Lego Dünya’nın En İyi Markası Olabilir Ama Pazarlamada Değil 0

Pazarlamasyon yazarlarından Ahmet Şenkaya’nın100 Dolarla Milyonlarca İnsan Nasıl Etkilenir ?” başlıklı yazısını okuduktan sonra izlediğim video dikkatimi çekti.  Dilerseniz bu yazının yazılmasına sebep olan ve 1.4 milyon kez izlenen  o yazıdaki videoyu izleyelim.

httpv://www.youtube.com/watch?v=4xGU-5KVS_g

Her ne kadar 1.4 milyon kişi tarafından izlense de viral videolarda olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir özellik olan ‘samimiyet‘ bir türlü videonun içinde yer bulamamış. Belli ki  çekimin çocuğun annesi tarafından yapıldığı izlenimi verilmek istenmiş. Öyleyse,  ‘bir insan neden oturma odasına, yemek  masasının yarısını çekim alanına dahil eden bir kamera yerleştirir ki?’ sorusu akıllara geliyor. Hediyenin sıcağı sıcağına açıldığı görülüyor ki böyle bir durumda kameranın sadece o açıyı görmesi ne derece inandırıcı?

Videonun aktarımındaki bir diğer dikkat çeken hata ise çocuğun hediyeye olan tepkisi. Size çok istediğiniz bir hediye gelse ve 12 yaşında bir çocuk olsanız, hediyeyi ilk açtığınızda dakikalarca hediyenin içinden çıkan kağıdı mı okursunuz yoksa hediyeyi mi incelersiniz?

Çocuğun LEGO’nun hediye ile birlikte gönderdiği uzun metni de tek bir solukla, yüksek bir sesle ve eksiksiz  okuması da dikkati çeken bir diğer unsur. Belli ki işin arkasında çocuğun annesi değil, profesyonel bir prodüksiyon var.

LEGO’nun böyle bir video ile 1.4 milyon insana ulaşması beni son derece şaşırttı. Ancak şunu da söylemekte fayda var, küçük ayrıntılara daha çok dikkat edilseydi videonun çok daha büyük bir viral etki yaratacağı kesindi. İşte bu yüzden, LEGO belki kendini Dünya’nın en iyi markası olarak tanımlayabilir ama  viralde en iyi olmadığı kesin.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

6 Yaşındaki Stanley’in Lego’ya İş Başvurusu: Aradığınız Kişi Benim 0

İngiltere’nin Windsor bölgesinde yer alan eğlence parkı Legoland için verilen bir iş ilanına altı yaşındaki Stanley Bolland el yazısıyla yazdığı mektubunda, “Aradığınız kişi benim çünkü çok fazla tecrübem var” diye şirin bir iş başvurusunda bulundu.

Ürün tasarımı, enformasyon teknolojisi (IT), paket tasarımı alanlarında tecrübesi bulunan, Lego modelleri yaratımı konusunda ilgisi ya da bilgisi olan ve Legoland için model tasarlayacak birini bulmak için verilen ilana, Stanley yazdığı bir mektupla başvuru yaparak girişimciliğe dair ilk adımını attı.

“Bir kutu Lego’m var. Legolarımı erkek kardeşim bulamasın diye saklıyorum. Aradığınız kişi benim çünkü çok fazla tecrübem var.”

Her ne kadar şirket işi Bolland’a vermese de Legoland’de bir günlük tecrübe edinmesine izin verdi: “Lego’yu sevmek, model tasarımcısı olmak için ilk adım. Bu yüzden bu iş için mükemmel olacağına inanıyoruz (tabii ki okulunu bitirdikten sonra). Bu arada, aradığımız kişinin sen olduğunu söylediğin için model tasarımcılarımızla geçireceğin bir gün ile tecrübe edinebilirsin.”

Bolland’ı geri çevirmeyen, Legoland çalışanlarından Paula Laughton ile bir gün geçirdikten sonra, Lego modellerinin nasıl tamir edildiğini ve nasıl temizlendiğini görme fırsatını edindi. Aynı zamanda Bulland için özel bir perde arkası turu da gerçekleştirildi.

Legoland’de geçirdiği günün ardından Bolland yaşadıklarını okuldaki arkadaşlarına anlatmak için büyük bir heyecan duyduğunu dile getirdi.

 

Komplo Teorisyenlerinin Son Kurbanı Outback Steakhouse Oldu 0

Bir önceki yazımda, sosyal medya platformlarında zaman geçiren insanlar arasında, hiçbir çıkarı olmadığı hâlde sırf macera olması amacıyla kasıtlı olarak yanlış bilgi yayan veya kullanıcıları deyim yerindeyse avlanacak sazan gibi görüp parodi hesapları devreye sokacak kadar zamanı bol kişilerden bahsetmiştim. Aslında bunlara komplo teorisi üretenleri de rahatlıkla ekleyebiliriz.

Outback Steakhouse’un bir anda kendini içinde bulduğu olaylar bu tweet ile başladı.

Bu tip olaylardan biri de ABD’nin ünlü biftek ve ızgara restoranı zincirlerinden olan Outback Steakhouse’un başına geldi. eatmyaesthetics kullanıcı adlı bir Twitter profili, restoran şubelerinin harita üzerinde konumlarından yola çıkarak Outback Steakhouse’un bir Satanist tarikat merkezi olabileceğini öne sürdü. eatmyaesthetics bu iddiasına dayanak olarak, her Outback Steakhouse restoranının konumu, çevresinde yer alan diğer beş Outback restoranınkilerle karşılaştırıldığında harita üzerinde bir pentagram, yani daha çok Satanizmin simgesi olarak öne popülerleşen beş köşeli yıldız çizilebildiğini öne sürdü.

İnternetin, özellikle de hızlı yayılımı tetikleyen Twitter’ın doğası gereği, tweet hemen yayılmaya başladı.

İnternetin komplo teorilerini seven doğası, buna da yanıt vermekte hiç gecikmedi. Birçok kullanıcının, Outback Steakhouse şubelerinin bulunduğu farklı konumları harita üzerinde göstererek örnekler vermesi, malzeme arayan kitleyi daha da coşturdu ve iddianın yayılmasını sağladı.

ABD haritasının farklı konumlarından gelen pentagram imalı yer işaretlemeleri bir anda çoğaldı.
Hatta bu fısıltı zincirine katılanlardan biri Outback Steakhouse’un eti için kullandığı hayvanları şeytana adak olarak sunduğunu söyleyerek bu absürd komediye katkıda bulundu.

Elbette bu komplo teorisinin Twitter’da hızla yayılması restoran zincirinin de gözünden kaçmadı. Outback Steakhouse, işi alaya alarak cevap vermeyi tercih etti ve beş şubesinin bulunduğu harita konumunun üzerine, meşhur atıştırmalıklarından biri olan Bloomin’ Onion ile dolu bir tabak yerleştirip resmi Twitter hesabından paylaştı. Restoranın paylaşım sonrasında kullanıcılarla girdiği diyaloglar da okuyanları gülümsetti.

Restoranın resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşım sonrası takipçileriyle girdiği diyaloglardan birinde kullanıcı, restoranın Satanist olmadığına inanmak için 25 dolarlık hediye çeki istiyor.

Neyse ki gülmek için uydurulmuş komplo teorisini ciddiye alıp da restoranı hedef gösteren birileri olmadı. Fısıltı gazetesiyle bir anda yayılan bu içeriğin üç yıl önce paylaşılan bir internet esprisi olduğunu buradan görebilirsiniz. Anlaşılan o ki konuyu başlatan eatmyaesthetics de ya bu söz konusu kişinin kendisi ya da bunu alıp yeniden ısıtarak gündem yaratmayı başarmış biri veya haydi biraz şeytanın avukatlığını yapalım, yoksa kendisi bu kulaktan kulağa oyununda Outback Steakhouse ile anlaşan bir viral içerik aktörü mü?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link