Viral pazarlamanın en önemli kurallarından biri empati kurma diğeri ise sempatik olma. Bunun en güzel örneklerinden birini Oreo geçtiğimiz günlerde gösterdi.

Mondelez’in en lezzetli ürünlerinden biri olan Oreo bu sefer karşımıza lezzetiyle değil teknolojisiyle çıktı! Oreo’nun bisküvisini sevenler ve kremasını sevenler olmak üzere 2’ye ayrılan Oreo tutkunları için Oreo yemek zahmetli bir iş haline gelmiş durumda. Bu durumun farkına varan Oreo pazarlama ekibi yepyeni bir viralle karşımıza çıktı. Peki bu zahmetten kurtulmak için bir teknoloji üretilirse nasıl olur’un cevabını veren ekip  “Oreo Separator Machine 1” yani Oreo ayırma makinesi’ni yarattı. Yapılan viralde, bir bilim adamı Oreo’yu ayırıp en keyifli nasıl yenileceğini göstermek için icat ettiği makineyi adım adım anlatıyor. Tabi bu adımları anlatırken Oreo’dan bahsetmeyi de ihmal etmiyor.

3 günde 1 milyondan fazla izlenen ve toplamda 3 milyondan fazla gösterim, 1500’den fazla yorum alan bu video şimdiden en çok izlenen viral reklamların arasına girmiş durumda. Viralde başarının sırrının müşteriyi iyi tanımaktan yani empatiden geçtiğini gösteren ekip yaptığı video ile müşteri sadakatini daha da artırıyor. Videonun altında bulunan yorumlarda şimdiden birçok yeni fikir üretilmiş durumda. Oreo Seperator Machine 1 olarak geçen bu makinenin devamı da geleceğe ve fenomen olacağa benziyor.

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın