Viral İçerikte “STEPPS” Formülü Nedir?

Düşük maliyeti, hızlı yayılması ve çabuk geri dönüş sağlaması ile viral reklamlar pazarlama stratejisinde önemli yere sahip. Özelikle internetin artık her insanın elinin altında olması ve paylaşıma dayalı sosyal medya dünyası ile viral reklamların önemi daha da arttı. Avantajlarını ve etkisini gören markalar viral reklamları eskisinden daha sık kullanmaya başladılar. Artık internete düşen ilginç ve farklı olaylarda hemen aklımıza “acaba viral mi?“ sorusu gelir oldu. Bazı fikirler inanılmaz bir şekilde bir anda gündem olup, herkesin hafızasında yer edinirken bazıları ise hiç ilgi çekmeyi başaramaz.

Bazıları bu kadar başarılıyken bazılarının başarısızlıkla sonuçlanması tesadüf olamaz. Başarılı olan viral reklamlar her zaman formüllü ve planlı şekilde yaratılıyor. Böylece kime nasıl sesleneceğini bilen marka ne yapacağı konusunda da işini kolaylaştırıyor. Viral reklam yaratımıyla ilgili birçok formül ortaya atılmış, birçok yazı yazılmıştır. Bu formüller arasından en önemlilerinden biri Johan Berger’in “STEPPS” formülüdür.

Wharton School profesörü Johan Berger viral içeriğin başarılı olması ve hızlı yayılması için altı maddelik bir formül geliştirmiş. Geliştirdiği bu formül için maddelerin baş harflerinden oluşan “STEPPS” kelimesini türetmiş.

Peki, Johan Bergerin uyulduğu taktirde viral reklamın başarılı olacağını ileri sürdüğü bu maddeler nelerdir?

 Stepps-to-go-viral

Social Currency

Bir fikrin yayılması için o fikrin anlatıcısının kendini değerli görmesi gerekir. Toplumda daha bilgili, havalı veya cool diyebileceğimiz insanlar daha çok dinlenir. Anlatanı dinleyicinin gözünde bilgili ve üstün kılan her konu daha hızlı yayılma potansiyeli taşır.

Triggers

Bir fikrin konuşulması için tetikleyici unsurlar taşıması gerekir. Eğer fikrimizi oluştururken gündelik hayat akışı üzerinden tetikleyici kelimeler ve cümlelerle anlatırsak insanların hatırlaması ve diğer insanlara anlatması kolaylaşır. Herhangi bir fikrin gündelik hayatla ilişkilendirilmesi, o fikrin konuşulmasını ve yayılmasını sağlar.

Emotion

Duygunun yer almadığı hiçbir haber veya fikir kolay kolay paylaşılmaz. Paylaşımı ve yayılmasını sağlamak için mutlaka insanların duygularına hitap etmek gerekir. Duygusal bir bağ kuramayan fikirler insan hayatında yer edinemez.

Public

Bazen ürünlerin, markaların reklamlarını en iyi tüketiciler yapar. Markaların başkaları tarafından tercih edilmesi tüketiciler arasında daha hızlı yayılmasını sağlar. Yayılmak istenilen fikir için içeriğe bu konuda dikkat etmek gerekir. Görsel ve işitsel simgelerle içerik ne kadar “alenileşirse” o kadar hızlı yayılır.

 

Practical value

Fayda sağlayan her fikir daha çok paylaşılır. Bir fikir pratik fayda sağlıyorsa insanların dikkatini daha kolay çeker ve insanlar bunu paylaşma gereği duyar. İçeriğin somut fayda sunması o fikrin önemini artırır.

 

Stories

Öyküler her zaman salt anlatımdan daha akılda kalıcı, daha dikkat çekicidir. İnsanlar kendilerine ders veren, ilham kaynağı olan öyküleri dinlemeyi ve paylaşmayı severler. Bu yüzden bir içerik öyküleştirilirse daha kolay yayılır. Öykü formuna bağlı olarak yaratılan içerikler, düz bilgi veren içeriklere göre her zaman daha başarılı olmuş ve hızla yayılmıştır.

Johan Berger’in oluşturduğu bu formülü değerlendirmek, üstüne bir şeyler katmak ve bu şekilde viral içerik hazırlamak başarı için önemli. Özellikle pazarlama ve reklam sektöründe hiçbir başarılı işin tesadüfen ortaya çıkmadığını unutmamak gerekir.

 

Bu yazı konuk yazarımız Tolga Atmaca tarafından kaleme alınmıştır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link