Netflix Türkiye, Ekşi Sözlük Yazarlarına Black Mirror Göndermesi Yaptı

black mirror

1999 yılında bizi yepyeni bir içerik şekliyle tanıştıran ve nesilden nesile yeni yazarlarla büyüyen ekşi sözlük’ün, ülke gündemini belirlemede ne kadar etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Zaman zaman toplumsal ve politik konularda dikkat çeken yazılarla, bazen de spor, ekonomi vb. birçok farklı konuda farklı kesimlerin görüşlerini belirttiği bu önemli platformun gücünden, yılın son üç gününe girerken Netflix Türkiye de yararlanmak istedi. Bir süre önce Stranger Things‘in yeni sezon tanıtımı için Saadettin Teksoy ile çalışan platform, ülkemizde de büyük bir ilgiyle izlenen Black Mirror dizisinin bugün başlayacak yeni sezonuna atfen, ekşi sözlük yazarlarına “ürkütücü” bir şekilde seslendi.

28 Aralık’ı 29 Aralık’a bağlayan gece harekete geçen Netflix Türkiye, iamwaldo takma adıyla bir ekşi sözlük hesabı açtı ve ekşi sözlük yazarlarına “Yaptıklarını biliyoruz. Neler yapacağımızı izle ve gör.” mesajını gönderdi. Black Mirror dizisinin ikinci sezonunun üçüncü bölümü olan The Waldo Moment’tan hareket eden Netflix Türkiye, böylece suser’ları gafil avladı.

netflix

Söz konusu bölüm, sanal bir kahramanın gelecekte kitleler tarafından nasıl benimseneceğini ve politikada etkili olabileceğine dair fütürist bir bakış açısı yansıtıyordu. Böylece, teknolojinin insanları nasıl istenilen yöne çekebileceğine ve toplumsal psikolojinin akıl dışı bir yöne sürüklenebileceği, karizmatik lider Waldo’nun insanların hayatının her alanına nasıl sokulduğunu vurguluyordu. Hâliyle çalışmanın şeklini düşündüğümüzde, bu üst düzey Big Brother durumunun ekşi sözlük gibi her gün sayısız kişinin yazıp okuduğu bir yerde, içerikle uyumlu bir şekilde yansıtıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Viral etki ekşi sözlük’te hemen yankı buldu ve birçok yazar hem iamwaldo hem de Netflix Türkiye başlıklarının altına görüşlerini yazdı. Bazı ekşi sözlük yazarları yapılan viral pazarlama çalışmasını beğendi, bazıları ise bu durumun kişisel verilerin korunması ilkesine aykırı olduğunu ve Netflix Türkiye’nin ve ekşi sözlük’ün kişisel hesapların izinsiz kullanılarak bir pazarlama projesine dâhil etmesinin suç olduğunu yazdı. Hatta öyle ki konuyu toplumsal kutuplaşma ve siyasi durum üzerinden okuyup bu türden bir mesaj atılmasının insanları korkutabileceğini, bunun reklam ve pazarlama etiğine sığmadığını söyleyen yazarlar da oldu.

İşte bu yaratıcı çalışmaya gelen tepkilerden bazıları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Sosyal Medyanın Gücü: Peugeot Türkiye Tepkilerden Sonra Ekşi Sözlük’te Açıklama Yaptı

Her geçen gün yeni bir olay markaları sosyal medyanın gücü ile sınıyor. Bildiğiniz gibi kötü şeyler her zaman iyi şeylere göre daha çabuk duyulur dolayısıyla  günümüzde markaların yanlış bir adımı çok ciddi krizlere sebep olabiliyor.

İki gün önce Ekşi Sözlük’te açılan “29 Mayıs 2018 Peugeot Rezaleti” başlığı kısa zamanda binlerce yorum aldı ve birçok insan tarafından paylaşıldı. Daha sonrasında Peugeot Türkiye sözlükte kurumsal bir hesap açarak açıklama yaptı.

