Ürün Şekliyle Farklılaşmanın 10 Başarılı Örneği 1

Günümüzde, rekabet seviyesi yüksek pazarlarda markaların en çok kafa yorduğu konulardan birisinin “farklılaşmak” olduğunu söylemek yanlış olmaz. Farklılaşma; ürün özelliği, marka konumlandırması, fayda, ürünün yapım süreci, fiyat, isim, ambalaj gibi markayı oluşturan ana unsurlarla sağlanabilir.

Marka farklılaşması denildiğinde çoğu pazarlamacının aklına gelen ilk şey Seth Godin’in “Mor İnek” isimli kitabıdır. İlk bakıldığında “Mor İnek” marka ismiyle ve rengiyle farklılaşmanın somut bir örneğidir.

Son zamanlarda pazarda farklılaşma kavramı altında yeni bir kategorinin daha önemini artırıyor: “Ürün şekli” . Ürünün şekline ilişkin yapılan geliştirme çalışmaları tüketici algısını değiştirilebiliyor hatta ürünle ilgili bir ritüel de oluşturulabiliyor.

Ürün şekliyle farklılaşmanın 10 başarılı örneğini inceleyelim.

1. Polo Naneli Şeker

1  2

 

Polo hepimizin bildiği ve tattığı gibi “delikli” naneli şeker olarak piyasaya sürülüyor. Piyasadaki diğer naneli şekerlerle arasındaki en önemli fark ise ürünün halka şeklinde olması. Şekeri yerken dilimizin ucunu şekerin halkasından geçirme çabamızda cabası.

2. Kare Pizza

3

Pizza markalarının “bildiğimiz yuvarlak pizzayı” kare / dikdörtgen haliyle servis etmesi, ürün şeklindeki değişiklikle farklılaşmanın sağlandığı başka bir örnek. Sevgililer gününde satışa sunulan kalp şeklindeki pizza da bu segmentin bonusu!

 

 

 3. Eti Çubuk Çikolata

1

Yıllardır kare ve dikdörtgen şeklinde çikolatalar yerken, bir gün ETİ karşımıza çubuk şeklindeki Sticks ürünüyle çıktı. Sonuç mu? Pek leziz. Yemesi de daha kolay.

4. Patates Kızartması

2

Fatih Sultan Mehmet’in tadamadığı patates şuanda burgu, elma dilim, parmak şekillerinde piyasaya sürülüyor. Aralarındaki tek fark, evet doğru tahmin ettiniz. Özellikle Arby’s patatesi şekil olarak ayrışıyor ve markaya dair önemli bir parça oluşturuyor.

5. Muratbey Burgu Peynir

3Son dönemlerde hepimizin reklamlarına aşina olduğumuz ve şekille farklılaşmanın en başarılı örneklerinden bir tanesi de Muratbey. “Peynire zeka kattık” sloganıyla Türkiye’de ve dünyada ilk defa burgu şeklinde peyniri pazara sürdü. Reklamlarda biraz hakları yense de ineklerin bu konudaki payını da vermeden geçemiyoruz.

6. Üçgen Peynir

5

Üçgen peyniri “simit-peynir-çay” üçlemesinin vazgeçilmezi olarak da lanse edebiliriz. Alıştığımız kalıp şeklindeki peynirlerin içerisinde üçgen şekliyle bir hayli dikkat çekici! Ancak bu şekliyle bir markanın tek elinde bulunmaması nedeniyle bir marka parçası olarak kullanılamıyor.

7. Cipsler

7

Tırtıklısı, tırtıksızı, konisi, üçgeni derken aslında hepsinin cips olduğunu es geçmemek lazım. Cips seçiminde şeklin en az çeşnisi kadar önemli olduğu ise herkesin farkında olduğu bir gerçek. Özellikle Doritos’un yeşil paketindeki üçgen cips çok güçlü bir ikonik değerdir.

8. Şekerlemeler

8

Konu şekil olunca şekerleme markalarının kurduğu hayvanat bahçelerini yazmamak olmaz. Şekerleme pazarında aromaların yanında ürünlerin şekilleri de farklılaşmak için önemli bir parametre. Haribo ise ayıcık meselesine en çok yatırım yapan marka.

 

 

9. Toblerone

9

Son zamanlarda hemen her yerde bulabileceğimiz ancak eskiden yurtdışındaki akrabaların yolunu gözleten Toblerone’un şekli de en az logosundaki ayı kadar konuşulan ve farklılaşma yaratan bir konu.

10. Eti Balık Kraker

10“Ürünüm şekil yolumdan çekil” dedirten son örneğimiz de Eti balık kraker. Yıllardır değişmeyen kendine özgü şekliyle raflarda yerini koruyor. Yoksa siz hiç balık krakeri ikiye bölmeye çalışmadınız mı?

Bu yazı konuk yazarımız ‘Burak Sıraç’ tarafından kaleme alınmıştır.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Cinemaximum Seyircileri Sınırsız Patlamış Mısırla Tavladı 0

Son birkaç yıldır Türkiye’deki sinema sektörünün önce konsolide olması, sonrasında ise tekelleşmesi mâlumunuz. Mars Entertainment Group’a bağlı Cinemaximum salonları, artık neredeyse her alışveriş merkezinde karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük yansıması da sinema deneyiminin alışveriş merkeziyle eş anlamlı hâle gelmesi oldu. Her yerde Cinemaximum ve onun beraberinde getirdiği konsept olunca, birbirinin kopyası, özgün bir ortamı olmayan salonlar türemeye başladı. Üstüne bir de bu sinemaların yiyecek-içecek bölümlerindeki yüksek fiyatlar eklenince durum, bazı seyirciler tarafından çekilmez bir hâl almaya başladı.

Ülkemizin en büyük sinema zinciri muhtemelen bu gidişatı fark etmiş olacak ki yeni açılan alışveriş merkezlerinden olan Emaar Square Mall’daki salonunun cazibesini artırmak için kolları sıvadı. 20 Eylül 2017 tarihini “Kendi Kabıyla Gelene Sınırsız Popcorn” günü ilan etti ve saat 18:00’e kadar, izleyicilerin getirdiği kap ne kadar büyük olursa olsun, 5 TL karşılığında sınırsız patlamış mısır verileceğini söyledi.

Sınırsız Popcorn Günü, aslında ülkemizdeki kampanyacı ruhun bir yansıması.

İşin renkli tarafı, sınırsız patlamış mısır vaadini duyan izleyicilerin, sıra dışı paketler ve kaplarla gelmesi oldu. Giyim mağazasından alınan büyük karton torbalardan tutun da hasır sepetlere, yoğurt kutularına, ev yapımı kocaman paketlere kadar çeşit çeşit kaplarla Emaar Square Mall Cinemaximum’a gelen izleyiciler, toplumumuzdaki kampanyacı ruhun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtladı.

Seyirciler, akla hayale gelmeyecek paketlerle salona geldiler.
Sınırsız patlamış mısır, her yaştan izleyiciyi çekmek için işe yarar bir fikre benziyor.

Bazı izleyiciler, Cinemaximum’un bu konuda yaptığı paylaşımların altına, 5 TL karşılığında patlamış mısırın satılabildiği bir yerde neden normal zamanda kendilerinden 20-25 TL arasında ücret alındığını sorgulasa da markaya günden kalan, izleyicilerin kaplarıyla oluşturduğu gülümseten kareler oldu.

Sınırsız patlamış mısırı duyanlar, getirdikleri “kap”larda da sınır tanımadı.

Sinema salonları çok kurumsal ortamlar sayılmaz. O yüzden kendi açımdan bu görüntülerin markanın imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta belki de Apple’ın sinema salonlarındaki filmleri yayınlama isteğiyle daha zor şartlar altında faaliyet gösterecek sinema salonları seyircileri, gelecekte bu tür promosyonlarla salonlara çekmeye çalışacak. Çünkü keskin rekabet doğal olarak bunu gerektirecek.

Getirilen kaplar arasında ev yapımı olanlar da vardı.

Peki, Cinemaximum’un bu çalışması hakkında sizin görüşünüz nedir? Yoğurt kabıyla gelip patlamış mısır alan bir müşteri, bir sinema salonuna renk katar mı, yoksa tersine bir etki mi yaratır?

