Türk Telekom’un Virale Bakışı!

Geçen cumartesi Ozan TATAR ile yaptığımız viral video içerikli sohbetimizin yankısı sürerken gözüme Türk Telekom’un trafik ışığında yaptığı nikahın videosu takıldı. Video 2011 yılına ait… Araştırdığımda videonun tek bir video olmadığını ve ‘Türk Telekom: Hayatın ortasında‘ sloganı ile çerçevelenen bir viral zincir olduğunu farkettim. Her ne kadar videoların çoğunun viral çalışmalara karşı yapılan bir ayıp olduğunu düşünsem de bu zamana kadar bu zinciri farkedemememin de kendi ayıbım olduğunu belirtmem gerekiyor.

Yazının merkezine koymayı düşündüğüm ve sıkı bir eleştiriye hazırlandığım ‘Nikah’ temalı viralin, ulaştığım diğer videolara göre son derece profesyonel ve masum kalması sonucunda odağı diğer videolara kaydırmaya karar verdim. Öncelikle üzerinde çok fazla yorum yapmayacağım ‘Nikah’ temalı virali izleyelim;

httpv://www.youtube.com/watch?v=CbSlWR0cFRs

Videonun Youtube’a upload edilirken altına yazılan ‘ TT’nin yeni viral videosu, bu kez genel mudurluk binasi onunde :) ‘ cümlesi zaten Türk Telekom’un ‘ Aman abi herkes viral peşinde, biz de yapalım. Elimiz değmişken de bir iki tane değil 8-10 yerde yapalım. ‘  mantığının halk gözündeki algısı… Video çekildiği esnada yapılan etkileşimin(!) de tek taraflı olduğunu da hatırlatmaya gerek yok herhalde.

‘Türk Telekom Sihirli Kutu Kazandırıyor’ isimli video ise tam 140 (Yüzkırk) kişiye ulaşmış Youtube’da! Nedeni ‘Eviniz için hangi beyaz eşyayı istersiniz?‘ sorusuna verilen ‘Motorola Xoom‘ cevabı olabilir mi? Hangi marka ürettiği bir tabletinin ‘Beyaz eşya’ olarak konumlandırılmasına izin verir? Bu da ayrıca sorulması gereken sorulardan…

httpv://www.youtube.com/watch?v=KTe7mxkcocE

Yaratıcılığın sınırlarının zorlandığı bir gerilla çalışması;

httpv://www.youtube.com/watch?v=4dwQtA-8jwY

Aşağıdaki video Youtube’da 658 kişiye ulaşmış.. ‘Türk Telekom Boyner Mağazası’nda Defilede‘ Başlığı ile sunulan videodaki yapaylık ve samimiyetsizlik göze hemen çarpıyor. ‘Kendisi çalıp kendisi oynuyor’ sözü, videonun özeti niteliğinde. Elbise kabininden aynı andan çıkmaları, çıktıktan sonra podyumda yürümeleri, gerçekten gizli çekim imajı verebilmek adına ilk 35 uğraşılmasının ardından,  35-40 arası normal çekimle devam etmeleri son derece ilginç;

httpv://www.youtube.com/watch?v=zT39P8MRDUI

Viralliğin en önemli unsurunun samimiyet olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda insanlar o videodan bir fayda elde etmiyorsa (Bu fayda bir gülümseme de olabilir, bilgi alımı da olabilir.) paylaşılma oranı da düşüyor. Hele ki ücretli oyuncularla gerilla çalışması yapıp bunu izleyiciye yutturmak, paylaşılmamanın da ötesinde markanın tüketicinin gözündeki değer kaybını da fişekleyebilir. Umarız Türkiye’nin en köklü markalarından olan Türk Telekom, yeni çalışmalarında bu tür konulara biraz daha kafa yorar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Türk Telekom’un Duygusal Reklamını Şirketin CEO’su Paul Doany Seslendirdi

Türk Telekom, Şırnak İl Müdürlüğü çalışanı Yılmaz Çabuk’un başından geçen gerçek bir hikayeyi kısa bir video ile canlandırdı. İletişim, teknoloji ve insan duyarlılığı birleşince bir annenin askerdeki oğlundan haber alabilmesi için gereken büyük gücün ortaya çıkmasını anlatan video, sosyal medyada da büyük ilgi gördü.