Bir Peugeot kullanıcısı Peugeot Türkiye tarafından nasıl mağdur edildiğini sözlükte açtığı başlık aracılığıyla duyurmuştu. Yazarın iddiasına göre kardeşine sattığı eski Peugeot 3008 crossover modeli park halindeyken yandı. Uzun bir inceleme sonrası kullanıcı hatasından kaynaklanmadığı netleşirken bulgular yanma sebebinin yine iddiaya göre serviste takılan alarm sisteminden kaynaklandığı yönündeydi. Daha sonrasında marka yaşanan olayın led far taktırılması sebebiyle olduğunu söyleyip müşterisine yardımcı olmadı.

Buraya kadar müşterisiyle yeterince ilgilenmeyen ve yardımcı olmaya çalışmayan bir marka resmi ile karşı karşıyayız ancak bundan sonra yaşananlar daha ilginç. Yaşadıklarını sözlük aracılığıyla duyuran tüketicinin iddiasına göre süreçle ilgili markayı aradığında “Olayı medyada paylaşıp bir de bizden yardım mı bekliyorsunuz?” şeklinde bir cevapla karşılaştı. Yani yazarın açıklamasına göre markanın yardımcı olmama sebebi konuyu Ekşi Sözlük’e taşımış olmasıymış.

Sonrasında ise Peugeot Türkiye’den şu şekilde bir açıklama geldi;

“peugeot türkiye ailesi olarak satış sonrası dönemde de peugeot sahiplerinin görüş, talep ve önerileri her zaman en öncelikli hassasiyetlerimizden birisi olmuştur. bu anlamda tüm mecralarda müşterilerimizin sesine kulak veriyor, onları daha iyi anlamak ve sorunlarını hızlı bir şekilde çözmek için maksimum çabayı gösteriyoruz.

öncelikle, bir önceki model 3008 aracımızla ilgili bu başlığa konu olan duruma, en az başlığı açan peugeot sahibi müşterimiz kadar üzüldüğümüzü belirtmek isteriz. konu genel müdürlük birimimize yansıdığı ilk andan itibaren durumu yakından takip etmeye başladık ve gerekli aksiyonları almaya başladık. peki bu süreçte neler yaptık?

– öncelikle mevcut durumun genel müdürlük birimimize ulaştığını, gerekli aksiyonları hızlı bir şekilde alacağımız bilgisini müşterimizle paylaştık.

– ardından ilgili birimlerdeki çalışma arkadaşlarımızla bir araya gelerek konuyu hızlı bir şekilde tüm detaylarıyla incelemeye başladık, müşterimizin mağduriyetini gidermek için atılacak adımları hassasiyetle belirledik.

– önceliğimiz müşterilerimizin sorunlarını çözmek olduğu için; hızlı bir şekilde ikame aracın müşterimizin kardeşinin adresine teslim edilip kendi araçları teslim edilene kadar ikame araç kendilerinde kalacak şekilde aksiyon aldık.

– süreç boyunca müşterimiz ve peugeot türkiye birimleri arasında gerçekleşen tüm çağrı merkezi ve diğer görüşme kayıtlarını teker teker incelemeye aldık.

– bu sırada müşterimizin yaşadığı problemin nihai bir çözüme ulaşması için genel müdürlük’teki birimimizin ilgili peugeot yetkili servisi ile sürekli ve anlık olarak iletişim halinde olmasını sağladık.

yazının başında belirttiğimiz gibi peugeot türkiye olarak en önemli önceliklerimizden birisi peugeot sahiplerinin araçlarının keyfini sorunsuz bir şekilde sürmeleridir. böyle bir durumun tekrar yaşanmaması için, süreçlerimizi daha da iyileştirecek ve peugeot sahiplerinin mutluluğunu artıracak her türlü aksiyonun devreye alınacağının bilinmesini isteriz.

sevgi ve saygılarımızla.
peugeot türkiye.