Walt Disney’in Minik Fareyle Başlayan Başarı Öyküsü 0

Çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez çizgi film karakteri Mickey Mouse’un yaratıcısı Walt Disney’in minik bir fareyle tamamen değişen hayatı ve sizi mucizelere inandıracak kadar sefil bir hayattan karikatür filmlerinin öncüsü olmaya kadar yükselen başarı hikayesini anlatacağız.

İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olan Walt Disney, hasta olan babası çalışamadığından ve ekonomik durumlarının kötü olması nedeniyle sürekli çalışmak, para kazanmak zorundaydı. Ayrıca ailesi sürekli taşındığı için düzenli bir hayata da sahip değildi.

Disney, maddi yetersizlikten okula devam edemediği için herhangi bir mesleğe de sahip değildi. Bu nedenle girdiği işlerin hepsi geçici olduğu için ayrılmak zorunda kalıyordu. Babasının ölümü ile derin bir sarsıntı yaşayan Walt, babasını tedavi ettiremediği için kendini suçladı ve bir süre bunun etkisinden kurtulamadı.

Walt tam bir kitap kurduydu ve kazandıklarının bir miktarını kitaplara ayırıyordu. Bir gün kitapçıdan aldığı kitabın arasında bir reklam kağıdı gördü. Kağıtta “Kansas City Sanat Enstitüsü sizi ücretsiz kurslara çağırıyor yazıyordu. Yazıyı okuyan Walt hiç düşünmeden kursa yazılmaya ve çizim konusunda kendisini geliştirerek bir meslek edinmeye karar verdi. Üstelik kurs için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildi.

Walt çizim dersleri öğreniyor hatta bazı ajanslara karikatür çizerek az da olsa para kazanıyordu. Kansas Sanat Enstitüsü’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin yanına dönen Walt, çizimlerini gazete ve dergilere yolluyor ancak hala bir sonuç alamıyordu. Bu kadar maddi imkansızlıkların ardından çalıştığı işinden de yeterince yaratıcı olmadığı için kovulan Walt tekrar karamsarlığa geri döndü.

Tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçmeyen Walt çizim yapmaya devam etti ve bir gün çizim yaptığı sırada odasında küçük bir fare gördü. İlgisini çeken bu fareyi bir süre izlemeye ve beslemeye başladı. Ardından bu ikili arasında bir arkadaşlık oluştu ve bir gün onu çizmeye karar verdi. İşte bu çizim Walt Disney için bir dönüm noktasıydı.

Elindeki fare çizimleriyle Hollywood’a doğru yola çıktı ve Kansas Sanat Enstitüsü’den arkadaşı Iwerks’i bularak ona fare çizimlerinden söz etti. Walt bu fareye ilk olarak ‘Mortimer’ adı verilmiş ancak ilerleyen zamanlarda Walt Disney’in eşi Lilly’nin önerisiyle ‘Mickey Mouse’ olarak değiştirilmiş. Mickey Mouse adını verdikleri fare ilk olarak 1928 yılında ‘Steamboat Willie’’de yer aldı.

Walt Disney ve Iwerks ellerinde bulunan son paralarına kadar harcadıkları bu filmde büyük bir başarı elde ettiler ve film izlenme rekorları kırdı. İlk filmden sonra Walt Disney ve kardeşi Roy, Walt Disney Productions’ı kurdu. Ardından birçok çizgi film çekerek başarılarına başarı kattılar. Bir anda dünyanın en ünlü animasyonu haline gelen Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filmde baş karakter olarak yer aldı. Bunu takip eden dönemlerde; Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) ve daha birçok başarılı çizgi filmde Walt Disney imzası yer aldı. 1938 yılında gösterime giren ve 1.5 milyon dolar harcanarak yapılan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” 8 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı.

1955 yılında Los Angeles’ta çalışanların çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği büyük bir eğlence parkı olan Disneyland projesini hayat geçirdi. Walt Disney bu projenin yapımında çalışan mühendislere “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum dedi.

Walt Disney Productions bugün 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp Kaliforniya merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi.

Hayatın getirdiği zorluklar karşısında yılmadan, yorulmadan mücadele eden, hayal ettiklerinden her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen Walt Disney zoru başardı. Çizgi film dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. 65 yaşında akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybettikten sonra ardında medya devi bir şirket bıraktı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Bugün, 'Blind Date' İndiriminde Son Gün!
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link