Video Pazarlamanın 2017 Seyri

Görünüşe göre her yıl bir uzman ya da başka bir kişi çıkıp o yılı “videonun yılı” ilan ediyor, ama 2017 içlerinde en iddialısı olabilir. Video içeriklerinin gün geçtikçe müthiş bir popülariteye sahip olduğu artık bir sır değil. Birçok pazarlama trendinde olduğu gibi; tüketiciler ne kadar izlerse, pazarlamacılar o kadar çok harcama yapıyor.

İçerik pazarlama ajansı Wyzowl tarafından yayınlanan yeni araştırma gösteriyor ki; video artık geçmişten çok daha fazla etkileyici, daha yaygın kullanılıyor ve tüketiciler arasında da daha popüler. Paylaşacağım anket, 311 tekil cevaplayıcı ile gerçekleştirildi ve bu kişiler hem pazarlama profesyonellerinden hem de online tüketicilerden oluşuyor.

Öne çıkan bazı doneler ise şunlar:

1) Video, markaların hedef kitleye ulaşmalarına yardımcı oluyor.
Önceden, kullanıma bakıldığında basit bir yıldan yıla artıştan bahsediliyordu. Şimdi ise markaların %63’ü video kullanıyor ve bu rakam, geçen sene %61’lerde seyrediyordu.

– Katılımcıların %97’si fikir birliğiyle; videonun, ürün veya hizmetlerinin kullanıcı tarafından anlaşılma oranının artırılması konusunda yardımcı olduğunu söylüyor.
– %81’i video ve satışlardaki direkt artış ile bir bağlantı kurdu.
– %76’sı videonun internet sitelerine yönelik trafiği arttırdığını düşünüyor.
– Yarısından fazlası ise (%53) videonun, destek istemek için alınan çağrıları azaltmada yardımcı olduğunu belirtiyor.
– %83’ü ise genel olarak videonun onlara iyi bir yatırım dönüşü sağladığını söylüyor ve bu da bir yıl önceki %76’lık rakamdan çok daha iyi olduğunu gösteriyor.

Görünüşe göre video, yaygınlaşmaya devam edecek. Şaşırtıcı olmayan bir diğer haber ise, şu anda video kullanan markaların %99’u, 2017’de de kullanmaya devam etmeyi planladıklarını rapor ediyor. Ve dahası; videoya henüz yatırım yapmayanların %34’ü de, bir sonraki yılda videoya yatırım yapmaya başlayacaklarının ipuçlarını veriyor.

2) Video, tüketiciler arasındaki popülaritesini koruyor.
Peki ya tüketiciler? Videonun onlar için de oldukça popüler olmayı sürdürmesi küçük bir sürpriz oldu galiba. Aslında %79’u, bir ürün hakkında bilgi edinmek istediğinde bir sayfa okumaktansa bir video izleyerek öğrenmeyi tercih ediyor. Bu oran 12 ay önce %69 idi.

Doğrusunu söylemek gerekirse video, yeni ürünler hakkında bilgi edinmek istediklerinde tüketiciler için ikna edici bir yol olmaya devam ediyor.

Görüşülenlerin %91’i, sosyal medya üzerinden bir ürün veya hizmet hakkında tanıtıcı bir video izlediklerini belirtiyor. %84’ü ise bir markanın videosunu izledikten sonra satın almaya ikna olduklarını ifade ediyor.

3) Yeni video fırsatları oluşmaya devam ediyor.
Videonun benimsenme süreci hızlı bir şekilde ilerlerken hala yeni ve ilginç şekillerde video kullanımı için istekli olan pazarlamacılara yönelik olarak büyük fırsatlar bulunuyor. Facebook Live (pazarlamacıların %19’u tarafından kullanıldı), Snapchat (%8), Instagram video (%26), 360 derece video (%12) ve sanal gerçeklik (%7) gibi trendler hala mevcut ve pazarlamacılar arasında da yaygın; ama her birinin benimsenmesi yavaş bir süreçle gerçekleşti.

Pazarlamacıların çoğunluğu, bu teknikleri kullanırken başarının tadını çıkardıklarını söylüyor.

4) Karşılıklı konuşmaya dayalı seslendirmeler, artık daha popüler hale geliyor.
Marka videolarındaki seslendirmelere hemen her yerde rastlayabilirsiniz. Tüketicilerin %83’lük büyük kısmı, informal (konuşkan, rahat, diyaloglar içeren) seslendirmeleri, geleneksel ve formal olan seslendirmelere oranla daha çok arkadaş veya aileden biriymiş gibi, ilişki kurulabilir ve ikna edici bulduklarını ifade ediyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Bu Yıl İstanbul Üniversitesi Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nde “Dönüşüm, muhteşem olacak!”

Türkiye’nin ISO 9001 Kalite Belgesi’ne sahip ilk ve tek öğrenci kulübü olan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Kulübü tarafından düzenlenen gelenekselleşen Reklam ve Pazarlama Zirvesi bu yıl “Dönüşüm, muhteşem olacak!” sloganıyla katılımcılarını bekliyor.

Firmaların pazarlama stratejileri, yeni nesil pazarlama trendleri, reklamcılık sektörünün perde arkası, reklamcılık ve pazarlama alanlarında dönüşüm gibi bir çok konunun ele alınacağı Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18, 12 Mart Pazartesi günü 10:00-16:00 saatleri arasında UNIQ Istanbul’da gerçekleşecek.

Katılımcılar, etkinliğin sonunda Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18 Katılım Sertifikası almaya hak kazanacaklar.

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki konuşmacıları ise şöyle:

 Ömer Barış GÖKPINAR, Samsung Türkiye CMO/Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Yüce ZEREY-Hepsiburada.com CMO, Tunç BERKMAN, Vestel CMO/Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, Ender MERTER-İlancılık Reklam Ajansı Eş Başkanı, Serhat BAYRAM-Serdesin Ajansı Kurucusu & Yaratıcı Yönetmen 

Türkiye’nin Alanında En Başarılı Kadın Yöneticileri Paneli:

Ebru ÖZGÜÇ – Vodafone Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü, Figen BİLGEN – Abdi İbrahim Satış ve Pazarlama Direktörü, Merve Naz ATMACA – puhutv Pazarlama Direktörü, Lize KARABOĞA – Reklamcılık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Aysun KARABIYIK – Lenovo TR Pazarlama ve İletişim Direktörü

ETİ Reklam ve Pazarlama Paneli:

Zübeyde ÖZMEN – ETİ Kek Kategori Müdürü, Didem USLUER – Dijital Pazarlama Müdürü, Serhat GÜRCÜ – Youthworks Reklam Ajansı Başkanı, Eypio – Müzisyen

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki belirlenen ürün sponsorları ise şöyle:

Starbucks, Coca – Cola, Gönül Kahvesi, Gloria Jeans, Papa Johns, Pınar, Morhipo,N11.com, Yves Rocher, Aıesec, Başakşehir Living Lab, Uber, Puma, ETİ, Tınaz Elektronik, Edding, Fujifilm, Havadayız, Amerikan Kültür, Tada, Eğlence Organizasyon, Perfetti van melle.

Ayrıca;
Bilge adam Akademi, Smartpro Akademi, Başak Erdemir, 4129 Grey, İstanbul Moda Akademisi, Masterpiece, Escapeist, Çiçek Akademi, İlancılık101, Lösev, Sinem&Didem Kardeşler gibi bir çok ismin gerçekleştireceği birbirinden değerli workshoplar fuaye alanında sizleri bekliyor olacak!

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için : www.rpzistanbul.com

Biletler Biletino’da!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Boğaziçi Yönetim & Liderlik Zirvesi’nde Bugünün Liderleri Geleceğin Liderleriyle Buluşuyor!

İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından 17-18 Mart tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de TEB ana sponsorluğunda ikinci kez gerçekleştirilecek olan Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi “Yönetim” ve “Liderlik” alanlarını çok geniş bir yelpazede ele alıyor! Etkinliğe katılan öğrencilerin iki gün boyunca sektörün önde gelen markalarının CEO ve üst düzey yöneticilerinin liderlik ve kariyer hikayelerini dinleme fırsatı yakalayacağı zirvemiz, bugünün liderleri ile geleceğin liderlerini bir araya getiriyor! Birçok lider markayı ve iş dünyasının çok değerli ismin yanı sıra “Sporda Liderlik“, “Medyada Liderlik” ve “Yeni Nesil Liderlik” gibi birçok konuya değinilecek.

TEB, Unilever, Metro Cash&Carry, Pladis, Arçelik, BSH, Anadolu Efes, Abdi İbrahim ve Otokoç Otomotiv‘in şirket oturumları, Kaan Terzioğlu, Nevzat Aydın ve birçok alanında uzman isimle bireysel oturumlar ve özel oturumlarla dolu 2 gün katılımcılarını bekliyor. Zirve aynı zamanda katılımcılarına etkinlik sonunda sertifika kazandıracak.

Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi hakkında daha ayrıntılı bilgi için yonetimveliderlikzirvesi.buik.net‘i ziyaret edebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link