Viralin ve gerillanın deneyim yaşatmada  ne denli büyük bir önem taşıdığını çok iyi biliyoruz. Hele bu iki etmen harmanlandığında ortaya çıkan ürün, tüketicilerin bağlanmasını önemli bir ölçüde kolaylaştırıyor. Hal böyle olunca hem ulusal hem de uluslar arası çaptaki markalar bu tür yöntemleri sıkça kullanarak farkındalığı arttırmaya çalışıyor.

Hatırlarsanız bundan 1 yıl kadar önce TNT tarafından viral ve gerillanın karışımı olarak nitelendirdiğimiz ”Push to add drama” butonu yapılmıştı ve 40 milyonun üzerinde bir izlenme sayısına ulaşılmıştı. Video bütün dünyada geniş bir yankı uyandırmış ve virale yeni bir soluk getirmişti. Tam da bu noktada İzmir Kipa tarafından geçtiğimiz günlerde yaptırılan bir flashmob ile karşılaştık. Kipa’ya geçmeden önce dilerseniz TNT’nin yapmış olduğu videoyu hatırlayalım.

httpv://www.youtube.com/watch?v=316AzLYfAzw

TNT’nin videosu ”Butona Basın” aksiyonuyla başlıyor ve sonrasında kıyamet kopuyor. Kipa’nın videosu da ne hikmetse aynı şekilde başlıyor ve ardından çeşitli ”Çılgın (!)” danslarla devam edip TNT’nin videosuyla aynı şekilde bitiyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=avJhLZFK_3w

Şimdi Kipa’nın yöneticilerine soruyorum:

  1. Markanızın şubelerinin yaptığı pazarlama faaliyetleri ile ilgileniyor musunuz?
  2. İlgileniyor iseniz neden böyle bir duruma göz yumdunuz?
  3. İlgileniyor iseniz markanızın düştüğü bu durum karşısında bir özür dilemeyi düşünüyor musunuz?
  4. İlgileniyor iseniz dünyadaki gelişmeleri takip etmek aklınıza gelmiyor mu? TNT’nin videosunu sağır sultan duydu siz neden duymadınız?
  5. Eğer duyup da böyle bir işe göz yumduysanız ‘bu ne cesaret’ ?
  6. İlgilenmiyor iseniz neden ilgilenmiyorsunuz? Şubeleriniz birbirleri ile entegre bir şekilde çalışmıyor mu?

Dipnot: Video kısa bir süre önce yayından kaldırılmış. Tekrar yükleyen ve böyle bir videodan haberdar olmamızı sağlayan fikircok.net‘e teşekkür ediyoruz.

Bir Cevap Yazın