Biraz da Başkalarına “Adamlar Yapıyor” Dedirtecek, Türk Esnafı Yaratıcılığı

Türklerin genel huyudur, özellikle savaş, bilim kurgu, aksiyon konularını işleyen Hollywood filmlerini izledikten sonra kafalar onaylar biçimde yavaş yavaş öne arkaya sallanır ve mutlaka birileri şu cümleyi kurar: “Adamlar yapıyor be!”

Başkalarını pek çok konuda takdir ederiz, imreniriz, kıskanırız, burun kıvırırız fakat bence Türkler olarak yeterince farkında olmadığımız çok karakteristik bir özelliğimiz var: “Esnaflarımızın yaratıcı ve espirili viral pazarlama taktikleri.”

Çok yokluk görmüşüz, savaşlar geçirmişiz haliyle derdimiz iki kuruş ekmek parası kazanmak, başımızı sokacak bir ev almak, ayağımızı yerden kesecek bir araba… Derken istekler büyüdükçe daha çok para kazanmak gerektiğini fark eden esnaflarımız kendilerini diğerlerinden farklı kılacak maliyetsiz yollar arıyorlar. Tüm dünyanın viral pazarlama dediği ve uğruna ortaya ne paralar ne vakitler harcadıkları taktiklerin en alasını bizim esnaflarımız senelerdir iki lafıyla, cama yapıştırdığı iki kelime ile yapıyor zaten.

Yavaş yavaş, emek emek büyümüş ve yeni şubeler açmış özellikle de gıda sektöründeki esnafların, her şubelerine diğer il veya ilçelerdeki şubelerini yazma gibi bir özelliği vardır. Müşterilere bir şekilde diğer şubeler de tanıtılır ve oralarda da sirkülasyon sağlansın istenir. Öyle ya da böyle birilerinin dikkatini de çeker ve “Aa filanca yerde de şubesi varmış bir gün de oraya gidelim” dedirtir.

Kadıköy Caferağa’da bulunan Pilavzade isimli pilavcı ise bu duruma mizahi bir dille atıfta bulunarak adından söz ettirmeyi başarmış.

Yukardaki görsele ilk baktığınızda pek çok Türkiye şehrinin adını görebiliyorsunuz. Bu şehirler içinde Roma, Jakarta, Seul, Londra gibi birbirinden uzakta ve alakasız pek çok şehrin adı okunabiliyor. İnsana bir müddet neden bu yerlerde Pilavzade’nin şubeleri olabileceğini düşündürüyor. Çünkü yazı stili ve pankartın tipi tam olarak yukarıda bahsettiğimiz ve diğer şubelerinin reklamını yapan bir lokanta zinciri havası uyandırıyor. Ama…

Biraz daha dikkatli baktığınızda ve pankartın tam ortasını okuduğunuzda “Bu Şehirlerde Şubemiz Yoktur” yazısını görüyorsunuz ve durduk yere bir pilavcı sizde farklı bir yer ediniyor. Şakayı beğenip gülseniz de beğenmeyip “ne bu şimdi” deseniz de Pilavzade zihninizde diğer pilavcılardan daha farklı bir yerde konumlanıyor. Bir arkadaşınıza bahsederken adını unutursanız “şu şakacı pilavcı işte” diyebileceğiniz bir yere dönüşüyor.

İlk adımı atmak, farklılık yaratmak her ne kadar risk taşıyan ve kaçınılan bir şey olsa da akıllıca ve cesurca olduğunda hak ettiği değeri görebiliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Bir Otel, Bedava Konaklama İsteyen Fenomenden 5,3 Milyon Euro İstedi

Son günlerde Elle Darby isimli YouTube ve Instagram fenomeninin başına gelen ilginç bir olay medyanın gündeminde. Fenomen Elle Darby ve İrlanda’nın başkenti Dublin’de yer alan Charleville Lodge otelinin sahibi olan Paul Stenson‘ın başrollerde yer aldığı bu ilginç olayı size özetleyeyim.

Paul Stenson, Elle Darby’nin ona göndermiş olduğu bir e-postadan aldığı ekran görüntüsünü 16 Ocak’ta Facebook hesabından paylaştı. Darby, Stenson’a gönderdiği e-postada takipçileriyle paylaşacağı videolar ve sosyal medya paylaşımları karşılığında Charleville Lodge otelinde ücretsiz olarak kalmayı talep ediyordu.

Stenson paylaştığı Facebook gönderisinde, “Asla kimseden bedava bir şey istemem.” şeklinde bir ifade kullanarak Darby’nin gönderdiği e-postaya tepki gösterdi. Bununla birlikte Stenson, paylaştığı gönderide Darby’nin kimliğini gizlemeyi de ihmal etmedi. Ancak Darby, Stenson’ın bu paylaşımını gördükten sonra mahcubiyetini ve duygularının incindiğini ifade eden 17 dakikalık bir video çekti ve bu videoyu YouTube’da yayımladı.

