Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden biri olan Volkswagen, otomobillerinin yanında farklı ve “kokusuyla çekici” ürünlere de imza atıyor. Her ne kadar çok fazla bilinmese de, 1970’lerden bu yana VW’nin özel sosis ve ketçapı, başta damak zevkine önem veren çalışanlarını “doyurma” işlevinin yanında, artık ülke çapında hatta farklı ülkelerde bile büyük ilgi görüyor. Almanya’daki Wolfsburg fabrikasının mutfağında çalışanların karınlarını doyurmak için yapılan ve 1970’lerin başında VW fabrikasında çalışan kasaplar tarafından özel baharatlar, otlarla harmanlanan sosisler, öyle beğenilmiş ki, artık fabrikada bunun için de bir üretim tesisi açılmış.

VW-Currywurst-fotoshowImage-b8d0e02a-58817

2012 yılında 5.74 milyon otomobile karşılık 6.4 milyon sosis üreten Volkswagen, bunları fabrika kantinlerinin yanında, tesisin içinde yer alan eğlence yeri Autostadt’ın restoranlarında, yine burada bulunan otelde ve VW Arena stadyumunda karnı acıkanlara yaklaşık 1.5 euro’ya servis ediyor. Fabrika dışında Aşağı Saksonya ve Berlin’deki Edeka marketlerinde de satılıyor. Sosislerin vejetaryenler için olan versiyonu da var.

İşi daha da ileri götürmeye kararlı olan Volkswagen, sosislerin Avrupa Birliği’nin ihracat izni için koyduğu koşulları karşılamak amacıyla kasap bölümünü modernleştirdi. Böylelikle VW sosisleri, İspanya, Belçika, İngiltere ve diğer ülkelerdeki VW fabrikalarına da gönderilebilecek.

-otomobil-degil-sosis-pesinde--3749181

Brezilya, Çin, Hindistan gibi ülkelerden de talep olduğu belirtilirken, içeriğin yazılması sorunu nedeniyle şirket buna sıcak bakmıyor. Çünkü VW sosislerine ayrıcalık kazandıran gizli içeriği açıklamak istemiyor. Sosislerin özel mağazalarda satılması konusundaysa “VW’nin bir yiyecek ürünüyle özdeşleştirilmesi, marka imajı açısından uygun olmaz” diyerek çekimser davranıyor.

Volkswagen, üzerinde “Volkswagen orijinal yedek parça” yazan sosislerin yanında kendi adını taşıyan milyonlarca şişe ketçap da ürettiriyor.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın