Viral İçerikte “STEPPS” Formülü Nedir?

Düşük maliyeti, hızlı yayılması ve çabuk geri dönüş sağlaması ile viral reklamlar pazarlama stratejisinde önemli yere sahip. Özelikle internetin artık her insanın elinin altında olması ve paylaşıma dayalı sosyal medya dünyası ile viral reklamların önemi daha da arttı. Avantajlarını ve etkisini gören markalar viral reklamları eskisinden daha sık kullanmaya başladılar. Artık internete düşen ilginç ve farklı olaylarda hemen aklımıza “acaba viral mi?“ sorusu gelir oldu. Bazı fikirler inanılmaz bir şekilde bir anda gündem olup, herkesin hafızasında yer edinirken bazıları ise hiç ilgi çekmeyi başaramaz.

Bazıları bu kadar başarılıyken bazılarının başarısızlıkla sonuçlanması tesadüf olamaz. Başarılı olan viral reklamlar her zaman formüllü ve planlı şekilde yaratılıyor. Böylece kime nasıl sesleneceğini bilen marka ne yapacağı konusunda da işini kolaylaştırıyor. Viral reklam yaratımıyla ilgili birçok formül ortaya atılmış, birçok yazı yazılmıştır. Bu formüller arasından en önemlilerinden biri Johan Berger’in “STEPPS” formülüdür.

Wharton School profesörü Johan Berger viral içeriğin başarılı olması ve hızlı yayılması için altı maddelik bir formül geliştirmiş. Geliştirdiği bu formül için maddelerin baş harflerinden oluşan “STEPPS” kelimesini türetmiş.

Peki, Johan Bergerin uyulduğu taktirde viral reklamın başarılı olacağını ileri sürdüğü bu maddeler nelerdir?

 Stepps-to-go-viral

Social Currency

Bir fikrin yayılması için o fikrin anlatıcısının kendini değerli görmesi gerekir. Toplumda daha bilgili, havalı veya cool diyebileceğimiz insanlar daha çok dinlenir. Anlatanı dinleyicinin gözünde bilgili ve üstün kılan her konu daha hızlı yayılma potansiyeli taşır.

Triggers

Bir fikrin konuşulması için tetikleyici unsurlar taşıması gerekir. Eğer fikrimizi oluştururken gündelik hayat akışı üzerinden tetikleyici kelimeler ve cümlelerle anlatırsak insanların hatırlaması ve diğer insanlara anlatması kolaylaşır. Herhangi bir fikrin gündelik hayatla ilişkilendirilmesi, o fikrin konuşulmasını ve yayılmasını sağlar.

Emotion

Duygunun yer almadığı hiçbir haber veya fikir kolay kolay paylaşılmaz. Paylaşımı ve yayılmasını sağlamak için mutlaka insanların duygularına hitap etmek gerekir. Duygusal bir bağ kuramayan fikirler insan hayatında yer edinemez.

Public

Bazen ürünlerin, markaların reklamlarını en iyi tüketiciler yapar. Markaların başkaları tarafından tercih edilmesi tüketiciler arasında daha hızlı yayılmasını sağlar. Yayılmak istenilen fikir için içeriğe bu konuda dikkat etmek gerekir. Görsel ve işitsel simgelerle içerik ne kadar “alenileşirse” o kadar hızlı yayılır.

 

Practical value

Fayda sağlayan her fikir daha çok paylaşılır. Bir fikir pratik fayda sağlıyorsa insanların dikkatini daha kolay çeker ve insanlar bunu paylaşma gereği duyar. İçeriğin somut fayda sunması o fikrin önemini artırır.

 

Stories

Öyküler her zaman salt anlatımdan daha akılda kalıcı, daha dikkat çekicidir. İnsanlar kendilerine ders veren, ilham kaynağı olan öyküleri dinlemeyi ve paylaşmayı severler. Bu yüzden bir içerik öyküleştirilirse daha kolay yayılır. Öykü formuna bağlı olarak yaratılan içerikler, düz bilgi veren içeriklere göre her zaman daha başarılı olmuş ve hızla yayılmıştır.

Johan Berger’in oluşturduğu bu formülü değerlendirmek, üstüne bir şeyler katmak ve bu şekilde viral içerik hazırlamak başarı için önemli. Özellikle pazarlama ve reklam sektöründe hiçbir başarılı işin tesadüfen ortaya çıkmadığını unutmamak gerekir.

 

Bu yazı konuk yazarımız Tolga Atmaca tarafından kaleme alınmıştır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Converse’den Sadece İki Günlüğüne Açık “One Star Hotel”

Bir dönemin kitleleri peşinden sürükleyen ikon sneaker markası Converse, sadece iki günlüğüne oldukça özel bir otel açıyor.

‘Daha önce hiç deneyimlemediğiniz bir otel konseptine hoş geldiniz’ diyen markanın Londra’da yer alan pop-up otelinin her katında Converse One Star özel koleksiyonundan parçalar görülebilecek. Beş katlı otelde yer alan her oda ise misafirler için özel olarak tasarlandı.

Markanın hızlı bir geri dönüş yapan, önemli serilerinden birisi olan “One Star” ismini olan otel, Converse’in tasarımcılarla işbirliği yaptığı One Star Koleksiyonunun lansmanı için hayata geçirilen bir fikir. Özellikle markanın oldukça güçlü olduğu yıllar olan 90’lar teması ile gerçekleşen bu iki günlük etkinlikte, dönemin modası, ikon sneakerı Converse, kaykay ve müzikleri bir araya getirilerek bir nostalji havası yaratılmaya çalışılmış.

Zaten sadece iki gün hizmet verecek bu otel için herhangi bir rezervasyon gerekmezken marka otel ziyaretçilerine “en taze müzik, stil ve sneakerları” vadediyor. Bununla beraber otelde sıfır uyku ve gürültülü komşuların olacağı konusunda tüm ziyaretçiler baştan “uyarılıyor”

One Star Hotel’in her biri farklı bir tema ile dekore edilmiş odalarının tasarımlarının arkasında A$AP Nast, Yung Lean ve MadeMe gibi günümüz gençlerinin sevdiği şarkıcılar ve özel konuklar bulunuyor. Ayrıca otelin ziyaretçilerini odalarda özel ürün deneyimlerinin beklediği de markanın verdiği haberler arasında.

One Star Hotel’in tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Snickers, 14 Şubat’ı Unutan Çiftlerin İmdadına Yetişti

Snickers

Bir klişe hâline gelse de gerçek şu ki sevginin, aşkın belli bir günü olamaz. Sevginizi her gün gösterebilir, âşık olduğunuz insanı mutlu etmek için her günü yeni bir sürpriz için değerlendirebilirsiniz. Yine de iki gün önce kutlanan Sevgililer Günü, bazı çiftler için tüketim çılgınlığı üzerine temellenmiş piyasa ekonomisinin bir dayatmasıyken, bazıları içinse sevgilisiyle özel ve baş başa zaman geçirmek için güzel bir fırsat olarak görüldü. Peki, ya 14 Şubat’ta gideceği mekân için rezervasyon yapmayı ya da günün kendisini unutanlar? Ünlü atıştırmalık markası Snickers, bu özel günkü planı için yer ayırmayı unutanların yardımına, Sevgililer Günü kamyonetiyle koştu.

Snickers’ın Sevgililer Günü’nü unutan sevgililerin imdadına yetişen kamyoneti.

Kamyonette ağırlanan çiftlere, Londra’nın en iyi şeflerinden birinin ellerinden çıkan ve üç çeşit yemekten oluşan menü servis edildi. Çalışma en çok da romantik bir atmosferde yemek yemek için rezervasyon yapmayı unutan veya bunun için çok geç kalan çiftler için güzel bir telafi oldu.

Snickers ve birlikte çalıştığı ajans AMV BBDO’nun ortaklaşa projesi olan çalışma, Sevgililer Günü kamyonetinin 14 Şubat’ta, Londra’daki Shoreditch High Street caddesine park etmesiyle başladı. Üzerinde “Bu gece için bir masaya ihtiyacınız var mı?” sorusu yazılı kamyonet, yoldan geçenlerin dikkatini çekti. Kamyonetin üzerindeki kartlara gözü ilişenler, bunların iki kişilik restoran rezervasyonu olduğunu fark etti.

Oublié, Sevgililer Günü için tam da istenen atmosferi yansıtan bir mekân olarak hazırlandı.

Kartlar, Oublié (Fransızcada “unutmak” anlamındaki sözcük) adlı, bu proje için dekore edilmiş geçici bir restorandaki Sevgililer Günü yemeğine davet ediyordu. Oublié, Sevgililer Günü boyunca hizmet verdi ve Londra’nın oldukça tanınan bir aşçısı tarafından yapılan üç çeşit yemekten oluşan ücretsiz menüsünün yanında, gürültüden uzak atmosferiyle de çiftler için mükemmel bir ortam sundu.

Snickers, kamyonetin diğer tarafına ise “Açken unutursun.” ifadesini taşıyarak hem geçen yılki Sevgililer Günü’nde 14 Şubat mesajlarının yazılı olduğu küçük kutlama kartlarından oluşan billboard reklamını hem de hepimizin bildiği o ünlü “Açken sen, sen değilsin.” mottosunu hatırlatmış oldu.

Üç çeşit yemekten oluşan menünün sunulduğu restoranda, yemekler usta bir şefin ellerinden çıktı.

Sevgililer Günü sizin için gerçekten bir tüketim çılgınlığı mı, yoksa sevdiklerimize sevgimizi farklı şekillerde ifade etmemize bir bahane mi bilemiyoruz. Fakat Snickers markasının güzel düşünülmüş, dikkat çeken ve işe yarar bir içgörüye dayanan bu çalışmasını, uygulanabilirlik ve tüketicileirn gönlüne girme açısından da oldukça başarılı bulduğumu söylemeliyim.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link