Darby’nin yayımladığı bu video, blogger ve fenomenler tarafından Stenson’a tepki gösterilmesine neden oldu. Bu tepkiye karşılık olarak Stenson, Facebook’ta konuyla ilgili görüşlerinin yer aldığı çeşitli gönderiler paylaştı. Bu gönderilerden birisi ise oldukça ses getirdi. Zira Stenson açıklamalarının yer aldığı gönderilerden birinde, bütün blogger’ların sahip olduğu işletmelere girişini yasakladığını belirtiyordu.

Ancak olaylar bunlarla sınırlı kalmadı. ClearStory isimli Dublin merkezli halkla ilişkiler ajansı, 20 Ocak tarihi itibarıyla 20 farklı ülkede, Stenson’ın Darby ile olan anlaşmazlığını konu alan 114 haber yayımlandığını açıkladı. ClearStory’nin yaptığı hesaplamaya göre Darby’nin isminin geçtiği bu haberler, tahmini olarak 450 milyon kişiye ulaşma potansiyeli barındırıyordu ve bu rakam, yaklaşık olarak 4,3 milyon euro değerinde reklam harcamasına denk geliyordu.

Otel sahibi Paul Stenson da bu rakamlar çerçevesinde, Elle Darby için yaklaşık olarak 5,3 milyon euro (KDV dahil) tutarında bir fatura çıkarttı ve bu faturayı geçtiğimiz cumartesi günü Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Faturanın açıklama kısmında ise “450 milyon kişiye potansiyel erişimle birlikte 20 ülke çapında 114 yazıda yer alma karşılığı” yazıyordu.

Elle Darby ile olan bu atışmasından daha fazla ekmek çıkarmak isteyen Paul Stenson bununla da yetinmedi ve bu olayla ilgili bir tişört satışa sundu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Netflix Türkiye, Ekşi Sözlük Yazarlarına Black Mirror Göndermesi Yaptı

black mirror

1999 yılında bizi yepyeni bir içerik şekliyle tanıştıran ve nesilden nesile yeni yazarlarla büyüyen ekşi sözlük’ün, ülke gündemini belirlemede ne kadar etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Zaman zaman toplumsal ve politik konularda dikkat çeken yazılarla, bazen de spor, ekonomi vb. birçok farklı konuda farklı kesimlerin görüşlerini belirttiği bu önemli platformun gücünden, yılın son üç gününe girerken Netflix Türkiye de yararlanmak istedi. Bir süre önce Stranger Things‘in yeni sezon tanıtımı için Saadettin Teksoy ile çalışan platform, ülkemizde de büyük bir ilgiyle izlenen Black Mirror dizisinin bugün başlayacak yeni sezonuna atfen, ekşi sözlük yazarlarına “ürkütücü” bir şekilde seslendi.

28 Aralık’ı 29 Aralık’a bağlayan gece harekete geçen Netflix Türkiye, iamwaldo takma adıyla bir ekşi sözlük hesabı açtı ve ekşi sözlük yazarlarına “Yaptıklarını biliyoruz. Neler yapacağımızı izle ve gör.” mesajını gönderdi. Black Mirror dizisinin ikinci sezonunun üçüncü bölümü olan The Waldo Moment’tan hareket eden Netflix Türkiye, böylece suser’ları gafil avladı.

netflix

Söz konusu bölüm, sanal bir kahramanın gelecekte kitleler tarafından nasıl benimseneceğini ve politikada etkili olabileceğine dair fütürist bir bakış açısı yansıtıyordu. Böylece, teknolojinin insanları nasıl istenilen yöne çekebileceğine ve toplumsal psikolojinin akıl dışı bir yöne sürüklenebileceği, karizmatik lider Waldo’nun insanların hayatının her alanına nasıl sokulduğunu vurguluyordu. Hâliyle çalışmanın şeklini düşündüğümüzde, bu üst düzey Big Brother durumunun ekşi sözlük gibi her gün sayısız kişinin yazıp okuduğu bir yerde, içerikle uyumlu bir şekilde yansıtıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Viral etki ekşi sözlük’te hemen yankı buldu ve birçok yazar hem iamwaldo hem de Netflix Türkiye başlıklarının altına görüşlerini yazdı. Bazı ekşi sözlük yazarları yapılan viral pazarlama çalışmasını beğendi, bazıları ise bu durumun kişisel verilerin korunması ilkesine aykırı olduğunu ve Netflix Türkiye’nin ve ekşi sözlük’ün kişisel hesapların izinsiz kullanılarak bir pazarlama projesine dâhil etmesinin suç olduğunu yazdı. Hatta öyle ki konuyu toplumsal kutuplaşma ve siyasi durum üzerinden okuyup bu türden bir mesaj atılmasının insanları korkutabileceğini, bunun reklam ve pazarlama etiğine sığmadığını söyleyen yazarlar da oldu.

İşte bu yaratıcı çalışmaya gelen tepkilerden bazıları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link