Sözlük yazarının son durum açıklaması ise şu şekilde;

***son durum***
31 mayıs 12:30: peugeot türkiye daha da üst düzey bir yönetici aradı. 2 gündür bugüne kadar sorumlu kişi ile aramızda geçen tüm iletişim kayıtlarını dinlemekle meşgulmüş. 2016’dan beri süregelen konu ile ilgili de konuya hakim olmak adına yazılı ve sözlü tüm kayıtların üzerinden geçmiş.ilk defa bir sorumlu sözümü kesmeden beni uzun uzun dinledi.

-olayın bu boyuta gelmesine neden olan personelin artık o görevde olmadığını bildirdi.
-3008 suv alımındaki mağduriyet ile ilgili zararımı karşılayacaklarını bildirdi.
-2010 model 3008 crossover’ımız ile ilgili aracın hatasız bir şekilde onarılmadan teslim edilmeyeceğini. aracın teslimine kadar olan süreçte ikame araç kullanabileceğimizi. mevcut ikame araç tam olarak 3008 crossover’a denk olmadığı için farklı bir araç talep edebileceğimizi bildirdi. farklı bir araç talep etmemiz halinde aracın en kısa zamanda istanbul’dan yola çıkarılacağını söyledi.
-an itibariyle şikayet ile ilgili olan mağduriyetler giderildi ve taleplerimiz karşılandı.
keşke en başından süreç bu şekilde işlese ve kimse yıpranmasaydı.

(30 mayıs) 11:20’de yedek araç teslim edildi. Beyaz peugeot 301 dizel manuel. 3000 km.
Bir yönetici arayarak ilk bakımdan ücret almayacaklarını söyledi. Özür diledi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Barack ve Michelle Obama Netflix’e İçerik Üretecek

  • Barack ve Michelle Obama çifti Netflix’e içerik üretmek için anlaştılar. 
  • Obamalar daha önce Netflix’e programların yapımı için Higher Ground Productions isimli şirketi kurmuştu.
  • Michelle Obama “Barack ve ben hikaye anlatıcılığın gücüne inanmışızdır, bu bize hep ilham verdi” dedi.
  • İlgili yazı; Netflix’in Abone Sayısı Nasıl 125 Milyona Ulaştı?

Eski ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama, dijital film ve dizi platformu Netflix ile anlaşmaya imza attı. BBC’nin haberine göre; Obama çifti önümüzdeki birkaç yıl Netflix için dizi, belgesel gibi birçok formatta program hazırlayacaklar.

Michelle Obama konu ile ilgili “Barack ve ben hikaye anlatıcılığın gücüne inanmışızdır, bu bize hep ilham verdi” dedi. Obama, hazırlayacakları programlarda ‘yetenekli, ilham verici ve yaratıcı’ seslere yer vereceklerini de ekledi.

Çiftin yapacağı program formatlarının bazıları belgesel, bazıları, konuklu TV programı formatında bazıları da senaryosu önceden yazılmış dizi formatları olacak. Obamalar daha önce Netflix’e programların yapımı için Higher Ground Productions isimli şirketi kurmuştu.

Netflix’in İçerik Şefi Ted Sarandos bu konuda ayrıntı vermedi ancak, “O müthiş hikaye anlatma yeteneklerini sergilemek için Netflix’i seçtikleri için çok gururluyuz” dedi.

Ted Sarandos gibi belli bir kitle Obama’ların faydalı ve ilham verici güzel içerikler üreteceğini düşünürken başka bir kitle de içeriklerin siyasi olacağından endişelendiklerini dile getiriyor. Gün geçtikçe dünya çapında abonelik sayısı artan Netflix’in bu hamlesinin ardından neler olacağını göreceğiz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce çiftin üreteceği içeriklerde siyasi mesajlar olacak mı?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link