Video Pazarlamanın 2017 Seyri

Görünüşe göre her yıl bir uzman ya da başka bir kişi çıkıp o yılı “videonun yılı” ilan ediyor, ama 2017 içlerinde en iddialısı olabilir. Video içeriklerinin gün geçtikçe müthiş bir popülariteye sahip olduğu artık bir sır değil. Birçok pazarlama trendinde olduğu gibi; tüketiciler ne kadar izlerse, pazarlamacılar o kadar çok harcama yapıyor.

İçerik pazarlama ajansı Wyzowl tarafından yayınlanan yeni araştırma gösteriyor ki; video artık geçmişten çok daha fazla etkileyici, daha yaygın kullanılıyor ve tüketiciler arasında da daha popüler. Paylaşacağım anket, 311 tekil cevaplayıcı ile gerçekleştirildi ve bu kişiler hem pazarlama profesyonellerinden hem de online tüketicilerden oluşuyor.

Öne çıkan bazı doneler ise şunlar:

1) Video, markaların hedef kitleye ulaşmalarına yardımcı oluyor.
Önceden, kullanıma bakıldığında basit bir yıldan yıla artıştan bahsediliyordu. Şimdi ise markaların %63’ü video kullanıyor ve bu rakam, geçen sene %61’lerde seyrediyordu.

– Katılımcıların %97’si fikir birliğiyle; videonun, ürün veya hizmetlerinin kullanıcı tarafından anlaşılma oranının artırılması konusunda yardımcı olduğunu söylüyor.
– %81’i video ve satışlardaki direkt artış ile bir bağlantı kurdu.
– %76’sı videonun internet sitelerine yönelik trafiği arttırdığını düşünüyor.
– Yarısından fazlası ise (%53) videonun, destek istemek için alınan çağrıları azaltmada yardımcı olduğunu belirtiyor.
– %83’ü ise genel olarak videonun onlara iyi bir yatırım dönüşü sağladığını söylüyor ve bu da bir yıl önceki %76’lık rakamdan çok daha iyi olduğunu gösteriyor.

Görünüşe göre video, yaygınlaşmaya devam edecek. Şaşırtıcı olmayan bir diğer haber ise, şu anda video kullanan markaların %99’u, 2017’de de kullanmaya devam etmeyi planladıklarını rapor ediyor. Ve dahası; videoya henüz yatırım yapmayanların %34’ü de, bir sonraki yılda videoya yatırım yapmaya başlayacaklarının ipuçlarını veriyor.

2) Video, tüketiciler arasındaki popülaritesini koruyor.
Peki ya tüketiciler? Videonun onlar için de oldukça popüler olmayı sürdürmesi küçük bir sürpriz oldu galiba. Aslında %79’u, bir ürün hakkında bilgi edinmek istediğinde bir sayfa okumaktansa bir video izleyerek öğrenmeyi tercih ediyor. Bu oran 12 ay önce %69 idi.

Doğrusunu söylemek gerekirse video, yeni ürünler hakkında bilgi edinmek istediklerinde tüketiciler için ikna edici bir yol olmaya devam ediyor.

Görüşülenlerin %91’i, sosyal medya üzerinden bir ürün veya hizmet hakkında tanıtıcı bir video izlediklerini belirtiyor. %84’ü ise bir markanın videosunu izledikten sonra satın almaya ikna olduklarını ifade ediyor.

3) Yeni video fırsatları oluşmaya devam ediyor.
Videonun benimsenme süreci hızlı bir şekilde ilerlerken hala yeni ve ilginç şekillerde video kullanımı için istekli olan pazarlamacılara yönelik olarak büyük fırsatlar bulunuyor. Facebook Live (pazarlamacıların %19’u tarafından kullanıldı), Snapchat (%8), Instagram video (%26), 360 derece video (%12) ve sanal gerçeklik (%7) gibi trendler hala mevcut ve pazarlamacılar arasında da yaygın; ama her birinin benimsenmesi yavaş bir süreçle gerçekleşti.

Pazarlamacıların çoğunluğu, bu teknikleri kullanırken başarının tadını çıkardıklarını söylüyor.

4) Karşılıklı konuşmaya dayalı seslendirmeler, artık daha popüler hale geliyor.
Marka videolarındaki seslendirmelere hemen her yerde rastlayabilirsiniz. Tüketicilerin %83’lük büyük kısmı, informal (konuşkan, rahat, diyaloglar içeren) seslendirmeleri, geleneksel ve formal olan seslendirmelere oranla daha çok arkadaş veya aileden biriymiş gibi, ilişki kurulabilir ve ikna edici bulduklarını ifade ediyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Şehrin Ortasında Dilediğiniz Zaman Uyuyabileceğiniz Uyku Salonu

Gün içinde uykunuz geldiğinde veya çok yorgun hissettiğinizde evinize gidip biraz kestirmeyi isterdiniz değil mi? Yenilikçi uyku şirketi Casper da bu ihtiyaçtan yola çıkarak gün içinde şekerleyebileceğiniz bir uyku merkezi açtı.

New York şehrinde, Manhattan’ın merkezinde kutu içi yatak konseptini tanıtmak için bir uyku merkezi açan Casper uyku için gereken tüm malzemeleri de müşterilerine sağlıyor. Şirket uyku merkezini  yüz yıkama platformu, lüks pijama markası Sleepy Jones’un pijamaları ve diş temizliği yapan Hello’nun diş fırçaları ve diş macunu ile donatmış.Yastık, yorgan gibi tüm malzemelerle birlikte saydığımız lüks malzemeleri kullanmak ve 45 dakikalık bir uyku için 25 dolar ödemeniz gerekiyor.


Casper, yıldızlarla donatılmış karanlık bir giriş kısmı ve yıldızlı pijamalar ile tam takım bir uyku konsepti sunuyor.

Müşteri deneyimini sonuna kadar yaşatan marka uyku moduna girmeniz için her şeyi yapıyor ve size 45 dakikalık muhtemelen unutamayacağınız bir deneyim yaşatıyor.

Casper’in CMO’su Jeff Brooks, amaçlarının sakinleştirici ve dinlendirici bir yer yaratmak olduğunu ve boşlukları bi deneyimle doldurmak istediklerini söylüyor. Yaklaşık 1 yıldır işleyen bu konseptin sadece marka için değil kaliteli ve sağlıklı uyku anlayışı için de çok önemli olduğunu ve bu şekilde müşterilerinin memnuniyetlerini çok rahat ölçebildiklerini de ekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın Gündemi #56

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 8 – 14 Temmuz arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link