada McMillon’un yeni CEO olması nedeniyle oluşan memnuniyet ise oldukça yüksek.  Wall Street tarafından yetenekli ve hoş bir lider olarak tanımlanan yeni CEO şirketin önemli miktardaki hissesini elinde tutan Walton ailesinin de favorisiydi.
[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

Yeni CEO Doug McMillon
Yeni CEO Doug McMillon

[/colored_box]

CEO değişikliğinin yanı sıra uluslararası organizasyonunda pek çok üst düzey yöneticide değişikliğe giden şirket, özellikle zayıf ekonomilerde yer alan mağazalarındaki trafiği ve mağaza içi satış oranlarını artırmada yaşadığı problemlerin üstesinden gelmeye çalışıyor. Aynı zamanda yerel marketlere karşı bazı bölgelerde güç kaybeden Walmart kan değişimi ile buralarda da toparlanmayı hedefliyor.

Yeni CEO McMillon 2012’de şirketin Meksika operasyonunda ortaya çıkan rüşvet iddiaları ve açılan soruşturma ile de ilgilenmesi gerekecek. Nitekim geçen 1 yıllık sürede dava şirket aleyhine yönelik bir hal almış durumda ve bu konunun acil olarak çözülmesi Walmart’ın yararına olacak.

İlk olarak dönemin Meksika bölgesinde çalışan Cicero Zapata, ülkede yeni Wal-Mart mağazaları açılması için izin alabilmek amacıyla yerel yetkililere rüşvet dağıtılmasına yardımcı olduğunu anlattı. Cicero Zapata, 2005 yılında şirketin üst düzey avukatlarından birini bu uygulama konusunda uyardı. Bunun üzerine bir iç soruşturma başlatıldığı ve rüşvet ödemesi olduğundan kuşkulanılan 24 milyon doları aşkın bir miktarın kullanıldığının belirlendiği kaydedildi. Geçen sürede ise pek çok yazışma ve mail ile bu iddialar doğrulandı. Bu konunun en hafif zararla atlatılması Walmart için oldukça önemli ve burada da McMillon’a çok iş düşecek gibi.

250 milyar dolara yaklaşan büyüklüğü ile dünyanın en büyük perakendecisi konumundaki şirket yeni ve genç CEO’su ile özellikle büyüyen pazarlarda ve tabii Çin’de yeni arayışlara girecektir. Gelecek dönemde Walmart’ın bu pazarlarda yapacağı hamleler yerel marketleri yakından ilgilendiriyor. Pek çok kez Türkiye’ye geleceği söylense de gelişi hep başka bahara kalan Walmart belki yeni CEO’nun hedeflerinden biri olabilir. Kim bilir..

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link