Vitaminlerinizi Aldıkça Puan Kazandığınız Sağlık Hizmeti

Oyunlaştırma her geçen gün daha popüler hale geliyor ve markalar tarafından daha fazla kullanılıyor. PSFK’nın yaptığı habere göre günlük aktiviteleri bir oyuna dönüştürme trendine yeni dahil olan markalardan birisi de Care/of oldu. Care/of, vitamin tüketimini eğlenceli bir deneyime dönüştürmeye odaklanan bir servis. Bunu da bütün bu süreci ödül kazanılabilecek bir meydan okumaya dönüştürerek yapıyor.

Care/of’un mobil uygulaması aracılığıyla kullanıcılar, vitaminleri almak için hatırlatıcılar ayarlayabiliyor ve vitaminlerin sağlıkları üzerindeki etkilerini takip edebiliyorlar. Kullanıcılar vitaminleri almayı unutmayarak iyi bir seri yaparlarsa, ücretsiz vitamin ve diğer avantajlar için puan kazanıyorlar. Bununla birlikte servis, tüketicinin ihtiyaçlarına bağlı olarak belirli takviyeler (supplement) önererek deneyimi kişiselleştirme kullanıcının gereksinimlerine göre bireysel aylık paketler satma üzerine de odaklanıyor.

Kullanıcılar Care/of’un internet sitesinde yer alan ve vitaminler ve takviyelerin yer aldığı kullanıcıya özel bir paket sunmaya odaklanan anketi doldurarak kendi ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre bir paket teklifi alabiliyorlar. Care/of’un hizmetini merak edenler buraya tıklayarak markanın internet sitesine ulaşabilir ve daha fazla bilgi edinebilirler.

Bu arada 30 Kasım tarihinde İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Marketing Meetup Intelligence‘taki konuşmacılardan biri de Yaratıcı Direktör Olcayto Cengiz idi. Etkinlik sırasında Olcayto Cengiz ile bir de röportaj gerçekleştirmeyi ihmal etmedik. Bu röportaja buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link