Ürün Şekliyle Farklılaşmanın 10 Başarılı Örneği

Günümüzde, rekabet seviyesi yüksek pazarlarda markaların en çok kafa yorduğu konulardan birisinin “farklılaşmak” olduğunu söylemek yanlış olmaz. Farklılaşma; ürün özelliği, marka konumlandırması, fayda, ürünün yapım süreci, fiyat, isim, ambalaj gibi markayı oluşturan ana unsurlarla sağlanabilir.

Marka farklılaşması denildiğinde çoğu pazarlamacının aklına gelen ilk şey Seth Godin’in “Mor İnek” isimli kitabıdır. İlk bakıldığında “Mor İnek” marka ismiyle ve rengiyle farklılaşmanın somut bir örneğidir.

Son zamanlarda pazarda farklılaşma kavramı altında yeni bir kategorinin daha önemini artırıyor: “Ürün şekli” . Ürünün şekline ilişkin yapılan geliştirme çalışmaları tüketici algısını değiştirilebiliyor hatta ürünle ilgili bir ritüel de oluşturulabiliyor.

Ürün şekliyle farklılaşmanın 10 başarılı örneğini inceleyelim.

1. Polo Naneli Şeker

1  2

 

Polo hepimizin bildiği ve tattığı gibi “delikli” naneli şeker olarak piyasaya sürülüyor. Piyasadaki diğer naneli şekerlerle arasındaki en önemli fark ise ürünün halka şeklinde olması. Şekeri yerken dilimizin ucunu şekerin halkasından geçirme çabamızda cabası.

2. Kare Pizza

3

Pizza markalarının “bildiğimiz yuvarlak pizzayı” kare / dikdörtgen haliyle servis etmesi, ürün şeklindeki değişiklikle farklılaşmanın sağlandığı başka bir örnek. Sevgililer gününde satışa sunulan kalp şeklindeki pizza da bu segmentin bonusu!

 

 

 3. Eti Çubuk Çikolata

1

Yıllardır kare ve dikdörtgen şeklinde çikolatalar yerken, bir gün ETİ karşımıza çubuk şeklindeki Sticks ürünüyle çıktı. Sonuç mu? Pek leziz. Yemesi de daha kolay.

4. Patates Kızartması

2

Fatih Sultan Mehmet’in tadamadığı patates şuanda burgu, elma dilim, parmak şekillerinde piyasaya sürülüyor. Aralarındaki tek fark, evet doğru tahmin ettiniz. Özellikle Arby’s patatesi şekil olarak ayrışıyor ve markaya dair önemli bir parça oluşturuyor.

5. Muratbey Burgu Peynir

3Son dönemlerde hepimizin reklamlarına aşina olduğumuz ve şekille farklılaşmanın en başarılı örneklerinden bir tanesi de Muratbey. “Peynire zeka kattık” sloganıyla Türkiye’de ve dünyada ilk defa burgu şeklinde peyniri pazara sürdü. Reklamlarda biraz hakları yense de ineklerin bu konudaki payını da vermeden geçemiyoruz.

6. Üçgen Peynir

5

Üçgen peyniri “simit-peynir-çay” üçlemesinin vazgeçilmezi olarak da lanse edebiliriz. Alıştığımız kalıp şeklindeki peynirlerin içerisinde üçgen şekliyle bir hayli dikkat çekici! Ancak bu şekliyle bir markanın tek elinde bulunmaması nedeniyle bir marka parçası olarak kullanılamıyor.

7. Cipsler

7

Tırtıklısı, tırtıksızı, konisi, üçgeni derken aslında hepsinin cips olduğunu es geçmemek lazım. Cips seçiminde şeklin en az çeşnisi kadar önemli olduğu ise herkesin farkında olduğu bir gerçek. Özellikle Doritos’un yeşil paketindeki üçgen cips çok güçlü bir ikonik değerdir.

8. Şekerlemeler

8

Konu şekil olunca şekerleme markalarının kurduğu hayvanat bahçelerini yazmamak olmaz. Şekerleme pazarında aromaların yanında ürünlerin şekilleri de farklılaşmak için önemli bir parametre. Haribo ise ayıcık meselesine en çok yatırım yapan marka.

 

 

9. Toblerone

9

Son zamanlarda hemen her yerde bulabileceğimiz ancak eskiden yurtdışındaki akrabaların yolunu gözleten Toblerone’un şekli de en az logosundaki ayı kadar konuşulan ve farklılaşma yaratan bir konu.

10. Eti Balık Kraker

10“Ürünüm şekil yolumdan çekil” dedirten son örneğimiz de Eti balık kraker. Yıllardır değişmeyen kendine özgü şekliyle raflarda yerini koruyor. Yoksa siz hiç balık krakeri ikiye bölmeye çalışmadınız mı?

Bu yazı konuk yazarımız ‘Burak Sıraç’ tarafından kaleme alınmıştır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alibaba, Milyarlarca Doların Yattığı 60 Yaş Üstü Tüketici Pazarına Yöneliyor

Günümüzde birçok şirket, öncelikle Y kuşağını hedef kitlesi olarak belirlerken e-ticaret devi Alibaba’nın sahibi olduğu online perakende şirketi Taobao, odağını Çin’in hızla artan yaşlı nüfusuna kaydırdı. Business Insider’ın yaptığı habere göre şirket, geçtiğimiz günlerde mobil uygulamasının yaşlı dostu versiyonunu kullanıma sundu. Taobao, bu şekilde Çin’deki yaşlı insanların dikkatini çekebilmeyi umuyor.

Şu anda Çin’de, 60 yaşın üzerinde 222 milyon insan bulunuyor. Bu rakamın 2020 itibarıyla yaklaşık olarak 255 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte 2020 yılında, 60 yaş üzeri insanların, ülkenin toplam nüfusunun beşte birini oluşturması bekleniyor.

Çinli şirket Taobao da doğal olarak büyüyen bu tüketici tabanına erişebilmek amacıyla yaşlı kullanıcıların kolay bir şekilde kullanabilecekleri özel bir uygulama yayımladı. Yaşlı kullanıcıların hesapları, doğrudan çocuklarının hesaplarına bağlanabiliyor ve “Benim İçin Öde” seçeneği sayesinde yaptıkları alışverişin ücreti çocuklarına yansıtılabiliyor.

Bunların yanı sıra bu özelleştirilmiş uygulama, her sayfada yaşlı kullanıcıların çocuklarının resmini görüntülüyor ve böylece yaşlı kullanıcılar ürünleri kolay bir şekilde çocuklarıyla paylaşabiliyor ya da arama veya mesaj aracılığıyla bir sohbet başlatabiliyorlar. Ayrıca daha büyük ve biraz daha sade bir arayüze sahip olan uygulamada, yönlendirme için daha fazla kısa yol bulunuyor.

Taobao’nun Kıdemli Ürün Yöneticisi Ding Jian, Business Insider’a e-posta aracılığıyla yaptığı açıklamada şirketin bu yeni staratejisiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Taobao uygulaması için bu basit ve kullanıcı dostu seçeneği sunarak yaşlı vatandaşlarımız için online alışveriş yapmayı daha kolay hale getireceğiz ve onların daha genç jenerasyonla ve halkla bağlantılı kalmalarına yardımcı olacağız.”

Taobao’nun paylaştığı verilere göre, geçtiğimiz yıl Çin’de yaşayan 50 yaşın üzerindeki tüketiciler, online alışverişte ortalama olarak 44 ürün aldılar ve yaklaşık olarak 800 dolar harcadılar. 60 yaşın üzerindeki tüketiciler hesaba katıldığında, yılda yaklaşık olarak 200 milyar dolarlık bir harcama potansiyeli ortaya çıkıyor.

Şu anda Taobao’nun 60 ila 69 yaşları arasında 6 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bununla birlikte şirket, yaşlı kullanıcılara özel uygulamasını geliştirmek amacıyla kullanıcılardan geri bildirim alma görevini üstlenmeleri için geçtiğimiz ay 60 yaş üzerindeki iki kişiyi işe aldı.

Bununla birlikte yaşlı tüketicileri odağına alan tek firma Taobao değil. Daha önce Nestle, Çin’de ve Japonya’da bulunan 50 yaşın üzerindeki tüketicilere özel bir süt piyasaya sürmüştü. Apple ve IBM ise yaşlı kullanıcılar için daha büyük metinlere, daha basit bir arayüze ve daha kolay bir şekilde aile bireyleriyle konuşulabilmesi amacıyla değiştirilmiş bir FaceTime uygulamasına sahip olan özel bir iPad geliştirmişlerdi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link