Geçtiğimiz günlerde Fransız Total, 1990’lardaki en büyük yatırımcısıyken 2006’da çıktığı dünyanın en büyük doğalgaz sahası olan Güney Pars’a geri dönerken Alman otomotiv üreticisi Volkswagen de 17 yıl aradan sonra İran piyasasına döneceğini açıkladı.

Volkswagen’dan yapılan açıklamada, ağustos ayından itibaren İranlı partner Mammut Khodro ile Volkswagen’in Tiguan ve Passat modellerinin ülkeye ithal edileceği kaydedildi. VW araçlarının sekiz satıcı tarafından Tahran ve çevresinde satılacağı belirtildi. Mamut Khodro hali hazırda yurtdışıdan Volkswagen’a ait Scania tırlarını İran’a satıyor.

İran’daki eski bir volkswagen aracının önünde fotoğraf çektiren bir kadın

İran’a yönelik yaptırımlar nedeniyle birçok otomobil üreticisi uzun yıllardır ülkeye satış yapmıyor. Araç parkı oldukça yaşlı olan İran’da 1000 kişiye 100 otomobil ile penetrasyon oldukça düşük. AB’de bu oran 1000’e 600.

Son olarak Volkswagen’in 2000 yılında İran’dan çekildiğini ve İran’da Volkswagen’in yanı sıra Renault ve Peugeot-Citroen de bulunduğunu hatırlatalım. Bu arada Daimler’in de geçen yıl İran’a dönme kararı aldığını belirtmemiz gerekiyor.

Tüm bu girişlerle birlikte İran otomotiv pazarının alevleneceği aşikar. Bakalım önümüzdeki dönemlerde bu önemli pazarda nasıl değişimler olacak? Zira Volkswagen tarafı, İran hükümetinin orta-uzun vadede yılda üç milyon yeni aracın ülkeye ithal edilmesi beklentisi içinde olduğuna işaret ediyor.

Bir Cevap Yazın