Günümüzde, rekabet seviyesi yüksek pazarlarda markaların en çok kafa yorduğu konulardan birisinin “farklılaşmak” olduğunu söylemek yanlış olmaz. Farklılaşma; ürün özelliği, marka konumlandırması, fayda, ürünün yapım süreci, fiyat, isim, ambalaj gibi markayı oluşturan ana unsurlarla sağlanabilir.

Marka farklılaşması denildiğinde çoğu pazarlamacının aklına gelen ilk şey Seth Godin’in “Mor İnek” isimli kitabıdır. İlk bakıldığında “Mor İnek” marka ismiyle ve rengiyle farklılaşmanın somut bir örneğidir.

Son zamanlarda pazarda farklılaşma kavramı altında yeni bir kategorinin daha önemini artırıyor: “Ürün şekli” . Ürünün şekline ilişkin yapılan geliştirme çalışmaları tüketici algısını değiştirilebiliyor hatta ürünle ilgili bir ritüel de oluşturulabiliyor.

Ürün şekliyle farklılaşmanın 10 başarılı örneğini inceleyelim.

1. Polo Naneli Şeker

1  2

 

Polo hepimizin bildiği ve tattığı gibi “delikli” naneli şeker olarak piyasaya sürülüyor. Piyasadaki diğer naneli şekerlerle arasındaki en önemli fark ise ürünün halka şeklinde olması. Şekeri yerken dilimizin ucunu şekerin halkasından geçirme çabamızda cabası.

2. Kare Pizza

3

Pizza markalarının “bildiğimiz yuvarlak pizzayı” kare / dikdörtgen haliyle servis etmesi, ürün şeklindeki değişiklikle farklılaşmanın sağlandığı başka bir örnek. Sevgililer gününde satışa sunulan kalp şeklindeki pizza da bu segmentin bonusu!

 

 

 3. Eti Çubuk Çikolata

1

Yıllardır kare ve dikdörtgen şeklinde çikolatalar yerken, bir gün ETİ karşımıza çubuk şeklindeki Sticks ürünüyle çıktı. Sonuç mu? Pek leziz. Yemesi de daha kolay.

4. Patates Kızartması

2

Fatih Sultan Mehmet’in tadamadığı patates şuanda burgu, elma dilim, parmak şekillerinde piyasaya sürülüyor. Aralarındaki tek fark, evet doğru tahmin ettiniz. Özellikle Arby’s patatesi şekil olarak ayrışıyor ve markaya dair önemli bir parça oluşturuyor.

5. Muratbey Burgu Peynir

3Son dönemlerde hepimizin reklamlarına aşina olduğumuz ve şekille farklılaşmanın en başarılı örneklerinden bir tanesi de Muratbey. “Peynire zeka kattık” sloganıyla Türkiye’de ve dünyada ilk defa burgu şeklinde peyniri pazara sürdü. Reklamlarda biraz hakları yense de ineklerin bu konudaki payını da vermeden geçemiyoruz.

6. Üçgen Peynir

5

Üçgen peyniri “simit-peynir-çay” üçlemesinin vazgeçilmezi olarak da lanse edebiliriz. Alıştığımız kalıp şeklindeki peynirlerin içerisinde üçgen şekliyle bir hayli dikkat çekici! Ancak bu şekliyle bir markanın tek elinde bulunmaması nedeniyle bir marka parçası olarak kullanılamıyor.

7. Cipsler

7

Tırtıklısı, tırtıksızı, konisi, üçgeni derken aslında hepsinin cips olduğunu es geçmemek lazım. Cips seçiminde şeklin en az çeşnisi kadar önemli olduğu ise herkesin farkında olduğu bir gerçek. Özellikle Doritos’un yeşil paketindeki üçgen cips çok güçlü bir ikonik değerdir.

8. Şekerlemeler

8

Konu şekil olunca şekerleme markalarının kurduğu hayvanat bahçelerini yazmamak olmaz. Şekerleme pazarında aromaların yanında ürünlerin şekilleri de farklılaşmak için önemli bir parametre. Haribo ise ayıcık meselesine en çok yatırım yapan marka.

 

 

9. Toblerone

9

Son zamanlarda hemen her yerde bulabileceğimiz ancak eskiden yurtdışındaki akrabaların yolunu gözleten Toblerone’un şekli de en az logosundaki ayı kadar konuşulan ve farklılaşma yaratan bir konu.

10. Eti Balık Kraker

10“Ürünüm şekil yolumdan çekil” dedirten son örneğimiz de Eti balık kraker. Yıllardır değişmeyen kendine özgü şekliyle raflarda yerini koruyor. Yoksa siz hiç balık krakeri ikiye bölmeye çalışmadınız mı?

Bu yazı konuk yazarımız ‘Burak Sıraç’ tarafından kaleme alınmıştır.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın