Ürün Şekliyle Farklılaşmanın 10 Başarılı Örneği

Günümüzde, rekabet seviyesi yüksek pazarlarda markaların en çok kafa yorduğu konulardan birisinin “farklılaşmak” olduğunu söylemek yanlış olmaz. Farklılaşma; ürün özelliği, marka konumlandırması, fayda, ürünün yapım süreci, fiyat, isim, ambalaj gibi markayı oluşturan ana unsurlarla sağlanabilir.

Marka farklılaşması denildiğinde çoğu pazarlamacının aklına gelen ilk şey Seth Godin’in “Mor İnek” isimli kitabıdır. İlk bakıldığında “Mor İnek” marka ismiyle ve rengiyle farklılaşmanın somut bir örneğidir.

Son zamanlarda pazarda farklılaşma kavramı altında yeni bir kategorinin daha önemini artırıyor: “Ürün şekli” . Ürünün şekline ilişkin yapılan geliştirme çalışmaları tüketici algısını değiştirilebiliyor hatta ürünle ilgili bir ritüel de oluşturulabiliyor.

Ürün şekliyle farklılaşmanın 10 başarılı örneğini inceleyelim.

1. Polo Naneli Şeker

1  2

 

Polo hepimizin bildiği ve tattığı gibi “delikli” naneli şeker olarak piyasaya sürülüyor. Piyasadaki diğer naneli şekerlerle arasındaki en önemli fark ise ürünün halka şeklinde olması. Şekeri yerken dilimizin ucunu şekerin halkasından geçirme çabamızda cabası.

2. Kare Pizza

3

Pizza markalarının “bildiğimiz yuvarlak pizzayı” kare / dikdörtgen haliyle servis etmesi, ürün şeklindeki değişiklikle farklılaşmanın sağlandığı başka bir örnek. Sevgililer gününde satışa sunulan kalp şeklindeki pizza da bu segmentin bonusu!

 

 

 3. Eti Çubuk Çikolata

1

Yıllardır kare ve dikdörtgen şeklinde çikolatalar yerken, bir gün ETİ karşımıza çubuk şeklindeki Sticks ürünüyle çıktı. Sonuç mu? Pek leziz. Yemesi de daha kolay.

4. Patates Kızartması

2

Fatih Sultan Mehmet’in tadamadığı patates şuanda burgu, elma dilim, parmak şekillerinde piyasaya sürülüyor. Aralarındaki tek fark, evet doğru tahmin ettiniz. Özellikle Arby’s patatesi şekil olarak ayrışıyor ve markaya dair önemli bir parça oluşturuyor.

5. Muratbey Burgu Peynir

3Son dönemlerde hepimizin reklamlarına aşina olduğumuz ve şekille farklılaşmanın en başarılı örneklerinden bir tanesi de Muratbey. “Peynire zeka kattık” sloganıyla Türkiye’de ve dünyada ilk defa burgu şeklinde peyniri pazara sürdü. Reklamlarda biraz hakları yense de ineklerin bu konudaki payını da vermeden geçemiyoruz.

6. Üçgen Peynir

5

Üçgen peyniri “simit-peynir-çay” üçlemesinin vazgeçilmezi olarak da lanse edebiliriz. Alıştığımız kalıp şeklindeki peynirlerin içerisinde üçgen şekliyle bir hayli dikkat çekici! Ancak bu şekliyle bir markanın tek elinde bulunmaması nedeniyle bir marka parçası olarak kullanılamıyor.

7. Cipsler

7

Tırtıklısı, tırtıksızı, konisi, üçgeni derken aslında hepsinin cips olduğunu es geçmemek lazım. Cips seçiminde şeklin en az çeşnisi kadar önemli olduğu ise herkesin farkında olduğu bir gerçek. Özellikle Doritos’un yeşil paketindeki üçgen cips çok güçlü bir ikonik değerdir.

8. Şekerlemeler

8

Konu şekil olunca şekerleme markalarının kurduğu hayvanat bahçelerini yazmamak olmaz. Şekerleme pazarında aromaların yanında ürünlerin şekilleri de farklılaşmak için önemli bir parametre. Haribo ise ayıcık meselesine en çok yatırım yapan marka.