Türk Telekom, 2012 yılında Şırnak İl Müdürlüğü’nde çalışan Yılmaz Çabuk’un başından geçen gerçek hikayeden esinlenerek bir video hazırladı. Videoda, Beytüşşebap’ta yaşanan heyelan sebebiyle tüm hatların koptuğu, asker annesinin oğlunun sesini günlerdir duyamadığı aktarılıyor. Son çare olarak Türk Telekom’u arayan annenin telefonuna cevap veren Türk Telekom çalışanı Yılmaz Çabuk, oğlundan haber alamayan endişeli anneyi rahatlatmak üzere çaba gösteriyor. Bölgede heyelan meydana geldiğini ve ekiplerin durmaksızın kopan kabloları bağlamak için çalıştığını anneye aktaran Yılmaz Çabuk, daha sonra askerin görev yaptığı birliğe giderek, anneyi uydu telefonu üzerinden askerdeki oğluyla görüştürüyor.

Türk Telekom CEO’su Paul Doany, tüm Türk Telekom çalışanlarının ‘Türkiye’ye Değer’ bilinciyle ülkenin dört bir yanına iletişim altyapısını taşımak ve hiç kopmayan bağları sağlamlaştırmak için gayret ettiklerini belirterek, “Türk Telekom olarak öncelikli misyonumuzu “insana dokunan ve insana fayda sağlayan teknolojiler” olarak görüyorum. Şırnak’taki çalışanımız ve yaşadığı olay da bunun en büyük göstergelerinden biri. Türkiye’nin 81 ilindeki 33 binden fazla çalışanımız, aynı zamanda ülkenin en ücra köşesine kadar uzanan iyilik elçilerimiz durumunda. Teknolojiyi ve Türk Telekom’un gücünü kullanarak, hasret çeken gönülleri birleştirmek, insanları buluşturmak ve mutlu etmek için çalışıyoruz. Tüm vatandaşlarımızın da Türk Telekom’un kesintisiz iletişim sağlamanın yanında, 33 binden fazla iyilik elçimizle, iyi zamanlarda olduğu kadar zor zamanlarında da yanlarında olduğumuzu bilmelerini isterim. Şirketimizin başlatmış olduğu proje kapsamında çalışanlarımızın insana dokunan hikayeleri toparlandı, başarılı bulunanlar ödüllendirildi ve bazı hikayeler Yılmaz Çabuk’ta olduğu gibi video ile canlandırıldı. Önümüzdeki dönemde de ülkenin dört bir yanında insanımız için çalışan ve Türkiye’ye değer katmak için gayret eden çalışanlarımızın bu hikayelerini paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Türk Telekom CEO’su Paul Doany’nin Türkçe seslendirdiği ve “Hiç kopmayan bağları sağlamlaştırmanın gururuyla” sözleriyle son bulan video, sosyal medyada büyük ilgi gördü.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Brand Finance, Türkiye’nin En Değerli Markalarını Seçti

1996 yılında kurulan Brand Finance, pazarlama ve finans alanları arasında köprü kurmak amacı ile kurulmuş, dünyanın önder bağımsız marka değerlendirme ve strateji danışmanlık şirketlerinden biridir. Neredeyse 20 yıldır markaları sonuç noktasına bağlamak için, marka kararları, stratejiler ve yatırımlar için güçlü iş iddiaları yaratmak için çalışılıyor. Aynı zamanda bunu yaparken de, finansçıların pazarlama programlarını değerlendirmelerine ve pazarlamacıların projelerini yönetim kurullarına sunmalarına yardımcı oluyorlar.

Bununla beraber Brand Finance dünyanın en büyük markalarını her sene sınavdan geçiriyor ve hangilerinin en güçlü ve değerli olduğunu ölçüyor. 2008 yılından bu yana yayınlanan “TURKEY100 – Türkiye’nin En Değerli Markaları” çalışması 10.yılını tamamlamış bulunuyor.

“TURKEY100” çalışması her yıl artan oranda ilgi ile takip ediliyor ve listede yer almak birçok marka için itibar gösteriyor.

İşte Brand Finance 2017 raporuna göre Türkiye’nin marka değeri en yüksek 10 şirketi.

İlk sırada Telekomünikasyon şirketi 2,620 ile Türk Telekom bulunuyor.

Tablonu tamamını görmek için Brand Finance sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link