Volkswagen Sosis ve Ketçap Üretiyor

Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden biri olan Volkswagen, otomobillerinin yanında farklı ve “kokusuyla çekici” ürünlere de imza atıyor. Her ne kadar çok fazla bilinmese de, 1970’lerden bu yana VW’nin özel sosis ve ketçapı, başta damak zevkine önem veren çalışanlarını “doyurma” işlevinin yanında, artık ülke çapında hatta farklı ülkelerde bile büyük ilgi görüyor. Almanya’daki Wolfsburg fabrikasının mutfağında çalışanların karınlarını doyurmak için yapılan ve 1970’lerin başında VW fabrikasında çalışan kasaplar tarafından özel baharatlar, otlarla harmanlanan sosisler, öyle beğenilmiş ki, artık fabrikada bunun için de bir üretim tesisi açılmış.

VW-Currywurst-fotoshowImage-b8d0e02a-58817

2012 yılında 5.74 milyon otomobile karşılık 6.4 milyon sosis üreten Volkswagen, bunları fabrika kantinlerinin yanında, tesisin içinde yer alan eğlence yeri Autostadt’ın restoranlarında, yine burada bulunan otelde ve VW Arena stadyumunda karnı acıkanlara yaklaşık 1.5 euro’ya servis ediyor. Fabrika dışında Aşağı Saksonya ve Berlin’deki Edeka marketlerinde de satılıyor. Sosislerin vejetaryenler için olan versiyonu da var.

İşi daha da ileri götürmeye kararlı olan Volkswagen, sosislerin Avrupa Birliği’nin ihracat izni için koyduğu koşulları karşılamak amacıyla kasap bölümünü modernleştirdi. Böylelikle VW sosisleri, İspanya, Belçika, İngiltere ve diğer ülkelerdeki VW fabrikalarına da gönderilebilecek.

-otomobil-degil-sosis-pesinde--3749181

Brezilya, Çin, Hindistan gibi ülkelerden de talep olduğu belirtilirken, içeriğin yazılması sorunu nedeniyle şirket buna sıcak bakmıyor. Çünkü VW sosislerine ayrıcalık kazandıran gizli içeriği açıklamak istemiyor. Sosislerin özel mağazalarda satılması konusundaysa “VW’nin bir yiyecek ürünüyle özdeşleştirilmesi, marka imajı açısından uygun olmaz” diyerek çekimser davranıyor.

Volkswagen, üzerinde “Volkswagen orijinal yedek parça” yazan sosislerin yanında kendi adını taşıyan milyonlarca şişe ketçap da ürettiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link