İlk Viral Örneklerinden: Subservient Chicken 0

Geçtiğimiz son on yıl içerisinde internetin dev adımlarla hayatımıza girmesi viral pazarlamanın günümüzdeki konumuna gelmesinde birincil neden olarak gösterilebilir.  Bununla beraber, her geçen gün yaratıcılık ve etkisini arttıran viral çalışmaların kökeni doksanlı yıllara kadar uzanıyor.   Öyle ki o yılların fenomeni  hâline gelmiş Dans Eden Bebek animasyonu başta olmak üzere kendi istekleri dışında yıldızlaşan onca örnek,  viralin ne derece önemli olduğuna dair kıvılcımlarını gösteriyordu.

Bu yazıda ise takvimimizi 90’lı yıllardan biraz daha ileriye, 2004 yılına çekiyoruz. Burger King’in Subservient Chicken uygulamasını hayata geçirdiği tarihe.

http://www.youtube.com/watch?v=K0KjqQZquys

Tender crispy chicken ürününün  bilinirliğini ve  satışlarını arttırmak için Crispin Porter + Bogusky  ajansı ile çalışan Burger King, itaatkar tavuk olarak dilimize çevirebileceğimiz subservient chicken viraline nisan ayında  başlangıcı veriyor.

Günümüzde hâlâ aktif olan siteye girdiğimizde karşımıza çıkan görüntü siyah bir zemin üzerine video ekranı yerleştirilmiş bir sayfa.  Ekranın altında ise tavuğumuza emir verebileceğimiz bir yazma kutusu görüyoruz.
Önceden kaydedilmiş dört yüze yakın videoyu  içinde barındıran sitede  tavuğumuz bizim verdiğimiz komutalara göre dans ediyor, zıplıyor, uçuyor ve daha birçok şey gerçekleştiriyor.  Sistemde yüklü olmayan bir komut verdiğimiz takdirde ise  hayır işareti yaparak bizi uyarıyor.

Sitenin başarısı ilk günden itibaren elde ettiği istatistikler ile kendini gösteriyor:

  • Yayına girdiği ilk gün site 1 milyon tık aldı.
  • İlk hafta tık sayısı 20 milyona ulaştı.
  • Mart 2005’te ise site 14 milyon kişiye ulaştı.

2004 – 2007 arasındaki Burger King’in paylaştığı bazı satış istatistiklerine göre ise:

  • İlk ay ürüne yönelik satışlar %9 oranında artmıştır.
  • Ürüne karşı olan bilinirlik Burger King’in verilerine göre iki haneli sayılara ulaşmıştır.

Uygulamaya karşı dile getirilen eleştirilerin büyük bir çoğunluğu markanın kendini  göstermemesi noktasına odaklanıyor. Buna rağmen Burger King’in verilerine baktığımızda  başarıya ulaşılmış ve kampanya başlamadan önce belirledikleri hedefleri (Pazar payı arttırma, bilinirliği arttırma ve satışları çoğaltmak) gerçekleştirilmiştir.

http://www.subservientchicken.com/pre_bk_skinned.swf sitesine uğrayarak siz de kendi komutalarınızı deneyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Amazon’un Türkiye Açılımı Devam Ediyor 0

Amazon geçtiğimiz Kasım ayında müşterilerine Almanya mağazasında Türkçe dil desteği sunup, Türkiye’ye yapılan gönderimleri ücretsiz hale getirmeye başladığı günden bu yana Türkiye için önemli adımlar atmaya hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de resmi bir şirket kurduğunu duyurduğumuz Amazon şimdi de Amazon Shopping uygulamasına Türkçe dil desteği sağlamaya başladı.

Ücretsiz olarak hem Android hem de iOS platformlarında bulunan Amazon Shopping uygulamasındaki dil desteğini hayata geçirmek ise oldukça kolay.

Amazon Shopping uygulamasını Türkçe olarak kullanmak isteyen kullanıcıların uygulamanın sol üst kısmında bulunan ”Ana Menü” ikonuna dokunarak menüye giriş yapmaları ve ayarlar sekmesinin içinde bulunan ”Ülke ve Dil” kısmından Türkçe’yi işaretlemeleri yeterli olacak.

Bu ayarı gerçekleştirdikten sonra uygulamayı tamamen Türkçe olarak kullanabileceksiniz. Alışveriş ve ürün inceleme sayfalarının yanı sıra sipariş ve kargo bilgilerini de Türkçe olarak kullanıp siparişlerinizi kolayca verebileceksiniz. Amazon’un Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapmaya hazırlandığını bu gelişmelerden sonra açıkça söyleyebiliriz.

Marketing Meetup Kayıtları Açıldı! ‘Blind Date’ Biletleri İçin Son Gün 0

Pazarlamaya ait faydalı alt konuların, alanında uzman konuşmacılar tarafından anlatıldığı, iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir buluşma serisi olan Marketing Meetup’ın dördüncü buluşması “Intelligence” yani “Zekâ” temasıyla profesyonellerle buluşuyor. Sektörün deneyimli isimlerinin “zekâ” olgusuna bakışlarını masaya yatıracağı Marketing Meetup, zekânın iş dünyasına neler getireceğine ışık tutucak.

Belli olan “Marketin Meetup Intelligence” konuşmacıları arasında yazar ve AçıkBeyin Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu Prof. Dr. Sinan Canan, eğitmen ve yazar Prof. Dr. Uğur Batı, Flying Spoon Kurucu ortağı Olcayto Cengiz, Hepsiburada CMO’su Yüce Zerey, BrandMap Genel yayın Yönetmeni Bülent Fidan gibi isimler yer alıyor.

Marketing Meetup, dördüncü serisi Intelligence ile 30 Kasım 2017’de İTÜ Ayazağa kampüsü içinde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Yarından itibaren fiyatlar kademeli olarak artacağı için bugün sonuna kadar çok sınırlı bir katılımcı kitlesi için özel %65’e varan indirimli giriş fiyatımız ile kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve etkinliğe kayıt yaptırmak için Marketin Meetup Intelligence’un internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz ya da aşağıdaki kayıt formu üzerinden kayıt olabilirsiniz.

Neden Marketing Meetup’a Katılmalısınız?

1. Aynı Konulardan Bahsetmiyoruz

Tüm konferanslar, birbirinin benzeri konular üzerinde dönüp durmaktayken, Marketing Meetup bu jenerik konular döngüsünü kırıyor. Marketing Meetup’ın hiçbir konferansında, hiçbir oturumunda klişe konulardan bahsedilmiyor. Böylece, her zaman farklı konularla seyircinin ilgisi canlı kalıyor.

2. Önemli Konuşmacıları Dinleyebileceksiniz

Marketing Meetup sektörün duayen isimlerinin katılımcılara yol gösterdiği, ışık tuttuğu bir konferans serisi. Kendi sektöründe, bilinen isimlerin konuk olduğu Marketing Meetup, etikete değil, içeriğe önem verenlerin katıldığı, doğru kişilerin kaliteli konulardan bahsettiği bir oluşum.

3. Yaratıcı Çözümler ve Trendleri Takip Edebileceksiniz

Son moda pazarlama konularının konuşulacağı oturumların yanı sıra, fuaye alanında gerçekleşecek aktivitelerle son dönem trendleri yakından takip edebileceksiniz.

4. Networking Yapmak İçin Birebir

Kaliteli insanların, sektör duayenlerinin katıldığı Marketing Meetup serisi, networking yapabilmeniz, profesyonel çevrenizi genişletebilmeniz için de kaçırılmayacak bir fırsat.

conference – Online Event Management with the ticketing solution from XING Events

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link