İlk Viral Örneklerinden: Subservient Chicken

Geçtiğimiz son on yıl içerisinde internetin dev adımlarla hayatımıza girmesi viral pazarlamanın günümüzdeki konumuna gelmesinde birincil neden olarak gösterilebilir.  Bununla beraber, her geçen gün yaratıcılık ve etkisini arttıran viral çalışmaların kökeni doksanlı yıllara kadar uzanıyor.   Öyle ki o yılların fenomeni  hâline gelmiş Dans Eden Bebek animasyonu başta olmak üzere kendi istekleri dışında yıldızlaşan onca örnek,  viralin ne derece önemli olduğuna dair kıvılcımlarını gösteriyordu.

Bu yazıda ise takvimimizi 90’lı yıllardan biraz daha ileriye, 2004 yılına çekiyoruz. Burger King’in Subservient Chicken uygulamasını hayata geçirdiği tarihe.

http://www.youtube.com/watch?v=K0KjqQZquys

Tender crispy chicken ürününün  bilinirliğini ve  satışlarını arttırmak için Crispin Porter + Bogusky  ajansı ile çalışan Burger King, itaatkar tavuk olarak dilimize çevirebileceğimiz subservient chicken viraline nisan ayında  başlangıcı veriyor.

Günümüzde hâlâ aktif olan siteye girdiğimizde karşımıza çıkan görüntü siyah bir zemin üzerine video ekranı yerleştirilmiş bir sayfa.  Ekranın altında ise tavuğumuza emir verebileceğimiz bir yazma kutusu görüyoruz.
Önceden kaydedilmiş dört yüze yakın videoyu  içinde barındıran sitede  tavuğumuz bizim verdiğimiz komutalara göre dans ediyor, zıplıyor, uçuyor ve daha birçok şey gerçekleştiriyor.  Sistemde yüklü olmayan bir komut verdiğimiz takdirde ise  hayır işareti yaparak bizi uyarıyor.

Sitenin başarısı ilk günden itibaren elde ettiği istatistikler ile kendini gösteriyor:

  • Yayına girdiği ilk gün site 1 milyon tık aldı.
  • İlk hafta tık sayısı 20 milyona ulaştı.
  • Mart 2005’te ise site 14 milyon kişiye ulaştı.

2004 – 2007 arasındaki Burger King’in paylaştığı bazı satış istatistiklerine göre ise:

  • İlk ay ürüne yönelik satışlar %9 oranında artmıştır.
  • Ürüne karşı olan bilinirlik Burger King’in verilerine göre iki haneli sayılara ulaşmıştır.

Uygulamaya karşı dile getirilen eleştirilerin büyük bir çoğunluğu markanın kendini  göstermemesi noktasına odaklanıyor. Buna rağmen Burger King’in verilerine baktığımızda  başarıya ulaşılmış ve kampanya başlamadan önce belirledikleri hedefleri (Pazar payı arttırma, bilinirliği arttırma ve satışları çoğaltmak) gerçekleştirilmiştir.

http://www.subservientchicken.com/pre_bk_skinned.swf sitesine uğrayarak siz de kendi komutalarınızı deneyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Biraz da Başkalarına “Adamlar Yapıyor” Dedirtecek, Türk Esnafı Yaratıcılığı

Türklerin genel huyudur, özellikle savaş, bilim kurgu, aksiyon konularını işleyen Hollywood filmlerini izledikten sonra kafalar onaylar biçimde yavaş yavaş öne arkaya sallanır ve mutlaka birileri şu cümleyi kurar: “Adamlar yapıyor be!”

Başkalarını pek çok konuda takdir ederiz, imreniriz, kıskanırız, burun kıvırırız fakat bence Türkler olarak yeterince farkında olmadığımız çok karakteristik bir özelliğimiz var: “Esnaflarımızın yaratıcı ve espirili viral pazarlama taktikleri.”

Çok yokluk görmüşüz, savaşlar geçirmişiz haliyle derdimiz iki kuruş ekmek parası kazanmak, başımızı sokacak bir ev almak, ayağımızı yerden kesecek bir araba… Derken istekler büyüdükçe daha çok para kazanmak gerektiğini fark eden esnaflarımız kendilerini diğerlerinden farklı kılacak maliyetsiz yollar arıyorlar. Tüm dünyanın viral pazarlama dediği ve uğruna ortaya ne paralar ne vakitler harcadıkları taktiklerin en alasını bizim esnaflarımız senelerdir iki lafıyla, cama yapıştırdığı iki kelime ile yapıyor zaten.

Yavaş yavaş, emek emek büyümüş ve yeni şubeler açmış özellikle de gıda sektöründeki esnafların, her şubelerine diğer il veya ilçelerdeki şubelerini yazma gibi bir özelliği vardır. Müşterilere bir şekilde diğer şubeler de tanıtılır ve oralarda da sirkülasyon sağlansın istenir. Öyle ya da böyle birilerinin dikkatini de çeker ve “Aa filanca yerde de şubesi varmış bir gün de oraya gidelim” dedirtir.

Kadıköy Caferağa’da bulunan Pilavzade isimli pilavcı ise bu duruma mizahi bir dille atıfta bulunarak adından söz ettirmeyi başarmış.

Yukardaki görsele ilk baktığınızda pek çok Türkiye şehrinin adını görebiliyorsunuz. Bu şehirler içinde Roma, Jakarta, Seul, Londra gibi birbirinden uzakta ve alakasız pek çok şehrin adı okunabiliyor. İnsana bir müddet neden bu yerlerde Pilavzade’nin şubeleri olabileceğini düşündürüyor. Çünkü yazı stili ve pankartın tipi tam olarak yukarıda bahsettiğimiz ve diğer şubelerinin reklamını yapan bir lokanta zinciri havası uyandırıyor. Ama…

Biraz daha dikkatli baktığınızda ve pankartın tam ortasını okuduğunuzda “Bu Şehirlerde Şubemiz Yoktur” yazısını görüyorsunuz ve durduk yere bir pilavcı sizde farklı bir yer ediniyor. Şakayı beğenip gülseniz de beğenmeyip “ne bu şimdi” deseniz de Pilavzade zihninizde diğer pilavcılardan daha farklı bir yerde konumlanıyor. Bir arkadaşınıza bahsederken adını unutursanız “şu şakacı pilavcı işte” diyebileceğiniz bir yere dönüşüyor.

İlk adımı atmak, farklılık yaratmak her ne kadar risk taşıyan ve kaçınılan bir şey olsa da akıllıca ve cesurca olduğunda hak ettiği değeri görebiliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Digital Excellence Erken Kayıt İndiriminde Son 1 Kişi!

SEO, Google Analytics, Growth Hacking gibi konularda bilgi edinmek, uzmanlaşmak isteyenler için alanlarında en iyi uzmanlar tarafından eğitim alacakları Digital Excellence programımızın kayıtlarında erken indirim için son bir kişilik kontenjan kaldı.

Dijital dünya, tüm pazarlamayı ve iş yapış şekillerini yeniden şekillendiriyor. Bu köklü değişimin farkında mısınız? Digital Excellence Program, size bugünün ve yarının trendlerine hazır olmak için gereken strateji, altyapı ve araçları sunarken, değişimin tüm dijital yönlerine ışık tutuyor.

Her bir dakikasını yeni bir ilhamla, yeni bir kazanımla geçireceğiniz Dijital Excellence Program sonunda şimdiki ya da gelecekteki işinizi geliştirmek için özellikle odaklanmanız gereken inovatif stratejileri uygulayabilir hale gelecek, dijital süreçleri kolaylıkla kurgulayabileceksiniz.

17 Şubat – 31 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek Digital Excellence programı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve erken kayıt indiriminden yararlanmak için sitemizdeki Dijital Excellence kısmını ziyaret edebilirsiniz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link