 

 

9. Toblerone

9

Son zamanlarda hemen her yerde bulabileceğimiz ancak eskiden yurtdışındaki akrabaların yolunu gözleten Toblerone’un şekli de en az logosundaki ayı kadar konuşulan ve farklılaşma yaratan bir konu.

10. Eti Balık Kraker

10“Ürünüm şekil yolumdan çekil” dedirten son örneğimiz de Eti balık kraker. Yıllardır değişmeyen kendine özgü şekliyle raflarda yerini koruyor. Yoksa siz hiç balık krakeri ikiye bölmeye çalışmadınız mı?

Bu yazı konuk yazarımız ‘Burak Sıraç’ tarafından kaleme alınmıştır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

1 Comment

Bir Cevap Yazın

İlk Bakışta Hoşlanmadığımız Onca Ürünü Neden IKEA’dan Alıyoruz?

  • Hepimizin kendisinden bir şeyler bulabileceği kocaman mağazaları ile IKEA hepimize mutlaka küçük bile olsa birkaç parça satmayı başarmıştır.
  • Peki, ilk bakışta gözümüze güzel gelmese de mutlaka IKEA’dan bir şeyler almayı nasıl başarıyoruz?
  • Benzeri yazılar içinYaratıcılıkta Çığır Açan 8 IKEA Reklamı

Mutlaka kendisiyle duygusal bir bağ kurduğumuz, bu nedenle atmaya kıyamadığımız birkaç parça vardır değil mi evimizde? Bu sorunun cevabı da tam olarak bu duygusal bağda gizli aslında. IKEA’nın hepimizle kendi dilinde bu duygusal bağı ince ince işliyor olmasında.

Binlerce ürünün arasında hem evimize renk katacağını, hem sade bir stil yaratacağımızı düşündüğümüz hem de aslında o kadar özgün olmayan ve her yerden de alabileceğimiz eşyalar bulunuyor.

IKEA’nın ödüllü ajansı Åkestam Holst ise görece IKEA’nın popüler ürünlerine göre daha az satış yakalamış ürünleri için bu alanda çalışmalar yapıyor; müşterilere bu ürünlerle bağ kurması sağlayacak projeler yaratmak.

Bu örneklerden birisi de kadınların sıklıkla okuduğu bir dergiye kendilerine has bir hamilelik testi yerleştirmek oldu. Bunu deneyen ve sonucun pozitif olduğunu gören kadınlara IKEA aile indirimi ile bebek ürünlerinde daha uygun fiyatlar sunmaları oldu.

Bu konu hakkında Åkestam Holst kreatif direktörü Magnus Jakobsson stratejisini şöyle paylaşıyor;

IKEA ayakkabı değil, parfüm değil, bu eşyalar sizi bir günlüğüne bile olsa kral ya da kraliçe gibi hissettirmeyecek- aşağı yukarı bir çatal, 20 dolara bir sandalye ya da bir ampul olabilir. Ama IKEA ürünlerine olan sevgi yukarı doğru çıkmalı, bu nedenle bizim kreatif stratejimizde tüm bu ürünlere duygusal bir değer eklemek, insanların sevebileceği bir şeyler eklemek, bu beğenilmeyenleri alıp insanların beğendiği bir hale getirmek.”

Aynı zamanda Jakobsson bahsettiği bu ürünleri allayıp pullamadıklarını ya da fiyatları ile oynamadıklarını, sadece bu ürünleri nasıl bizlerin sevebileceği bir hale getirmeye kafa patlattıklarını da ekliyor.

Aslında sokağa çıksak köşe başındaki markette de bulabileceğimiz sıradan ürünleri bizim sevip, onları IKEA’dan almamızı sağlamak için uğraşmak oldukça zor olmalı ama yine de IKEA gibi uluslararası bir dev markaya böylesine bağlanmamızı sağlayacak ayrıntıları keşfetmeye çalışmak biraz da eğlenceli olsa gerek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link